ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από KINIGOSS »

παιδια μια ερωτιση τσας ασχετη

γιατι δεν εχει κανονα για την επιτροπη τουλαχιστο των κυνηγετικων συλλογων
ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ??
ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ,ΜΙΧΑΝΟΥΕΣ ,ΛΑΟΥΣ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΙ 5 συλλογοι που μου ερκουντε στο μυαλο εχουν τουλαχιστο απο ενα δυο μελη της επιτροπης τους που καταδικαστηκε για κατι ειτε σοβαρο ειτε οχι
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΑΛΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΙΣΙΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΙΣΙΝΗ.
Hunting Maniac
Full Member
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 15:07

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Hunting Maniac »

KINIGOSS έγραψε:παιδια μια ερωτιση τσας ασχετη

γιατι δεν εχει κανονα για την επιτροπη τουλαχιστο των κυνηγετικων συλλογων
ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ??
ΑΜΠΕΛΟΠΟΥΛΙΑ ,ΜΙΧΑΝΟΥΕΣ ,ΛΑΟΥΣ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΚΑΙ 5 συλλογοι που μου ερκουντε στο μυαλο εχουν τουλαχιστο απο ενα δυο μελη της επιτροπης τους που καταδικαστηκε για κατι ειτε σοβαρο ειτε οχι
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΑΛΕΙΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΙΣΙΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΙΣΙΝΗ.
Φίλε Kinigoss δεν υπάρχουν άσχετες ερωτήσεις. Τα καταστατικά των συλλόγων και της ομοσπονδίας από ότι ξέρω, προνοούν ότι δεν μπορούν να συμμετέχουν στα συμβούλια, και ακόμα δεν μπορούν καν να είναι μέλη άτομα που έχουν καταδικαστεί. Ομως δυστυχώς όπως σε όλα στην Κυπρό, σε πολλές περιπτώσεις οι παράνομοι βασιλεύουν. Για παράδειγμα θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια στέλεχος της κυνηγετικής ομοσπονδίας είχε κατηγορηθεί για εντοπισμό στην κατοχή του μεγάλο αριθμό θηραμάτων μέχρι και αγρινού. Μετά από μια περίοδο σκότους 3 χρόνων, ξαφνικά ακούσαμε ότι για ''λόγους εθνικού συμφέροντος'' το εν λόγο άτομο απαλλάχθηκε των κατηγοριών!!!!!!!!!!!!!! Ε τώρα πες μου, άμα έχεις τέτοιες περιπτώσεις, τι περιμένεις ότι θα γίνει στους συλλόγους????? Αμα Πρόεδροι συλλόγων της Λευκωσίας έβαλαν εισηγήσεις να επιτραπούν τα ταϊσματα για τις φάσσες, τα βερκιά και τα ομοιώματα των φασσων, τι άλλο από υπόθαλψη των συγκεκριμένων μέσων λαθροθηρίας είναι αυτο???? Μην το ψάχνεις φίλε, όπως και στα πολιτικά και στην οικονομία, η διάβρωση και η διαφθορά ειναι βαθιά και μόνο αν εκδιωχθουν τα καρκινώματα θα δούμε άσπρη μέρα. Και αυτό μόνο από εμάς τους ίδιους μπορεί να γίνει!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από admin »

Θέλοντας όμως να συνεχίσουμε την εποικοδομητική συζήτηση που να είστε σίγουροι δέν θα μείνει΄μόνο να την βλέπουμε εμείς εγώ παραθέτω ποιό κάτω τις δικές μου προσωπικές απόψεις και παρακαλώ τα υπόλοιπα μέλη τα οποία έχουν απόψεις απλά να συμπληρώνουν για να μπούν όλες οι ιδέες κάτω πρίν να τις αξιολογήσουμε μία πρός μία,
1) Οι άδειες κυνηγίου να βγαίνουν απο τους κυνηγετικούς συλλόγους και για να την πάρει κάποιος να είναι ενεργό μέλος , ενώ μέρος των χρημάτων να μένουν στον σύλλογο για να επενδύονται σε έργα
2)Αυστηρά μέτρα και αλλαγή του νόμου στον περί σκύλλων , καθορισμός αυστηρών κριτηρίων για εκπ[αιδευτές και εκτροφεία , περιορισμός σκύλλων στην ύπαιθρο
3)Να περάσει η διαχείριση της αλεπούς στην υπηρεσία θήρας
4)Να στελεχωθεί η υπηρεσία με άτομα απο κάποιους οιργανισμούς που έκλεισαν και να βγούν όλοι οι θυροφύλακες έξω
5)Να τεθούν ποιό αυστηρά κρητήρια για απόκτηση κυνηγετικης άδειας
6)Να περιοριστεί η ανεξέλεκτη επέκταση στην ύπαιθρο (δρόμοι-σπίτια-μάντρες-κ.τ.λ)
7)Να ενισχυθεί η θηροφυλακή με συστήματα παρακολούθησεις (κάμερες)για καλύτερο και αποδοτικότερο έλεγχο με χαμηλότερα κόστα και χρήση ανθρωπίνου δυναμικού
8) Να δημιουργηθεί απο την κάθε επαρχιακή διοίκηση μονιμη ομάδα καταπολέμησης επιβλαβών -ποντίκας-κορακοειδή
9) Να τεθεί το συντομότερο δυνατό το πρόγραμμα με πρακτικό τρόπο για καλιέργεια κυνηγετικής παιδείας(κυνηγετικοί αγώνες με ζωντανό θήραμα-τηλεοτπικό πρόγραμμα απο το ΡΙΚ όπως κάνουν για την ώρα της υπαίθρου για ενημέρωση του Γεωργού -να το κάνουν και για κυνηγούς-να ενταχθούν στα σχολία προγράμματα για την πανίδα και την χλωρίδα του τόπου μας)
Προσέχουμε...για να έχουμε
andreas78

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλημέρα σας.
Φίλε maniac,
Για το τελευταίο μέρος της παράθεσης σου, το οποίο ήταν και ο εξαρχής στόχος μου για όλα τα παιδιά που θα λάμβαναν μέρος σε αυτή τη συζήτηση όπως και η μελέτη του άρθρου που σας έθεσα, η παράθεση ιδεών, σκέψεων και προτάσεων δεν υπάρχει λόγος σχολιασμού αφού είναι αυτά που μας ενώνουν στην προσπάθειά μας για ένα καλύτερο μέλλον.
Τώρα για την αβάσιμη, ανώνυμη και υποκινούμενη προσωπική επίθεση προς το όνομα του Κοκή Σολωμονήδη, θα σου αναφέρω απλά πως η διαφάνεια είναι αυτή που δίνει τις λύσεις, τα έγγραφα στοιχεία, οι ονομαστικές μαρτυρίες, οι καταθέσεις και πολλά άλλα είναι αυτά που αποδεικνύουν την αλήθεια. Κάτι που μπορεί πολύ εύκολα να παρουσιαστεί δημόσια, με πλήρη διαφάνεια και επώνυμα!!!!
Σε προκαλώ λοιπόν να παρουσιάσεις επώνυμα και δημόσια, αυτά για τα οποία μιλάς και κατηγοράς αβάσιμα για να σου απαντηθούν πλήρως, με έγγραφες μαρτυρίες και στοιχεία, η ημιμάθεια, να έχεις υπόψη σου, καμιά φορά προκαλείτε από τρίτους στην προσπάθεια τους να ωφεληθούν και καλλιεργείται από εμάς τους ίδιους για όσο διάστημα δεν επαληθεύουμε με ανεξάρτητες πηγές κάποια γεγονότα.

Εν συνεχεία της παράθεσης του Άριστου θα ήθελα να αναφερθώ προς όλους τους συναδέλφους που έλαβαν μέρος αλλά και που θέλουν να λάβουν μέρος σε αυτό το διάλογο και να τους προσκαλέσω και εγώ, να παρουσιάσουν όσο περισσότερα θέματα και ιδέες μπορούν, να τα συζητήσουμε, με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Εν συνεχεία σας προτείνω να παρευρεθούμε σε συνάντηση στην Κ.Ε.Λ. για δημόσια συζήτηση και παρουσίαση όσο το δυνατόν περισσότερων θεμάτων, για την ανάπτυξη και την δημιουργία ποιοτικού κυνηγίου.
Εγώ το βλέπω σαν μία ευκαιρία όπου σαν ‘’νέοι’’ θα δήξουμε τις ιδέες μας αλλά και να τις προωθήσουμε και όχι μόνο να μένουμε στα λόγια καλυμμένοι πίσω από μία οθόνη, κάτι που είδη έχουμε κάνει κάποιοι στην προσπάθεια μας να απαιτήσουμε το κυνήγι μπεκάτσας με την συνοδεία σκύλου.
George Zaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιουν 2013, 19:37

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από George Zaris »

Κύριοι σας χαιρετώ.
Λόγω εμπειριών μου στην εν λόγω περιοχή εδώ και κάποιες δεκαετίες θεώρησα ορθό και σκόπιμο να εγγραφώ για να μοιραστώ μαζί σας την κατ ιδιαν άποψη μου, ώστε να εξαχθούν τα σωστά συμπεράσματα και να παρθούν να αποτρεπτικά μέτρα βάση εμπειριών !!!.
Κατ αρχήν δηλώνω ότι κυνηγώ ολόχρονα στις γύρω περιοχές απο μικρό παιδι.
Περιστατικά:
Πριν μερικά χρόνια ξημερώματα της 1ης εξόρμησης στην Φάσσα οι γνωστοί-άγνωστοι μετακίνησαν τις ταμπέλες της απαγορευμενης περιοχής στο εκτροφείο με συνεπακόλουθο να σφάξουν κυριολεκτικά το θήραμα εντός του εκτροφείου .....
Υπήρξαν μέρες όπου διεξήχθη κανονικό κυνήγι εντός του σκοπευτηρίου και πάλι απο άτομο όνομα και μη χωριό ...............
Ή μήπως να μοιραστώ το ότι εντός του εκτροφείου προχωρούσαν σε εκπαίδευση των κυνηγετικών τους σκύλων.....................................
Όποιος θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου για τα πιο πάνω ας το κάνει αλλά λόγω του ότι δεν είμαι γνώστης του συστήματος σας χρειάζομαι κατατόπιση ώστε να υπάρξει κάποια εχεμύθεια πριν προχωρήσω.
Καλημέρα σας.
:ugeek:
Άβαταρ μέλους
Γιατρός
Full Member
Δημοσιεύσεις: 2509
Εγγραφή: 25 Ιουν 2013, 18:40

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Εχεμύθεια δεν υπάρχει γιαυτό μην πεις πολλά πράγματα
Εν για μένα που λαλεί ρε τούτος ;
George Zaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιουν 2013, 19:37

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από George Zaris »

Σ ευχαριστώ αλλά εδώ που έχουν έρθει οι καταστάσεις, μιλάω στο σύνολο του κράτους μας, ίσως να πρέπει να φτάσουμε στα άκρα όσοι απο εμάς έχουν παραμείνει αδιάφθοροι ........

Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν
Ισοκράτης, 436-338 π.Χ., Αθηναίος ρήτορας

το ήθος όλης της πολιτείας είναι το ίδιο με αυτό αυτών που την κυβερνούν
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από πανικος »

George Zaris έγραψε:Σ ευχαριστώ αλλά εδώ που έχουν έρθει οι καταστάσεις, μιλάω στο σύνολο του κράτους μας, ίσως να πρέπει να φτάσουμε στα άκρα όσοι απο εμάς έχουν παραμείνει αδιάφθοροι ........

Το της πόλεως όλης ήθος, ομοιούται τοις άρχουσιν
Ισοκράτης, 436-338 π.Χ., Αθηναίος ρήτορας

το ήθος όλης της πολιτείας είναι το ίδιο με αυτό αυτών που την κυβερνούν
φιλε μου εδω το κρατος και οι πολιτικοι μας κοροιδευουν φανερα για το οτι συναιβει σε αυτη την σκατοχωρα με τους πολιτες προβατα που ολοι κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους και πιστευουν οτι δεν φαινονται.
βλεπε εισβολη το 1974
βλεπε χρηματηστηριο,ηλιος,κουρεμα,ολοι φευγουν πυροβολοντας και θελουν ποινικη επιτροπη και ολοι εχουν βολευτει με κρυφους λογαριασμους και μιζες και εμεις πληρωνουμε τα σπασμενα.ΜΕΣΑ απο ολα αυτα ομως εξακολουθουν να υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν στο κομμα τους και το υποστηριζουν με ζηλο αφου ετσι τους λεει ο βοσκος :( Θελω να καταληξω οτι οτι και να πεις για τα πιο πανω παρανομα που εγραψες οτι γνωριζεις στο τελος θα βγεις ψευτης παραποττης οσεσ αποδειξεις και να εχεις) κυπρος ειμαστε τρανο παραδειγμα το βιντεο με τους φοιτητες που τους τσαλαπατουσαν οι αδιστακτοι πολεμιστες της παρανομιας και το δικαστηριο δεν το δεχοταν :shock: ουτε καν ξερω κανενα για εκτροφεια και ολη αυτη την ιστορια απλα η γνωμη μου αν θα ανοιξης φαλιες ετοιμαστου πρωτα με τρανες και αδιασειστες αποδειξεις και ισως τα καταφερεις :?
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
George Zaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιουν 2013, 19:37

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από George Zaris »

φίλε Πανίκο έχεις δίκαιο όμως ο μικρός νικάει τον μεγάλο όταν έχει δίκιο
:idea:
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Δημοσίευση από admin »

κύριοι μείνετε σε εισηγήσεις και ιδέες αν θέλετε να γίνει κάποια δουλειά τα παράπονα, τα προηγούμενα και οι φιλοσοφίες εν καλές αλλά δέν βοηθούν στο παρών. παρακαλώ κάνετε παράθεση στην προηγούμενη δημοσίευση μου και με αυξων αριθμό προχωρήστε σε εισηγήσεις και ιδέες.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”