Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από MARIOSE »

Ότι οργανωθεί, μετά χαράς θα βοηθήσω όπως μπορώ και μπράβο για την πρωτοβουλία φίλε Δημήτρη.
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από Phinix »

andreas mouzouras έγραψε:Φιλε phinix πολυ καλη η ιδεα σου αλλα δεν χρειαζετε ειδικη αδεια για κορακοειδη. Θα μπορουσε το τελευταιο Σαββατου του Φεβραρη να γινει οργανωμενη καταπολεμηση των κορακοειδων με πολλα ωφελη και εξηγω
1) γινεται καταπολεμηση στους μητρικους πληθυσμους πριν να γεννησουν
2) κλεινουν τα στοματα ολων εκεινων που κατηγορουν τις εκστρατειες του Ιουνη
3) εμποδιζονται οι καιροσκοποι που εξορμουν για τρυγονια και φασσες στις καλοκαιρινες καταπολεμησεις των κορακοειδων
νομίζω για να γίνει δουλειά καλή, χρειάζονται ομοιώματα + κράχτες

έχει πολλές σειρές στο caccia του dreambox και επελλανα
ΓΙΑΤΙ ρε γμτ στη κύπρο να μην επιτρέπονται έστω και για καταπολέμηση επιβλαβών και μονο

επίσης η αλεπού μειώνεται εύκολα με κράχτες τη νύχτα, αλλα είπαμε, πάντου έχτος από την κύπρο!!!!
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
demetris21
Full Member
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 01 Αύγ 2012, 15:22

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από demetris21 »

Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορουν να γίνουν! Αρα με το καλό όταν τελιώσει το κυνηγι ας βρούμε μια ημερομηνία που βολεύει τους πλείστους απο εμάς και ας πάμε να τα κάνουμε!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από admin »

Το Σάββατο 19 Ιουλίου πραγματοποιήσαμε την δεύτερη καταπολέμηση για την ποντίκα με εθελοντές απο την κοινότητα Αμαργέτη (χωριό) , επίσης εγκαταστήσαμε μια κλούβα για σύλληψη κορακοειδών.
Βλέποντας τα πρωην αμπέλια που τώρα είναι απλά ασπροχώματα, βλέποντας τα βουνά που γέμισαν δρόμους και σπίτια πραγματικά σε πιάνει μαράζι και αναρωτιέσαι εάν υπάρχει μέλλον για το κυνήγι Όμως βλέποντας και τον Παππού μου στα 82 του χρόνια να προσπαθεί και αυτός μαζί μας για την καταπολέμιση της ποντίκας ήταν το μονο πράγμα που μου έδινε δύναμη να συνεχίσω . Πρίν απο 25 χρόνια με έμαθε πώς να κρατάω το όπλο σήμερα παρά το ότι δέν πάει κυνήγι για λόγους υγείας εντούτοις είναι ο πρώτος που έρχετε σε εθελοντικες προσπάθειες για το κυνήγι. Φέτος σπείραμε μαζί καμια΄10 κομμάτια και κάναμε μαζί 3 φορές καταπολέμιση της ποντίκας. Το Σάββατο έβαλε μόνος του μισό σάκκο σιταρούι και μάλιστα θύμωνε εάν βάζαμε σακκουλάκι σε περιοχές που δέν πιάνει τις ποντίκες !!! Μάλιστα πρότεινε στους εθελοντές να τους παραχωρήσει μια καμαρι που έχει στο κέντρο του χωριού για να το κάνουν οίκιμα για τον σύλλογο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από miky55 »

ΝΑ ΤΟ ΧΑΙΡΕΣΕ ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΟΓΕΡΟ ΣΟΥ ΑΡΙΣΤΕ ΜΟΥ. :!: :!: :!:
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

Re: Προσφορά στη φύση και στο άθλημά μας

Δημοσίευση από LEFKIOS »

admin έγραψε:Το Σάββατο 19 Ιουλίου πραγματοποιήσαμε την δεύτερη καταπολέμηση για την ποντίκα με εθελοντές απο την κοινότητα Αμαργέτη (χωριό) , επίσης εγκαταστήσαμε μια κλούβα για σύλληψη κορακοειδών.
Βλέποντας τα πρωην αμπέλια που τώρα είναι απλά ασπροχώματα, βλέποντας τα βουνά που γέμισαν δρόμους και σπίτια πραγματικά σε πιάνει μαράζι και αναρωτιέσαι εάν υπάρχει μέλλον για το κυνήγι Όμως βλέποντας και τον Παππού μου στα 82 του χρόνια να προσπαθεί και αυτός μαζί μας για την καταπολέμιση της ποντίκας ήταν το μονο πράγμα που μου έδινε δύναμη να συνεχίσω . Πρίν απο 25 χρόνια με έμαθε πώς να κρατάω το όπλο σήμερα παρά το ότι δέν πάει κυνήγι για λόγους υγείας εντούτοις είναι ο πρώτος που έρχετε σε εθελοντικες προσπάθειες για το κυνήγι. Φέτος σπείραμε μαζί καμια΄10 κομμάτια και κάναμε μαζί 3 φορές καταπολέμιση της ποντίκας. Το Σάββατο έβαλε μόνος του μισό σάκκο σιταρούι και μάλιστα θύμωνε εάν βάζαμε σακκουλάκι σε περιοχές που δέν πιάνει τις ποντίκες !!! Μάλιστα πρότεινε στους εθελοντές να τους παραχωρήσει μια καμαρι που έχει στο κέντρο του χωριού για να το κάνουν οίκιμα για τον σύλλογο.
[/color][/color]Πολλά εύγε και συγχαρητήρια για την εθελοντική εργασία που κάνετε για την προστασία του κυνηγιού στο τόπο μας. Από τέτοια παραδείγματα :idea: πρέπει να παραδειγματίζεται και η Ηγεσία της Ομοσπονδίας μας η οποία επιτέλους :twisted: πρέπει να περάσει στη ΕΠΙΘΕΣΗ και να αναγκάσει με τις ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΗΣ το σύνολο του κυνηγόκοσμου να συμμέτάσχη σε μια παγκύπρια έκρηξη εθελοντισμού για την προστασία της πανίδας και χλωρίδας του τόπου μας. Μόνο έτσι έχουμε ελπίδα να ανατρέψουμε το κατήφορο που παίρνει το κυνήγι στη Κύπρο. Και πάλι τα συγχαρητήρια μου. :idea:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”