ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Rai »

Γράφουμε από εδώ ,γράφουμε από εκεί χάνοντας σάλιο και ώρα, αν και στο τέλος γνωρίζουμε ότι τίποτα δεν θα γίνει….. Ίσως αυτά που εμείς βλέπουμε να μην είναι και εφαρμόσιμα στο τέλος.
Αν κάποιος έχει την καλοσύνη ας μαζέψει κάπου τις ιδέες και προβληματισμούς σε ένα θέμα, απλά και μόνο για να υπάρχουν κάπου μαζεμένα.
Όλοι μας είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε κάτι παραπάνω για να ανανεώσουμε την άδεια κυνηγίου, νοουμένου ότι τα επιπρόσθετα λεφτά θα χρησιμοποιηθούν σωστά μέχρι και το τελευταίο cent για την σωστή διαχείριση του θηράματος και την αναβάθμιση του κυνηγίου γενικότερα.
Οι ξεχωριστές άδειες κυνηγίου ανά θήραμα σε διαφορετικές ημερομηνίες έχουν κατά την γνώμη μου ως απώτερο σκοπό να διαχωρίσουν τους κυνηγούς σε διάφορες κατηγορίες ,βοηθώντας έτσι στην αποσυμφόρηση των κυνηγότοπων αλλά και στην χαλάρωση της πίεσης στα θηράματα που κατά καιρούς παρουσιάζουν όλο και περισσότερη μείωση.
Πιο κάτω παρουσιάζω ένα υποθετικό σενάριο με θηράματα-κυνηγετική περίοδο θήρευσης –χρέωση ανανέωσης άδειας και quota για να δούμε πώς θα ακουστεί στα δικά σας αυτιά καθώς και προβληματισμούς και εισηγήσεις για καλυτέρευση του ή ακόμα και για απόρριψη του.



ΘΗΡΑΜΑ - ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ - ΧΡΕΩΣΗ € - QUOTA

A) ΦΑΣΑ-ΤΡΥΓΩΝΙ - ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ - 20 - ΟΧΙ
B) ΛΑΓΟΣ - ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ-ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ - 60 - 1
C) ΠΕΡΔΙΚΑ-ΜΠΕΚΑΤΣΑ - ΔΕΚΕΜΒΙΟΣ-ΓΕΝΝΑΡΗΣ - 60+10 - 3/ΟΧΙ
D) ΤΖΙΚΛΑ-ΦΑΣΑ-ΤΡΑΧΙΛΑ - ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ-ΦΕΒΡΑΡΗΣ - 60 - ΟΧΙ
E) ΤΖΙΚΛΑ-ΦΑΣΣΑ - ΓΕΝΝΑΡΗ-ΦΕΒΡΑΡΗ - 30 - ΟΧΙ
F) ΤΖΙΚΛΑ-ΦΑΣΑ - ΦΕΒΡΑΡΗΣ - 15 - ΟΧΙ


*Ανανέωση κυνηγετικής άδειας για 1 μόνο εξόρμηση πλην της πρώτης του κυνηγίου πέρδικας και λαγού € 10.
*Ανανέωση κυνηγετικής άδειας για μόνο την πρώτη εξόρμηση πέρδικας ή λαγού € 20

Όπως βλέπετε εδώ ξεκινούν πρώτα οι λαγοκυνηγοί που δύσκολα θα σηκώσουν όπλο στα περδίκια και δύσκολα θα κάνουν ζημία .Από την μεριά τους οι λάτρεις του φτερωτού θα χαρούν και το κυνήγι της μπεκάτσας τον Γεννάρη που τόσο πολύ το ποθούν.
Αν κάποιος θέλει να κυνηγήσει και λαγό και πέρδικα μπορεί να το κάνει πληρώνοντας 120 εύρο για 4 μήνες κυνηγίου και έναν δικηγόρο για την έκδοση διαζυγίου… :lol:
Υπάρχει και επιλογή για κυνήγι μίας μόνο εξόρμησης σε όλη την διάρκεια της επιτρεπόμενης περιόδου. Αρκετοί συνάδελφοι πάνε μόνο 2-3 εξορμήσεις τον χρόνο και ίσως να αδικούνται πληρώνοντας το ποσόν για ολόκληρη την περίοδο .Σε αυτούς συγκαταλέγονται επίσης οι φοιτητές του εξωτερικού καθώς και Κύπριοι που ζουν στο εξωτερικό και επισκέπτονται το νησί καλοκαίρι και Χριστούγεννα.
Ένα άλλο σημαντικό σημείο είναι οι απελευθερώσεις των περδικιών που κατά την γνώμη μου πρέπει να συνεχίσουν αλλά κάπως διαφοροποιημένα .Ίσως να γίνονται 3 απελευθερώσεις κατά την διάρκεια της περιόδου του περδικιού ενώ μια άλλη ιδέα θα ήταν να γίνεται απελευθέρωση 100 περδικιών για ομάδες 30 κυνηγών πάντα σε συνεννόηση με συλλόγους και την υπηρεσία .
Το ποσό για το κυνήγι C σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσε να έχει μίαν μικρή αύξηση των € 10 έτσι ώστε να δικαιολογεί το γεγονός ότι οι απελευθερώσεις γίνονται για τους κυνηγούς του περδικιού και μόνο. Είναι μεγάλη αδικία να πληρώνουν όλοι για κάτι που το ευχαριστιέται μόνο ένα μέρος των κυνηγών. :idea:

Βλέπουμε και μια μείωση στο quota που κατά την γνώμη μου είναι κάτι που θα πρέπει να το κοιτάξουν κάποιοι με περισσότερη προσοχή.
Κάποιοι από εμάς κάποτε είχαν δουλειά, κάποιοι από εμάς έπιαναν 13+14 μισθό καθώς και bonus κάθε χρόνο . Δεν χρειάζεται να φτάσουμε και το κυνήγι στην κατάντια αυτή για να εκτιμήσουμε αυτό που παλιά είχαμε.
Εγώ για παράδειγμα για τα δικά μου δεδομένα και με βάση το πιο πάνω πρόγραμμα θα κυνηγήσω ακόλουθα :A+B+E πληρώνοντας το ποσό των € 110.Αν όμως πάω μόνο την πρώτη μέρα της φάσας στο A τότε θα πληρώσω €10 και όχι €20 κάνοντας έτσι το τελικό ποσό στα € 100.
Μέχρι τώρα πλήρωνα 77 € ,άρα μιλούμε για μίαν αύξηση του 30%.
Ένα άλλο σημαντικό που βρίσκω εγώ σε αυτόν τον πίνακα είναι ότι αν δει κάποιος ότι οι μετανάστευση της τσίκλας δεν είναι ικανοποιητική και η κάρπωση είναι αυτή που επικρατεί τα τελευταία 2-3 χρόνια θα έχει την ευχέρεια να μην βγάλει την ανανέωση E μειώνοντας ακόμα περισσότερο τα έξοδα του.
Τα ποιο πάνω και γενικά αυτά που αναφέρονται στο θέμα αυτό είναι καθαρά προσωπικές μου απόψεις και εκτιμήσεις, που απώτερο σκοπό έχουν την καλυτέρευση του αγαπημένου μου χόμπι, αλλά και την διαφύλαξη του στο μέλλον. Δεν πρέπει να μας καθοδήγα πάντα ο φόβος για κάτι το διαφορετικό αλλά η θέληση και η ελπίδα για καλύτερες μέρες.
Το χόμπι αυτό πρέπει να ανήκει μόνο σε αυτούς που αγαπούν και σέβονται την πανίδα και την χλωρίδα του τόπου μας και όχι σε όλους. Αυτοί που γίνονται κυνηγοί για τον λόγο ότι δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν τις Κυριακές τους δεν πρέπει να βλέπουν το κυνήγι σαν την ιδανική λύση στο πρόβλημα τους .

Φιλικά
Rai
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rai την 28 Ιούλ 2013, 20:34, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Giorgos88
Full Member
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2013, 21:39

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Giorgos88 »

Χωρις καμια παρεξηγηση φιλε μου, διαφωνω καθετα με αυτα που εσυ προτεινεις γιατι αυτο πολυ απλα, σημαινει διαχωρισμος των κυνηγων που ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει στο κυνηγι αυτη την στιγμη. Ειμαι διατεθημενος να πληρωσω περισσοτερα (παρολο που αυτην την στιγμη αν με γυρισεις αναποδα εν θα πεσει ουτε ενα ευρο :lol: :lol: ) μονον αν αυτο σημαινει πως για καθε ευρο περοσσοτερο που θα πληρωνω θα υπαρχει ενας θηροφυλακας περισοτερος.
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Giorgos88 έγραψε:Χωρις καμια παρεξηγηση φιλε μου, διαφωνω καθετα με αυτα που εσυ προτεινεις γιατι αυτο πολυ απλα, σημαινει διαχωρισμος των κυνηγων που ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει στο κυνηγι αυτη την στιγμη. Ειμαι διατεθημενος να πληρωσω περισσοτερα (παρολο που αυτην την στιγμη αν με γυρισεις αναποδα εν θα πεσει ουτε ενα ευρο :lol: :lol: ) μονον αν αυτο σημαινει πως για καθε ευρο περοσσοτερο που θα πληρωνω θα υπαρχει ενας θηροφυλακας περισοτερος.

1000 like
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
istriano ®

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

Συμφωνω με τον αντιπαθεστατο φιλο μου Rai-h. Mονη επιφυλαξη αφορα την περιοδο κυνηγιου του λαγου οκτωβρη-νιοβρη. Νοεβριος - Δεκεμβρης ειναι πιο δικαιο.
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από 635marios »

το κυνηγετικα θηραματα για να αυξιθουν θελουν πολυ λιγα πραγματα νερο φαι καταπολεμιση επιβλαβων .θελει ανθρωπουσ με ζυλο και μερακι για να γινουν ..εχουν τοποθετιθει εκατονταδεσ ποτιστρεσ παγκηπριαγια να εχει το θηραμα τουλαχιστον τουσ καλοκαιρινουσ μηνεσ νερο .ρωτιστε να μαθετε ποσα λεφτα εχουν δαπανιθει για το σκοπο αυτο χιλιαδεσ λιρεσ μαζι με τα κλουβια απελευθερωσησ και δεν εχουν ωρα να τισ γεμιζουν .προχεσ βρικα μια πουλαρκα περδικια διπλα που μια ποτιστρα η οποια δεν ειχε νερο .ειχα 2 μπουκαλια νερο και τα εβαλα μεσα .εκατσα και επεριμενα και σε δεκα λεπτα ηρταν και αρχισαν να πινουν νερο .με ενα ντιποζιτο πανω στο αυτοκινητο ειναι πολυ ευκολο να γεμιζουντε .αλλα κανενασ δεν ενδιαφερετε .τα λεφτα θα παν αλλου αλλα οχι στα θηραματα γιαυτο ειμαι καθετε αντιθετοσ με την προταση
istriano ®

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από istriano ® »

Καλα ρε συναδελφοι, σε πια σημεια διαφωνειται; Αν διαxωριστουν τα κυνηγια/αδειες δεν μπορουν να γινουν και αυτα που λετε; Μοναχα η αποσυμφωρηση των κυνηγοτοπων που θα σημειωθει νομιζω αξιζει τον κοπο!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω νομιζω προσπαθουμε να σκαψουμε το λακκο μας μονοι μας.

Δηλαδη νομιζετε μετα τους λαγους που θα σηκωνουν οι αλλοι κυνηγοι δεκεμβρη γεναρη εν θα τους πεζουν? για ονομα του Θεου σταματατε να καμνετε κατηγοριες. Ή ολοι οι λαγοκυνηγοι θα λενε οχι στις μπεκατσες και τα περδικια αλλα και τις φασσες?

Εν δεχουμαι το διαχωρισμο εγω πεταμενα λεφτα που τα φασειν αλλοι.

Μην ξεχνατε την παραδοση μας. Οσο φευγουμε απο την παραδοση τοσο πιο πολυ κακο καμνουμε. Στην Κυπρο εχουμε παραδοσιακο ενδημικο κυνηγι μικτο (λαγο περδικα φραγκολινα). Τωρα αν καποιος εν θελει να πεζει περτικους επειδη κυνηγα λαγο δικαιωμα του. Που τες 50 χιλιαδες κυνηγους ποσοι ειναι εξιδικευμενοι πανω σε ενα θηραμα και λενε οχι σε αλλα???????????
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
mariosk
Full Member
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 14:38

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από mariosk »

Ακούγεται καλή η πρότασή σου φίλε RAI και καλό είναι να την δούμε όλοι για εισηγήσεις αν είναι προς το συμφέρον του θηράματος. 2 παρατηρήσεις: Πρώτον Α+Β+Δ=140 ευρώ. Αν αφαιρέσεις τα 10 ευρώ τότε είναι 130 δηλαδή κάπου 70% άυξηση στις άδειες. Και δεύτερον η άδεια της πρώτης μέρας κυνηγιού να γίνει 30 ευρώ τουλάχιστον.
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από Laurona »

ego pisteyo oti......

i adeia gia kinigi perdikas, fraggolinas lagou prepei na einai mia kai koini.diladi monon 3 diaforetikes adeies.mia kalokarini, fassas, trigoniou ortikiou, mia endimikou kai mia tziklas.

Den ifistate aposimmforisi ean xoriseis perdika kai lago.idia edafi, paromoioi viotopoi kai koini periodos kinigiou.

Ektos ton pio kato,Einai adiko na steriseis stous kinigous me skykia fermas to mikto kinigi.

Kai pisteuo gia ta edafi tis kuprou, mi efarmosimo.
Oi adikies metaxy pertikarion taxa kai laaridon taxa, kai leo to taxa, giati oi sostoi kunigoi auton ton thiramaton den exoun anaggi diaxorismou adion, den tha rithmistoun me xechoristes adeies, alla me kinigetiki epimorfosi kai seminaria poi kairos einai na eisakoustoun oi apopseis mas kai na efarmostoun.

Polla apo ta simerina kaka einai logo tis elleipsis kinigetikis paideias.

Kai leo kai to epixeirima tis apopsis mou, gia na min katigoritho, oti tin iotheto epeidi exo skylia fermas.

Ego kinigo lago.tha ktipiso perdiki mono ean to fermari o skilos mou.
Ean vgalo adeia gia lago, den tha ktipiso perdiki.asximo gia mena, alla ean ginei nomos tha ton sevasto, an kai gia mena tha einai enantia stin kypriaki paradosi meiktou kinigiou.

Omos den tha to kanoun polloi.
Kai ean 2 parees sinantithoun, kai oi pertikaries pexoun ena lago ton laaridon i to antistrofo, oi laarides epeidi den ton ekapnisan paixoun ta perdikia pou eukalan protoi, eno 100 metra pio piso erkountai oi pertikaries, tha skotothoun pano sto vouno, giati mesa stin kouventa tha exei xrimaaaaaa.
Kai to xrima kinei ta،panta simera.

Epipleon meta tha skotonountai giati ta perdikia pou itan na sikostoun pou tous pertikaries, etyxe kai sikostikan pou tous laarides kai oi protoi exasan tin ora tous.

Ara tha erti meta to aitima, na xoristoun kai oi meres kinigiou kai oi perioxes.

Den einai toso aplo na xoristei to endimiko se lago kai perdika.

Ego ematha na thoro mprosta, piso pou tin kourtina, prin na kamo mian douleia.i kourtina mporei na en oraia kai omorfizei to domatio, ma an tin traviseis piso, mporei na einai kai mera..... Mporei na einai kai nikta.

Mia apofasi prepei na pernete lamvanontas ipopsin olous tous paragontes.

Auti einai i diki mou apopsi.

Ate afino sas tora en ta genethlia tou giou mou kai pantreuko kai ton arfo mou simera.

Apo kinito

thelo omos na akouso kai ta dika sas epixeirimata.
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΥΠΟΘΕΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ-ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εγώ διαφωνώ δεν πρέπει να διαχωριστεί δικαίωμα του κάθε νου να κυνηγά ότι γουστάρει δεν μπορείς να αναγκάζεις τον άλλο να διάλεξη
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”