ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Απάντηση
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από HUNTER »

Giorgos88 έγραψε:Στο πρωτο μου ποστ απλα εδιαφωνισα και εκαμα και μιαν αντιπροταση χωρις να αναλησω τιποτε γιατι Ελπιζα να αντιληφτειτε τα προβληματα που θα δημιουργηθουν με ενα τετοιο σεναριο, να σταματησει η συζητηση και να μεν αναγκαστω να μπω στην διαδικασια που μπαινω τωρα.

1ον.
Ολα εκεινα που επροαναφερθηκαν και θα σταθω σε ενα. "Εννα παιχτουν πας το βουνο". Εννα μου πεις τωρα, μα υπαρχουν λυσεις για τουτο. Ποιες???? Διαχωρισμος ημερων??? Οχι μονο δεν θα υπαρξει αποσυμφορηση αλλα εν θα μεινει ΤΙΠΟΤΕ αφου καποιος που θα φκαλλει ολες τισ αδειες αντι 2 εξορμησεις που κυνηγα τωρα να κυνηγα 4??? Διαχωρισμος περιοχων??? Ατε τωρα να χωρισουν τες περιοχες οι περτικαρειες με τους λααρειες και τους φασσαριες αλλα και τους τζικλαριες που θελουν να κυνηγουν που τον νιοβρη τζικλες να δουμεν τι εννα γινει. Οι βιοτοποι του ενδημικου ειναι πανω κατω οι ιδιοι και λιγοστευουν σε απηλιτικο βαθμο με τες αναξελεγχτες οικοδομες που φυτρωνουν οπως τα ματιταρκα και καταστρεφουν περιοχες που καποτε ηταν φυσικα εκτροφεια του ενδημικου. Η θα γινουν τουτα η απλα θα βγαζουν την πιο φτηνη αδεια και θα κυνηγουν κανονικα.

2ον
Ο φιλος που οπως φαινεται εχει το οπλο μου :) (BREDA PEGASO) ειπε κατι για παραδοση. ποια εν η αποψη σας για τουτο??? Στα @ρχιδι@ μας???? Καποτε εμιλουσα με ενα ζευγαρι εγγλεζων που ηταν στην κυπρο για διακοπες. και οταν με ερωτησαν ποθεν ειμαι, pure cypriot λαλω τους. Επια τους το γελιο there is no such thing as pure cypriot λαλουν μου. Ηρτεν μου να τους κουτουλλησω τζινην την ωρα αλλα εμαχουμουν να τους πουλησω θεμα :lol: :lol: . Τα ηθη, εθιμα και τις παραδοσεις του τοπου μας ειναι η ταυτοτητα μας και αν δεν τα κρατησουμε ζητω που καηκαμε.

3ον
Υπαρχρει μια κουβεντα που λαλει "διαιρειν και βασιλευε" ξερεται την? Τουλαχιστο δαμε στην κυπρο επρεπε να τη ξερουμεν καλυτερα. ειμαστεν σαν ενα βουνο 50000 τονους και θελετε να μας χωρισετε σε βουνουθκια των 10000 τονων. Γιατι??? για να μας υποσκαπτουν πιο ευκολα? Αν ημουν ενας "οικολογος της μοδας" που δεν μπορουν να ακουσουν για κυνηγι γιατι απλα δεν ξερουν τιποτε γι αυτο, θα ηταν το πρωτο που θα εκαμνα. Διαχωρισμος των κυνηγων, ειναι το πρωτο βημα για οριστικο κλεισιμο.

π.χ αυριο πες οτι γινεται κατι τετοιο και απομονωνουντε οι τζικλαρειες μονοι τους γεναρη, φλεβαρη και απαρηθμουν παντα υποθετικα στις 12000-15000. Ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι νομιζετε οι ευρωπαιοι "οικολογοι της μοδας" (αφου προκειτε για αποδημιτικο) να συναξουν υπογραφες απαιτοντας την απαγορευση της τζικλας στην κυπρο?


Περαν τουτων ομως, να σας καμω και μιαν αντιπροταση και αν θελετε ακουτε την. Σιγουρα η σωστη κυνηγετικη παιδεια ειναι η πιο σωστη, αν οχι και η μονη λυση αλλα δεν ειναι αμεση. Μια αμεση λυση καποιων προβληματων θα ηταν η αυξηση της αδειας στα 100 ευρω που ισως στις μερες μας να ηταν και αποτρεπτικο για καποιους που θα κυνηγουσαν 1-2 εξορμησεις. Αλλα να απαιτησουμεν αφου εμεις οικιοθελως τα πληρωνουμεν μεχρι και το τελευταιον σεντ των επιπλεον 23 ευρω να πανε για την συγκροτηση μιας ομαδας (20-25 ατομων) οπου η μονη τους ενοια θα ειναι τα βουνα μονο νυχτα 7 μερες την εφτομαδα. Αυτη η ομαδα θα μπορουσε να μειωσει κατακορυφα τα TOP 3 προβληματα μας. Λαθροθηρια που δεν χρειαζετε αναλυση.
Εκει και οπου παρατηρουν υπερπληθισμο της αλεπους μειωση της ισως με μιαν ειδικη αδεια η ακομα και παρανομα λεω εγω, πισω απο κλειστες πορτες να συνενοουντε μεταξυ τους, αν πραγματι θελουν να βοηθησουν. και τριτον να καταγγελλουν υπο ενεργεση κατοικιες γιατι εν παει αλλον η κατασταση.


Και να σας πω και κατι αλλο, εμετανοιωσα που εμπηκα τελικα σε τουτη τη διαδικασια γιατι το κυνηγι επρεπε απλα να το απολαμβανουμε και οχι να αγχωνουμαστεν για την καταστροφη του.

εννα ερτει τσινι η μερα που θα ακκανουμε ενα τσε να πονουν ουλλα.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

istriano ® έγραψε:
Rai έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Να σας κλείσω ραντεβού;

Δέν είναι ανησυχητικό...
Ιστριάνο βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο 8-)
Μα εχω την εντυπωση οτι ως επι το πλειστον βρισκομαι στο σωστο δρομο!! Αλλος μεταλλασεται αναλογα με το φεγγαρι ;)

Παντως γιατρε ειμαι μεσα για το ραντεβου :D
Και όμως αγαπητέ μου εγώ μπορώ να σου αποδείξω ότι όλες τις φορές που ήρθες σε αντιπαράθεση με τις απόψεις μου και τα λεγόμενα μου και που στο τέλος παρεκτράπηκες είχες λάθος άποψη και λάθος συμπεράσματα.

Φιλικά
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

Anthimos έγραψε:Κυνηγετικη Παιδεια!!!

Επαναλαμβανετε συνεχεια τουτη η φραση σαν να ειναι το πιο απλο πραγμα να γινει. Σαν να ειναι κατι που μας λιφκετε τζαι θα πάμε να τ αγορασουμε που το Home Centre!
Η κυνηγετικη παιδεια μαγκες χρειαζεται αυτο που καποιος συναδελφος εγραψε " Thinking outside the box''

Ουτε με επιφητηση του αγιου πνευματος θα την αποκτησουμε ουτε και με θεωριες.....

Οσα , οσοι παραθετετε τζαι καμνετε λιστες για το τι θα γινει αν και αρα δεν γινετε , πηγαζουν απο την ελλειψη '' παιδειας''

τι ειναι παιδεια όμως , ειτε το πιστευεται ειτε οχι το κυνηγι καθ αυτον αποτελουσε μεσον παιδειας για τους αρχαιους προγονους μας . Ολοι οι μεγαλοι Ηρωες μαθητευσαν διπλα στον Κενταυρο Χειρωνα , κυνηγετικη παιδεια για να γινουν σωστοι ανθρωποι...

Ποιος ειναι ο ορισμος της παιδειας??? Θα μπορουσαν οι Ξεχωριστες αδειες κυνηγιου να αποτελεσουν μεθοδο κυνηγετικης παιδειας . Εγω λεω ναι. Υπο προυποθέσεις φυσικα αλλα σιγουρα θα ηταν ενα καλο εργαλειο!

Σιγουρα ως ενα βαθμο οι πρακτικες που εφαρμοζονται σημερα και οι τροποι δεν προαγουν κυνηγετικη παιδεια , μαλλον το αντιθετο!!!!

Η λέξη «παιδεία» είναι παράγωγο του αρχαίου ρήματος «παιδεύω» που σημαίνει διδάσκω, εκπαιδεύω. Συνώνυμα: η λέξη παιδεία αναφέρεται στη νοητική και ψυχική καλλιέργεια ενός παιδιού, η οποία επιτυγχάνεται κυρίως μέσω της εκπαίδευσης (στις διάφορες βαθμίδες της). Η λέξη κουλτούρα ενσωματώνει τη δήλωση τόσο της πνευματικής καλλιέργειας όσο και του πνευματικού πολιτισμού (σε αντιδιαστολή προς τον τεχνικό / υλικό).Εκτός από την παροχή γνώσεων η εκπαίδευση αποσκοπεί επίσης στη μόρφωση του ανθρώπου καθώς και στη διάπλασή του, δηλαδή στη διαμόρφωση της προσωπικότητάς και στην ανάπτυξη του ήθους του. Οι έννοιες αυτές αποδίδονται επίσης με τον όρο αγωγή.

Ουσιαστική παιδεία δεν μπορούμε να αποκτήσουμε, αν δεν τη θεμελιώσουμε στη δική μας, την πραγματική ζωή του νέου ελληνισμού και το εκφραστικό του όργανο, τη γλώσσα του ελληνικού λαού και τη ζωντανή παράδοσή του. Το άτομο την αποκτά ως μαθητής, κυρίως κατά τη διάρκεια της φοίτησής του στο σχολείο (νηπιαγωγείο, δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο) και ως ενήλικας σε νυχτερινά σχολεία, σε διάφορα Σεμινάρια Εγκυκλοπαιδικής Μόρφωσης και Επιμόρφωσης κλπ. Αντιλαμβανόμαστε ότι από την παιδεία εξαρτάται η ατομική ευτυχία και η κοινωνική ευημερία του ανθρώπου.

Η αγωγή, η εκπαίδευση, η διδασκαλία είναι ειδικές και συστηματικές διαδικασίες επηρεασμού και μορφοποίησης. Πιο συγκεκριμένα η αγωγή είναι μια διαδικασία προσανατολισμού, που κατευθύνει τους ανθρώπους στο να συγκροτήσουν και να αξιολογήσουν τις εμπειρίες τους με ένα γενικά καθορισμένο τρόπο. Η εκπαίδευση οδηγεί τους ανθρώπους στην απόκτηση γνώσεων, αξιών, δεξιοτήτων, προδιαθέσεων κτλ. Τέλος, η διδασκαλία είναι μια διαδικασία μετάδοσης, δημιουργίας συνθηκών για την απόκτηση από τους ανθρώπους συγκεκριμένων γνώσεων, για την εσωτερίκευση συγκεκριμένων αξιών, την ανάπτυξη συγκεκριμένων δεξιοτήτων, τον εθισμό σε συγκεκριμένους τρόπους δράσης / αντίδρασης κτλ.


Διδασκαλία: μέσο για την επίτευξη της εκπαίδευσης
Εκπαίδευση: μέσο για την επίτευξη της αγωγής
Αγωγή: μέσο για την επίτευξη της παιδείας
Χαίρομαι ιδιαίτερα που ο φίλος Άνθιμος συμμερίζεται την άποψη για ξεχωριστές άδειες με τις διάφορες προυποθέσεις.
Οι απόψεις του και η βαρύτητα τους έχουν ιδιαίτερη και σημαντική σημασία για ορισμένους απο εμάς.

Φιλικά
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
istriano ®

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

istriano ® έγραψε:
Rai έγραψε:
Γιατρός έγραψε:Να σας κλείσω ραντεβού;

Μα εχω την εντυπωση οτι ως επι το πλειστον βρισκομαι στο σωστο δρομο!! Αλλος μεταλλασεται αναλογα με το φεγγαρι ;)

Παντως γιατρε ειμαι μεσα για το ραντεβου :D
Και όμως αγαπητέ μου εγώ μπορώ να σου αποδείξω ότι όλες τις φορές που ήρθες σε αντιπαράθεση με τις απόψεις μου και τα λεγόμενα μου και που στο τέλος παρεκτράπηκες είχες λάθος άποψη και λάθος συμπεράσματα.

Φιλικά
Rai
Rai κλεισε ραντεβου μεσο του γιατρου και το συζητουμε σε προσωπικο επιπεδο. ;)

Τωρα για οσους συναδελφους ειναι καθετα εναντιον στην προταση του Rai, πραγματικα δεν μπορω να αντιληφθω το λογο. Ολα αυτα που υποστηριζεται οτι θα γινουν σε περιπτωση εφαρμογης του "worst case scenario", γινονται και τωρα η' μπορουν να συμβουν και μετα χωρις να συμβει η οποιαδηποτε αλλαγη.

Τελος μερικοι υποστηριζουν να αυξηθει η αδεια στα €100 και βαλε για να γινει τουτο και τουτο!!! Τελικα το ΝΟΜΙΜΟ κυνηγι θα γινει χομπι των πλουσιων!! Η θα ειναι σαν να κυνηγουμε σε ρεζερβες κρατικες με αμφιβολα αποτελεσματα.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Σήμερα βρήκα χρόνο και ανανέωσα και εγώ την άδεια μου ηλεκτρονικός.

Με ευχαρίστησε ιδιαιτέρως το γεγονός ότι το Ταμείο Θήρας σε συνεργασία με την JCC μου έδωσε την ευκαιρία να προσφέρω κάτι τις επιπλέον προς υποστήριξη των προσπαθειών τους και κατ'επέκταση προς όφελος της πανίδας του τόπου μας.

Όσοι από εσάς μπορείτε, προσφέρετε και εσείς από το υστέρημά σας οτιδήποτε ποσό πάνω από 5 ευρώ. Κάπου θα πιάσουν τόπο.

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Nikos »

Ας ελπίσουμε ότι θα πιάσουν τόπο!!

Καλημέρα σας
Νίκος Α.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”