Κυνηγι εντος ιδιωτικού περιφραγμένου απο τον ιδιοκτήτη

Απάντηση
Efthymios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 16:04

Κυνηγι εντος ιδιωτικού περιφραγμένου απο τον ιδιοκτήτη

Δημοσίευση από Efthymios »

Με αφορμή ένα εκπαιδευτικό προχθές όπου αντιλήφθηκα τεράστια δασώδη περιοχή περιφραγμένη (προφανώς ιδιωτική) ξέρει κανένας τί ισχίει? Μπορεί ο ιδιοκτήτης να κυνηγά μόνος του ανενόχλητος?
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνηγι εντος ιδιωτικού περιφραγμένου απο τον ιδιοκτήτη

Δημοσίευση από Dimitris »

Φιλε κατα την άποψη μου ο ιδιοκτήτης ΔΕΝ μπορεί να κυνηγήσει εκτός και αν η περιοχή στην οποία βρίσκεται το τεμάχιο του είναι επιτρεπόμενη.

Ο χώρος είναι μεν ιδιωτικός αλλά υπακούει στους νόμους του κράτους. Έχεις ένα τεμάχιο και θέλεις να κτίσεις μέσα πχ, πρέπει να αιτηθείς για έκδοση των απαιτούμενων άδειων (πολεοδομική, αδεια οικοδομής κλπ). Αν το τεμάχιο σου βρίσκεται σε οικιστική περιοχή θα σου εκδοθούν .Το ίδιο συμβαίνει και εδώ, αν το τεμάχιο σου βρίσκεται σε επιτρεπόμενη περιοχή κυνηγιου, θα κυνηγήσεις.
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνηγι εντος ιδιωτικού περιφραγμένου απο τον ιδιοκτήτη

Δημοσίευση από christy2000 »

Ακριβως ετσι ειναι.
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνηγι εντος ιδιωτικού περιφραγμένου απο τον ιδιοκτήτη

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

δεν δικαιούσαι ούτε αν είναι μέσα σε επιτρεπομενη περιοχή το χωράφι σου όταν είναι "τελιασμενο" απαγορεύεται είτε είναι επιτρεπομενη είτε όχι είμαι παθών g`αυτό ξέρω σίγουρα
EPANIEL POWER
Efthymios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 01 Φεβ 2012, 16:04

Re: Κυνηγι εντος ιδιωτικού περιφραγμένου απο τον ιδιοκτήτη

Δημοσίευση από Efthymios »

APOLLON_1 έγραψε:δεν δικαιούσαι ούτε αν είναι μέσα σε επιτρεπομενη περιοχή το χωράφι σου όταν είναι "τελιασμενο" απαγορεύεται είτε είναι επιτρεπομενη είτε όχι είμαι παθών g`αυτό ξέρω σίγουρα
Αυτό που λες φίλε σκέφτηκα και εγώ. Διαφορετικά θα είχαμε πολλές ιδιωτικές κυνηγετικές ρεζερβες έτσι όπως εκαταντήσαμε με τα τελιασμένα περιβόλια και δάση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”