Κυνηγετικό πάθος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Κυνηγετικό πάθος

Δημοσίευση από Savvas »

Με αφορμή κάποιες δημοσιεύσεις συναδέλφων με τις οποίες εκφράζουν την μεγάλη τους ανυπομονησία για την έναρξη του κυνηγιού θα ήθελα να εκφράσω την ακόλουθη άποψη.

Ωραίο το πάθος, η ένταση, η αγωνία κτλ όμως ταπεινή μου άποψη είναι ότι από ένα βαθμό και πάνω διαμορφώνεται σε ακόμη ενα αρνητικό παράγοντα.........
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Savvas την 31 Ιούλ 2013, 06:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνηγετικό πάθος

Δημοσίευση από sotiris!129 »

σιγουρα η υπερβολη παντα φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα!
εν καλο ομως να νιωθεις ζινη την αγωνια πρην το Κυνηγι, να βρισκεις αφορμη να εισαι πανω στο βουνο για αναγνωριση κτλ κτλ
εγω χτες το απογευμα εστησα το οπλο μου, επειασα την καρεκλουα μου του κυνηγου και εκατσα στην βεραντα του σπιτιου μου επομιζοντας στα 10δες φιλικουτουνια που περνουσαν για να κουρνιασουν στους απεναντη πευκους !
πραγματικα ειχε δυσκολες βολες παρολα αυτα νομιζω αν ηταν Κυνηγι ηταν να παιξω καμια 15ρκα που τα 20 που θα ειχα βολη :lol: !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνηγετικό πάθος

Δημοσίευση από Savvas »

Πανικος Setter έγραψε:Σάββα μου ξέρω τι θέλεις να πεις
αλλα το πάθος, η ένταση και η αγωνία είναι από τα λίγα που μας έμειναν σε αυτό το τόπο χωρίς να πληρώνεις φόρο
Φίλε μου διορθώσα κάπως το λεκτικό μου για να έχει περισσότερο νόημα. Σίγουρα συμφωνώ πλήρως μαζί σου, όλοι όσοι είμαστε εδώ έχουμε αρκετό πάθος και ευτυχώς που δεν μας το χρεώνει κανένας :lol:

Για να γίνω λίγω πιο κατανοητός όμως, το σημείο που ήθελα να θείξω είναι ότι με την πολλή πόρωση μας πιθανόν να δημιουργούμε πρόβλημα, το οποίο πολλές φορές να γίνεται ΑΘΕΛΑ.

Όπως γίνεται με τις πολλές εξόδους και την αφόρητη πίεση που βάζουμε στο θήραμα. Επίσης όταν κάποιος μετρά ανάποδα μέρες, δεν κοιμάτε, περιμένει πως και πως, και πάει και δεν βρει πουλιά, το πιο πιθανό να το γυρίσει πας τους στρούθους και τα τενεκούθκια :lol: :lol: :lol:

Και το πιο κακό είναι όταν το πολύ πάθος μετατρέπεται σε ανταγωνισμό που καθόλου καλά αποτελέσματα φέρνει.

Το κυνήγι πρέπει να το απολαμβάνουμε όσο περισσότερο μπορούμε όχι να μας γίνεται εμμονή.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Κυνηγετικό πάθος

Δημοσίευση από marinos.a »

εχει βάση η συζήτηση, ας μην ξεχνάμε και την πίεση που ασκούμε στον περίγυρο μας, οικογενεια κτλ

όπως έχει γραφτεί, Το ξέφρενο πάθος για την Τέχνη είναι μια γάγγραινα που καταβροχθίζει όλα τα άλλα
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγετικό πάθος

Δημοσίευση από Anthimos »

Σαββα μου σορρυ αλλα δεν μπορω να διανοηθω τα χομπυ μου και τα πραγματα που αγαπω να τα καμνω χωρις παθος ρε φιλε.............
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνηγετικό πάθος

Δημοσίευση από Savvas »

Anthimos έγραψε:Σαββα μου σορρυ αλλα δεν μπορω να διανοηθω τα χομπυ μου και τα πραγματα που αγαπω να τα καμνω χωρις παθος ρε φιλε.............
Φίλε μου καλέ, τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν μπορούμε να βάλουμε όρια στα πάθοι μας :?: :?: :?:
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Κυνηγετικό πάθος

Δημοσίευση από Anthimos »

Savvas έγραψε:
Anthimos έγραψε:Σαββα μου σορρυ αλλα δεν μπορω να διανοηθω τα χομπυ μου και τα πραγματα που αγαπω να τα καμνω χωρις παθος ρε φιλε.............
Φίλε μου καλέ, τι γίνεται όμως στην περίπτωση που δεν μπορούμε να βάλουμε όρια στα πάθοι μας :?: :?: :?:

Αυτο εχει να κανει με την παιδεια , το σεβασμο ( στον εαυτο μας, στους αλλους , στη φυση, στους νόμους)
Μην συχγιζουμε το κυνηγετικό παθος , με την ευκαιρια που βρισκει ο καθε ανισορροπος να βγαλει τα παθη του!!!

Ακυρώνοντας τις επιθυμίες, ακυρώνουμε τον νου. Αυτός που δεν έχει πάθος, δεν έχει αρχές και κίνητρα για να δράσει.
Claude Adrien Helvétius, 1715-1771, Γάλλος φιλόσοφος
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”