Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Απάντηση
istriano ®

Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από istriano ® »

Ειμαι πολλα περιεργος να δω πως βλεπουν το κυνηγι οι περισσοτεροι απο εμας!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Κυνηγι : Τροπος ζωης η' χομπι;;;;

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

και τα δυο διότι δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς την κυριακή να πάω κυνήγι και από την άλλη είναι το παιχνίδι μου είναι το βίτσιο μου η αρρώστια μου όλα μαζί :D
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
SilverPigeonS
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2012, 10:44

Re: Κυνηγι : Τροπος ζωης η' χομπι;;;;

Δημοσίευση από SilverPigeonS »

Για μένα είναι το αγχολυτικό μου χάπι. Εκείνη την στιγμή που περιμένεις το θήραμα να ξεπεταχτεί και τον σκύλο να το φερμάρει με δεξιοτεχνία, το πρωινό καρτέρι με το κρύο να σου κόβει την ανάσα περιμένοντας τις πρώτες τζίκλες να μπούν, την σιδερένια να εμφανίζεται από μακριά και να μένεις άγαλμα μέχρι να σε πλησιάσει, ξεχνάς ό, τι σε βασανίζει, ό, τι χαλάει την ηρεμία σου και διώχνει τα προβλήματα μακριά!

Για μένα το κυνήγι είναι ένας τρόπος για να ζω σωστά κατοπολεμόντας τον κυριότερο εχθρό του ανθρώπινου είδους, το άγχος.

Το κυνήγι πρέπει να είναι υγιές, να μην πλήττεται από φανατισμό, εγωισμό και πλεονεξία.

Γιαυτό εγώ θα πω πως είναι "ένα χόμπι που συμβάλλει σε ένα υγιή τρόπο ζωής"! !
“There is a passion for hunting something deeply implanted in the human breast.”
WOODPIGEONHUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 739
Εγγραφή: 28 Ιαν 2013, 19:43
Τοποθεσία: λευκωσια

Re: Κυνηγι : Τροπος ζωης η' χομπι;;;;

Δημοσίευση από WOODPIGEONHUNTER »

παιδια εγω δεν μπορω να φανταστω την ζωη μου χωρις το κυνηγι!!
εχω πραγματικα αρωστια και αστειευομενος παντα με φιλους λεω οτι ειμαι ψυχασθενεις!!
μπορει να μην ειναι σωστο αυτο αλλα ορκιζομε οτι 365 μερες το χρονο σκεφτομε το κυνηγι!
κυνηγω καθε χρονο και τις 5 εξορμησεις της φασσας, παω καθε χρονο 10 μερες συνεχομενες στα τρυγονια και απο νιοβρη- 28 φεβραρη ολες τις εξορμησεις μεχρι να νυχτωσει!! ισως να μην επρεπε να φανατιστω τοσο πολυ αλλα ειμαι χαρουμενος που για μενα ειναι τροπος ζωης αυτο το σπουδαιο και πληρως συναρπαστικο χομπι-αθλημα!!!
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΑΤΡΕΦΤΕΙ ΠΟΤΕ........ΕΙΜΑΙ ΦΑΣΣΑΡΩΣΤΟΣ!!!!
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Κυνηγι : Τροπος ζωης η' χομπι;;;;

Δημοσίευση από Sergios »

Πως να αρχισω και που να τελιωσω? Οτι δεν κοιμουμαι την νυχτα γιατι ανυπομονω να ερτει η ευλογημενη μερα να χαραξει και να ειμαι πανω στο βουνο? οι πρωτες ντουφεκιες? το χαζι και η διαδρομη της παρεας? Ολη η ζωη μια ρουτινα ενα αγχος μονο η κυριακη που θα παω στο βουνο μου δινει δυναμη να αντεξω τις δυσκολιες και τις εννοιες των ημερων....χωρις το κυνηγι ισως ειμουν με τα ηρεμιστηκα τωρα....και τροπος ζωης ειναι και αθλημα ειναι και καλλιεργητης νοοτροπιας και ευθηξιας σε ολα οσα μας χαριζει η φυση και ο τοπος Γη που ολοι ζουμε.....
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από Phinix »

καλημέρα

νομίζω είναι λίγο βαρύ να πούμε...τρόπος ζωής!!!!!
επίσης το χόμπι ακούεται πολύ απλό γιά το τι είναι πραγματικά το κυνήγι!!!!!!!!!!!!!!!!

πριν ακόμα παίξει το ξυπνητήρι μέχρι και την επιστροφή σπίτι όλη η διαδικασία μοιάζει με κάποιου ίδους τελετουρκικου

ο καθένας το βλέπει από την γωνια του
δεν μπορώ να περιγράψω πως πραγματικά το αντιλαμβάνομαι και το ζω

πάνω κάτω έχει πολλούς που θα με καταλάβουν.... :roll:
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από Anthimos »

947257_697275150298727_1940852417_n.png
Το κυνηγι ( σε ξηρα , θαλασσα και αερα) και ότι εχει σχέση μ αυτα ( σκοποβολη, σκυλια,οπλα,ψαροντουφεκα,φυσιγγια κτλ) ειναι για μενα τροπος ζωης. Καθοριζουν την ζωη μου σε πολλους τομεις.

1.Προσεχω την διατροφη μου και γυμναζομαι για να μην παχυνω και να φκαλλω παγανιες ολη μερα και να σωωννω να βουρω τους πέρτικους!
2, Δεν πιννω πολυ ποτο και δεν ξενυχτω οταν εχει κυνηγι ή ψαροντουφεκο την επόμενη.
3, Δεν παω πολυημερες διακοπές επειδη δεν εχω καποιο να προσεχει τα σκυλια μου
4, Ολη μερα θωρω ορομα πουλια και δισκους να ποκαπνιζουν που την σιηπεθκια, τζαι ψαρκα περασμενα στη βερκα
5,Καμνω εικονικες βολες τα πουλια που περνουν εξω απο το παραθυρι
6 .Δεν καπνιζω
7.Φυλαω αδεια που την δουλεια για τις Τεταρτες
8. Οποθεν ρεξω σκεφτουμε δαμε πιαννει τον λαο τζαι τον περτικο ή θυμουμε φασεις που επαιξα ενα θηραμα
και πολλα αλλα που δεν θυμουμαι τωρα :D
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από Γιατρός »

Σε ήπιες μορφές χόμπυ,όχι τρόπος ζωής και σε ακραίες διέξοδος και ησυχαστήριο εκτός αν συναντήσω άλλους κυνηγούς
Για άλλους πόρωση και ψυχαναγκασμός και επίδειξη ικανοτήτων



όλοι μας θα θέλαμε να βρισκόμασταν κάπου αλλού ,αλλά είναι αυτό που κάνουμε...είναι αυτό που είμαστε

Το ένστικτο πάντα υπάρχει όσα χρόνια και αν φύγαμε από τις σπηλιές
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από Savvas »

Τα χόμπις δεν είναι τρόπος ζωής :?:
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Κυνήγι: Τρόπος Ζωής ή Χόμπι;

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω πιστευκω δεν μπορεις να το εξηγησεις 100%. Για μενα δεν ειναι χομπυ αν το χομπυ ειναι παω να παιξω πιλοττα 2 φορες την εβδομαδα, ή παω τζιαι πεξω μπουλινγκ με την παρεα μια φορα την βδομαδα και τελος. Για καποιους μπορει να ειναι και χομπυ....

Σκεφτουμαι το συνεχεια.... για παραδειγμα και η μαππα αρεσκει μου αλλα το κυνηγι την εκαμε ενα απλο χομπυ.

Το κυνηγι ειναι 365 μερες το χρονο.

Οξυγονο, αναπνοη, ανατολη, δυση, σουρουππο, παγωνια, αισθησεις, ρομαντισμος, σκυλια, φερμες, ιχνηλασιες, αντοχή, σκαλιστα οπλα, φυσιγγια, μεζες, τζακι, κουζινα, παρεα, κρασι, χειμωνας, καφες, υπαιθρος, γεωγραφια, γεωλογια, ιστορια, ΚΥΠΡΟΣ, οικογενεια, φωτογραφιες, αναμνησεις..........................................................................................

ΑΝ συνεχισουμε μπορει να ρεξουμε το λεξικο του Μπαμπινιωτη!

Δεν ειναι χομπυ για μενα.

Αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και αρρωσκια αρρωστημενη. Ειναι καλη αρρωστια.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”