νεογεννιτο κουταβακι SOS

Απάντηση
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από lagomania »

Καλησπερα συναδελφοι,

Προχτες μου γεννησε η σκυλα μου εκανε 10 κουταβακια και πεθαναν τα 9 στην γεννα :( δεν ξερω γιατι και χθες πεθανε και η σκυλα η καλη μου :( :( εμεινεν μου 1 κουταβακι μικρο και θελω πασι θυσια να το κρατησω γιατι δεν εχω αλλο σκυλακι απο την σκυλα μου. Ρωτησα φιλους κτλ αν εχουν σκυλα προσφατα γεννημενη αλλα δεν ειχεν κανενας οπωταν το ταισα χθες και σημερα με συρραγα λετε να ζηση το σκυλακι? το ταιζω καθε περιπου 4-5 ωρες αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο :( θα ζηση αν συνεχισω να το ταιζω? με συρραγα?
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από isimerinos »

φιλε παρτο στον κτηνιατρο περκι σου το γλυτωσει
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από GiorgosT »

Φίλε λαγομανια,
Ρώτα τον κτηνίατρο σου θα ξέρει σίγουρα μια γέννα!!
κρίμα για την σκύλα και τα σκυλάκια.
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από lagomania »

το πηγα φιλοι χθες τα μεσανυχτα αλλα δεν ξερει ο κτηνιατρος μου καμια γεννα δυστηχος :( :( ηταν η καλυτερη μου σκυλα εκεινη εδω κα 5 χρονια σπαταλησα ατελιωτο χρονο στην σκυλα αυτη ηταν η αγαπημενη μου υπακουει και με καλο χαρακτηρα ηρεμη εκοφκεν μαλαη και η αδρεναλυνη στα υψη γιατι ηξερα οτι θα το εσηκονε :( μακαρι να ζηση το σκυλακι να εχω κατι απο αυτην :|
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από admin »

Φίλε , λυπούμε πολύ για την σκύλα αλλά απο τι αίτια πέθανε σου είπε καποια λογική εξήγηση ο κτηνίατρος (τι ράτσα είναι και με τι ράτσα την έκανες αναπαραγωγή?)
Προσέχουμε...για να έχουμε
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από lagomania »

πεθανε λογω μολυνσης στην μητρα δεν καταλαβαινω ομως γιατι αφου ηταν ολα πεντακαθαρα ισως να φταιει η διασταυρωση που εκαμαμεν γιουρα καθαρη η σκυλα και ο πατερας γιουρα καθαρος φερμενα απο Ελβετια απο φιλο μου :( ηταν η πρωτη της γεννα
dangerous
Full Member
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 12 Μαρ 2010, 16:35

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από dangerous »

φιλε δεν νομιζω να φταιει η διΑΑσταυρωση οπως λες...
η μητρα της σκυλας τις επομενες 4-5 μερες μετα την γεννα ειναι παρα πολυ ευαισθητη...οσο καθαρα και να ειναι δεν παυει ενα μικροβιο να κανει τη ζημια...αποτι ξερω σε τετιες περιπτωσεις ακριβως μετα την γεννα εχει ειδικο εμβολιο το οποιο πρεπει να χορηγειται στις σκυλες για να τις προφυλασσει
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε μου συμφωνώ με τον προηγούμενο. Η μήτρα είναι πολυ ευαίσθητη τις πρώτες 3-4 μέρες και υπάρχει ειδικό εμβόλιο-ένεση που την βάλλουν μόλις γεννήσει. Όσο για τα σκυλάκια ίσως οφείλετε στην πολλή ζέστη, ήδη άκουσα 3 περιπτώσεις τούτο το μήνα που επεθάναν τα σκυλάκια λόγο θερμοκρασιων. Οστόσο για να έβρεις καμιά να θυλάζει, εγω εν θα εντρέπουμουν προκειμένου να το σώσω και θα εφάκκουν γυρούς τους κτηνίατρους όσπου να έβρω!
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
dimitris savva

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από dimitris savva »

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ ΟΜΩΣ ΤΟ ΒΡΗΣΚΕΙΣ. ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΣΑ 9 ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΜΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΑΛΑ Η ΣΚΥΛΛΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ , ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΖΗΜΙΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΙΓΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ . ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΑΛΛΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: νεογεννιτο κουταβακι SOS

Δημοσίευση από lagomania »

απεβιωσε το σκυλακι μου πριν απο λιγο δυστηχως :(
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”