Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Απάντηση
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από demetris21 »

Ρε παιδιά, τωρά που τελιώνει το κυνήγι όπου και νά σαι για φέτος, δεν νομίζετε θα ήταν καλά να πάμε έτσι οργανωμένα μια Κυριακή ή ένα Σάββατο ότι βολέψει να κάμουμε κάτι για τη φύση.
Π.Χ. Είχαμε τόσες πυρκαγιές τα τελευταία 2 καλοκαίρια και βλέπεις ακόμα περιοχές να είναι κρανίου τόπος.
Δλδ πρέπει να περιμένουμε μέχρι που μόνη της η περιοχή να αναγεννήθεί.?
Μπορούμε να πούμε μια μέρα να πιάσει ο καθένας μας που 2-3 δεντρούθκια , να πάμε να τα φυτέψουμε, να κάμουμε το περίπατο μας ίσως και καμία σουβλούα να γνωριστούμε και καλύτερα θέμας.
Με λίγα λόγια θα περάσουμε και καλά, θα προσφέρουμε και κάτι σε τούντη γη που μας προσφέρει τόοσα και μπορούμε και εμείς και απολαμβάνουμε το hobbie μας....
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Ακουετε πολυ καλη ιδεα.μπορει να γινει "οργανωμενο" μεσω του φορουμ.να δειξουμε οτι σαν κυνηγοι κατι προσφερουμε πισω στην φυση αν και φοβαμαι οτι θα γινει οπως τοτε με το σιταρουι και τις παγιδες "ναι ολαν να παμε ουλλοι" και ξερω γω κουβεντες και στο τελος εμειναν ουλλα τζιαμε.μπορει να βρεθει ενας χωρος στην Λεμεσο ας πουμε που ειναι στην μεση για ολες τις επαρχιες.εγω ειμαι μεσα.θα περιμενω να δω ανταποκριση αν και .....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από marinos.a »

το ξαναδιοργανώσαμε και αν πείτε πόσοι ηρταν....?
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Pathfinder
Δημοσιεύσεις: 2329
Εγγραφή: 06 Οκτ 2013, 21:10
Τοποθεσία: Παφος

Δημοσίευση από Pathfinder »

Παραπανω που 5 ατομα κοφκω την κκελε μου...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
"H ζωη δεν ειναι δικαιη"...οταν λεμε αυτο κοιταζουμε ποιους?Αυτους που εχουν τα πολλα η αυτους που δεν εχουν τιποτα?
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από demetris21 »

marinos.a έγραψε:το ξαναδιοργανώσαμε και αν πείτε πόσοι ηρταν....?
Φίλε καταλαμβαίνω απόλυτα το τι λες!
Αλλα δές το και απο την άλλη μερια. Και 5 η 10 άτομα στο τέλος να βρεθούμε να πάμε ισούται με 10 - 20 -30 δέντρα παραδείγματος χάρην σε μια περιοχή που δεν έχει τπτ!

Και στο κάτω κάτω αν εμείς στο τέλος οργανωθούμε και επιδείξουμε ενδιαφέρον μπορούμε να έρθουμε σε επαφή και με τον Μουχτάρη της περιοχής που θα αποφασίσουμε να πάμε και τα 10 άτομα τα δικά μας θα γίνουν 20-30-40 με τους χωρκανούς και το αποτέλεσμα σαφώς καλύτερο!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re:

Δημοσίευση από Anthimos »

Pathfinder έγραψε:Παραπανω που 5 ατομα κοφκω την κκελε μου...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Εφτα!! :)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από demetris21 »

Και ας μήν ξεχνούμε και τους κυνηγετικούς συλλόγους των διάφορων περιοχών που αρκετοί απο αυτούς είναι και ενεργοί και με πολλά μέλη! Μπορούμε μέσω μιας συνεννόησης μαζί τους να υπάρξει μεγαλύτερη ανταπόκριση και καλύτερα αποτελέσματα! Λύσεις υπάρχουν, θέληση χρειάζεται
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από Anthimos »

demetris21 έγραψε:
marinos.a έγραψε:το ξαναδιοργανώσαμε και αν πείτε πόσοι ηρταν....?
Φίλε καταλαμβαίνω απόλυτα το τι λες!
Αλλα δές το και απο την άλλη μερια. Και 5 η 10 άτομα στο τέλος να βρεθούμε να πάμε ισούται με 10 - 20 -30 δέντρα παραδείγματος χάρην σε μια περιοχή που δεν έχει τπτ!

Και στο κάτω κάτω αν εμείς στο τέλος οργανωθούμε και επιδείξουμε ενδιαφέρον μπορούμε να έρθουμε σε επαφή και με τον Μουχτάρη της περιοχής που θα αποφασίσουμε να πάμε και τα 10 άτομα τα δικά μας θα γίνουν 20-30-40 με τους χωρκανούς και το αποτέλεσμα σαφώς καλύτερο!

Δημητρη καταπλικτικη ιδεα λεβεντη μου!!
Οπως λεει και ο Μαρινος οταν οργανωθηκε για παρομοιο ηρθαν 7 ατομα...μπορει 8
Το προβλημα με την δεντροφυτευση ειναι οτι πολλες περιοχες ειναι ιδιωτικες
Πρεπει να μιλησουμε με δασονομειο , επαρχο η κτηματολογιο να οριστουν τα χαλιτικα , κρατικα τεμαχεια ουτως ωστε να μην φυτευεις δεντρακια στη περιουσια του αλλου
Ειναι μια καλη πρωτοβουλεια παντως , εγω ειμαι μεσα
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από demetris21 »

Anthimos έγραψε:
demetris21 έγραψε:
marinos.a έγραψε:το ξαναδιοργανώσαμε και αν πείτε πόσοι ηρταν....?
Φίλε καταλαμβαίνω απόλυτα το τι λες!
Αλλα δές το και απο την άλλη μερια. Και 5 η 10 άτομα στο τέλος να βρεθούμε να πάμε ισούται με 10 - 20 -30 δέντρα παραδείγματος χάρην σε μια περιοχή που δεν έχει τπτ!

Και στο κάτω κάτω αν εμείς στο τέλος οργανωθούμε και επιδείξουμε ενδιαφέρον μπορούμε να έρθουμε σε επαφή και με τον Μουχτάρη της περιοχής που θα αποφασίσουμε να πάμε και τα 10 άτομα τα δικά μας θα γίνουν 20-30-40 με τους χωρκανούς και το αποτέλεσμα σαφώς καλύτερο!

Δημητρη καταπλικτικη ιδεα λεβεντη μου!!
Οπως λεει και ο Μαρινος οταν οργανωθηκε για παρομοιο ηρθαν 7 ατομα...μπορει 8
Το προβλημα με την δεντροφυτευση ειναι οτι πολλες περιοχες ειναι ιδιωτικες
Πρεπει να μιλησουμε με δασονομειο , επαρχο η κτηματολογιο να οριστουν τα χαλιτικα , κρατικα τεμαχεια ουτως ωστε να μην φυτευεις δεντρακια στη περιουσια του αλλου
Ειναι μια καλη πρωτοβουλεια παντως , εγω ειμαι μεσα
Ναι σίγουρα ορισμένα προβληματάκια διαδικαστικά ίσως να υπάρχουν αλλά μπορούν να λυθούν αρκετά εύκολα κατά τη γνώμη μου. Η εύκολη λύση για μένα είναι να έρθουμε σε επαφή με το Μουχτάρη της περιοχής ή/και τον κυνηγετικό σύλλογο. Εκείνοι λογικά θα γνωρίζουν την περιοχή τους και θέλω να πιστεύω θα μας καθοδηγήσουν όπως πρέπει.

Είμαστε τόσα άτομα εδώ μέσα. Είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως αν αποφασίσουμε να προχωρήσουμε με το όλο εγχείρημα κάποιος γνωστός, η χωρκανός, ή συγγενής κτλπα θα υπάρξει που θα μπορεί να μας φέρει σε επαφή με τα αρμόδια άτομα!
Άβαταρ μέλους
ANTROS BREDA
Δημοσιεύσεις: 1114
Εγγραφή: 11 Οκτ 2012, 10:24

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από ANTROS BREDA »

και εγω ειμαι μεσα
Ο Tσακ Νόρις βγαίνει για κυνήγι και επιστρέφει με χταπόδι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”