Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από Laurona »

Τιποτε απο τα δυο.

Το κυνηγι και οτι συνεπαγετε η διεξαγωγη του αποτελει ενα αρχεγονο ενστικτο , φυτρωμενο στο dna μας απο την μερα που δημιουργηθηκε ο ανθρωπος.

Αποτελεσε το κατεξοχην σημειο αναφορας για την επιβιωση μας σαν ειδος, την ανελιξη μας και την κατοχυρωση θεσμων και αξιων στον τροπο ζωης μας.

Υπηρξε το μεσο για να αναπτυχθει η κουλτουρα και η νοοτροπιας μας καθως και το φιλτρο για να ξεχωρισουν οι αξιοι και οι ''ενεργοι '' απο τους υπολοιπους.

Αποτελεσε το μεσω και τον τροπο για την εξυμνυση αρετων και αξιων που ηταν απαραιτητες για την προκοπη του ανθρωπινου γενους.

Σημερα εξακολουθει να ειναι τα πιο πανω προσαρμοσμενο στον σημερινο τροπο ζωης.
Ο οποιος ομως εχει φθαρει απο ενα σωρο αλλες ανουσιες καταστασεις που κανουν την ζωη μας σκατα.

Γιαυτο και ταλανιζετε και αυτο απο ενα σωρο κακα.

ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ, (ΣΩΣΤΑ), ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΜΕ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΞΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΟΥΝ , ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ.

Αυτο ειναι για μενα το κυνηγι. Ολη ουσια της ζωης μας, σε μια λεξη......
οχι η ζωη ..........ζωη ειναι η οικογενεια μας....αλλα η ουσια της, αφου μαζι του.......κυλανε παραλληλα ολα στην ζωη.

Οταν δεν παω κυνηγι . λογω της οικογενειας........ειμαι σκυθρωπος και μου φταινε ολα...εκτος της οικογενειας, γιατι αυτη συμπεριλαμβανει αξιες που μαθεινεις στο κυνηγι.

Δεν ειναι τροπος ζωης, ουτε και χομπυ..........ειναι η ιδια η ζωη, που την κυριακη απλα λεγετε ΚΥΝΗΓΙ
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

Laurona έγραψε:Τιποτε απο τα δυο.

Το κυνηγι και οτι συνεπαγετε η διεξαγωγη του αποτελει ενα αρχεγονο ενστικτο , φυτρωμενο στο dna μας απο την μερα που δημιουργηθηκε ο ανθρωπος.

Αποτελεσε το κατεξοχην σημειο αναφορας για την επιβιωση μας σαν ειδος, την ανελιξη μας και την κατοχυρωση θεσμων και αξιων στον τροπο ζωης μας.

Υπηρξε το μεσο για να αναπτυχθει η κουλτουρα και η νοοτροπιας μας καθως και το φιλτρο για να ξεχωρισουν οι αξιοι και οι ''ενεργοι '' απο τους υπολοιπους.

Αποτελεσε το μεσω και τον τροπο για την εξυμνυση αρετων και αξιων που ηταν απαραιτητες για την προκοπη του ανθρωπινου γενους.

Σημερα εξακολουθει να ειναι τα πιο πανω προσαρμοσμενο στον σημερινο τροπο ζωης.
Ο οποιος ομως εχει φθαρει απο ενα σωρο αλλες ανουσιες καταστασεις που κανουν την ζωη μας σκατα.

Γιαυτο και ταλανιζετε και αυτο απο ενα σωρο κακα.

ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ, (ΣΩΣΤΑ), ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, ΜΕ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΞΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ.
ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ, ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΜΠΕΛΙΑΖΟΥΝ , ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ.

Αυτο ειναι για μενα το κυνηγι. Ολη ουσια της ζωης μας, σε μια λεξη......
οχι η ζωη ..........ζωη ειναι η οικογενεια μας....αλλα η ουσια της, αφου μαζι του.......κυλανε παραλληλα ολα στην ζωη.

Οταν δεν παω κυνηγι . λογω της οικογενειας........ειμαι σκυθρωπος και μου φταινε ολα...εκτος της οικογενειας, γιατι αυτη συμπεριλαμβανει αξιες που μαθεινεις στο κυνηγι.

Δεν ειναι τροπος ζωης, ουτε και χομπυ..........ειναι η ιδια η ζωη, που την κυριακη απλα λεγετε ΚΥΝΗΓΙ
μπραβο ρε φιλε εγραψες κατι το πολλα ωραιο, σωστο και αντιπροσοπευτικο του πως νιωθουμε οι πιο πολλοι απο εμας!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από Marinos »

χοππι :)
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
istriano ®

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από istriano ® »

"Τροπος ζωης" ειναι φραση πολυ βαρετη για να την αναφερεις για το κυνηγι η' για οποιαδηποτε αλλη ασχολια κανεις, για να σε γεμιζει η' για να περνας την ωρα σου, να ξεφευγεις απο την καθημερινοτητα, να ασκησε , να αθλησε κτλ.
Το κυνηγι για μενα ειναι ενα χομπι (αν και θα ελεγα τα κυνηγετικα σκυλια), το οποιο Μου δινει τα οσα προανεφερα.
Αν καποιοι το θεωρουν τροπο ζωης και οτι δεν υπαρχει αντικαταστατο τοτε........... :(
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: Κυνηγι : Τροπος ζωης η' χομπι;;;;

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

WOODPIGEONHUNTER έγραψε:παιδια εγω δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις το κυνηγι!!
εχω πραγματικα αρωστια και αστειευομενος παντα με φιλους λεω οτι ειμαι ψυχασθενεις!!
μπορει να μην ειναι σωστο αυτο αλλα ορκιζομε οτι 365 μερες το χρονο σκεφτομε το κυνηγι!
κυνηγω καθε χρονο και τις 5 εξορμησεις της φασσας, παω καθε χρονο 10 μερες συνεχομενες στα τρυγονια και απο νιοβρη- 28 φεβραρη ολες τις εξορμησεις μεχρι να νυχτωσει!! ισως να μην επρεπε να φανατιστω τοσο πολυ αλλα ειμαι χαρουμενος που για μενα ειναι τροπος ζωης αυτο το σπουδαιο και πληρως συναρπαστικο χομπι-αθλημα!!!

αρχοντα αυτα ειναι :)
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”