Γιαννής - Αναγνώριση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Καλησπέρα παιδιά, είχα μια συζήτηση με τον παπά μου τζαι θυμήθηκα που ήμουν πιο μικρός εκυνηγούσαμε ένα πουλί που το ελαλούσαν "Γιαννή". Αν θυμούμαι καλά ήταν άσπρο και σε στυλ πεζουνιού αλλά νομίζω λίγο πιο μεγάλο. Δεν είμαι σίγουρος τι πουλί είναι αλλά λαλεί μου ο πατέρας μου λαλούν το Γιαννή, εκατάλαβεν κανένας για τι πουλί μιλούμε; Ευχαριστώ.
Omonoia99
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2011, 15:49

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από Omonoia99 »

Ρε φιλε αν δεν καμνο λαθος νομιζω Γιαννηες εν οι 'Κολιοι'(εν ειμαι σιουρος ομως)
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Omonoia99 έγραψε:Ρε φιλε αν δεν καμνο λαθος νομιζω Γιαννηες εν οι 'Κολιοι'(εν ειμαι σιουρος ομως)
Θυμούμαι είπε μου εν άσπροι, άρα μάλλον κάτι άλλο είναι.
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από πανικος »

φιλε μου ο γιαννης ειναι ασπρος απο κατω και μαυρος απο πανω.πανω στο κεφαλι εχει λιγα φτερα σηκωτα οπως τον πουπουξιο.ειναι πιο μικρος απο περιστερι παλια εγεμωναν τα σπερμενα οταν ειχε κακοκαιρια εδω και 10 χρονια σπανια τους βλεπεις φετος ειδα τρεις το νοεμβριο.το κυνηγι του απαγορευεται.
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

πανικος έγραψε:φιλε μου ο γιαννης ειναι ασπρος απο κατω και μαυρος απο πανω.πανω στο κεφαλι εχει λιγα φτερα σηκωτα οπως τον πουπουξιο.ειναι πιο μικρος απο περιστερι παλια εγεμωναν τα σπερμενα οταν ειχε κακοκαιρια εδω και 10 χρονια σπανια τους βλεπεις φετος ειδα τρεις το νοεμβριο.το κυνηγι του απαγορευεται.
Μιλούμε έχει πολλά χρόνια η κουβέντα, έβλεπε τα ο παπάς μου τζαι λαλεί μου εν Γιαννής σε περιοχές με σπερμένα που επηένναμεν στις τρασιήλες, ξέρεις την ονομασία του την κανονική ή επιστημονική; Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από Anthimos »

Γιαννης, Καλημανα, Βανελλι.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από MARIOSE »

Γιαννής ο πανκ δηλαδή... :lol:

Ευχαριστούμε Άνθιμε για τη φωτό! Τόσα χρόνια που ακούω τον παπά μου να λαλεί για γιαννήδες (κάποτε είδα αλλά από μακριά) και δεν ήξερα πως μοιάζει! :)
savvis25
Full Member
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: 26 Αύγ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από savvis25 »

Αυτό ίσως βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ευχαριστώ παιδιά, θα ρωτήσω τον παπά μου αν εν τούτο που εννοεί.
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Γιαννής - Αναγνώριση

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Ναι τούτος είναι που έβαλε ο Άνθιμος...100%
Είδα και εγώ 2-3 φορές φέτος μέσα στα σπαρμένα.. Τζαι εμείς Γιαννήν τον ξέρουμε.
Συνήθως εν σε μικρά κοπάδια 6-7-10 πουλιά..

Έχω και ένα βιβλίο με ούλλα τα πουλιά της Κύπρου και έχει τον μέσα σκίτσο, και με το "λαϊκό" του όνομα που είναι Γιαννής, θυμούμαι που το είδα, αλλά εν το έχω μαζί μου..εν Λεμεσό.
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”