ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από christy2000 »

Tι θα γινει με τα εκπεδευτικα την περιοδο του κυνηγιου αλλων ειδων που δεν απαιτητε σκυλλος? Δεν εχουν δικαιωμα αυτοι που πληρωνουν για τζικλα-φασσα μονο, να κυνηγουν ανενοχλητοι χωρις την πιεση απο σκυλλια?
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Η γνωμη μου ειναι οτι ο διαχωρισμος ειναι πολυ θεωρητικο θεμα. Και δεν μπορει να εφαρμοστει στην κυπρο.

Και εκεινα τα φαινομενα παντα θα υπαρχουν επειδη ειμαστε μικρος τοπος. Αφου παεις σε λαγοτοπους και εν γεματο λααρηες και δεν εχει τοπο να πιασουν μαλαη οι σκυλοι του αλλου. Στις παραδοσιακες κοντινες περιοχες αυτο παντα θα συμβενει. Επισης αν ολο το χρονο πελλανισκουν τους λαους πας τα εκπειδευτικα (αφου που τα τωρα ως το κυνηγι δικαιουσε σε ολες τις επιτρπομενες) παλι δεν εχει πιεση το θηραμα..????

Αφου μιλαμε για υποθετικο σεναριο...στο τελος οσοι εχουν σκυλο θα εβγαζαν ολες τις αδειες που δικαιουνται με σκυλο
Και ξαναπαρχης. Αρα που ειμαστε πουποτε. Επισης μπορει να εσιει καποιους εξιδεικευμενους λααρηδες που εν θα πεζουν αλλα θηραματα, οι αλλοι ουλλοι? Εν μπορεις να διαχωρισεις λαγο και περδικα σε 2 διαφορετικες περιοδους. Στο τελος θα γινονται αναλογα με την εποχη λααρηδες και περτικαριδες και στο τελος μπορει να εχει χειροτερα αποτελεσματα απ οτι τωρα.

Εγω λεω μονο τα βασικα να εφαρμοστουν και να καταπολεμηθει η παρανομια θα παμε πολυ πιο μπροστα τουλαχιστον στο ενδημικο που εξαρταται απο εμας.

Η νοορτοπια πρεπει να αλλαξει οπως ειπαμε πολλες φορες.

Στο τελος για καποιους απο hobby γινεται αρρωσκια. Οκ ειπαμε εν τροπος ζωης αλλα πρεπει να αφηνουμε το θηραμα να ησυχασει. Εν γινεται ενας λααρης να πηεννει καθε μερα με μανια για να φκαλει λαους να καταστρεφει το θηραμα και τη συμπεριφορα του και να λαλει εν το hobby μου και εν τροπος ζωης!. (και εξηγουμε δεν ειμαι εναντιον των λααρηδων ουτε των εκπαιδευτικων) Το ιδιο ισχυει και για τους κυνηγους του φτερωτου που δεν σταματανε τα εκπειδευτικα στην περιοδο της αναπαραγωγης και των αυγων επειδη στεκουν καλυτερα στη φερμα τα πουλια, αλλα η ζημια που καμνουν ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.

Τζιαι οπως ειπαμε για τις κλουβες υπαρχουν και αλλοι αρρωστοι που πεζουν περτικους αγριους και ρεσσουν το κοτα και βουρουν τους που το πρωι ως τη νυχτα και το ιδιο για τη φραγκολινα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Anthimos »

Αν βρεθει παντως ενας τροπος για διαχωρισμο θα ηταν καλο , επειδη θα μπορουσαμε να δουμε τι ποσοσοστο κυνηγοι , κυνηγουν λαγο , ποιοι φτερωτο και ποιο ειναι φασσαριες και τζικλαρηδες! Αυτο λογικα βοηθα στην κυνηγετική διαχειριση
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Αρα παμε στο προγραμμα ΑΡΤΕΜΙΣ οπως η Ελλαδα και οχι διαχωρισμο.

Βαζεις τι θηραμα κυνηγας στην καθε εξορμηση και δινεις πολυ σημαντικες πληροφοριες ΑΛΛΑ οχι λαφαζανιες.

Επισης αν ειναι ανωνυμο μπορει να μεν γραφουν λαφαζανιες.

Τωρα η θηρα γιατι εν το εκαμε τοσα χρονια που πιανουμε πολλα πραματα απο την Ελλαδα δεν ξερω.

Πιστευκω θα ηταν πολλα καλο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

ΑΡΤΕΜΙΣ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ρεαλιστικα ομως! Οι να πετουμε!

Τζιαι η τραπεζα Κυπρου ελαλε: ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ! :lol:
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

istriano ® έγραψε:Φιλε laurona νομιζω που τον ενθουσιασμο σου για την μερα σημερα , εσαντανωσες τα πραματα :D :D
Πραγματι ρε φιλε, ο ενθουσιασμος πολυς αλλα γιατι τα σαντανωσα τα πραγματα δεν καταλαβα? :)
Επειδη ειπα τα προβληματα που πιστευω θα προκυψουν?
Μα το σωστο ειναι να λεμε την αποψη μας με επιχειρηματα, ειτε υπερ , ειτε κατα, αλλιως ποιο το βαρος της?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

Rai έγραψε:Χρύσανθε μου γράφε ελληνικά γιατί μας βγήκαν τα μάτια.Να σου ζήσουν οι δικοί σου και να τους χαίρεσαι..
Σήμερα πήγα και εγώ θαλασσα για το πρώτο μου μπάνιο.Έναν θα σας πώ.Το μαγιό έγινε Brazilian αλλά ο κώλος έμεινε Κυπριακός :lol: :lol:
Έ φίλε μέν με παρεξηγάς αλλά με τα γραφώμενα σου μου θυμίζεις τις δηλώσεις που έκαναν οι συντεχνιακοί για τα κεκτημένα των εργαζομένων που δέν συκώναν μύγα στο σπαθί τους για κάποιες υποχωρήσεις.Τους έχεις δεί τώρα τελευταία να πούν κάτι ?Εγώ πάντως όχι.
Να σου κάνω μιάν ερώτηση.Ο παππούς σου που μας ανάφερες ότι πάει 1 φορά τον χρόνο κυνήγι ανανεώνει την άδεια του ? Εγώ σου λέω πώς ότι και να κάνει έιναι λάθος.
Θα μπορούσε με 10 ευρό να πάει μαζί σου κυνήγι σύμφωνα με αυτό που εγώ λέω.Και ακόμα για να σιγουρέψεις την χαρά του να τον γράψεις στο κυνήγι με τις απελευθερώσεις δίνωντας του την ευκαιρία να πάρει 3 περδίκια.
Εσύ φίλε μου θα κυνηγήσεις τον λαγό σου τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο και άν θές πάς και κυνήγι περδικιού-φρανκολίνας και μπεκάτσας με 10 ευρό την εξόρμηση τους μήνες Δεκέμβριο-Ιανουάριο.
Πού βλέπεις το πρόβλημα ρέ φίλε μου .?Γιατί να είμαστε πάντα σε όλα μας αρνητικοί ?
Να σας κάνω και μίαν άλλη ερώτηση .Απο πού κι ως πού τα λεφτά που δίνω εγώ για ανανέωση της άδειας μου να πηγαίνουν στις απελευθερώσεις των περδικιών την στιγμή που εγώ δέν τα κυνηγώ ....?
Ποιά η λογική απάντηση στο ερώτημα αυτό .?

Πάντα φιλικά

Rai
Ε Ραι μου, καταρχην δε παρεξηγω ρε φιλε, οταν καπιος λαλει την γνωμη του, ειπα το χιλιες φορες, αμα ειναι κοσμια που την εκφραζει ειναι καλοδεχουμενη ειτε την συμεεριζομαι , ειτε οχι :)

Ευχαριστω φιλε μου για τις ευχες σου , να σε και συ καλα και οι δικοι σου :)
Οσο για το μαγιο, δεν εκαταλαβα την κουβεντα σου, αλλα εαν κυριολεκτουσες, εαν εισαι και σι του στυλ μου, και δεν παεις παεις στην αισθητικο μια φορα τον μηνα για αποτριχωση, εν θα ηθελα να ειμουν παρων στην παραλια, μετα το μπανιο σου :lol:

Τωρα στο θεμα μας.
Φιλε μου εθεσες την αποψη σου και την υποστηριξες σωστα?

Ζητησες την αποψη μας?

ΕΕ και γω την αποψη μου ειπα, και αναπτυψξα τους λογους που την εχω, ουτε καθετος ειμουν, ουτε και ειπα οτι δεν ειναι καλη η ιδεα σου ουτε και την αρνηθηκα.
ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ, ΕΑΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ, ΘΑ ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ, ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ.

Απλα τεκμηριωσα γιατι πιστευω οτι δεν ειναι εφαρμοσιμη.

Ειμαι της αποψης οτι κατι, δεν αρκει να γινεται με το σκεπτικο '' θωρουμε τΖιε καμνουμε''

Ειμαι της σχολης που πριν να καμω κατι, μελετω το απ ολες τις πλευρες για να ξερω τα ΠΙΘΑΝΑ καλα αλλα και κακα που θα προκυψουν.

Τιποτε αλλο δεν ειπα πλην αυτου.

Ρωτησες για την αδεια του παππου μου.
Εγω την πληρωνω, οχι αυτος, δεν αφηνω τον γερο με την συνταξη του, να δωσει τα 45 Ευρω.
Ναι θεωρω οτι αδικουμε οταν τα πληρωνω για να παει μιαν φορα μαζι μου, αλλα περνω και την χαρα της εξορμησης μαζι του, σωστα?Εχει τιποτε που ειναι μουκτιν σημερα?
Αν θελω να παω μαζι του κυνηγι, φκαλω του την αδεια, ετελειωσε.

Ειπες οτι θα μπορουσε να εκμεταλευτει την αδεια για την κλουβα και να τον παρω εκει να παρει το κοτα του ευκολα και να φυγει.
Μεν γελαστεις να το πεις και να σε ακουσει γιατι θα φας πατσο που το σιερι του και θα γινει η βουκκα σου brazilian μετα. :lol:
Ποθεν το ξερω? Επροτεινα του το μιαν φορα :lol:

Οποταν φιλε μου ειπα μονο την αποψη μου. Τιποτε ομως που να ειναι απολυτο.ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙς ΑΠΟΨΕΙΣ
ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ομως, διαφωνεις με τα προβληματα που ειπα οτι θα προκυψουν, περι διεκδικησεις, βιοτοπων, ημερων, θηραματων κλπ?
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Nikos »

Rai έγραψε:[quote="Nikos"]Το πιό δύσκολο σημείο θα είναι η επίβλεψη. Δαμέ στην φάσσα και παίζοντε τοσα περδίκια και τόσοι λαγοί και ελάχιστοι πιάνονται απο την θηρα για την παρανομία τους.Ο άλλος πχ θα πηγαίνει για μπεκάτσα και εννα του φερμαρει ο σκύλος του τον λαό μές την κούτση ... Εν θα τον παίξει!?!? (μαλλον ελάχιστοι ειναι εκεινοι που ίσως δεν τον παίξουν). Όπως μπορεί να γίνει και το αντίθετο!!


Η απάντηση στο ερώτημα και στις ανησυχίες σου βρίσκεται εδώ ......
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... f=18&t=305

Φιλικά[/quote][/quote]


Ναι , συμφωνώ με τα τσουχτερά προστίματα .... Το θέμα είναι αν σε πιασουν και αν δεν ξερεις κανένα να βάλεις μέσσο για να γλιτώσεις.... Και μεν που πείτε ότι εν ακούσετε ετσι περιπτώσεις ...
Μιλησα καθαρά για την επίβλεψη, και τον έλεγχο....Ακόμα και τώρα, να εξαιρέσουμε το υποθετικό σενάριο, υπάρχει ικανοποιητικός έλεγχός?Τι πιστευεται?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”