ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από nature »

Κύριοι ηρεμίστε, συζήτηση κάνουμε να περνά η ώρα μας σε ηλεκτρονικό καφενείο......ας είμαστε όλοι λίγο πιο προσεχτικοί ο έμμεσος λόγος εύκολα παρεξηγείται.

Φίλε μου Canis μας παραθέτεις ένα βιβλίο που γράφτηκε 50 χρόνια πριν, οι τελευταίες επιστημονικές δημοσιεύσεις τι λένε; Επίσης, η έρευνα αναφέρεται στη Nevada συνεπώς εντελώς διαφορετικές συνθήκες επιβίωσης κτλ πόσο συγκρίσιμο είναι αυτό με τον κυπριακό πληθυσμό ή έστω κάποια άλλης μεσογειακής χώρας; Δεν είμαι σχετικός με το θέμα για αυτό σε ρωτώ σε περίπτωση που εσύ είσαι (έτσι θα μας λύσεις και άλλες απορίες σχετικές με wildlife). Είμαι πολύ σχετικός με την έρευνα σε άλλο αντικείμενο αλλά η μεθοδολογία της έρευνας μια είναι.

Πάντως, εμπειρικά έχω και εγώ την εντύπωση ότι η πέρδικα μπορεί να κάνει πέραν της μια γέννας ανά χρονιά. Πως αλλιώς εξηγείται η αύξηση του πληθυσμού όταν έχουμε ευνοϊκούς χειμώνες με αρκετά νερά και το αντίθετο; Την περίοδο 2002-2006 που αποδεκατίστηκαν τα περδίκια πως ανέκαμψα τόσο γρήγορα;

Φέτος κατά την γνώμη μου (απο τις μέχρι σήμερα αναγνωρίσεις) ο λαγός είναι αυξημένος ιδιαίτερα τα βερκολάουρα, ενώ τα άγρια περδίκια στα ίδια επίπεδα με πέρσι, ίσως και λίγο μειωμένα. Τώρα που εν να αφήσουν τα κοτόπουλα εν να γεμίσουν οι δρόμοι βέβαια.....


Υ.Σ: Το καλό αν γινεί κανένας γάμος εν να βρούμε την ευκαιρία να γνωριστούμε.....
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από GiorgosT »

Για σας και εγώ με την σειρά μου να σας πω ότι βρίσκω μειωμένο τον λαγό για επαρχία Λευκωσίας.
Τώρα για της άλλες επαρχίες δεν ξέρω.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Captain theodoros
Δημοσιεύσεις: 1716
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2011, 07:45
Τοποθεσία: ΜΗΛΕΣΙ !

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από Captain theodoros »

nature έγραψε:Κύριοι ηρεμίστε, συζήτηση κάνουμε να περνά η ώρα μας σε ηλεκτρονικό καφενείο......ας είμαστε όλοι λίγο πιο προσεχτικοί ο έμμεσος λόγος εύκολα παρεξηγείται.

Φίλε μου Canis μας παραθέτεις ένα βιβλίο που γράφτηκε 50 χρόνια πριν, οι τελευταίες επιστημονικές δημοσιεύσεις τι λένε; Επίσης, η έρευνα αναφέρεται στη Nevada συνεπώς εντελώς διαφορετικές συνθήκες επιβίωσης κτλ πόσο συγκρίσιμο είναι αυτό με τον κυπριακό πληθυσμό ή έστω κάποια άλλης μεσογειακής χώρας; Δεν είμαι σχετικός με το θέμα για αυτό σε ρωτώ σε περίπτωση που εσύ είσαι (έτσι θα μας λύσεις και άλλες απορίες σχετικές με wildlife). Είμαι πολύ σχετικός με την έρευνα σε άλλο αντικείμενο αλλά η μεθοδολογία της έρευνας μια είναι.

Πάντως, εμπειρικά έχω και εγώ την εντύπωση ότι η πέρδικα μπορεί να κάνει πέραν της μια γέννας ανά χρονιά. Πως αλλιώς εξηγείται η αύξηση του πληθυσμού όταν έχουμε ευνοϊκούς χειμώνες με αρκετά νερά και το αντίθετο; Την περίοδο 2002-2006 που αποδεκατίστηκαν τα περδίκια πως ανέκαμψα τόσο γρήγορα;

Φέτος κατά την γνώμη μου (απο τις μέχρι σήμερα αναγνωρίσεις) ο λαγός είναι αυξημένος ιδιαίτερα τα βερκολάουρα, ενώ τα άγρια περδίκια στα ίδια επίπεδα με πέρσι, ίσως και λίγο μειωμένα. Τώρα που εν να αφήσουν τα κοτόπουλα εν να γεμίσουν οι δρόμοι βέβαια.....


Υ.Σ: Το καλό αν γινεί κανένας γάμος εν να βρούμε την ευκαιρία να γνωριστούμε.....


+100000!
<<< ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ >>>

TO ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ F/B .

https://www.facebook.com/groups/326097290747122/
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από canis »

Κοπέλια καλησπέρα,

Πρώτα πρώτα αν έθικσα κανένα με το τρόπο που απάντησα στο φίλο το LOUIS SETTER απολογούμε αλλά η απάντηση που μου έδωσε δεν ήταν ούτε η καταλληλη. επίσης ο φίλος ανάφερε πως προλαμβαίνουν ακόμα 2 κοιλιές μέχρι το νοέμβρη. Μακάρι......αλλά......η τοποθέτηση του είναι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου.

Σχετικά με τις πέρδικες, όσοι έψακσαν το θέμα γνωρίζουν ότι η Κύπρος είναι από τις δυτικότερες περιοχές που συναντάτε η πέρδικα chukar. η γεωγραφική της εξάπλωση είναι ανατολικά της Κύπρου μέχρι τα ημαλάια, οπόταν είναι πολύ δυσκολο να βρεί κανείς επιστημονικές μελέτες διαθέσιμες στα αγγλικά. ατε να έβρεις καμιά στο ισραηλ αλλά παλυ πολύ λίγα πράματα. Οπόταν μόνο αμερικάνικης προέλευσης μελέτες υπάρχουν. Ξέρω ότι είναι διαφορέτικες οι συνθήκες αλλά στην αμερική υπάρχουν απο Β. Αριζόνα, Γιούτα, Νεβάδα, Ινταχο, Κολοραντο, Ορεκον κλπ (δυτικές ΗΠΑ), οπόταν σε όρισμένες περιοχές το κλιμα είναι παρόμοιο.

Η συγκεκριμένη μελέτη είναι παλιά αλλά αναμφισβίτητα απο τις καλύτερες και η συγκεκριμένη χρησιμόποιήτε σαν ρεφερενσ σε πολλές νεότερες μελέτες.

από όλα τα άρθρα που έχω διαβάσει σε ένα αναφερνόταν ότι πουλιά σε αιχμαλωσία μερικές φορές γεννάνε και δεύτερη φορά οπόταν υπάρχει υποψία να συμβαίνει και στη φύση χωρίς όμως τεκμήριωμένη αναφορά.

Ας υποθέσουμε ότι ο καιρός είναι ευνοικός και οι πέρδικες ξαναγεννάνε πράγματι. τότε τα πουλιά της δεύτερης κοιλιάς θα ήταν σχεδόν ισάριθμα με αυτά της πρώτης κάτι που δεν νομίζω να έχει παρατηρήσει κανένας.

Αρχές του ιούνη όσοι πάνε έξω με τους σκύλλους πόσες μάνες με νεοσσούς βρίσκουν? αν συγκριθεί αυτός ο αριθμός με αυτά του αυγούστου που έχουν την ίδια ηλικία θα διαπιστώσεται ότι μιλάμε για ένα μικρό ποσοστό μικρότερο του 10-15% που είναι λογικό να πρόκειτε για πουλιά τα οποία έχασαν την πρώτη φωλιά ή πουλιά τα οποία γεννήθηκαν καθηστεριμένα πέρσυ και άργισαν να ξαναγεννήσουν.
οι πέρδικες παρόλο που μια γέννα κάνουν εντούτισ όταν οι συθήκες είναι καλές η αναπαραγωγική τους επιτυχία μπορεί να φτάσει και το 700%. τα τελευταία ΄2 χρόνια είχαμε τέλειες συνθήκες την άνοιξη και αυτό δικαιολογέι και την ανάκαμψή του πλυθησμού τους. Αλλωστε όλα τα θηράματα παρουσιάζουν μεταβολες στους πλυθησμούς ανα ορισμένα χρόνια ανεξαρτήτως των χρονιαίων μεταβολών και των καιρικών συνθηκών και για τα πλείστα ακόμη να εξακριβωθεί το γιατί.
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από nature »

Κατανοητά όσα λες και δικαιολογημένα τα επιχειρήματα σου. Απλά όταν λες ότι η αναπαραγωγική επιτυχία φτάνει το 700% τι θες να πεις. Εκεί που γεννάει 8-10 περδικόπουλα εν να γεννήσει 56-70;

Νομίζω βρήκαμε και θέμα για το επόμενο τεύχος του περιοδικού από το βιολόγο που αρθρογραφεί. Αυτός θα μας δώσει την απάντηση.
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από canis »

1 αρσενικό και ένα θηλυκό παράγουν 14 νεοσσούς με επιτυχία οπόταν η αναπαραγωγή αγγίζει το 700%. αν τα 2 εγίνονταν 4 θα ήταν 100%, αν εγίνονταν 10 θα ήταν 400% και ούτο καθεξής
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από GiorgosT »

Γιατί εν ρωτά καπιος την Θήρα?
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
giorgos80
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 20 Σεπ 2010, 10:33

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από giorgos80 »

GiorgosT έγραψε:Γιατί εν ρωτά καπιος την Θήρα?
πε αλλονα με το πομπο ρε φιλε να γελασουμε τζιαλλο.ολαν ο αντωνης κακουλλης εδηλωσε οτι τα ταισματα των φασσων καμνουν καλο διοτι βρισκουν φαι και τα υπολοιπα θηραματα
Εκαμαμεν το μ@@τσι@ επιστημη
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από GiorgosT »

giorgos80 έγραψε:
GiorgosT έγραψε:Γιατί εν ρωτά καπιος την Θήρα?
πε αλλονα με το πομπο ρε φιλε να γελασουμε τζιαλλο.ολαν ο αντωνης κακουλλης εδηλωσε οτι τα ταισματα των φασσων καμνουν καλο διοτι βρισκουν φαι και τα υπολοιπα θηραματα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: ΛΑΓΟΣ - ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΕΑ ΧΡΟΝΙΑ

Δημοσίευση από GiorgosT »

GiorgosT έγραψε:
giorgos80 έγραψε:
GiorgosT έγραψε:Γιατί εν ρωτά καπιος την Θήρα?
πε αλλονα με το πομπο ρε φιλε να γελασουμε τζιαλλο.ολαν ο αντωνης κακουλλης εδηλωσε οτι τα ταισματα των φασσων καμνουν καλο διοτι βρισκουν φαι και τα υπολοιπα θηραματα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΟΤΙ ΤΡΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΑΙΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΝΤΙΚΕΣ!!
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”