ΑΓΡΙΝΑ

Απάντηση
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

ΑΓΡΙΝΑ

Δημοσίευση από lagomania »

Γεια σας συναδερφοι,

Σημερα ημουν ειχα αδεια απο τν δουλεια και πηγα με ενα παρεα στους σκυλους κοντα στο Πυρκο εν και ξερουμεν τους τοπους απλα εδοκιαμσαμεν εκει πηγα για πρωτη φορα εκει και τελευταια . Βρισκουμε ενα τοπο που μας εφατσαρε και κατεβαζουμε τους σκυλους ειχα μαζι μου 2 γιουρα και 2 μπλε της Γασκωνης τα γασκωνης ουτε χρονιαρικα τα γιουρα 3-4 χρονων καλα στο λαγο ουτε ιχνος μαλαης εκαμαμεν μια πολλα μεγαλη πανια τιποτε ουτε ενα κοτσιρολαουο τιποτεεεεεε και εκει που τελιωσε η πανια μας και ηταν να παμε στο αυτοκυνητο βρισκουν τα σκυλια μια μαλαη πολλα δυνατιη λαλω επροβουρισεν τοσο εντονη ηταν η μαλαη και γρηγορη μπαινουν τα σκυλια μεσα σε μια ποταμοσια αρκεψαν λαξιες εσηκωσαν τον λαλω εμτα βλεπω 5-6 αγρινα αρσενικα και βουρουν και οι σκυλοι πισω τους αμανα μου λαλει μου ο παρεας εκατσαμεν πανω μπορει να τους εβρουμε σε 4 μερες το πιο λιο εφωναζα μεν τους τιποτε οι σκυλοι εκαμναν καταδιωξη τελικα μετα απο ενα 50ευρω πεζινα και 5 ωρες που εγυριζαμεν με το αυτοκυνητο τα βουνα και τους δρομους που δεν ξεραμε :roll: :roll: :roll: ευτυχως που εν εχαθηκαμεν βρηκαμε τους σκυλους πεσμενους μεσα στο δρομο δεν εσωναν να ταραξουν ηπιαν που 2 λιτρα νερο ο καθε ενας πριν λιο ηρτα σπιτι :( και η ερωτηση μου πως πανε στους σκυλους και κυνηγι εκει?
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: ΑΓΡΙΝΑ

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε αυτος ακριβος ο λογος που αναφερες ειναι που παρα πολλοι κυνηγοι με ιχνηλατες και μεσα σε αυτους και εγω ειναι που αποφευγουν να κυνηγουν στις περιοχες του καμπου και τριγυρω...γιατι κΑΤΑ την διαρκεια της ημερα απαξ και πεσεις σε περπατημα του αγρινου τα σκυλια δεν κοβοντε με τιποτε...ξερω περιπτωση φιλου περσι που εχασε ενα πολλα υποσχομενο μπιγκλ και το σκυλι ηταν χρονιαρικο...

η μονη σωτηρια σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι το ηλεκτρικο κολλαρο..κατα την αποψη μου..
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΑΓΡΙΝΑ

Δημοσίευση από lagomania »

μιλησα με καποιο απο εκεινη την περιοχη και μου ειπεν οτι τα πραματα ειναι πολλα δυσκολα απο Πυργο μεχρι Πωμο ολοι οι βοσκοτοποι των λαγων τα νερα κτλ πανε και τα αγρινα διατραυρωνονται οι μαλαες και δημιουργουν πολλα προβληματα ειδικα στα νεα σκυλια και αμαν εβρουν και καλη μαλαη μονο με ρευμα τα σταματας επεισης εχουν και το προβλημα των αρκοτσουρων γιατι καποιοι ανιδεοι αφησαν ελευθερες κατσικες στην περιοχη πριν απο μερικα χρονια λογων καποιων αντιζηλιων με τους ντοπιους :lol: :lol: με αποτελεσμα να γεμωσει ο τοπος και απο εκεινες
Canis

Re: ΑΓΡΙΝΑ

Δημοσίευση από Canis »

lagomania έγραψε:Γεια σας συναδερφοι,

Σημερα ημουν ειχα αδεια ........ουτε ιχνος μαλαης εκαμαμεν μια πολλα μεγαλη πανια τιποτε ουτε ενα κοτσιρολαουο τιποτεεεεεε

Γιατί όμως? Ειδικά με τις δυσκολίες που ανάφερες σχετικά με την ιχνηλασία, λογικά οι λαγοί θα έπρεπε να ήταν σε πίο ευνοίκή κατάσταση απο άλλες περιοχές.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: ΑΓΡΙΝΑ

Δημοσίευση από lagomania »

λαθροθηριααααααααααααααααα μακρινα χωρια απομακρα παρτυ απο λαθροθηρες λογικοοοοο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”