Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Απάντηση
Canis

Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από Canis »

Εδώ να γίνοντε συζητήσεις περί διαχείρησης άγριας ζωής και θηραμάτων,
και πάλι οτιδήποτε ενημερωτικό είναι ευσπρόδεκτο,
είμαι σίγουρος ότι θα μάθουμε όλοι αρκετά
Canis

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από Canis »

http://www.panida.gr/site/2010/08/20/%C ... %BB%CE%B1/

Ενδιαφέρουσα μελέτη σχετικά με τη σωματική κατάσταση του λαγού σε διάφορετηκα ενδιαιτήματα και παράγοντες που πιθανόν να επηρεάζουν
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από Anthimos »

Εξαιρετικά βιντεο φίλε, πολυ καλη αρχή
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από canis »

Νομίζω πως η συζήτηση σχετικά με την φωλαιωποίηση τησ πέρδικας και την αναπαραγωγή είναι σωστό να μεταφερθεί εδώ.

σχετικα:
https://ojs.lib.byu.edu/ojs/index.php/w ... le/441/307

σελίδα 432 στο τέλος

Nesting data were measured for .23 nests,
10 of which were renests. Birds were known
to be renesting only after being followed
through unsuccessful 1st nesting attempts.

παρακαλώ εαν κάποιος δώσει πάνω σε καμιά μελέτη που να υποδυκνύει ότι οι πέρδικες κάνουν 2 επιτυχημένες γέννες να μας παραθέσει τη ιστοσελίδα έτσι ώστε να ενημερωνόμαστε πιο σωστά. ένας απο τους σκοπούς του φορουμ είναι βελτιώνουμε και τις γνώσεις μας μέσω συζητήσεων
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από miky55 »

φιλε canis εγω δεν καταλαβω απο μελετες ουτε τον εξυπνο θελω να κανω, απλα ειδα.οταν παλια ειχα περδικια σε μεγαλο χωρο στο σπιτι κανανε και δευτερη γεννα.επισης στο βουνο που βγαινουμε δεν βλεπεις μικρα τον ιουνιο-ιουλιο ?και μην μου πεις οτι ειναι περδικες που εχασαν τη πρωτη γεννα γιατι ειναι πολλα.επισης ο καιρος της κυπρου δεν ειναι ο ιδιος με ευρωπη ο ηλιος κανει μεγαλη διαφορα.αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη φιλε.
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από canis »

miky55 έγραψε:φιλε canis εγω δεν καταλαβω απο μελετες ουτε τον εξυπνο θελω να κανω, απλα ειδα.οταν παλια ειχα περδικια σε μεγαλο χωρο στο σπιτι κανανε και δευτερη γεννα.επισης στο βουνο που βγαινουμε δεν βλεπεις μικρα τον ιουνιο-ιουλιο ?και μην μου πεις οτι ειναι περδικες που εχασαν τη πρωτη γεννα γιατι ειναι πολλα.επισης ο καιρος της κυπρου δεν ειναι ο ιδιος με ευρωπη ο ηλιος κανει μεγαλη διαφορα.αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη φιλε.

φίλε ούτε εγώ τον έξυπνο θέλω να κάνω και ούτε και απόλυτος είμαι. Είναι όμως σωστό να γίνετε συζήτηση και να αλλάζοντε απόψεις έτσι ώστε να έχουμε πιο σωστά συμπεράσματα έτσι ώστε να μπορούμε να διαχειριζόμαστε καλύτερα για το μέλλον. τον ιούνιο - ιούλιο πράγματι βλέπω πολλά μικρά και όπως το έθεσες ναι δεν μπορώ να πω ότι είναι πέρικες που έχασαν την πρώτη γέννα. Αλλά αυτό δεν ύποδυκνύει πως είναι η δεύτερη. η πέρδικα θέλει 24 μέρες να επωάσει τα αυγά της και άλλες 20 να τα γεννήσει οπόταν μιλούμε για 1.5 μήνα από το ζευγάρωμα άρα τα οι νεοσσοί του ιουνίου -ιουλίου προέρχοντε απο ζευγαρώματα από τέλος απριλίου με αρχές μαίου. αν είναι δεύτερη γέννα συνεπάγετε ότι τα πρώτα το τέλος του Απρίλη θα είναι τουλάχιστο 2.5 μήνων οπόταν αυτό σημαίνει ότι με το ζευγάρωμα και επώαση παμε 4 μήνες πιο πριν που είναι απλά πολύ νωρις. δεν θυμάμε να ειδα ποτέ νεοσσούς τον γεννάρη - φεβράρη.
στο κλουβί είναι όλα διαφορετικά. εχουν την πολυτέλεια να μεγαλώνουν χωρίς να προσέχουν απο θηρευτές, χωρίς να έχουν μεγάλες απώλειες, χωρίς να πρέπει να διανύσουν αποστάσεις για φαί, χωρίς να πρέπει να ψάξουν για φαί, χωρίς να καταναλώνουν θερμίδες κ.α.
επαναλαμβάνω δεν είμαι απόλυτος αλλά για ένα καλύτερο μέλλον θα πρέπει να κάνουμε σωστές συζητήσεις και να καταλύγουμε σε όσο το δυνατό καλύτερα συμπεράσματα για να είναι και πιο σωστά.......
Άβαταρ μέλους
LAGOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 756
Εγγραφή: 09 Σεπ 2010, 13:20

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από LAGOS »

Ρε κοπέλια για όνομα του Θεού!
Εν σας εξανάτυχε δηλαδή να δείτε πέρδικα να σέρνει και φτερωμένα πουλιά και νεοσσούς? Η κουβέντα με περδίκια σε κλουβί που είπε ο προηγούμενος φίλος έτυχε μου και εμένα αλλά μπορεί να υποστηρίξει κάποιος οτι αυτό συμβαίνει λόγο του ότι είναι σε ελεγχόμενο-κλειστό χώρο.
Εγώ παντώς είδα πολλές φορές πέρδικα με φτερωμένα πουλιά και με μικρά περδικόπουλα πίσω της και ειδικά πέρσι που θεωρώ οτι ήταν μια καλή χρονιά για τα περδίκια. Τωρά αν ήταν δικά της ή αν ήταν της γειτόνισσας και έπερνε τα περίπατο εν το ξέρω. :D
Η ταπεινή μου άποψη.
Αν βρέθηκε αντίδοτο....δεν το θέλω. ..
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

canis έγραψε:
miky55 έγραψε:φιλε canis εγω δεν καταλαβω απο μελετες ουτε τον εξυπνο θελω να κανω, απλα ειδα.οταν παλια ειχα περδικια σε μεγαλο χωρο στο σπιτι κανανε και δευτερη γεννα.επισης στο βουνο που βγαινουμε δεν βλεπεις μικρα τον ιουνιο-ιουλιο ?και μην μου πεις οτι ειναι περδικες που εχασαν τη πρωτη γεννα γιατι ειναι πολλα.επισης ο καιρος της κυπρου δεν ειναι ο ιδιος με ευρωπη ο ηλιος κανει μεγαλη διαφορα.αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη φιλε.

φίλε ούτε εγώ τον έξυπνο θέλω να κάνω και ούτε και απόλυτος είμαι. Είναι όμως σωστό να γίνετε συζήτηση και να αλλάζοντε απόψεις έτσι ώστε να έχουμε πιο σωστά συμπεράσματα έτσι ώστε να μπορούμε να διαχειριζόμαστε καλύτερα για το μέλλον. τον ιούνιο - ιούλιο πράγματι βλέπω πολλά μικρά και όπως το έθεσες ναι δεν μπορώ να πω ότι είναι πέρικες που έχασαν την πρώτη γέννα. Αλλά αυτό δεν ύποδυκνύει πως είναι η δεύτερη. η πέρδικα θέλει 24 μέρες να επωάσει τα αυγά της και άλλες 20 να τα γεννήσει οπόταν μιλούμε για 1.5 μήνα από το ζευγάρωμα άρα τα οι νεοσσοί του ιουνίου -ιουλίου προέρχοντε απο ζευγαρώματα από τέλος απριλίου με αρχές μαίου. αν είναι δεύτερη γέννα συνεπάγετε ότι τα πρώτα το τέλος του Απρίλη θα είναι τουλάχιστο 2.5 μήνων οπόταν αυτό σημαίνει ότι με το ζευγάρωμα και επώαση παμε 4 μήνες πιο πριν που είναι απλά πολύ νωρις. δεν θυμάμε να ειδα ποτέ νεοσσούς τον γεννάρη - φεβράρη.
στο κλουβί είναι όλα διαφορετικά. εχουν την πολυτέλεια να μεγαλώνουν χωρίς να προσέχουν απο θηρευτές, χωρίς να έχουν μεγάλες απώλειες, χωρίς να πρέπει να διανύσουν αποστάσεις για φαί, χωρίς να πρέπει να ψάξουν για φαί, χωρίς να καταναλώνουν θερμίδες κ.α.
επαναλαμβάνω δεν είμαι απόλυτος αλλά για ένα καλύτερο μέλλον θα πρέπει να κάνουμε σωστές συζητήσεις και να καταλύγουμε σε όσο το δυνατό καλύτερα συμπεράσματα για να είναι και πιο σωστά.......

! Η ΝΗΣΙΩΤΙΚΗ ΠΕΡΔΙΚΑ-CHUKAR

Στο έργο του «Τα ζώα μου και τα πουλιά» ο Γεώργιος Δροσίνης γράφει

Περιγραφή

Αναστήματος 35 εκατοστών, άνοιγμα φτερούγων 45-50 εκατοστά, βάρους 900 γρ περίπου, ξεχωρίζει από την φωνή της που μοιάζει με κακάρισμα κότας κάκαρα –κακ κάκαρα-κακ. Η νησιώτικη Πέρδικα έχει καστανόγκριζη ράχη , λίγες 8-10αλλά ζωηρές φαρδιές ραβδώσεις στα πλευρά , ενώ ο χαλινός της , το τμήμα δηλαδή ανάμεσα στη ρίζα του ράμφους και του ματιού , είναι λευκό. Περιδέραιο σε σχήμα V. Χαρακτηριστική επίσης , η μαύρη ράβδωση στο κεφάλι , που πίσω από το μάτι στενεύει και γίνεται διακεκομμένη. Οι ωτικές χώρες είναι πιο καστανές .Το χρώμα των φτερών στο λάρυγγα είναι ελαφρώς σταχτοκόκκινο , με κηλίδες χαμηλότερα στη μέση του στήθους, η ουρά κοντή, τα πόδια και η μύτη κόκκινα και η εμφάνιση κοινή και για τα δύο φύλα.

Η τσούκαρ στην περιοχή μας
Βιότοπος - Βιολογία

Είναι το είδος Πέρδικας που συναντάμε στα νησιά του Αιγαίου την Κρήτη και στην Ανατολική Θράκη. Απαντάται ακόμη και σε άλλες περιοχές της χώρας όπου εισάγεται τεχνικά.

Βιότοπος Τσούκαρ Τη συναντάμε σε ξερές περιοχές , πετρώδεις πλαγιές βουνών ενώ φωλιάζει μέσα στα βράχια. Η φωλιά παραγεμισμένη με ξερόχορτα , είναι προσανατολισμένη νότια. Γεννάει συνήθως δύο φορές τον χρόνο , από 8-11 αβγά που κλωσάει επί 22-24 μέρες. Τα μικρά μπορούν να πραγματοποιούν σύντομες πτήσεις από την ηλικία των 10 μόλις ημερών. Πετούν πολύ καλά σε 3 εβδομάδες και θα μείνουν όλα μαζί ως τον επόμενο χειμώνα . Φτάνουν σε σεξουαλική ωριμότητα στην ηλικία του ενός χρόνου και τα δύο φύλλα. Η περίοδος της αναπαραγωγής αρχίζει τον Φεβρουάριο-Μάρτιο και τα πουλιά σχηματίζουν ζευγάρια. Οι ερωτικές επιδείξεις μπορεί να επεκταθούν μέχρι τον Ιούνη. Τρέφεται με σπόρους , φυτά και έντομα.
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
dolite
Full Member
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 29 Ιουν 2011, 00:12

Re: Περί Διαχείρισης Άγριας Ζωής

Δημοσίευση από dolite »

ρε παιδια να ρωτησω κατι ολοι ξερουμε που υπαρχουν τελιασμενα με λαγους γιατι η θηρα δεν κανει κατι απλο να παει και να πει στους ιδιοκτητες θα πληρωνετε καποιο ποσο σαν αδεια το χρονο για να εχουν τους λαγους αλλα αυτοι να ειναι υποχρεοι καθε αρχη της σεζον να παραδινουν στη θηρα ενα αριθμο λαγων(θα υπερχει συμφωνια στον αριθμο μεταξυ θηρας και ιδιοκτητη) και να τους αφηνουν ελευθερους
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”