ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Άβαταρ μέλους
MsgJack
Full Member
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 22 Φεβ 2012, 01:12

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από MsgJack »

kypros έγραψε:Συμφωνω με το χρυσανθο. Εαν θα γινει διαχωρισμος αδειων μπορει νανγινει μονο με.περιοδους. μια για καλοκαιρινο μια για ενδημικο και μια για περιοδο τζηκλας. Διαχωρισμος θηραματων δεν.μπορει να γινει διοτι μια απο τις μαγιες του κυνηγιου ειναι το στοιχειο της ποικιλιας θηραματων. Εμενα μου αρεσκει να.κυνξγω μικτο κυνηγι κα αυτο ειναι το ομορφο, οτι κυνηγω περδικι φραγγολινα.ορτυκι μπεκατσα λαγο και φασσα ταυτοχρονα..ι χωρισ να χρειαζεται καποια εξιδικευση. Αυτο ειναι και ενα.πλεονεκτημα της κυπρου που δεν υπαρχει σε πολλες.χωρες
Οι περιόδοι που αναφέρεστε δεν είναι αυτές που ήδη υπάρχουν; Δηλαδή, απλά να πληρώνουμε οικιοθελώς το κάτι τοις παραπάνω. Ας γίνει άυξηση στην υφιστάμενη άδεια κυνηγιού και το ιδιο είναι, αν όντως χρειάζονται χρήματα για καλύτερη διαχείριση.

Νομίζω κύριοι το πρόβλημα δεν είναι στο πότε κυνηγάμε, στο που κυνηγάμε ή στο πως κυνηγάμε αλλά στο κατα πόσο σεβόμαστε αυτό που κυνηγάμε... Και στο κάτω κάτω το κυνήγι είναι άθλημα για όλους, προσωπικά ξέρω άτομα που κυνηγούν ολη την σεζόν μόνο τζίκλες. Αυτοί δεν αδικούνται; Να μην βλέπουμε τα πράματα όπως αρέσει σ' εμάς αλλά να τα βλέπουμε πιο σφαιρικά!
Hunt, Search, Track, Avast, Retrieve?
Get a D. Drahthaar...
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

MsgJack έγραψε:
kypros έγραψε:Συμφωνω με το χρυσανθο. Εαν θα γινει διαχωρισμος αδειων μπορει νανγινει μονο με.περιοδους. μια για καλοκαιρινο μια για ενδημικο και μια για περιοδο τζηκλας. Διαχωρισμος θηραματων δεν.μπορει να γινει διοτι μια απο τις μαγιες του κυνηγιου ειναι το στοιχειο της ποικιλιας θηραματων. Εμενα μου αρεσκει να.κυνξγω μικτο κυνηγι κα αυτο ειναι το ομορφο, οτι κυνηγω περδικι φραγγολινα.ορτυκι μπεκατσα λαγο και φασσα ταυτοχρονα..ι χωρισ να χρειαζεται καποια εξιδικευση. Αυτο ειναι και ενα.πλεονεκτημα της κυπρου που δεν υπαρχει σε πολλες.χωρες
Οι περιόδοι που αναφέρεστε δεν είναι αυτές που ήδη υπάρχουν; Δηλαδή, απλά να πληρώνουμε οικιοθελώς το κάτι τοις παραπάνω. Ας γίνει άυξηση στην υφιστάμενη άδεια κυνηγιού και το ιδιο είναι, αν όντως χρειάζονται χρήματα για καλύτερη διαχείριση.

Νομίζω κύριοι το πρόβλημα δεν είναι στο πότε κυνηγάμε, στο που κυνηγάμε ή στο πως κυνηγάμε αλλά στο κατα πόσο σεβόμαστε αυτό που κυνηγάμε... Και στο κάτω κάτω το κυνήγι είναι άθλημα για όλους, προσωπικά ξέρω άτομα που κυνηγούν ολη την σεζόν μόνο τζίκλες. Αυτοί δεν αδικούνται; Να μην βλέπουμε τα πράματα όπως αρέσει σ' εμάς αλλά να τα βλέπουμε πιο σφαιρικά!
Φίλε μου καλέ εγώ σίγουρα δέν βλέπω τα πράγματα όπως μου αρέσουν .Δέν ξέρω άν για κάποιους απο εσάς ισχύει το ίδιο... ..
Διαβάστε προσεκτικά και αν κάτι δέν σου αρέσει εδώ είμαστε για να βρούμε κάτι καλύτερο.
Ναί , τα άτομα που αναφέρεσαι αδικούνται και για αυτό η κατηγορία D για κυνήγι φάσας-τζίκλας-τραχίλας απο τον Νοέμβριο μέχρι τον φεβρουάριο (4 μήνες ) η ανανέωση της άδειας είναι 60 ευρό αντί 77 που πλήρωναν μέχρι τώρα.

Φιλικά
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

mariosk έγραψε:Ακούγεται καλή η πρότασή σου φίλε RAI και καλό είναι να την δούμε όλοι για εισηγήσεις αν είναι προς το συμφέρον του θηράματος. 2 παρατηρήσεις: Πρώτον Α+Β+Δ=140 ευρώ. Αν αφαιρέσεις τα 10 ευρώ τότε είναι 130 δηλαδή κάπου 70% άυξηση στις άδειες. Και δεύτερον η άδεια της πρώτης μέρας κυνηγιού να γίνει 30 ευρώ τουλάχιστον.
Μάριε τώρα το είδα.Είναι A+B+E και όχι D .
Απροσεξία δική μου στο γράμμα αλλά το ποσοστό της άυξησης που λέω είναι σωστό.

Φιλικά
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Nikos »

Άποψη μου έιναι ότι κάτι τέτοιο είναι μη εφαρμόσιμο, γιατί?
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ενα 80% να μην πω και παραπάνω δεν θα τηρεί την άδεια την οποία εκδίδει.

Το πιό δύσκολο σημείο θα είναι η επίβλεψη. Δαμέ στην φάσσα και παίζοντε τοσα περδίκια και τόσοι λαγοί και ελάχιστοι πιάνονται απο την θηρα για την παρανομία τους.Ο άλλος πχ θα πηγαίνει για μπεκάτσα και εννα του φερμαρει ο σκύλος του τον λαό μές την κούτση ... Εν θα τον παίξει!?!? (μαλλον ελάχιστοι ειναι εκεινοι που ίσως δεν τον παίξουν). Όπως μπορεί να γίνει και το αντίθετο!!
Ο έλεγχος θα είναι πιο δύσκολος παρά τώρα!!Και η κατάσταση στο τέλος θα ξεφύγει...

Ένεν μόνο το χρηματικό το θέμα, με τον Α ή Β τρόπο κάποιες ομάδες ανθρώπων αδικούνται, αυτό είναι αναπόφευκτο ότι και να γίνει.
Το θέμα δεν είναι πόσο αδικούμαστε εμείς σαν άνθρωποι αλλά πόσο αδικούμε την πανίδα του τόπου μας. Μόνο με σεβασμό προς την χλωρίδα και πανίδα του τόπου μας και με την κυνηγετική παιδεία μπορούμε να δούμε καλύτερες μέρες.Και όχι με τον διαχωρισμό των κυνηγών.

Καλή σας μέρα
Νίκος Α.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

[quote="Nikos"]Το πιό δύσκολο σημείο θα είναι η επίβλεψη. Δαμέ στην φάσσα και παίζοντε τοσα περδίκια και τόσοι λαγοί και ελάχιστοι πιάνονται απο την θηρα για την παρανομία τους.Ο άλλος πχ θα πηγαίνει για μπεκάτσα και εννα του φερμαρει ο σκύλος του τον λαό μές την κούτση ... Εν θα τον παίξει!?!? (μαλλον ελάχιστοι ειναι εκεινοι που ίσως δεν τον παίξουν). Όπως μπορεί να γίνει και το αντίθετο!!
[/quote]


Η απάντηση στο ερώτημα και στις ανησυχίες σου βρίσκεται εδώ ......
http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... f=18&t=305

Φιλικά
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Savvas
Full Member
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 09 Αύγ 2010, 12:42
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Savvas »

Κατά την δική μου άποψη είμαστε πολύ πίισω για τέτοιο επίπεδο, όμως θα συμφωνούσα να εξεταστεί το ενδεχόμενο των ξεχωριστών περιόδων, το οποίο ακούγεται λογικό και πιστεύω είναι και εφαρμόσιμο.
Δώσε μου τη δύναμη ν' αλλάξω αυτά που μπορούν να αλλαχθούν, δώσε μου το κουράγιο ν' αντέξω εκείνα που δεν μπορούν να αλλαχθούν, και δώσε μου τη σοφία για να διακρίνω ανάμεσα σ' αυτά τα δυο.
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

θα συμφωνησω με το φιλο Σαββα.....μην ξεχνατε οτι ζουμε στη ΚΥΠΡΟ. ΔΕΝ νομιζω οτι ο κυπραιοσ ειναι προετοιμασμενος για τετοια αλλαγη με την μηδαμινη σχεδον κυνηγεtικη παιδεια που τον διακατεχει. ειναι οντωσ καλη ιδεα...αλλα 8α χρειαστει να περασουν πολλα χρονια μεχρι να υιο8ετη8ει kai να περασει αυτο το σεναριο στο κυπριακο μυαλο. 8α χρειαστει επισης η βοη8εια της αστυνομιας γιατι 8α ειναι πολυ δυσκολο το εργο της 8ηρας και αδυνατει με το προσωπικο που δια8ετει να ασκηση τον απαιτουμενο ελεγχο στις εκαστοτε αδειεσ. ο tipical o κυπραιος στην περιπτωση που εφαρμοστει αυτο το σεναριο...απλα 8a πληρωσει την πιο χαμηλη αδεια αλλα γενικα οτι κινειται 8α πυροβολειται.
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από kyriakos304 »

andreasana210326 έγραψε:θα συμφωνησω με το φιλο Σαββα.....μην ξεχνατε οτι ζουμε στη ΚΥΠΡΟ. ΔΕΝ νομιζω οτι ο κυπραιοσ ειναι προετοιμασμενος για τετοια αλλαγη με την μηδαμινη σχεδον κυνηγεtικη παιδεια που τον διακατεχει. ειναι οντωσ καλη ιδεα...αλλα 8α χρειαστει να περασουν πολλα χρονια μεχρι να υιο8ετη8ει kai να περασει αυτο το σεναριο στο κυπριακο μυαλο. 8α χρειαστει επισης η βοη8εια της αστυνομιας γιατι 8α ειναι πολυ δυσκολο το εργο της 8ηρας και αδυνατει με το προσωπικο που δια8ετει να ασκηση τον απαιτουμενο ελεγχο στις εκαστοτε αδειεσ. ο tipical o κυπραιος στην περιπτωση που εφαρμοστει αυτο το σεναριο...απλα 8a πληρωσει την πιο χαμηλη αδεια αλλα γενικα οτι κινειται 8α πυροβολειται.

Έπιαστο που μεστο στομα μου... Αι γεια σου...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα τι θα κερδισουμε αν διαχωριστουν οι αδειες;

Βασικα εφαμε τον γαδαρο τζιαι σκεφτουμαστε για το νουρο... :(
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

Breda Pegaso έγραψε:Εγω δεν μπορω να καταλαβω ακομα τι θα κερδισουμε αν διαχωριστουν οι αδειες;

Βασικα εφαμε τον γαδαρο τζιαι σκεφτουμαστε για το νουρο... :(
Τί σου είναι δύσκολο να καταλάβεις φίλε ?
Οι ξεχωριστές άδειες κυνηγίου ανά θήραμα σε διαφορετικές ημερομηνίες έχουν κατά την γνώμη μου ως απώτερο σκοπό να διαχωρίσουν τους κυνηγούς σε διάφορες κατηγορίες ,βοηθώντας έτσι στην αποσυμφόρηση των κυνηγότοπων αλλά και στην χαλάρωση της πίεσης στα θηράματα που κατά καιρούς παρουσιάζουν όλο και περισσότερη μείωση.


Έτσι για να αποφέυγονται φαινόμενα όπως αυτό ....

http://www.cyprushuntingmagazine.com/fo ... f=5&t=2748

Φιλικά
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”