ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από admin »

πάνω από όλα υπό την προϋπόθεση να γίνεται σωστή και έντονη αστυνόμευση, όχι με του τύπου των σημερινών δεδομένων και αναλύοντας περισσότερο το θέμα των καθημερινών εξόδων, εγώ θα θέσω και ένα επιπρόσθετο ερώτημα, αυτή την στιγμή δίνεται η Κυριακή και η Τετάρτη στην περίοδο της τσίκλας και η ελλιπής Υπ. Θήρας με τον ελλιπή Ουλαμό επωμίζονται να αστυνομεύσουν μία πελώρια περιοχή με κυνηγούς, η λογική λέει πως σε περίπτωση καθημερινών εξόδων το πλήθος των κυνηγών που θα εξορμούν ανά ημέρα θα μειωθεί αισθητά, δεν θα γινόταν και πιο εύκολη η αστυνόμευση αυτών;; Φίλε εκείνοι που πάνε Κυριακή και τετάρτη θα πηγαίνουν πάλε κυριακή και τετάρτη εκείνοι όμως που έχουν χρόνο θα πήγαιναν όλες τις μέρες , δέν νομίζω να μειωνόταν δραματικά ο αριθμός.Αλλά σε κα΄ποια χωρια΄που οι μιτσιοί έν έχουν τι να κάνουν τις καθημερινές θια έβγαιναν με τα όπλα έξω και θα έκαναν εκκαθαρίσει, μην τα βλέπουμε όλα θεωρητικά , έζησα σε χωριό και ξέρω τι σου λέω

Αφού οι Υπηρεσίες θα ευρίσκονται έτσι και αλλιώς στην ύπαιθρο.

Το θέμα των ειδικών θηροφυλάκων θα το δεχόμουν μόνο εάν οι συγκεκριμένοι θα ήταν τύπου παρατηρητές και πάνω από όλα, όχι στις δικές τους περιοχές με σκοπό να εξαλειφθεί το θέμα του ‘’κουμπάρου’’ και να κάνουν τα στραβά μάτια όπως και γινόταν.
Η ανάπτυξη του θηράματος δεν έρχεται με απαγορεύσεις αλλά με σωστή και επίπονη διαχείριση, ο Κυν. Σύλλογος Τήνου εφαρμόζει εδώ και καιρό παρόμοιου τύπου απελευθερώσεις περδικιών και αυτήν την στιγμή δείχνει περδίκια απελευθέρωσης με δακτυλίδια τα οποία γεννοβολούν ασταμάτητα στην φύση!!!! Εμείς γιατί απελευθερώνουμε μόνο για θανάτωση ;;;; Στην τήνο όμως δέν υπάρχει ούτε αλεπού ούτε 1000000 σκύλοι ξαπώλυτοι, οι άγριοι πλυθησμοί περδικιών μπορούν απο μόνοι τους να αυξηθούν με τις σωστές προϋποθέσεις. Το να παίρνουμε μεμονομένα παραδείγματα απο κάποιες περιοχές που δέν έχουν σχέση τόσο τα δικά τους δεδομένα με τα δικά μας δέν βοηθά

Μέχρι πότε οι νομοταγείς κυνηγοί θα πρέπει να στερούνται κυνηγετικές εξόδους για χάριν κάποιων επιτήδειων και άνευ ήθους, αυτοαποκαλούμενων κυνηγών;; Στις άλλες Ευρωπαϊκές χώρες δεν τίθεται τέτοιο θέμα, σε εμάς γιατί;; και γιατί πρέπει να το δέχομαι;; Καμία αρχή δεν είναι εύκολη και σε κανένα σύνολο ανθρώπων δεν είναι όλοι άγιοι, ο σκοπός είναι να αποβληθούν από το δικό μας σύνολο οι περισσότεροι από αυτούς.[/quote]

Δυστηχώς είτε θέλουμε να το παραδεχθούμε είτε όχι το ποσοστό των σωστών κυνηγών είναι κάτω του 50% η προσπαθεια η μεγάλη είναι να σπάσουμε αυτό το καθεστημένο. να υπερνικήσουν οι σωστοί κυνηγοί εκεί πρέπει να στραφούν οι προσπάθειες μας όχι πώς να βρούμε τρόπους να σκοτώνουμε περισσότερο θήραμα!
Προσέχουμε...για να έχουμε
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Άριστε,
Αυτό που παραθεσα για μείωση των εξόδων σε περίπτωση καθημερινών, δεν ειναι μον δικη μου λογική αλλα ειναι αποδεδιγμενη πρακτική και άλλων ευρωπαϊκών χωρών.
Για τα περδίκια, απο τα γραφομενα σου σε βλεπω αρνητικό σε πρακτική που εφαρμόζεται σε ΟΛΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΕΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ. Αναφερα την Τήνο, λογο τις ελληνικοτητας και της αποστασης της, εξάλλου ειναι μια πρακτική που και σε εμας εχει ζητηθεί να πραξουμε, μετα απο μελέτη ξένων εμπειρογνωμόνων. Τώρα αν θα θειχτούν τα συμφέροντα κάποιων, ειναι αλλη υπόθεση.
Αναλύοντας την τελευταία σου παραθεση, διακρίνεται απο την αρνητικοτητα που μας διακατέχει σχεδόν όλους, πραγμα που πρέπει να εξαλειφθεί και μαλιστα συντομα απο ολους μας.
Αν εμείς είμαστε η εξαίρεση ολων των κανόνων, θα ηταν πιο σοφρων να κατσουμε ολοι σπίτι μας και να απαγορευτεί πλήρως το κυνήγι ή καλύτερα να αυτοκτονισουμε ολοι ομαδικός, αφού δεν είμαστε άξιοι για τίποτα.

—Επιπρόσθετα θα ήθελα να σου αναφέρω πως νιώθω προσβεβλημένος με την τελευταία σου αναφορά, περί προσπάθειας να βρεθούν τρόποι για να σκοτώνονται περισσότερα θηράματα, βλέπεις την όλη προσπάθεια και συζήτηση, εντελώς λανθασμένα. Ο σκοπός είναι μόνο η ανάπτυξη των θηραμάτων και η κυνηγετική δραστηριότητα να γίνει ποιοτική.
Ξεχνάς επίσης το σημείο για την προσθήκη ΚΟΤΑ στις καθημερινές και στην Αυγουστιάτικη φάσσα!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas78 την 27 Ιουν 2013, 12:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

nature έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζονται τεράστιες τομές στα κυνηγετικά δρώμενα αλλιώς υπάρχει ημερομηνία λήξης. Η υπάρχουσα κατάσταση εδώ και χρόνια τώρα δεν δουλεύει δυστυχώς και νέες ιδέες πρέπει να εφαρμοστούν επιτέλους. Καλύτερα να δοκιμάσεις κάτι και να μην σου βγει στο τέλος παρά να μένεις στάσιμός. Προσωπικά τις άνωθεν ιδέες, συνολικά σαν ιδέες της βλέπω με θετικό μάτι σε σχέση με τις ισχύουσες πρακτικές. Από την άλλη πολλές φορές απογοητεύομαι και λέω πως ποτέ δεν θα αλλάξει κάτι στη Κύπρο όσο αφορά το κυνήγι έτσι λέω στον εαυτό μου το άκρως εγωιστικό "απόλαυσε αυτά τα 15-20 χρόνια που μένουν και μην ασχολείσαι". Ένα παράδειγμα, πρόσφατα οι ιθύνοντες μας, επέτρεψαν τον ελεύθερο αριθμό σκύλων στο κυνήγι. Αφήνω έξω τη κάρπωση γιατί ίσως να είναι και αρνητικά αντίστροφη, αλλά ούτε που τους ένοιαξε για την ποιότητα των εξορμήσεων μας που επηρεάζεται ανεπανόρθωτά. Με ποιο σκεπτικό λήφθηκε αυτή η απόφαση τη στιγμή που γνωρίζουμε το πρόβλημα με τα αδέσποτα που αφήνουν οι οπλοφόροι με άδεια κυνηγιού στα βουνά; Με ποιο σκεπτικό λήφθηκε αυτή η απόφαση όταν με όποιο κυνηγό μιλήσεις σου επισημαίνει το πρόβλημα υπερπληθυσμού των σκυλιών στα βουνά και όλος ο κόσμος δικαίος μας κατηγορεί για τα αδέσποτα κυνηγετικά σκυλιά στα βουνό; Πώς να δείξω μετά εμπιστοσύνη σε αυτούς που πήραν αυτή την απόφαση (προφανώς για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα των σκυλοεμπόρων) και να μην ζητώ ριζικές αλλαγές τη στιγμή που δεν κάνουν τα αυτονόητα. Σαν αυτό το παράδειγμα υπάρχουν και άλλα άπλα είναι το πιο πρόσφατο. Συνεπώς, τελικά παραδέχομαι στον εαυτό μου, ότι το επίπεδο μας συνολικά σαν κυνηγοί αντικατοπτρίζει και το επίπεδο της ηγεσίας μας, των αποφάσεων που λαμβάνονται και της κατάστασης που επικρατεί στους κυνηγότοπους μας.



Φίλε Nature,
Συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα σου και προσθέτω πως προσωπικά νιώθω σίγουρος, πως εάν συνεχίσουμε με την υπάρχουσα πολιτική ή και ελαφρός παραλλαγμένη, βλέπω το κυνήγι σε μερικά χρόνια και μάλιστα όχι πέραν των 5-8 χρόνων, να βρίσκεται υπό πλήρη απαγόρευση.
vti-chris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 22 Φεβ 2011, 13:29

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από vti-chris »

Άριστε θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα με τους νεαρούς, όπου όμως πολλοί από αυτούς σήμερα είναι παράνομοι με τον Α ή Β τρόπο. Γιατί όμως;
Λίγο η στέρηση του κυνηγίου για μεγάλο χρονικό διάστημα, λίγο τα παιχνίδια του μυαλού τους λόγο και του νεαρού της ηλικίας ή ανωριμότητας οδηγούν σε τέτοιες παρανομίες.
Δεν συμφωνώ με την ιδέα των καθημερινών κυνηγετικών εξορμήσεων απλά αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι πολλές φορές μια φαινομενικά λανθασμένη απόφαση μπορεί να είναι η πιο σωστή αν συνοδεύεται με τα κατάλληλα μέτρα για τη σωστή εφαρμογή της.

Ας γίνει επιτέλους κάτι...σωστά το έθεσε ο "nature", τα τελευταία χρόνια πάμε από το κακό στο χειρότερο και στη διαχείριση και στην ποιότητα του κυνηγίου.

Ακόμα και στα πιο απλά κάνουμε(κάνουν) λάθοι...τεράστια...αυτό με τους σκύλους που αναφέρθηκε πιο πάνω, το ΚΟΤΑ για τους λαγούς και τα περδίκια...πράγματα αυτονόητα που έπρεπε να γίνουν εδώ και πολλά χρόνια αλλά κάποιοι βάζουν το προσωπικό τους συμφέρον ή του κουμπάρου τους πιο πάνω από το συμφέρουν αυτού του τόπου και των κυνηγών του.
-"Δύο πράγματα δεν έχουν όρια:το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος"
-"Το σημαντικό είναι να μην σταματήσεις να κάνεις ερωτήσεις. Η περιέργεια έχει τον λόγο της που υπάρχει"
Alb. Einstein
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από admin »

Φίλε Ανδρέα ο λόγος που μιλώ με αυτόν τον τρόπο δέν είναι τα συμφέροντα γιατί εγω΄ούτε χαρτούτσιες πουλώ όύτε όπλα και το να έχει περισσότερη κυνηγετική δράση είναι πρός το συμφέρον μου σαν περιοδικό καθώς θα είναι ενεργό το κυνήγι για μεγαλύτερο διάστημα θα υπάρχουν περισσότερες πωλήσεις και θα πουλάμε και εμείς περισσότερο. Αλλά η έννοια μου είναι να υπάρχει κυνήγι και στα επόμενα χρόνια όχι μόνο σήμερα και αύριο.

Έτσι λοιπόν για να μην χαλάσει το κλίμα των εισηγήσεων και της συζήτησεις και να γίνει πάλι ρινκ όπου θα προσπαθεί καθένας να δείξει ότι υπερυσχύει ο λόγος του σε προτρέπω να μελετήσεις λίγο καλύτερα κάποιες καταστάσεις όπως
1) Γιατί να κάνω απελευθερώσεις όταν κάτω απο τα σωστά μέτρα μπορεί ο άγριος πλυθησμός απο μόνος του να άυξηθεί? Γιατί τον Αύγουστο εν Γεμάτοςε ο τόπος περδίκαι και μετά τον Αύγουστο μειώνονται σημαντικά; Γιατί τις πρώτες 2-3 εξορμήσεις βρίσκουμε περδίκαι και μετά ξανά στις τελευταίες κυρίως εξορμήσεις; Είναι τα εκτροφεία που φταίνε;
2)Στις Ευρωπαϊκές χώρες που παίρνεις παραδείγματα μιλάς για ελέυθερο κυνήγι ή για ρεζέρβες?
3)Οι ξένοι εμπειρογνώμονες μας έχουν πεί ότι η καταπολέμηση των κορακοϊδών δέν γίνετε με το όπλο αλλά με παγίδες αλλά κάποιι επιμένουν με τα όπλα ακόμη γιατί?
4) Δέν ξέρω γιατί έχεις προσβηθεί εσύ ρε φίλε όταν εγώ σχολίαζα τα γραφώμενα του κυρίου Σολομωνίδη ο οποίος μιλάει για καθημερινό κυνήγι, για να ανοίξει το δάσος πάφου να μην τρώνε τα θηράματα τα αρπακτικα που είναι η φύση τους αλλα΄να τα πυροβολούμε εμείς, όταν μιλάει για απελευθέρωση θηραμάτων με σκοπό να τα πυροβολούμε και να τα σκοτώνουμε, όταν αυτή την στιγμή τρέμουμε για την ψευδοπανώλη να μεν την αρπάξουν τ απερτίτσια πάλι και εξαλειφθούν και μιλάμε για απελευθερώσεις με σκοπό την αναπαραγωγή;
5)Μπές σε οποια Ευρωπαική χώρα θές και μελέτα διαθέσιμη κυνηγετική περιοχή και αριθμό κυνηγών και μετά δές την αναλογία και σύγκρινε την με την Κύπρο. Μπές επίσης και κοίταξε τις άδεις κυνηγίου στιος Ευρωπαϊκές χώρες και σύγκρινε τις με την Κύπρο

Εγώ είμαι απο τους πρώτους που υποστηρίζουν ότι πρέπει να γίνουν αλλαγές και η κυριότερη αλλαγή είναι να μπεί νέο αίμα μέσα στην κυνηγετική Ομοσπονδία , νέες ιδέες νέοι άνθρωποι και οι παλιοί δέν είναι ανάγκη αν αγαπούν το κυνήγι να απομακρυνθούν ! Αν με ρωτάς εμένα την πρέπει να γίνει άμεσα να βοηθηθεί το κυνήγι


1) Οι άδειες κυνηγίου να βγαίνουν απο τους κυνηγετικούς συλλόγους και για να την πάρει κάποιος να είναι ενεργό μέλος , ενώ μέρος των χρημάτων να μένουν στον σύλλογο για να επενδύονται σε έργα
2)Αυστηρά μέτρα και αλλαγή του νόμου στον περί σκύλλων , καθορισμός αυστηρών κριτηρίων για εκπ[αιδευτές και εκτροφεία , περιορισμός σκύλλων στην ύπαιθρο
3)Να περάσει η διαχείριση της αλεπούς στην υπηρεσία θήρας
4)Να στελεχωθεί η υπηρεσία με άτομα απο κάποιους οιργανισμούς που έκλεισαν και να βγούν όλοι οι θυροφύλακες έξω
5)Να τεθούν ποιό αυστηρά κρητήρια για απόκτηση κυνηγετικης άδειας
6)Να περιοριστεί η ανεξέλεκτη επέκταση στην ύπαιθρο (δρόμοι-σπίτια-μάντρες-κ.τ.λ)
7)Να ενισχυθεί η θηροφυλακή με συστήματα παρακολούθησεις (κάμερες)για καλύτερο και αποδοτικότερο έλεγχο με χαμηλότερα κόστα και χρήση ανθρωπίνου δυναμικού
8) Να δημιουργηθεί απο την κάθε επαρχιακή διοίκηση μονιμη ομάδα καταπολέμησης επιβλαβών -ποντίκας-κορακοειδή
9) Να τεθεί το συντομότερο δυνατό το πρόγραμμα με πρακτικό τρόπο για καλιέργεια κυνηγετικής παιδείας(κυνηγετικοί αγώνες με ζωντανό θήραμα-τηλεοτπικό πρόγραμμα απο το ΡΙΚ όπως κάνουν για την ώρα της υπαίθρου για ενημέρωση του Γεωργού -να το κάνουν και για κυνηγούς-να ενταχθούν στα σχολία προγράμματα για την πανίδα και την χλωρίδα του τόπου μας)

Ιδέες πολλές , ίσως κάποιες απο αυτές να είναι εφαρμόσιμες και κάποιες όχι. Σίγουρα ιδέες έχει ο καθένας αλλά ξανατονίζω ποιές είναι ΕΦΑΡΜΟΣΙΜΕΣ?
Προσέχουμε...για να έχουμε
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

[quote="andreas78"]Φίλε maniac,
Σε βλέπω ζεστό-ζεστό, αναμασώντας σύνηθες δικαιολογίες που δεν αποφέρουν τίποτα. Παρατηρώ πως κρίνεις, αδικαιολόγητα το όνομα και όχι το άρθρο, δείχνοντας κάποιου τύπου προηγούμενο, που αν υπάρχει θα ήταν καλα να το γνωρίζαμε. Το άρθρο ειναι συλλογική απόφαση και συμπεριλαμβάνει και νέους, βέβαια έχεις κάθε δικαίωμα να γίνεις μέλος σε οποιοδήποτε σύλλογο της αρεσκείας σου και έν συνεχεία να μπεις και στο συμβούλιο, με απώτερο σκοπό τις νέες ιδεες που αναμασάς και που θα ήταν επίσης καλό να μοιραστείς μαζί μας. Ο συνγκεκριμενος σύλλογος ειναι μέσα στους λίγους που εχουν ιστορική παρακαταθήκη και μάλιστα με στοιχεία και επιστολές.

Στην τελική το άρθρο εχει δημοσιοποιηθεί για μελέτη, ανάλυση και διόρθωση απο εμάς τους "νέους"!!!!!!



Φίλε Andreas78, αντιλαμβάνεσαι δεν σε γνωρίζω, οπότε δεν έχω λόγο αντιπαράθεσης μαζί σου, ωστόσο για σκοπούς τάξης οφείλω να σου απαντήσω εν συντομία.

Κατ’αρχήν δεν αναμασώ ΤΙΠΟΤΕ αλλά ότι λέω το λέω ίσια, οπότε τα υπονοούμενα καλύτερα να τα αφήσεις στην πάντα. Δεύτερο, στην αρχική σου ανακοίνωση αναφέρεις καθαρά ότι οι ιδέες που δημοσιεύεις προέρχονται από τον πρόεδρο της ΚΕΛ κο Κοκή και ΟΧΙ ότι είναι κάποια συλλογική μελέτη, οπότε μην μας λες ότι είναι ιδέες και νέων ανθρώπων. Τις ιδέες αυτές τις ακούμε συνεχώς τα τελευταία 20 χρόνια και θα έπρεπε να είχαν διερωτηθεί κάποιοι γιατί ΔΕΝ εφαρμόζονται. Απλά επειδή οι πλείστες είναι ανεφάρμοστες είτε λόγω νομοθετικών ρυθμίσεων είτε λόγω κόστους, είτε για άλλους λόγους. Ομως και με κάποιες που είχαν εφαρμοστεί, είδαμε τα αποτελέσματα! Για παράδειγμα, η περίφημη ιδέα με τα ΄τελιασμένα΄ για τα περδίκια η οποία εφαρμόστηκε στο εκτροφείο Φλάσου, το οποίο οι ντόπιοι φώναζαν ΄η φάρμα του Κοκή΄!. Εχεις υπόψη σου τι έγινε εκεί;;;; Αυτό θέλουμε να καταντήσουμε το κυνήγι;;;; Να βάζουμε 2000 περδίκια σε ένα χώρο μερικές σκάλες και να μαζεύουμε από το Σάββατο πριν την 1η μέρα 500 κυνηγούς γύρω από το τελιασμένο με τις καρεκλούες να πιάν πόστο και να περιμένουν κάποιους από μέσα να τους κάνουν πάντημα;;;;; Ετσι θα αναπτύξουμε το θήραμα;; Δυστυχώς ήμουν μάρτυρας της κατάστασης αυτής και είναι το μεγαλύτερο αίσχος που έχω δει ποτέ!!!!

Κύριοι, αν θέλετε να υπάρξει βελτίωση ΝΑ ασχοληθείτε με τα σοβαρά θέματα του ΣΗΜΕΡΑ και τα παραμύθια που λέει ο καθένας στους 18χρόνους που θα βγάλουν πρώτη φορά άδεια να τα αφήσετε στην πάντα. Γιατί δεν συζητάτε για το τι θα γίνει φέτος με την άδεια των λαγών ενόψει ψευδοφυματίωσης;;; Γιατί δεν πιέζετε το Ταμείο Θήρας να εμπλακεί στο θέμα της ψευδοπανώλης που θερίζει τα κοτόπουλα και ήδη είναι θέμα χρόνου να θερίσει και όλη την άγρια πανίδα (ήδη στα κατεχόμενα ανακοίνωσαν ότι επηρεάστηκαν τα τρυγόνια);; Γιατί δεν πιέζετε για να περιληφθούν τα αεροβόλα στα πυροβόλα όπλα και να βγαίνει άδεια κυνηγίου όπως παλιά, έτσι ώστε να μην αναγκάζονται οι κάτοχοι να τα χρησιμοποιούν παράνομα;;; Γιατί δεν κάνετε εισηγήσεις για τις πολυμελής λεγόμενες ΄λαγοπαρέες΄ που έχουν αφανίσει τους λαγούς σε πολλές περιοχές και κανένας δεν τολμά να τις αγγίξει;;; Γιατί δεν διερωτάται η Κοκ Λευκωσίας πως είναι δυνατό να κάνει σκοπευτικούς αγώνες των Συλλόγων Λευκωσίας και ενώ υποτίθεται υπάρχουν 50 σύλλογοι στην λευκωσία, να υπάρχουν όλες και όλες 35 συμμετοχές κυνηγών στους αγώνες, ενώ άμα κάνει αγώνα ένας μόνο σύλλογος να υπάρχουν 80 και πάνω!

Η απάντηση στα πιο πάνω είναι απλή. Είναι πολύ πιο εύκολο να υποβάλλουμε εφάνταστες ιδέες που δεν μπορούν να εφαρμοστούν, απλά και μόνο για σκοπούς εντυπώσεων, παρά να αντιμετωπίσουμε την σκληρή πραγματικότητα!!!! Οπότε όσο αφήνουμε τους ίδιους ανθρώπους στα ίδια πόστα (δεν μιλώ μόνο για Λευκωσία), τίποτε δεν θα αλλάξει και ούτε θα υπάρξει μέλλον για το κυνήγι στην Κύπρο, την στιγμή που η πλειονότητα των κυνηγών έχει πραγματικά απηυδήσει από την όλη κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Rai »

ΑΝΤΡΕΑΣ 78
Κατα την γώμη μου για να γίνουν έστω και λίγα απο αυτά τα 14 σημεία που αναφέρεστε πρέπει πάνω απο όλα να βρεθούν νέα άτομα με ώρεξη και όραμα που να έχουν την δύναμη να παρασύρουν μαζί τους έστω και αυτούς του λίγους που θέλουν και μπορούν να προσφαίρουν.
Άτομα που εδώ και 30-40 χρόνια δέν έχουν φέρει εις πέρας το όραμα τους πρέπει να αποβάλλονται γιατί μόνο αρνιτηκότητα και απαισιοδοξία προκαλούν.Μήν το πάρεις στραβά αυτό και δέν έχει να κάνει προσωπικά με κανένα.
Τώρα για τα σημεία που αναφέρεις θέλω να πώ τα εξείς :
1 δ) Η νεκρά ζώνη είναι το καλύτερο εκτροφείο λαγών.Τί πιό απλό απο το να μεταφέρονται λαγοί απο εκεί και να γίνεται εμπλουτισμός των άλλων περιοχών ?
11. Ζητάτε καθημερινές εξορμήσεις στην τζίκλα όταν τα τελευταία χρόνια ο μέσος όρος κάρπωσης στο κυνήγι αυτό είναι 2-4 πουλιά.
12.Ζητάτε περισσότερες εξορμήσεις στην φάσσα και μάλιστα Κηριακή-Τετάρτη μέχρι τον Νοέμβριο όταν όπως καλά γνωρίζουμε όλοι μας, τα πουλιά αυτά μας προσφέρουν λόγο της εξυπνάδας τους κυνήγι μόνο μίας Κυριακής ?

Μέσα απο αυτό το forum έχουν κατα καιρούς υποθεί πολύ καλύτερες ιδέες και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και τα άτομα που μπορούν να υλοποιήσουν το όραμα πολλών απο εμάς.Το θέμα όμως είναι ότι κάποιοι δέν θα τους αφήσουν με την αλαζωνία που τους διακατέχει και τον φόβο τους για την καρέκλα.

Φιλικά
Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
nature
Full Member
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: 12 Αύγ 2010, 00:32

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από nature »

Είπαν μερικές ιδέες ρε φίλε οι ανθρώποι (δεν έχω καμία σχέση μαζί τους) που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως βάση συζήτησης. Για παράδειγμα, το θέμα με το καθημερινό κυνήγι της τζιήκλας κάλλιστα μπορεί να γίνει Τετάρτη-Σάββατο-Κυριακή. Το θέμα με το δάσος της Πάφου είναι κάτι πολύ σημαντικό για να επιτευχθεί αποσυμφόρηση των κυνηγότοπων. Σε μερικά διαφωνώ και εγώ αλλά κρατώ τουλάχιστον τις ορθές κατά τη γνώμη μου εισηγήσεις.
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Φίλε maniac,
Δεν βάζω κανένα υπονοούμενο στην πάντα, διότι απλά δεν σου άφησα κανένα, σε αντίθεση με εσένα που μπήκες φουριόζος δακτυλοδείχνοντας και κατηγορώντας αβάσιμα. Σου ζήτησα απλά να παραθέσεις τους λόγους που συμπεριφέρθηκες έτσι, όπως και έκανες.
Σε πληροφορώ όμως πως από την απάντηση σου, απλά απόδειξες τον κανόνα πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη και από την αμάθεια!!!
Το εκτροφείο της Φλάσου, το ανάλαβαν μια ομάδα από ανθρώπους και όχι ένας, ήταν μία εμετική τρώγλη, με όλων των ειδών τις αρρώστιες, με δικά τους έξοδα και των μελών κάποιων Κυν. Συλλόγων της Λευκωσίας και όχι απο χορηγίες του κράτους, έγινε εντός ολίγου χρονικού διαστήματος, ένα υπόδειγμα εκτροφείου παίρνοντας επαίνους από όλους τους εμπλεκομένους φορείς αλλά και τα μέσα ενημέρωσης. Στα 2 χρόνια που το λειτούργησαν αυτά τα άτομα, πρόσφεραν την πρώτη χρονιά 2000 περδίκια και 40 λαγούς, ενώ την δεύτερη χρονιά 3000 περδίκια και 86 λαγούς!!! Τα θηράματα τα έπαιρνε η Υπ. Θήρας και εμπλούτιζε τις γύρο περιοχές.
Λόγο αυτής της ημιμάθειας που διακατέχει και εσένα, τα άτομα αυτά παρέδωσαν το εκτροφείο σε άλλους, σε προκαλώ να μάθεις από μόνος σου την συνέχεια!!!
Φίλε τα πλείστα σημεία που υπάρχουν στο άρθρο, τα έχω δει επανειλημμένα να αναφέρονται εδώ στο φόρουμ από πολλούς συναδέλφους όπως και άλλα πολλά, εσύ αντιθέτως κατακρίνεις τα πάντα, βάλε κάτω ιδέες, μπές στον σύλλογο που είσαι, αν είσαι και δώσε τους τις ιδέες σου, αν σου αρνηθούν ζήτα τους λόγους και έλα εδώ και δημοσιοποίησε τους σε μας και αν όντος οι ιδέες σου ήταν αξιόλογες, θα σταθούμε δίπλα σου.
Τίποτα δεν είναι μη εφαρμόσιμο, όλα μπορούν να γίνουν άμα τα βάλουμε κάτω αλλά δακτυλοδείχνοντας και επιρρίπτοντας ευθύνες μόνο στους άλλους και όχι στον εαυτό μας, δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα, απλά θα παραπονιόμαστε συνεχώς.
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

andreas78 έγραψε:Φίλε maniac,
Δεν βάζω κανένα υπονοούμενο στην πάντα, διότι απλά δεν σου άφησα κανένα, σε αντίθεση με εσένα που μπήκες φουριόζος δακτυλοδείχνοντας και κατηγορώντας αβάσιμα. Σου ζήτησα απλά να παραθέσεις τους λόγους που συμπεριφέρθηκες έτσι, όπως και έκανες.
Σε πληροφορώ όμως πως από την απάντηση σου, απλά απόδειξες τον κανόνα πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη και από την αμάθεια!!!
Το εκτροφείο της Φλάσου, το ανάλαβαν μια ομάδα από ανθρώπους και όχι ένας, ήταν μία εμετική τρώγλη, με όλων των ειδών τις αρρώστιες, με δικά τους έξοδα και των μελών κάποιων Κυν. Συλλόγων της Λευκωσίας και όχι απο χορηγίες του κράτους, έγινε εντός ολίγου χρονικού διαστήματος, ένα υπόδειγμα εκτροφείου παίρνοντας επαίνους από όλους τους εμπλεκομένους φορείς αλλά και τα μέσα ενημέρωσης. Στα 2 χρόνια που το λειτούργησαν αυτά τα άτομα, πρόσφεραν την πρώτη χρονιά 2000 περδίκια και 40 λαγούς, ενώ την δεύτερη χρονιά 3000 περδίκια και 86 λαγούς!!! Τα θηράματα τα έπαιρνε η Υπ. Θήρας και εμπλούτιζε τις γύρο περιοχές.
Λόγο αυτής της ημιμάθειας που διακατέχει και εσένα, τα άτομα αυτά παρέδωσαν το εκτροφείο σε άλλους, σε προκαλώ να μάθεις από μόνος σου την συνέχεια!!!
Φίλε τα πλείστα σημεία που υπάρχουν στο άρθρο, τα έχω δει επανειλημμένα να αναφέρονται εδώ στο φόρουμ από πολλούς συναδέλφους όπως και άλλα πολλά, εσύ αντιθέτως κατακρίνεις τα πάντα, βάλε κάτω ιδέες, μπές στον σύλλογο που είσαι, αν είσαι και δώσε τους τις ιδέες σου, αν σου αρνηθούν ζήτα τους λόγους και έλα εδώ και δημοσιοποίησε τους σε μας και αν όντος οι ιδέες σου ήταν αξιόλογες, θα σταθούμε δίπλα σου.
Τίποτα δεν είναι μη εφαρμόσιμο, όλα μπορούν να γίνουν άμα τα βάλουμε κάτω αλλά δακτυλοδείχνοντας και επιρρίπτοντας ευθύνες μόνο στους άλλους και όχι στον εαυτό μας, δεν πρόκειται να κάνουμε τίποτα, απλά θα παραπονιόμαστε συνεχώς.

Τελικά φίλε Andreas78 συμφωνούμε σε ένα πράγμα, ότι η ημιμάθια δεν είναι καλό πράγμα!!!! Οπότε καλά θα ήταν να ρωτήσεις τι ακριβώς γινόταν στο συγκεκριμένο χώρο και μετά να δημοσιευεις παραποιημένα και ανύπαρκτα στοιχεια τα οποία για χρόνια κάποιοι έδιναν προς έξω (μέσω ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ). Επειδή είναι προφανές ότι δεν έχεις επαρκή γνώση του θέματος (ή αν έχεις την αποκρύβεις), να σε πληροφορήσω ότι το εκτροφείο ΔΕΝ έκανε παραγωγή περδικιών, αλλά τα περδίκια τα τοποθετούσε η θήρα από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ θηροφύλακες, ενώ μέρος αγοράζοντο από συγκεκριμένο άτομο που είχε εμπλοκή στην ''διαχείριση'' του χώρου! Οσο για τους λαγούς, καλά είναι να ρωτήσεις πως ξαφνικά σε μια νύκτα το 2007, οι λαγοί που ήταν μέσα έκαναν φτερά!!! Οσο αφορά τις απελευθερώσεις λαγών, ζήτα τις λίστες κάθε απελευθέρωσης και θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν λαγοι που απελευθερώθηκαν 3 φορές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επειδή το ζητούμενι εδώ όμως δεν είναι τι έκανε ο Α ή ο Β παράγοντας, απλά για να κλείσω το συγκεκριμένο θέμα, να σε ενημερώσω ότι πριν 3-4 χρόνια οι Σύλλογοι της περιοχής Σολιάς έστειλαν κοινη επιστολή στην ΚΟΚ & ΔΑΖ με την οποια ζητούσαν την άμεση απομάκρυνση του Εφόρου Θήρας τον οποίο θεωρούσαν ως persona non grata στην περιοχή, παραθέτοντας μάλιστα σωρεία ατασθαλιών που είχαν γίνει στον συγκεκριμένο χώρο. Αφού φαίνεται έχεις προσβάσεις, ζήτα να δεις την επιστολή και μετά να ξαναμιλήσουμε. Αν οι κυνηγοί της περιοχής όπως λες είχαν ΟΛΟΟ αυτό το όφελος από το εκτροφείο, για πιο λόγο θα ζητούσαν την απομάκρυνση των συγκεκριμένων κυρίων από την περιοχή????? Αν δεν βρεις την επιστολή, πες μου και έχω γνωστούς στους συγκεκριμένους Συλλόγους και θα ζητήσω να μου την δώσουν για δημοσιευση για να γνωρίζουν όλοι επιτέλους τα πεπραγμένα κάποιων κυνηγοπατέρων.

Πέραν των πιο πάνω, συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να γίνουν, αλλά το θέμα είναι να ΓΙΝΟΥΝ και όχι να μένουμε στην θεωρία. Αυτή την στιγμή η ομοσπονδία δείχνει να είναι ανύπαρκτη και όλες οι αποφάσεις φαίνεται να παίρνονται από το ταμείο θήρας. Κανείς δεν ασχολείται με τις απόψεις των κυνηγών, οπότε το να τσακωνόμαστε εδώ απλά δεν έχει κανένα αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, ρώτησε κανένας τους κυνηγούς αν δέχονται να τελειώνει το ενδημικό στις 22 Δεκεμβρίου??? Ρώτησε κανείς αν αντέχει η τζέπη του μέσου κυνηγου αυξηση του τέλους της άδειας κυνηγίου??? Τι έγιναν οι υποσχέσεις που είχαν δοθεί πέρσι για κυνήγι μπεκάτσας με σκύλλο?? Δυστυχώς οι κυνηγοι είναι όπως τους ψηφορόρους : έχουν σημασία για τους αρμόδιους μόνο την μέρα που ψηφίζουν ή την μέρα που ανανεώνουν την άδεια. Από εκεί και πέρα, ποιος τους γ..... που λέμε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”