Quota - Κότα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Quota - Κότα

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Νομίζετε ότι το "κότα" (quota) στο ενδημικό εν λογικό? Θέτω κάποια ερωτήματα για συζήτηση...

Περδίκια (5)

Εν το ίδιο πράμα, για κάποιον που πάει και κάθεται σε ένα στάμα με την καρεκλούα του, και περνούν όπως τες τζιήκλες με έναν που περπατά ούλλη μέρα, και βάλλει κόπο για να τα έβρει και να τα πιάσει?

Ποια η διαφορά αν κυνηγώ με έναν φίλο (μια βούρκα) και παίξουμε 6 και 4, με τον να πάρουμε 5-5 ?
Ή πως μπορεί να ελέγξει κάποιος έναν που κυνηγά πρωί και απόγευμα σε διαφορετικές περιοχές και περνά που σπίτι και "ξιφορτώνει"

Ακόμα, σκεφτείτε ότι περιμένουμε 1 χρόνο για να κυνηγήσουμε μερικές εξορμήσεις, πολλοί πάμε μόνο Κυριακές λόγω δουλειάς, και τυγχαίνει να περπατήσεις μια ώρα το πρωί και να πιάσεις τα 5....τι κάμνεις? πάεις και κάθεσαι στο αυτοκίνητο ως την νύχτα που εννα φύεις με την παρέα?

Ή σε τελική ανάλυση, σκεφτείτε ειδικά μετά τες πρώτες 3 εξορμήσεις, πόσοι έχουν την ικανότητα και την εμπειρία για να καταφέρνουν να πάρουν τα 5 περδίκια...

Λαγοί (2)

Οι 2 (ΔΥΟ) Λαγοί έννεν πολλοί για έναν κυνηγό για μια εξόρμηση, αν λάβουμε υπόψη και την μείωση τους?
Δεδομένου του τρόπου που τον κυνηγούν σήμερα πολλοί (5-6 όπλα) θεωρητικά μπορούν να κτυπήσουν 10-12 λαγούς και να είναι καλυμμένοι!


Σε τελική ανάλυση το Quota...εξυπηρετεί σε κάτι?? Περιορίζει την πίεση στους πληθυσμούς ή απλά είναι για τους τύπους?
Μπορεί να ελεγχθεί αποτελεσματικά????
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από Anthimos »

Koutsofteros έγραψε:Νομίζετε ότι το "κότα" (quota) στο ενδημικό εν λογικό? Θέτω κάποια ερωτήματα για συζήτηση...

Περδίκια (5)

Εν το ίδιο πράμα, για κάποιον που πάει και κάθεται σε ένα στάμα με την καρεκλούα του, και περνούν όπως τες τζιήκλες με έναν που περπατά ούλλη μέρα, και βάλλει κόπο για να τα έβρει και να τα πιάσει?

Ποια η διαφορά αν κυνηγώ με έναν φίλο (μια βούρκα) και παίξουμε 6 και 4, με τον να πάρουμε 5-5 ?
Ή πως μπορεί να ελέγξει κάποιος έναν που κυνηγά πρωί και απόγευμα σε διαφορετικές περιοχές και περνά που σπίτι και "ξιφορτώνει"

Ακόμα, σκεφτείτε ότι περιμένουμε 1 χρόνο για να κυνηγήσουμε μερικές εξορμήσεις, πολλοί πάμε μόνο Κυριακές λόγω δουλειάς, και τυγχαίνει να περπατήσεις μια ώρα το πρωί και να πιάσεις τα 5....τι κάμνεις? πάεις και κάθεσαι στο αυτοκίνητο ως την νύχτα που εννα φύεις με την παρέα?

Ή σε τελική ανάλυση, σκεφτείτε ειδικά μετά τες πρώτες 3 εξορμήσεις, πόσοι έχουν την ικανότητα και την εμπειρία για να καταφέρνουν να πάρουν τα 5 περδίκια...

Λαγοί (2)

Οι 2 (ΔΥΟ) Λαγοί έννεν πολλοί για έναν κυνηγό για μια εξόρμηση, δεδομένου και του αριθμού τους
Δεδομένου του τρόπου που τον κυνηγούν σήμερα πολλοί (5-6 όπλα) θεωρητικά μπορούν να κτυπήσουν 10-12 λαγούς και να είναι καλυμμένοι!


Σε τελική ανάλυση το Quota...εξυπηρετεί σε κάτι?? Περιορίζει την πίεση στους πληθυσμούς ή απλά είναι για τους τύπους?
Μπορεί να ελεγχθεί αποτελεσματικά????

Φίλε συμφωνω μαζι σου , αλλα πρεπει να υπάρχει ενα μετρο ! Το QUOTA ειναι ακριβως αυτο
Για το περδικι δεν το συζητουμε 5 περπατητα εν συγκρινετε με 5 στο σταμα με την καρεκλου! Το ιδιο ισχυει και αγριους VS της κλουβας..( εν μπορεις να φανταστεις τι ειδαμε εχτες εκει που εκυνηγουσαμε απο τ αγρια πουλια...πεταματα ανηφορο σε γκρεμο να μπουν απαγορευμενη , να μεν πεφτουν κατω , να διασταυρωνουν δρομους περπατητα...φοβερα πουλια)...

Το quota μπορει να παραβιαστει μονο τις πρωτες 1-2 εξορμησεις στο κυνηγι περδικα. Μετα ειναι αθλος να παιξεις πανω απο 3....

Για τον Λαγο συμφωνω .....πως γινετε τα περδικια 5 αλλα οι λαγοι 2...Που ζουμε Αγγλια???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Beretta1
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 16 Οκτ 2013, 14:09
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από Beretta1 »

ΚΟΤΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΞΗ ΣΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΚΥΠΡΙΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ. ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΕΚΛΟΥΕΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΩΣΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΡΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΘΑ ΚΑΘΟΝΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΓΟ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΥΟ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΜΕΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από Laurona »

Ενα μονο θα σου πω.

Απογοητευτηκα φετος και απο φιλους μου για το σχετικο θεμα.

Ενιωσα δε ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ οταν εχτες γυριζα ολη μερα, τους κρεμους και με το ζορι ειδα περδικι απο μακρια, αλλα εβλεπα να γινονται σφαγες στις περιοχες απο κατω.

'' να παιξουμε το κοτα μονο για να εχουμε και την τεταρτη και μαλακιες :evil:

Το χειροτερο ειναι οτι ατομα που ξερεις χρονια και υποστηριζουν τον σεβασμο προς το θηραμα και την τηρηση του κοτα κπλ κλπ.....να το ξεπερνουν , αφηνοντας πισω τους αυτα που υποστηριζουν.

Ειμαστε ΟΛΟΙ μας καραγκιοζηδες που δειχνουμε πνευμα, τιποτε αλλο.

Λιγο πολυ η απογοητευση μου χτες απο την καταντια μας στο ξιμαρισιο και την παρανομια , ηταν κατι το επαναλαμβανομενο.

Αλλα το σκουπιδαριο και την καταστροφη που ειδα να αφηνουν πισω τους ομολογω δεν την ξανααντικρισα.
Μεχρι και διπλοκαμπινο να σιωνονει μπαζα σε μια πανεμορφη περιοχη εκοψα, αλλα δεν ειχα τα κιαλια για να μπορεσω να διακρινω νουμερα αφου ηταν γθρω στα 300 μετρα, στον επομενο κρεμμο απο εμενα.
Ηταν δε ντυμενος με παραλλαγη και κοκκινη φανελα για να παραπλανει....

Οι αλλοι δε στο στο μεσημεριναο διαλειμα, μετα που εκαπαρτησαν καμποσο για την κλουβα που ξιλιψαν.......εκαλεσαν μας να παμε και στες πουτ........ες

.....................................................

Την Πεμπτη το βραδυ ενας λαγος εδωκε σχεδον μεσα στα λαστιχα μου καθως επεστρεφα σπιτι απο την δουλεια.Οσο και προλαβα και γυρισα το τιμονι ολο αριστερα για να μην τον πατησω.
Ενας πανεμορφος μεγαλος λαγος, που βρεθηκε σε λαθος στιγμη την λαθος ωρα, προσπαθοντας να επιβιωσει.

Μου εκοψε την χολη αλλα τα καταφερα και δεν τον κτυπησα.
Χτες ολη μερα εψαχνα εναν και δεν μπορεσα να σταθω τοσο μαγκας να κτυπησω εκεινον που εφυγε μπροστα.
Ειμουν σκοπος, και για πρωτη φορα χωρις σκυλο δικο μου και δεν εκανα σωστα τον ρολο μου

Στη τελικη οταν τα σκεφτομαι ομως λεω....αραγε τι εισαι........σωστος η μαλακας????
Νομιζα οτι ειμουν σωστος αλλα οταν φιλοι βλεπω να μην τηρουν τα οσα υποστηριζουν....μαλλον ειμαι μαλακας.

Να μην ξαναδω να γραφτει για συλλογους, προσπαθειες και κουραφεξαλα γιατι τελικα το χουμε το κακο στο αιμα μας και δεν αλλαζει με τιποτε.

Υ.Σ........ΜΠραβο στον μεγαλο κυνηγο που ακουσα να ριχνει μιαν ντουφεκια στις 5 παρα το πρωι, στο βουνο πανω απ το σπιτι καθως φορτωνα το αυτοκινητο με τον συγκινηγο........σιγουρα θα νιωθει περηφανος για τον λαγο που κτυπησε.

Ειμαστε ενας βοθρος και μεις τα σκατα που τον απαρτιζουν.

Και σορυ μα εσπασα
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

1000 LIKE!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από πανικος »

χρυσανθε ξερω οτι αυτα που γραφεις ειναι λογω θυμου ειδικα για το κυνηγι και το οτι ολοι πανε στην ιδια κατηγορια.αν ηταν ετσι δεν θα εγραφες αυτα που γραφεις γιατι απλα δεν θα διαφωνουσες με αυτα που ειδες.
σιγουρα εχουμε πολλα προβληματα στο κυνηγι αλλα ασ ειναι και ενας μικρος αριθμος σωστων κυνηγων που υπαρχει να μην τους παιρνουμε με το συνολο.προσωπικα δεν ειμαι αγιος και το ξερεις αλλα τουλαχιστο τα παρανομα ειδη οπως λαγο περδικα φραγγολινα δεν τα πυροβολο πριν το καιρο τους αλλα καποιοι αλλοι το εκαναν φετος οπου ενειωσα και εγω μαλακας που τ εβρισκα καθε μερα και τα εβλεπα μονο :evil: δεν ηρθα ομως στην θεση να παρανομησω εστω και αν εμπηκα στον πειρασμο με αυτα που εβλεπα καθε μερα.κατι αλλο χθες το σαββατο η μονη μερα που ηταν κλειστο το κυνηγι και εκατονταδες ηταν στα χωραφια για κυν ηγι τραχηλας μεχρι ωρα 10 ακουγοταν τουφεκιες και δεν ηρθε ενα πλασμα να τους πει μαυρα τα ματια σας :shock:
μακαρι να αλλαξουν τα πραγματα ,μεινε πιστος σε αυτα που εμαθες στις αρχες σου και ζησε το χομπυ σου με την παρεα σου οπως εμαθες.φιλικα παντα μην απογοητευεσαι για τα λαθη των αλλων και να φτασεις στην θεση να μισησεις αυτο που σου αρεσει για τους αλλους ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Να μην πουμε και για φραγκολινες ποσες πεζουν! Ειδικα στις αρχες που εχει ευκολα πουλια.

Σκεφτειτε ενας κλουβατζης και παρανομος που περνα το κοτα στα περδικια αλλα και στις φραγκολινες μεσα σε μια εξορμηση μπορει να χτυπησει θηραμα που ενας νομιμος δεν το πεζει σε 3 σεζον!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΩΤΗΡΙΑ και οπως ειπε και ο Laurona ειμαστε μονο του πνευματος και της θωριας και ουτε συλλογοι ουτε τιποτε μας σωζουν.

Ας καταργησουν το κοτα και κανει!

ΕΝ γινεται εγω που κυνηγω με σκυλο και εκπαιδευκω τον μπας τζιαι φκαλει μου καμια φραγκολινα να μην μπορω να πεξω δευτερη και ο αλλος χωρις σκυλο να πεζει 5 τζιαι να εν τζιαι μαγκας.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από Γιατρός »

To κότα είναι όπως το φαγητό που τρώει ο Κύπριος
Το στομάχι θέλει 20 λεπτά για να καταλάβει ότι χόρτασε περίπου
Επομένως να τρώμε σιγά σιγά για να καταλάβουμε ότι χορτάσαμε και ότι ότι παραφάγαμε
Προσέχουμε αλλά αν έχουμε βουλιμικές τάσεις δεν θεραπεύεται με το κότα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Δεν ξέρω το πρόβλημα με το quota αν προβληματίζει λίγους ή πολλούς, το μόνο που γνωρίζω είναι πως αν προβληματίζει κάποιους είναι τους σωστούς κυνηγούς που σέβονται το θήραμα για να υπάρχει και να αναπτύσσεται για τα επόμενα χρόνια.

Βασικό στοιχείο όπως είπαν και οι προλαλήσαντες είναι η τήρηση του quota ανά άτομο και όχι ανά παρέα. Δηλαδή πως γίνεται παρέα 3 άτομα 15 περδίκια, 2 άτομα 10 περδίκια; Δεν λέω μπορεί να υπάρξει αυτό σε κάποιες περιπτώσεις αλλά με τόση μαθηματική ακρίβεια με κάνει να μην θέλω να το πιστέψω.

Στην περιοχή που κυνηγώ για να καταφέρει κάποιος να πάρει 5 περδίκια σε περπατητό κυνήγι πρέπει να κάνει υπεράνθρωπες προσπάθειες. Από την άλλη δε, αν επιχειρήσει κυνήγι σε καρτέρι όπως έγινε εχθές απλά κτυπά το κότα επί δύο. Αυτό συμβαίνει κυρίως πρώτη και δεύτερη εξόρμηση. Σε μια παρέα τις στείλαμε κατά παραγγελία να σφαγεί ένα ολόκληρο κοπάδι που για αυτούς που κυνηγάνε περπατητητό θα τους κρατούσε για πολλές εξορμήσεις.

Τι φταίει; Η σωστή κυνηγετική παιδεία. Αν ένας νεαρός μεγαλώσει με τον πατέρα του να κτυπά ανεξέλεγκτο αριθμό είτε σε καρτέρι είτε σε περπάτημα, αν του μυήσει ότι το κυνήγι σου το φέρνουν άλλοι και εσύ δεν ψάχνεις και δεν κουράζεσαι για να το βρεις τότε τα αποτελέσματα είναι τα προφανή.

Χαίρομαι για τον άνθρωπο που με μεγάλωσε και με έμαθε να σέβομαι την φύση στο έπακρον.

Όσοι έχετε νεαρά άτομα μαζί σας, τα παιδιά σας, μάθετέ τους το σωστό και αυτό θα ανταμείψει όλους μας!
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Quota - Κότα

Δημοσίευση από Phinix »

Laurona έγραψε:Ενα μονο θα σου πω.

Απογοητευτηκα φετος και απο φιλους μου για το σχετικο θεμα.

Ενιωσα δε ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΑΣ οταν εχτες γυριζα ολη μερα, τους κρεμους και με το ζορι ειδα περδικι απο μακρια, αλλα εβλεπα να γινονται σφαγες στις περιοχες απο κατω.

'' να παιξουμε το κοτα μονο για να εχουμε και την τεταρτη και μαλακιες :evil:

Το χειροτερο ειναι οτι ατομα που ξερεις χρονια και υποστηριζουν τον σεβασμο προς το θηραμα και την τηρηση του κοτα κπλ κλπ.....να το ξεπερνουν , αφηνοντας πισω τους αυτα που υποστηριζουν.

Ειμαστε ΟΛΟΙ μας καραγκιοζηδες που δειχνουμε πνευμα, τιποτε αλλο.

Λιγο πολυ η απογοητευση μου χτες απο την καταντια μας στο ξιμαρισιο και την παρανομια , ηταν κατι το επαναλαμβανομενο.

Αλλα το σκουπιδαριο και την καταστροφη που ειδα να αφηνουν πισω τους ομολογω δεν την ξανααντικρισα.
Μεχρι και διπλοκαμπινο να σιωνονει μπαζα σε μια πανεμορφη περιοχη εκοψα, αλλα δεν ειχα τα κιαλια για να μπορεσω να διακρινω νουμερα αφου ηταν γθρω στα 300 μετρα, στον επομενο κρεμμο απο εμενα.
Ηταν δε ντυμενος με παραλλαγη και κοκκινη φανελα για να παραπλανει....

Οι αλλοι δε στο στο μεσημεριναο διαλειμα, μετα που εκαπαρτησαν καμποσο για την κλουβα που ξιλιψαν.......εκαλεσαν μας να παμε και στες πουτ........ες

.....................................................

Την Πεμπτη το βραδυ ενας λαγος εδωκε σχεδον μεσα στα λαστιχα μου καθως επεστρεφα σπιτι απο την δουλεια.Οσο και προλαβα και γυρισα το τιμονι ολο αριστερα για να μην τον πατησω.
Ενας πανεμορφος μεγαλος λαγος, που βρεθηκε σε λαθος στιγμη την λαθος ωρα, προσπαθοντας να επιβιωσει.

Μου εκοψε την χολη αλλα τα καταφερα και δεν τον κτυπησα.
Χτες ολη μερα εψαχνα εναν και δεν μπορεσα να σταθω τοσο μαγκας να κτυπησω εκεινον που εφυγε μπροστα.
Ειμουν σκοπος, και για πρωτη φορα χωρις σκυλο δικο μου και δεν εκανα σωστα τον ρολο μου

Στη τελικη οταν τα σκεφτομαι ομως λεω....αραγε τι εισαι........σωστος η μαλακας????
Νομιζα οτι ειμουν σωστος αλλα οταν φιλοι βλεπω να μην τηρουν τα οσα υποστηριζουν....μαλλον ειμαι μαλακας.

Να μην ξαναδω να γραφτει για συλλογους, προσπαθειες και κουραφεξαλα γιατι τελικα το χουμε το κακο στο αιμα μας και δεν αλλαζει με τιποτε.

Υ.Σ........ΜΠραβο στον μεγαλο κυνηγο που ακουσα να ριχνει μιαν ντουφεκια στις 5 παρα το πρωι, στο βουνο πανω απ το σπιτι καθως φορτωνα το αυτοκινητο με τον συγκινηγο........σιγουρα θα νιωθει περηφανος για τον λαγο που κτυπησε.

Ειμαστε ενας βοθρος και μεις τα σκατα που τον απαρτιζουν.

Και σορυ μα εσπασα
Φιλε LAURONA

Α - για - σου, που λένε και στην ελλάδα
με έχεις καλύψει

δεν θέλω να το παίξω ρομαντικός και παπαριές ΑΛΛΑ

έχει που εχτές τη νύχτα δεν ξέρω τι να γράψω που τα νεύρα που έχω - είμαι παρα πολύ απογοητευμένος από την όλη εικόνα που έδειχνε η πρώτη εξόρμηση

κάποτε έλαια ότι ορισμένα πράματα είναι ίσος λίγο υπερβολές αλλα τελικά όχι, το hobby/άθλημα μας δεν θα συνεχίσει και για πολύ να υφίσταται

η τοππουζοσινη σε όλο τις το μεγαλείο

σοβαρά έχει χρονια που λέω την πρώτη κυριακή να μην πηγαίνω και να ξεκινώ τη χρονια μου από την πρώτη τεταρτη αλλα παλε όπως τον "μακακα" έπηα

όσον αφορά τα περί θηράματα/απελευθερώσεις/αγρια κτλ, η γνώμη μου μου είναι ότι μιλούμε για τα μισά περδίκια σε σχέση με πέρση

σκεφτούμε ότι ίσως με τρόπους διχτατορικους να διορθώνεται το σκηνικό αλλα δεν γίνετε

είμαστε σε ένα σημείο που είναι τόσο πολύ αναμεμιγμένα τα χλωρά με τα ξερα που όλοι ξηραινόμαστε σιγά σιγά

κρίμας
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”