ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013

Απάντηση
nikos17
Full Member
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2011, 09:06

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από nikos17 »

συμφωνω απολυτα...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από Anthimos »

mouzouris έγραψε:Ανοίξαν πέρσι την περιοχή στην Παρεκλησιά, ένα φυσικό εκτροφείο που τροφοδόταν τις γύρω περιοχές, μέσα σε μιαν εξώρμηση η απληστία μας και η αχαπαροσύνη των αρμοδίων, το τονίζω και η απληστία μας, την έκανε κρανίου τόπο. Το ίδιο υσχείει και για την Κορονιά. Πόση "σοφία " τελικά κουβαλούμε ; :evil: :evil:

Φιλε η περιοχη Παρεκκλησιας εντοπιστηκέ ως η πηγη οπου ξεκινησε η αρρωστεια που θερισε τους λαγους και δοθηκε απο τη θηρα για να γινει culling (=http://en.wikipedia.org/wiki/Culling)
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
mouzouris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 24 Οκτ 2012, 22:29
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από mouzouris »

Anthimos έγραψε:
mouzouris έγραψε:Ανοίξαν πέρσι την περιοχή στην Παρεκλησιά, ένα φυσικό εκτροφείο που τροφοδόταν τις γύρω περιοχές, μέσα σε μιαν εξώρμηση η απληστία μας και η αχαπαροσύνη των αρμοδίων, το τονίζω και η απληστία μας, την έκανε κρανίου τόπο. Το ίδιο υσχείει και για την Κορονιά. Πόση "σοφία " τελικά κουβαλούμε ; :evil: :evil:

Φιλε η περιοχη Παρεκκλησιας εντοπιστηκέ ως η πηγη οπου ξεκινησε η αρρωστεια που θερισε τους λαγους και δοθηκε απο τη θηρα για να γινει culling (=http://en.wikipedia.org/wiki/Culling)
Πάω πάσο, εσύ γνωρίζεις καλύτερα, αλλά από ότι μου εξηστορούν είναι μεγαλο ευτήχημα που δεν θρυνήσαμε θύματα στην συγκεγκριμένη περιοχή. Έπρεπε να γίνει πιο ελεγχόμενα αν θέλανε να καθαρίσουν την περιοχή πχ. με την βοήθεια κυνηγετικών συλλόγων, δύκτια κλπ.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από Laurona »

Ανθιμε μου εμένα κατι δεν μου αρέσει σε τουτη ρην δικαιολογια της σφαγης σε εκεινη ρην περιοχη.
Παντως ουτε βρηκαμε περσυ σε εκεινη την περιοχη αρρωστο λαγο (βρηκαμε ομως πιο χαμηλα) ουτε κ ακουσσ απο κυνηγους της περιοχης κατι.μιλω για εκπαιδευτικα.

Οι λαγοι μια χαρα ετρεχαν την πρωτη κυριακη περσυ. ....αλλα απο που να ξεφυγουουν.......εγινε κρανιου τοπος

Η περιοχη φετος πραγματικά ειναι νεκρη.σε σχεση με αλλες χρονιες.

Πραγματθκα τροφοδοτουσε τον τοπο θηραμα

Ξέρεις δεν ειμαι απολυτος αλλα σου πα κατι δεν κολλα για την συγκεκριμενη περιοχή μιλωντας παντα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από Anthimos »

Παντως από δικες μου παρατηρησεις = ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Τα περδικια εκτος απο συγκεκριμενες περιοχες ειναι δραμα
Οπου βρεις ειναι 3-4 πουλια μονο , σημαδι οτι η αναπαραγωγη για διάφορους λογους δεν ηταν καλή φετος

Ο λαγος μια απο τα ίδια , ενας τζει ενας δα

Φραγκολίνα ετσι κι ετσι , ειμαι επιφυλακτικος

Φασσα ικανοποιητικη αλλα σπασμενα και διασπαρτα κοπαδακια ( ισως τα ταισματα που φετος φκαλλουν ναμι να συμβαλουν σ αυτο) Στα νερα ( που φετος εν σπανια) βλεπεις να ερχονται ικανοποιητικοι αριθμοι αλλα λιγες λίγες

Τρυγονια φτωχειές φετος .Ισως σε λιγες μερες αν κοπαδιασουν να ειναι καλυτερα τα νουμερα

Εχω την αισθηση οτι θηραματικά διερχομαστε σοβαροτατη κριση
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
ixnilatris paou paou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:53

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από ixnilatris paou paou »

παρεκλησεια περσι πρωτη κυριακη ηταν της πουτ.*~.ας εκει μεσα ενα πεχτηκαν 50 με 100 λαγους σιγουρα...ακουες οτι καποιος επεξε 5 μονος του αλος 4 αλος 3...εγινε ζημεια ομως γιατι εμπλουτιζε τες γυρω περιοχες τωρα ποιος θα εμπλουτιζει τουντες περιοχες αφου δεν γινονται απελευθερωσεις?μετα την πρωτη τεταρτη δεν εβρισκες σχεδον τπτ σε εκεινη την περιοχη...αν γινει και με την κορωνια ετσι εναν μεγαλο λαθος...ετσι περιοχες εν πρεπει να τες ανοιγουν ουτε κατα διανοια και να τες προσεχουν σαν κορη οφθαλμου απο τους λαθροθηρες αν θα μινισκει καμια γυρω περιοχη που ενα εχει θηραμα...
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από Laurona »

Anthimos έγραψε:Παντως από δικες μου παρατηρησεις = ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Τα περδικια εκτος απο συγκεκριμενες περιοχες ειναι δραμα
Οπου βρεις ειναι 3-4 πουλια μονο , σημαδι οτι η αναπαραγωγη για διάφορους λογους δεν ηταν καλή φετος

Ο λαγος μια απο τα ίδια , ενας τζει ενας δα

Φραγκολίνα ετσι κι ετσι , ειμαι επιφυλακτικος

Φασσα ικανοποιητικη αλλα σπασμενα και διασπαρτα κοπαδακια ( ισως τα ταισματα που φετος φκαλλουν ναμι να συμβαλουν σ αυτο) Στα νερα ( που φετος εν σπανια) βλεπεις να ερχονται ικανοποιητικοι αριθμοι αλλα λιγες λίγες

Τρυγονια φτωχειές φετος .Ισως σε λιγες μερες αν κοπαδιασουν να ειναι καλυτερα τα νουμερα

Εχω την αισθηση οτι θηραματικά διερχομαστε σοβαροτατη κριση
Ετσι ακριβως φιλε μου.
Ετσι ακριβως ειναι κ τα δικα μου συμπερασματα.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από Laurona »

Anthimos έγραψε:Παντως από δικες μου παρατηρησεις = ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Τα περδικια εκτος απο συγκεκριμενες περιοχες ειναι δραμα
Οπου βρεις ειναι 3-4 πουλια μονο , σημαδι οτι η αναπαραγωγη για διάφορους λογους δεν ηταν καλή φετος

Ο λαγος μια απο τα ίδια , ενας τζει ενας δα

Φραγκολίνα ετσι κι ετσι , ειμαι επιφυλακτικος

Φασσα ικανοποιητικη αλλα σπασμενα και διασπαρτα κοπαδακια ( ισως τα ταισματα που φετος φκαλλουν ναμι να συμβαλουν σ αυτο) Στα νερα ( που φετος εν σπανια) βλεπεις να ερχονται ικανοποιητικοι αριθμοι αλλα λιγες λίγες

Τρυγονια φτωχειές φετος .Ισως σε λιγες μερες αν κοπαδιασουν να ειναι καλυτερα τα νουμερα

Εχω την αισθηση οτι θηραματικά διερχομαστε σοβαροτατη κριση
Ετσι ακριβως φιλε μου.
Ετσι ακριβως ειναι κ τα δικα μου συμπερασματα.

Εκτος που το θεμα αλεπου που πραγματικα φετος ξρπερασαν καθε οριο οι αριθμοι τους.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
andreas78

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από andreas78 »

Anthimos έγραψε:Παντως από δικες μου παρατηρησεις = ΕΠΑΡΧΙΑ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Τα περδικια εκτος απο συγκεκριμενες περιοχες ειναι δραμα
Οπου βρεις ειναι 3-4 πουλια μονο , σημαδι οτι η αναπαραγωγη για διάφορους λογους δεν ηταν καλή φετος

Ο λαγος μια απο τα ίδια , ενας τζει ενας δα

Φραγκολίνα ετσι κι ετσι , ειμαι επιφυλακτικος

Φασσα ικανοποιητικη αλλα σπασμενα και διασπαρτα κοπαδακια ( ισως τα ταισματα που φετος φκαλλουν ναμι να συμβαλουν σ αυτο) Στα νερα ( που φετος εν σπανια) βλεπεις να ερχονται ικανοποιητικοι αριθμοι αλλα λιγες λίγες

Τρυγονια φτωχειές φετος .Ισως σε λιγες μερες αν κοπαδιασουν να ειναι καλυτερα τα νουμερα

Εχω την αισθηση οτι θηραματικά διερχομαστε σοβαροτατη κριση

Με την σειρά μου θα προσθέσω στα γραφόμενα του Άνθιμου, πως τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες, υπάρχουν αναφορές για γέννες από πέρδικες, σε διάφορες περιοχές, που μάλλον είχαν καταστραφεί οι φωλιές τους τον Μάιο ή που τώρα βόλεψαν οι όποιες συνθήκες για να γεννήσουν.
Καλό θα ήταν στις εξόδους μας, να είμαστε όσο πιο προσεκτικοί γίνεται.
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΕΝΔΗΜΙΚΟ ΣΕΖΟΝ 2013-14

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Κάτι που έχει άμεσα σχέση με το ενδημικό:

http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... 733#p80733
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”