ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ

Δημοσίευση από Rai »

Κάτι που εγώ θα ήθελα να αλλάξει είναι το πρωινό βήξιμο που γίνεται σκόπιμα Καλοκαίρι-Χειμώνα για να δείξει ότι το πόστο είναι κατειλημμένο.
Θα προτιμούσα ένα καλημέρισμα και μία φιλική συμβουλή.Για παράδειγμα <φίλε πήγαινε σε εκείνο το σημείο εκεί που δέν έχει άλλο και κατα την γνώμη μου περνούν και απο εκεί πουλιά >.
Κάτι άλλο που θα μου άρεσε, θα ήταν να υπήρχαν πιό γραφικά καφενεία για το πρωινό ρόφημα.

Αυτά απο μένα
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από christy2000 »

Οταν κοντευκη του λαου η christy τζε βαλλει φωνη, να με περικυκλωνουν ουλλοι οι τζινιοι τις περιοχης με το δαχτυλο στην σκανδαλη τζε να μουρμουρουν του συλλου ''Ατε μανα μου φκαλ'μου των'' :shock:
Μιαν φοραν ενας ηλικιωμενος ειπε μου ''Γιε μου πιεννε που την πανω παντα τζε που δαμε γλεπω εγιω'' :o
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

Να είσαι πρώτος σε ένα τόπο νωρίς το πρωϊ, να φορείς το γιλέκο και να στήνεις το όπλο σου, να ανοίγεις τους σκύλους να κατέβουν από το αυτοκίνητο και να περιμένεις να κάνουν την ανάγκη τους, και ξαφνικά να κατεβαίνουν 2 διπλοκάμπινα και να σταματούν μπροστά σου σαν να μην υπάρχεις, να πετάγονται κάτω 5-6 ταλιμπάν και να τρέχουν να μπουν μπροστά σου στην παγανιά λες και κάνουν επίθεση οι τούρκοι και βουρούν να πιάσουν θέση μάχης!!!! Περιττό να αναφέρω ότι όσες φορές μου έτυχε, ούτω εγώ κυνήγησα ούτε και εκείνοι!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

christy2000 έγραψε:Οταν κοντευκη του λαου η christy τζε βαλλει φωνη, να με περικυκλωνουν ουλλοι οι τζινιοι τις περιοχης με το δαχτυλο στην σκανδαλη τζε να μουρμουρουν του συλλου ''Ατε μανα μου φκαλ'μου των'' :shock:
Μιαν φοραν ενας ηλικιωμενος ειπε μου ''Γιε μου πιεννε που την πανω παντα τζε που δαμε γλεπω εγιω'' :o


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ενταξει πετου συντροφε......
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από christy2000 »

Hunting Maniac έγραψε:Να είσαι πρώτος σε ένα τόπο νωρίς το πρωϊ, να φορείς το γιλέκο και να στήνεις το όπλο σου, να ανοίγεις τους σκύλους να κατέβουν από το αυτοκίνητο και να περιμένεις να κάνουν την ανάγκη τους, και ξαφνικά να κατεβαίνουν 2 διπλοκάμπινα και να σταματούν μπροστά σου σαν να μην υπάρχεις, να πετάγονται κάτω 5-6 ταλιμπάν και να τρέχουν να μπουν μπροστά σου στην παγανιά λες και κάνουν επίθεση οι τούρκοι και βουρούν να πιάσουν θέση μάχης!!!! Περιττό να αναφέρω ότι όσες φορές μου έτυχε, ούτω εγώ κυνήγησα ούτε και εκείνοι!!!
Να μπαινουν μπροστα μου με 6-7 συλλους,να αφινουν λαο πισω,να παιρνω εγω να των φκαλλω,να τω ν καλλικωνω τζε να των παιζουν τουτοι τζε να λαλουν τους συλλους τους ''ΜΠΡΑΒΩ ΜΑΝΑ ΜΟΥ''
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από christy2000 »

andreasana210326 έγραψε:
christy2000 έγραψε:Οταν κοντευκη του λαου η christy τζε βαλλει φωνη, να με περικυκλωνουν ουλλοι οι τζινιοι τις περιοχης με το δαχτυλο στην σκανδαλη τζε να μουρμουρουν του συλλου ''Ατε μανα μου φκαλ'μου των'' :shock:
Μιαν φοραν ενας ηλικιωμενος ειπε μου ''Γιε μου πιεννε που την πανω παντα τζε που δαμε γλεπω εγιω'' :o


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ενταξει πετου συντροφε......
Ρε Αντρεα εν εσση ετσι πραμα!!!Την επομενην εξορμηση βρισκει με παλε στον ιδιο τοπο,(εφκαλαμεν τον αλλα επιεν απαιχτος)τζε επειδη τζινο το κομματι που των εφκαλα την προηγουμενη εκαμα το λιο γλιωρα λαλει μου''ΜΑ ΕΝ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΖΙΝΙΑΤΕ? ΜΑΝΗ ΜΑΝΗ ΚΑΜΜΕΤΕ ΤΑ ΚΟΜΜΑΘΚΙΑ!!!''Ηταν να των παιξω :!: :!: :!:
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από andreasana210326 »

φιλε εγω ενα πραγμα που 8α ηθελα να αλλαξει στις κυνηγετικες μας εξορμησεις...ειναι na βελτιω8ει σε καποιο βαθμο τουλαχιστον η δοση της αλη8ειας. γενικα επικρατεί μια συνηθεια οι πλειστοι κυνηγοι na einai τσακκωμενοι με την αλη8εια. να ρωτας πχ...ειχε τπτ την προηγουμενη εξορμηση? και να σου λεει ηταν νεκροταφειο...ενω ξερω σιγουρα οτι μπορει να επαιξε και 30 τζικλες γιατι πολυ απλα στεκομουν και εγω 3 ποστα πιο κατω :lol: :lol: :lol:

σαν να και μου λεει μου φυγε τωρα...που επλαστικες εσυ δαμε......
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από virtualgreek »

Hunting Maniac έγραψε:Να είσαι πρώτος σε ένα τόπο νωρίς το πρωϊ, να φορείς το γιλέκο και να στήνεις το όπλο σου, να ανοίγεις τους σκύλους να κατέβουν από το αυτοκίνητο και να περιμένεις να κάνουν την ανάγκη τους, και ξαφνικά να κατεβαίνουν 2 διπλοκάμπινα και να σταματούν μπροστά σου σαν να μην υπάρχεις, να πετάγονται κάτω 5-6 ταλιμπάν και να τρέχουν να μπουν μπροστά σου στην παγανιά λες και κάνουν επίθεση οι τούρκοι και βουρούν να πιάσουν θέση μάχης!!!! Περιττό να αναφέρω ότι όσες φορές μου έτυχε, ούτω εγώ κυνήγησα ούτε και εκείνοι!!!

Το χείριστο που μου έτυχε ήταν πολύ παρόμοιο με το προαναφερθέν.

Γύρω στους 10-12 κυνηγούς (με ερωτηματικό ?) , στάθμευσαν μπροστά μου, άρχισαν την παγανιά τους. Αλώνησαν την περιοχή σαν τράτες.

Σε κάποια φάση και ενώ ειμουν 200 μέτρα πίσω τους, ο σκύλος μου φέρμαρε. Και ενώ πλησίαζα εγώ να πάρω θέση, ο λαγός πετάκτηκε και ο σκύλος άρχισε τα κλαφουνίσματα πίσω του. Οι κυνηγοί (..πάλι με ερωτηματικό ?) άκουσαν το κλαφούνισμα του σκύλου και γύρισαν το βλέμμα προς εμένα. Με ένα πυροβολισμό καρπώθηκα τον λαγό.

Τότε οι κυνηγοί (..και πάλι με ερωτηματικό ?) είχαν το θράσος να μου ζητήσουν το λαγό διότι είχαν λέει μισή ώρα που κρατούσαν μαλαή οι σκύλοι τους. Περιττό να σας πω ότι πέρασαν όλοι οι σκύλοι τους από το σημείο που βρήκε ο σκύλος μου τον λαγό.

Εγώ τότε μεταβολή με τον σύντροφο, αυτοκίνητο και αλλαγή περιοχής. Είχαν έρθει τα άγρια για να διώξουν τα ήμερα..

Αυτή η συμπεριφορά κύριοι, πρέπει να αλλάξει.
Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από themos328 »

Αρα ρε κοπελια οι περισσοτεροι θα θελαμε να αλλαξη η νοοτροπια-συμπεριφορα <ορισμενων κυνηγων> του τοπου κ οι κατι στις κυνηγετικες εξορμησεις.

οσο αφορα τις κυνηγετικες εξορμησεις θα ηταν καλο να αλλαξουν απο κρεατοσυλλεκτικες να γινουν εξορμησεις της παρεας κ της επιστροφης στη φυση εστω για εκεινες τις 8-9 ωρες που παεις για κυνηγι.
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΤΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΜΑΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙ

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

virtualgreek έγραψε:
Hunting Maniac έγραψε:Να είσαι πρώτος σε ένα τόπο νωρίς το πρωϊ, να φορείς το γιλέκο και να στήνεις το όπλο σου, να ανοίγεις τους σκύλους να κατέβουν από το αυτοκίνητο και να περιμένεις να κάνουν την ανάγκη τους, και ξαφνικά να κατεβαίνουν 2 διπλοκάμπινα και να σταματούν μπροστά σου σαν να μην υπάρχεις, να πετάγονται κάτω 5-6 ταλιμπάν και να τρέχουν να μπουν μπροστά σου στην παγανιά λες και κάνουν επίθεση οι τούρκοι και βουρούν να πιάσουν θέση μάχης!!!! Περιττό να αναφέρω ότι όσες φορές μου έτυχε, ούτω εγώ κυνήγησα ούτε και εκείνοι!!!

Το χείριστο που μου έτυχε ήταν πολύ παρόμοιο με το προαναφερθέν.

Γύρω στους 10-12 κυνηγούς (με ερωτηματικό ?) , στάθμευσαν μπροστά μου, άρχισαν την παγανιά τους. Αλώνησαν την περιοχή σαν τράτες.

Σε κάποια φάση και ενώ ειμουν 200 μέτρα πίσω τους, ο σκύλος μου φέρμαρε. Και ενώ πλησίαζα εγώ να πάρω θέση, ο λαγός πετάκτηκε και ο σκύλος άρχισε τα κλαφουνίσματα πίσω του. Οι κυνηγοί (..πάλι με ερωτηματικό ?) άκουσαν το κλαφούνισμα του σκύλου και γύρισαν το βλέμμα προς εμένα. Με ένα πυροβολισμό καρπώθηκα τον λαγό.

Τότε οι κυνηγοί (..και πάλι με ερωτηματικό ?) είχαν το θράσος να μου ζητήσουν το λαγό διότι είχαν λέει μισή ώρα που κρατούσαν μαλαή οι σκύλοι τους. Περιττό να σας πω ότι πέρασαν όλοι οι σκύλοι τους από το σημείο που βρήκε ο σκύλος μου τον λαγό.

Εγώ τότε μεταβολή με τον σύντροφο, αυτοκίνητο και αλλαγή περιοχής. Είχαν έρθει τα άγρια για να διώξουν τα ήμερα..

Αυτή η συμπεριφορά κύριοι, πρέπει να αλλάξει.
Σ.
+10000000
το χειρότερο είναι να βλέπεις 60 σκύλους να έρχονται από μακριά και να λες μα τι γίνετε εδώ ήμουν στο τρόντος για "τρυονοτσικλες" και άκουα που κατέβαιναν που πάνω κάτω φωνές σκύλους και διαφορα αλλα βλέπω την στιγμή που με περικυκλώνουν 50-60 σκύλοι και μετά που λίγο καμια 15aria άτομα κυριολεκτικά θέρισαν την περιοχή πήραν 4 λαγούς αυτό δεν το αντέχω
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”