ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

axerkwtis

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από axerkwtis »

Σε ενα νησι μοιρασμενο με την οικιστικη αναπτυξη που ειχε εχει συν τις απαγορευμενες δεν νομιζω να μπορει να εφαρμοστει ο διαχωρισμος ανα θηραμα λογω των ελαχιστων βιοτοπων ελευθερων που εχουν μεινει και δεν ειναι θεμα κυνηγετικης παιδειας τοσο αλλα ευκαιριας και τυχης συναντησης κυνηγου με θηραμα..το να διαχωριστει ομως η αδεια αναλογα με την περιοδο κυνηγιου το θεωρω εφικτο και εφαρμοσιμο..ετσι δεν αδικειται κανεις..
Μπορουν να εκδοθουν 5 διαφορετικες αδειες και αναλογα ποσες βγαζεις να εχεις μια σχετικη εκπτωση..αυτο μπορουν να το εκμεταλλευτουν οσοι κυνηγουν συγκεκριμενη περιοδο ή φοιτητες ή διαφοροι επισκεπτες του νησιου..την εκδοση αδειας εφημερου κυνηγιου το θεωρω μη εφαρμοσιμο λογω ελειψης ελεγχου των σχετικων αδειων..
Η αδεια τωρα ειναι 77€ λεω πχ ενα αριθμο χωρις μελετη να γινει 100€ και για τις 5 αδειες τις οποιες θα αναφερω μετα..αν καποιος θελει να βγαλει μονο ορισμενες απο αυτες τοτε θα μπορει με το αναλογο αντιτιμο..πχ αν στην φουλ αδεια η πρωτη περιοδος στοιχιζει 20€ τοτε αν θες να την βγαλεις μονη της να στοιχιζει 30..ανακογα ποσες εκδιδεις να εχεις μια σχετικη εκπτωση..
Αναφερα πριν τις 5 περιοδους..τωρα θα τις αναφερω και πιστευω χριζει μελετης και συζητησης..

1. Περιοδος φασσας-τρυγωνι-ορτυκι
2. Περιοδος λαγου περδικας φραγγολινας(εδω επιτρεπεται και τα θηρευσιμα ειδη της 1ης περιοδου αλλα και αυτα της 3ης και 4ης)ως εχει ηδη δηλαδη
3. Περιοδος τζικλας(εδω επιτρεποντε και τα θηρευσιμα ειδη της 1ης περιοδου
4. Περιοδος μπεκατσας με συνοδεια σκυλλου εξειδικευμενη αδεια
5. Βλεπουμε να υπαρχουν κατοχοι σκυλλων οι οποιοι κανουν τοσα εξοδα αδειες φοροι κλπ για να κυνηγουν 1-2 μηνες το χρονο ΜΟΝΟ..πλην αυτων που αν κ εφοσων εκδοθει η αδεια μπεκατσας θεωρω καποιους να αδικουντε αρα βαζω ακομα μια αδεια για κυνηγι σε ελεγχομενες τοποθεσιες της οποιες εχει το ταμειο σε στυλ ρεζερβας..να μπορεις να πας να κυνηγησεις και να εκπαιδευσεις το σκυλλι σου ολοκληρωμενα..αυτη η προταση ειναι πολυ προχειρη χριζει μελετης και συζητησης..
istriano ®

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

Φιλε laurona νομιζω που τον ενθουσιασμο σου για την μερα σημερα , εσαντανωσες τα πραματα :D :D
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από kypros »

Συμφωνω με το χρυσανθο. Εαν θα γινει διαχωρισμος αδειων μπορει νανγινει μονο με.περιοδους. μια για καλοκαιρινο μια για ενδημικο και μια για περιοδο τζηκλας. Διαχωρισμος θηραματων δεν.μπορει να γινει διοτι μια απο τις μαγιες του κυνηγιου ειναι το στοιχειο της ποικιλιας θηραματων. Εμενα μου αρεσκει να.κυνξγω μικτο κυνηγι κα αυτο ειναι το ομορφο, οτι κυνηγω περδικι φραγγολινα.ορτυκι μπεκατσα λαγο και φασσα ταυτοχρονα..ι χωρισ να χρειαζεται καποια εξιδικευση. Αυτο ειναι και ενα.πλεονεκτημα της κυπρου που δεν υπαρχει σε πολλες.χωρες
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

Χρύσανθε μου γράφε ελληνικά γιατί μας βγήκαν τα μάτια.Να σου ζήσουν οι δικοί σου και να τους χαίρεσαι..
Σήμερα πήγα και εγώ θαλασσα για το πρώτο μου μπάνιο.Έναν θα σας πώ.Το μαγιό έγινε Brazilian αλλά ο κώλος έμεινε Κυπριακός :lol: :lol:
Έ φίλε μέν με παρεξηγάς αλλά με τα γραφώμενα σου μου θυμίζεις τις δηλώσεις που έκαναν οι συντεχνιακοί για τα κεκτημένα των εργαζομένων που δέν συκώναν μύγα στο σπαθί τους για κάποιες υποχωρήσεις.Τους έχεις δεί τώρα τελευταία να πούν κάτι ?Εγώ πάντως όχι.
Να σου κάνω μιάν ερώτηση.Ο παππούς σου που μας ανάφερες ότι πάει 1 φορά τον χρόνο κυνήγι ανανεώνει την άδεια του ? Εγώ σου λέω πώς ότι και να κάνει έιναι λάθος.
Θα μπορούσε με 10 ευρό να πάει μαζί σου κυνήγι σύμφωνα με αυτό που εγώ λέω.Και ακόμα για να σιγουρέψεις την χαρά του να τον γράψεις στο κυνήγι με τις απελευθερώσεις δίνωντας του την ευκαιρία να πάρει 3 περδίκια.
Εσύ φίλε μου θα κυνηγήσεις τον λαγό σου τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο και άν θές πάς και κυνήγι περδικιού-φρανκολίνας και μπεκάτσας με 10 ευρό την εξόρμηση τους μήνες Δεκέμβριο-Ιανουάριο.
Πού βλέπεις το πρόβλημα ρέ φίλε μου .?Γιατί να είμαστε πάντα σε όλα μας αρνητικοί ?
Να σας κάνω και μίαν άλλη ερώτηση .Απο πού κι ως πού τα λεφτά που δίνω εγώ για ανανέωση της άδειας μου να πηγαίνουν στις απελευθερώσεις των περδικιών την στιγμή που εγώ δέν τα κυνηγώ ....?
Ποιά η λογική απάντηση στο ερώτημα αυτό .?

Πάντα φιλικά

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Rai έγραψε: Να σας κάνω και μίαν άλλη ερώτηση .Απο πού κι ως πού τα λεφτά που δίνω εγώ για ανανέωση της άδειας μου να πηγαίνουν στις απελευθερώσεις των περδικιών την στιγμή που εγώ δέν τα κυνηγώ ....?
Ποιά η λογική απάντηση στο ερώτημα αυτό .?

Πάντα φιλικά

Rai
φιλε rai με τα γραφομενα σου ειμαι πεπεισμενος οτι εισαι και εσυ απο τους αθρωπους που αναρωτιουνται ακομα...
αφου δεν ψηφησαμε εμεις τον χοντρο γιατι να πληρωνουμε εμεις την φαβα ?
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

H ιδέα του φίλου πιο πάνω χωρίς παρεξιγηση μου θυμίζει κάτι σαν μπακάλικο. Σοκολάτα 1 ευρό, γάλα 2 ευρό, ψωμί 1.5 ευρό. Δεν είναι έτσι το κυνίγη πρέπει να δούμε το κυνιγη συλλογικά και όχι μόνο τα θυράματα που μας ενδιαφέρουν. Με το να τοποθετίσουμε ποτίστρες του λαού, θα πιουν οι πέρδικες, η φραγκολίνες οι φάσσες και άλλα. Στο τέλος ο καθένας θα βλέπει το σθφέρςν του όπως γιατι να βάλλω νερό για θηράματα που δεν βγάλω άδια?? να κλουφκιάσω το νερό που βάλω, να ψατσιέψω το θήραμα που δν κινιγό και πίνει νερό π την ποτίστρα ποθ έβαλα και άλλα τόσα....... όπως είπα χωρίς παρεξίγηση πάντα φιλικα!!! :P :P :P
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
istriano ®

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

Ρε συναδελφοι, δεν θα απαγορευση κανενας, λεμε τωρα, στον αλλο να κυνηγα οτι θελει. Απλα θα διαχωριστουν οι αδειες και οι χρονικες περιοδοι.Την καθε περιοδο θα κυνηγας συγκεκριμενο θηραμα. Αν θελει καποιος κυνηγα ολες τις περιοδους,!!!!
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

istriano ® έγραψε:Ρε συναδελφοι, δεν θα απαγορευση κανενας, λεμε τωρα, στον αλλο να κυνηγα οτι θελει. Απλα θα διαχωριστουν οι αδειες και οι χρονικες περιοδοι.Την καθε περιοδο θα κυνηγας συγκεκριμενο θηραμα. Αν θελει καποιος κυνηγα ολες τις περιοδους,!!!!

μα δεν ειπα ότι θα σου το απαγορέυση κανένας απλος έχει αθρώπους που κυνιγάνε ένα συγκεκριμένο θήραμα, γιατί να τρέξουν να κάμουν κάτι καλό για όλα τα θηράματα και να μην κάνει κάτι μόνο για το θήραμα που κυνιγά?? Μόνο και μόνο που διαχωρίζουμε τους κυνιγούς σε υποομαδες τους αποδυναμόνουμε.
Θα γίνουμε κάτι σαν φιλάθλους ποδοσφαιρου ο καθε ένας θα βλεπει την ομάδα του και θα προσπαθει να κάνει κακό στην άλλη ομάδα.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
istriano ®

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

Μακαρι και σημερα 500 ατομα απο καθε "ομαδα" να φροντιζαν για το θηραμα που αρεσκωντε να κυνηγουν. Αλλα αυτο δυστηχως δεν γινεται. Ισως αν γινει ενας διαχωρισμος να λειτουργησει ως κινητρο. Στο κατω κατω αν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να ξερεις πια αποτελεσματα θα.εχει.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

istriano ® έγραψε:Μακαρι και σημερα 500 ατομα απο καθε "ομαδα" να φροντιζαν για το θηραμα που αρεσκωντε να κυνηγουν. Αλλα αυτο δυστηχως δεν γινεται. Ισως αν γινει ενας διαχωρισμος να λειτουργησει ως κινητρο. Στο κατω κατω αν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να ξερεις πια αποτελεσματα θα.εχει.


Δεν μπορεις ομως και να ρισκαρεις δεν ειναι κουκια ούτε φασόλια, το κυνίγη για πολλούς απο εμάς είναι η ζωή μας. Χωρίς μελέτες και έρευνες δεν ρισκάρεις με την άγρια πανίδα... Αλλά πότε η ατομικότητα νίκισε την ομαδικότητα?? Ποτέ!! Οσο πιο ενωμένοι είμαστε (ακόμα και με τις άδιες) θα μπορούμε να βοηθήσουμε καλήτερα το θήραμα να ααναπαραχθεί και να έχει μέλλων το κυνιγη. Φαντάσου πόσες αντιζηλίες υπάρχουν τωρα και πόσες θα υπάρχουν εαν χςριστούμε σε ομάδες, λαάριες, φασσάριες, τσικλάριες, περδικάριες, ένας θα θέλει να κερδίσει θήραμα, εξορμήσεις, φυσικές εκτάσεις σε βάρος του άλλου θηράματος.
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”