ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από kypros »

Valentino, επειδη ουτε για μενα φιλε το κυνηγι δεν ειναι οι 17 εξορμησεις γιαυτο ακριβως σου λεω οτι πρεπει να αφησουμε το θηραμα να ησυχασει.

Ακομα και ενα σκυλο μονο να βγαζουμε φιλε και να σηκωσει την περδικα απο τα αυγα η να καταδιωξει την λαγινα την εγγυο η εστο και απλα να επιφερει στρεσς στα θηραματα ειναι μεγαλο κακο. Δυστυχως ειμαστε μικρος τοπος με πολλους κυνηγους. Λιγο ο ενας λιγο ο αλλος τα θηραματα δεν σταματουν να καταδιωκονται 365 μερες.

Και εμενα μου αρεσουν τα σκυλια, και εγω εχω δυο σκυλους που περιμενω πολλα απο αυτους. Αλλα φιλε πρεπει να το καταλαβουμε, δεν ειμαστε σχιλλαριες, ειμαστε κυνηγοι. Επειδη ικανοποιουμαστε φιλε μονο με την ιχνηλασια η μονο με τη φερμα και δεν μας νοιαζει η καρπωση οπως λες ( κατι που δεν πολυποστευω να ισχιει και για κανεναν εκτος απο αυτους που απλα δεν καταφερνουν να καρπωθουν κατι και μετρουν ποσες μαλαες ηβραν και ποσοι τους επροσηκοστηκαν) δεν σημαινει οτι πρεπει να αγνοουμε την ζημια που καμνουμε με τα εκπαιδευτηκα.

Χρειαζεται εγκρατια και σεβασμος στο θηραμα. Οσο και να αντιδρουμε οσα επειχηριματα και να πουμε , οι εξοδοι την περιοδο αναπαραγωγης καμνουν ζημια γιατι ειμαστε πολλοι και ειναι συνεχεια καποιος πισω που το θηραμα.

Οσο γαι το λαγο, συμφωνω οτι δεν μπορει να γινει εκπαιδευση με θηραμα εκτροφης αλλα ισως πρεπει να γινουν και αλλα νομιμα ττελιασμενα για να γινεται εκει. Φυσικα αν με ρωτας εμενα, εαν εμεναν οι ιχνηλατες περιρισμενοι την περιοδο αναπαραγωγης, με το καλο που θα εγηνετουν στους λαγους που εστο και με πιο λιγη εκαιδευση θα εβρησκαν ολοι περισσοτερους λαγους στο κυνηγι. Μας εγινε ψυχωση να βγαινουμε να χαλαρωνουμε με τα σκυλια μας και δεν καταλαβαινουμε οτι ο λογος ειναι οτι καταντησαμε το κυνηγι καθαυτο να ειναι τοσο αγχωδες που δεν το απολαμβανουμε.

Ειναι ολα ενας φαβλος κυκλος φιλε και θελει αποφασιστηκοτητα να τον σπασει καποιος
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από VALENTINOS »

Φίλε συγνώμη αλλά με κάθε σεβασμό στην άποψη σου διαφωνώ σχεδόν απολύτως. Και θα σου πω ένα τρανταχτό παράδειγμα και αναλύσε το πριν απαντήσεις. Στις περσινές περιοχές που δικαιουμασταν εκπαιδευτικά υπάρχουν λαγοί που ούτε σε μόνιμα απαγορευμένες δεν συναντάς. Υπάρχουν επίσης και λίγα περδίκια τα οποία φυσικό είναι να αλλάζουν πολύ πιο εύκολα περιοχή από τον λαγό αλλά και πάλι τα συναντάς εκεί παρά την ενόχληση από τους σκύλους. Πως γίνεται αυτό;;;;; Ίσως επειδή η συχνή παρουσία εκεί κυνηγών αποτρέπει την ανεξέλεγκτη λαθροθηρία;; Ναι φίλε μου συμφωνώ πως κάνουν και οι σκύλοι κάποια ζημιά μου έχει τύχει προσωπικά και λαγό να πιάσουν και πέρδικα στα αυγά. Θα το δεχόμουν χωρίς καμία αντίρρηση να αφήσω σπίτι τα σκυλιά μου 2-3 μήνες της αναπαραγωγικής περιόδου εάν ήμουν σίγουρος ότι το θήραμα δεν θα ενοχλήθει από τους λαθροθήρες , την αλεπού (που δεν γίνεται καθόλου διαχείριση λόγω ανικανότητας αρμοδίων) , κλπ κλπ. Είμαστε όλοι οι κυνηγοί διαθέτιμενοι για θυσίες για το μέλλον του κυνηγιού φτάνει να μας δείξουν οι αρμόδιοι ότι κάνουν αυτό που πρέπει και όχι αυτό που τους βολεύει.
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από VALENTINOS »

Επίσης εκπαιδευτήρια νόμιμα με λαγούς διαφωνώ να γίνουν. Το κυνήγι φίλε μου δεν πρέπει να γίνει επιχείρηση για ορισμένους. Μετά θα βάλουν μέσο να απαγορευτεί εντελώς η εκπαίδευση στη φύση δήθεν για το καλό του λαγού και αναγκαστικά θα πηγαίνουν όλοι στα εκπαιδευτήρια . Ακόμα κάτι όλοι οι σκύλοι κάνουν ζημιά όχι μόνο οι ιχνηλατες.
Γνωρίζω φίλε μου προσωπικά άτομα που κυνηγούν με ιχνηλατες και εάν δεν φέρει ο σκύλος τον λαγό στο καρτερι τους δεν τρέχουν ξοπισω τους αμάν και πως να τον χτυπήσουν . Προς απάντηση στο θέμα ότι ναι υπάρχουν άτομα που κυνηγούν για απόλαυση και όχι καρπώση . Και μου έτυχε να δώ ΚΥΝΗΓΟ να βγάζουν τα σκυλιά του βερκολαουδο να περνά μπροστά του και να κατεβάζει το όπλο..........
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από kypros »

Valentino,
Ολοι οι κυνηγοι πρεπει να κυνηγουν για απολαυση και οχι για την καρπωση, δεν ειπα το αντιθετο.
Σωμφωνω μαζι σου, ολα τα σκυλια καμνουν ζημια, οχι μονο οι ιχνηλατες.
Το να επιτρεπουμε την ανεξελεκτη δραστηριοτητα σκυλων για να εχει φασαρια και να φοβουνται οι λαθροθηρες ειναι παραλογο. Ενα λαθος δεν διορθωνει ενα αλλο λαθος.
Επισης συμφωνω μαζι σου και ο λογος που και εγω θελω να προστατευσω το θηραμα ειναι για να διαφυλαξω το ελευθερο κυνηγι.
Τελος να σου πω οτι το περδικι δεν αλλαζει περιοχη καθολου ευκολα.
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από admin »

Αρμόδιοι δέν είναι μόνο η Υπηρεσία Θήρας ![/quote]
Δεν ανέφερα ότι είναι αποκλειστικά η Θήρα αρμόδια . Αλλά είναι ο κυριότερος αρμόδιος η Θήρα . Όταν ο απλός κυνηγός βλέπει ότι τα χρήματα του και οι κόποι του πανε χαμένα από την απραξία της θήρας τότε τι όρεξη έχει να προσφέρει; Είναι σαν να μου λες τώρα ότι μπορούν και οι απλοί πολίτες να συμβάλουν στη σύλληψη των κλεφτών ή να ψηφίσουν νομοσχέδια κλπ. Έχει το κυριότερο μέρος ευθύνης η Θήρα ρε φίλε ότι και να μου πεις δεν με πειθεις. Είναι η δουλειά τους και εμείς τους πληρώνουμε άρα έχω και απαιτήσεις φίλε μου. Δεν έχω απαίτηση από τον κάθε κυνηγο γιατί ούτε τον πληρώνω ούτε η δουλειά του είναι. Και εγώ βλέπω σοβαρότατη βελτίωση τα τελευταία χρόνια στην κυνηγετική παιδεία .[/quote]


Έχουμε ένα σώμα υπεύθυνο για το κυνήγι που κατά εμενα είναι σε μεγάλο βαθμό ανεπαρκέστατο για να προσφέρει και αριθμητικά αλλά και ποιοτικά. Αν ΄μείνουμε να πιπιλούμε την κουβέντα για όλα φταίειε η θήρα και Απαιτώ επειδή δίνω 77 ευρώ το χρόνο για να κυνηγώ να γίνει η Κύπρος Κυνηγετικός παράδεισος ε τότε φίλε Βαλεντίνο λυπούμε που θα σου το πώ αλλά δέν έχουμε σωτηρία. Η θήρα και ο τρόπος που λειτουργά η Κυνηγετική Ομοσπονδία χρειάζονται αναδιάθρωση και οι κυνηγοί άμμεση εμπλοκή. Αν δέν σηκώσουμε όλοι τα μανίκια επάνω και περιμένουμε οι άλλοι να μας τα ετοιμάσουν όλα απλά το κυνήγι θα σβήσει. τώρα για το θέμα τις κυνηγετικής παιδείας προσωπικά τις περισσότερες φορές διαπιστώνων ότι πάμε πίσω αντί μπροστά. Η κάρπωση και η ανάδειξη μέσο της κάρπωσης έχει διαλύσει κάθε ελπίδα για καλλιέργεια κυνηγετικής παιδείας στο νησί μας στην μάζα των κυνηγών. Είναι απλά τα πράγματα όταν ένας νέος κυνηγός σήμερα δέν μπορεί με τους παραδοσιακούς τρόπους κυνηγίου (λαγός με ένα δύο σκύλους και παγανιά, περδίκαι σε παγανιά, τσίκλα στα καρτέρια, φάσσες στα καρτέρια) να χτυπήσει θήραμα και βλέπει κάποιους άλλους (λαγός με σκοπούς -θαλαμοφύλακες και μια μάντρα σκύλους- περδίκια απο το αυτοκίνητο και με τα αεροβόλα το καλοκαίρι- τσίκλες με μηχανούες- φάσσες με σιγαστήρες στο νερό) να κάνουν υπερκάρπωση τότε όση προσπάθεια και να καταλάβεις ο νέος κυνηγος είτε θα τα παραιτήσει είτε θα παρανομήσει.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από sotiris!129 »

η κουβεντα καταντα για ακομη μια φορα γελια με ολους τους εμπλεκομενους να αλληλοκατηγορουνται και οπως παντα χωρις ουσια με συνέπεια παλι δεν θα γινει τιποτα !
οι Λααριες φτεν το ταμειο θηρας που δεν πιανει τους λαθροθηρες και την αλεπου
οι περτικαριες φτεν το ταμειο θηρας που δεν πιανει τους λαθροθηρες και τους λααριες για τα επαιδευτικα και τες μεγαλες παρεες εξωντοσης
οι ζικλαριες στον "π0υt5ο" τους αφου βρεξει χιονησει εν να παιξουν τον εκλεκτο μεζε 5-6 ζικλουες , κανενα ρεχτο περτικο , ζε καννενα στραβο λαο στην καταδιωξη
το ταμειο θηρας φτεει την αρωστια και ριχνει την μπαλα στα κονδιλια που δεν τους βοηθουν να καμουν καλα την δουλεια τους για την λαθροθηρια
με λιγα λογια και παλι θεατες στο θεατρο του παραλογου !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από Γιατρός »

Στο highway μας δώσανε μέγιστη ταχύτητα 120χμω δεν μας είπαν πηγαίνετε με 120 πάντα
Αλά αμαν τώσω κώφκι τόσω κώφκι
Θίραμα ιπάρχι φτάνι να ξέρις που να κιτάξις
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από Anthimos »

Γιατρός έγραψε:Στο highway μας δώσανε μέγιστη ταχύτητα 120χμω δεν μας είπαν πηγαίνετε με 120 πάντα
Αλά αμαν τώσω κώφκι τόσω κώφκι
Θίραμα ιπάρχι φτάνι να ξέρις που να κιτάξις

Φίλε ο Ηράκλειτος έλεγε Τα πάντα ρει,και ουδέν μένει ( Τα πάντα αλλαζουν ειτε μας αρεσει ειτε όχι)
Το καιρο που ηταν 100 χιλιομετρα την ωρα ο αυτοκινιτοδρομος οταν επηγενες με το μεσο αυτοκινητο 120 ενομιζες οτι ηταν να φυγει το τιμόνι απο τα χερια σου και δεν υπηρχε περιπτωση να σταματησει τ αυτοκινητο της τότε εποχής με 120.
Τωρα με 120 νομιζεις οτι τ αυτοκινητο εν προχωρα και τ αυτοκινητο σταματα με τα ABS του κτλ!

Απο την αλλη η ανεκτικότητα ειναι αλλη λεξη για την αδιαφορια...Οποταν ειτε σταματουν να ανεχονται η αλλαζει μιαν κι εξω το 100 και γινετε 120

Στο κυνηγι οι νοοτροπιες ειναι του 1940 και οι απαιτησεις του 2020....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΕΣ ΚΑΙ Ν ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
istriano ®

Απ: Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από istriano ® »

sotiris!129 έγραψε:η κουβεντα καταντα για ακομη μια φορα γελια με ολους τους εμπλεκομενους να αλληλοκατηγορουνται και οπως παντα χωρις ουσια με συνέπεια παλι δεν θα γινει τιποτα !
οι Λααριες φτεν το ταμειο θηρας που δεν πιανει τους λαθροθηρες και την αλεπου
οι περτικαριες φτεν το ταμειο θηρας που δεν πιανει τους λαθροθηρες και τους λααριες για τα επαιδευτικα και τες μεγαλες παρεες εξωντοσης
οι ζικλαριες στον "π0υt5ο" τους αφου βρεξει χιονησει εν να παιξουν τον εκλεκτο μεζε 5-6 ζικλουες , κανενα ρεχτο περτικο , ζε καννενα στραβο λαο στην καταδιωξη
το ταμειο θηρας φτεει την αρωστια και ριχνει την μπαλα στα κονδιλια που δεν τους βοηθουν να καμουν καλα την δουλεια τους για την λαθροθηρια
με λιγα λογια και παλι θεατες στο θεατρο του παραλογου !
Συμφωνώ απολυτα

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
andreas78

Re: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΑΓΟΣ-ΠΕΡΔΙΚΑ 2013-14

Δημοσίευση από andreas78 »

Μια παρέα απο ποιοτικούς και μερακλιδες κυνηγούς, πριν απο παρα πολλα χρονια και καθώς στην προηγούμενη της κυνηγετικής τους χρονιάς, σε μια περιοχή των Λευκαρων, είχαν οι ίδιοι δει εκατοντάδες περδικια που με το κλεισιμο της σεζόν η επόμενη χρονια θα τους έδινε ακομα περισσότερες συναντήσεις, ξεκίνησαν την παγανιά τους λοιπόν και διαπίστωσαν οτι δεν υπήρχε δείγμα απο περδικια πουθενά, συχνά τα σκυλια τους, τους έβρισκαν ψόφια περδικια η ακόμη έπιαναν και ζωντανά.
Τελικά η κατασταση οφειλετο σε ασθένεια που έπιασαν τα περδικια και αποδεκατιστικαν εξ´ ολόκληρου..!!!!!
Αυτο το συμβάν ήταν η αφορμή για να δημιουργηθεί απο την Κ.Ο.Κ., το Ταμειο Θηρας, που θα περιελάμβανε βιολόγους, δασολόγους κ.α. που μαζι θα μεριμνουσαν για την σωστη διαχείρηση,διαβίωση, εμπλουτισμό των θηραματικών και μη πληθυσμών....!!!!!!
Η λαθροθηρία ήταν θεμα της αστυνομίας και μονο, τωρα το κατα ποσόν ειναι σε θέση το Ταμειο με το μειωμένο και εξασθενημενο προσωπικό του, να κάνει αυτα που δημιουργήθηκε να κάνει και επιπρόσθετα να αστυνομευει τις χιλιάδες των κυνηγών.....εγω το θεωρω παράλογο, παράλογο επίσης ειναι να απαιτούμε τα πάντα απο αυτούς τους 70 ανθρώπους και ταυτόχρονα, εμείς να καθόμαστε πίσω απο μια οθόνη και να μην κανουμε τίποτα, όπως σπορες, μερικές αυτοσχέδιες ποτιστρες ή οτιδήποτε αλλο, ευκολο, απλο...!!!!!
Κάποιοι απο εμάς μπορει να μην έχουμε χρόνο, αλλα μερικά δευτερόλεπτα κατα την κυνηγετικη μας εξόρμηση, σε τακτά χρονικά διαστήματα, ειναι αρκετα για να φυτέψουμε μερικούς σπόρους.!!!!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”