ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Απο χτες με προβληματιζει ενα θεμα που αφορα ενα περιστατικο το οποιο θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας για ν ανταλλαξουμε απόψεις για ενα θεμα περισσοτερο ηθικης φυσης που αφορα τον εγωισμο μας και νομιζω οτι συχνα το αντιμετωπίζουμε η αντιμετωπισαμε τουλαχιστο μια φορά στην κυνηγετικη μας " καριερα"

Χτες ενω κυνηγουσαμε με τα παιδια σε μια περιοχη κι αφου ειδαμε ενα σημειο που εκατσαν ορισμενα απο τα περδικια που σηκωσαμε πριν κατευθυνθηκαμε πανω τους για να τα κυνηγησουμε. Μολις ξυμουττισαμε ειδα απεναντι 2 άτομα με ιχνηλατες και ειπα στα παιδια έχει κυνηγους απέναντι.

Συνεχισαμε τη πορεια μας ελεχγοντας που ηταν οι δυο κυνηγοι κι εγω ειπα στον εαυτο μου οτι αν φκαλουν λαγο κι ερτει πάνω μου δεν θα τον παιξω γιατι εν αντροπη ( ηταν αρκετα ανοικτος τοπος )!!

Στη πορεια μια ανυθημιαση που κρατουσε η εμπειρη επανιελ μου με ανάγκασε ν ανηφορισω γρηγορα ( για να προλαβω) μιας και καταλαβα οτι το περδικι ποδαρισε ανηφορο και υπολογισα που περιπου πηγε.

Οντως το σκυλι με οδηγησε εκει που υπολογισα με την ερευνα να τελιωνει με μια εντυπωσιακη φερμα του 9 μηνων Σεττερ μου σε μια πετραγκαθκια και ακομα ενα πιο εντυπωσιακο ξετρυπωμα απο ενα πολυ δυσκολο πυκνο γεματο αγκαθια απο το ιδιο σκυλι...

Εκαμα μια βολη στο πουλι το οποιο κρεμμασε ποδια και μισοπετουσε ετοιμο να ππεσει (σαλατα , και τα δυο πόδια σπασμενα κρεμμασμενα και μολις που πετουσε) Εγω αφησα την φαση να εξελιχθει μιας και θεωρησα οτι θα ηταν καλο μαθημα για τον μικρο να το πιασει μολις αγγιξει το εδαφος μιας και το ετρεχε ξοπισω σε πολυ κοντινη αποσταση κι απο στιγμη σε στιγμη ηταν να ππεσει σε 30 μετρα. Επιπλεον ενιωθα και την ασφαλεια των δυο συντροφων μου εκεί κοντα.

Λιγο πριν ππεσει το πουλι κι απο 60 μετρα απο πανω ο τύπος με τους ιχνηλατες καμνει βολη στο πουλι και το κτυπα ( προφανως με 3 αρκα η 2λια) και τρεχει να το πιασει

Το περδίκι σε δευτρολεπτα ( αφου ηταν μες το κωλο του) το κρατουσαν τα σκυλια μου και το επανεφεραν κι αυτος να φωναζει ..." Ε...Ε " και να τρεχει.

Η σκυλιτσα μου τον αποφυγε και μου επανεφερε το περδικι ....

Το πηρα εγω και ο τυπος πλεον κοντα μου στα 20 μετρα απο κατω μου του λέω...

" ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΗΤΑΝ ΚΤΥΠΗΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΜΕΝΑ!!!¨( ριχνοντάς του το πουλι)
Μου απαντα
" ΦΕΡΝΕΙ ΤΑ Η ΣΙΗΛΛΟΥ ΣΟΥ Α? ΕΜΕΝΑ ΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ.......Ε ΝΑΙ ΗΤΑΝ ΚΤΥΠΗΜΕΝΟ..( και σκυβοντας το κεφαλι ανηφοριζει προς τον συντροφο του που του λέει... ΡΕ ΕΝ ΕΙΠΑΜΕ ΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΠΕΡΤΙΤΖΙΑ ΕΣΑΝΤΑΝΩΣΕΣ ΤΟΥΣ ΣΚΥΛΛΟΥΣ ΤΩΡΑ.....κι αυτος να του απαντα με μισολογα ...ΕΒΟΥΡΙΣΕΝ Ο ΣΙΗΛΛΟΣ ΠΑΝΩ ΤΖΑΙ..........

Δεν ηθελα να κάμω χωρκατιλλικια μες το βουνο , παρολο που με περνει να καμω , επειδη δεν θελω να χαλω την υγεια μου. ( Φυσικα οι συντροφοι μου και δικαιολογημενα μου την ειπαν με τροπο αλλα προφανως απο σεβασμο σ εμενα που δεν εδωσα συνεχεια δεν αντεδρασαν)

Η παρεα πηγε πολυ καλα ο Σεττερακος μου συνενεσε σε μια φερμα της επανιελ μου σε φραγκολινα και αναλαβε προτωβουλεια ξεφωλιάσματος και την πηραμε αλλα το διλλημμα μου ειναι...

Θα ξανα σεβαστω κυνηγους με ιχνηλάτες ή αν βγαλουν λαγο και ειναι εντος της βολής μου να τον πιασω αυτη τη φορα με αυτο το προηγουμενο ???

Τελικα οι λααρηδες παιζεται η δεν παιζεται περδικια???

Θα υπάρξει κυνηγετικη ποιοτητα σ αυτο τον τόπο η ν αρχισουμε όλοι τα χωρκατιλλικια μες τα βουνα και ο ποιο τατσιζης τζαι ο πιο δυνατος να καρπωνετε το αμφιλεγωμενο θηραμα???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
682 GOLD E
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 18 Ιαν 2012, 22:59

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από 682 GOLD E »

Anthimos έγραψε:
Θα ξανα σεβαστω κυνηγους με ιχνηλάτες ή αν βγαλουν λαγο και ειναι εντος της βολής μου να τον πιασω αυτη τη φορα με αυτο το προηγουμενο ???

Τελικα οι λααρηδες παιζεται η δεν παιζεται περδικια???

Θα υπάρξει κυνηγετικη ποιοτητα σ αυτο τον τόπο η ν αρχισουμε όλοι τα χωρκατιλλικια μες τα βουνα και ο ποιο τατσιζης τζαι ο πιο δυνατος να καρπωνετε το αμφιλεγωμενο θηραμα???
φιλε Ανθιμε αμπαλατους εχει πολλους!!! ομως εμεις εν πρεπει να ασχολουμαστε μαζι τους και να χαλαμε την υγεια μας! προχτες εμεις ημασταν σε μια ορεινη περιοχη και πανιαζαμε με το συντροφο για περδικια και ερχεται μια μεγαλη παρεα που κατω μας και μπαινει μπροστα μας!! εν ειπαμε τιποτε εμεις, εσταματησαν και επιασαν μας και κουβεντα και λαλει μας εμεις εν που το 80 που κυνηγουμε δαμεσα και εσυνεχισαν και εγυρησαν και εμπηκαν μπροστα μας κανονικα!! τι να πεις?!?!
οσο για λαγο που μιλας, οταν το βγαλουν και δεν μπορεσουν να τον καρπωθουν και ερτει πανω σου εν εχει συζητηση για μενα, δικαιουσε να τον παιξεις και να τον πιασεις!!
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από marinos.a »

δυστυχώς δεν με αφήσατε να κάμω εγω χωρκατιλικια που δεν θα με ενοχλούσε καθόλου.

Ατε να μεν αρκεψω τα γαλλικά... διοτι ταυτόχρονα με τον Άνθιμο σκεφτόμουν και εγώ οτι αν σηκώσουν τα σκυλιά τους λαγό δεν θα τον χτυπούσα...

αυτο που με θύμωσε πολυ ηταν που ειπε οτι δεν ειδε τους συντρόφους σου ενω ήμασταν 50 μετρα μακριά του και μάλιστα εγω μίλησα και μαζι του.

Δεν είναι ο ένας περτικος -δοξα το θεό πάμε τα μια χαρα- ειναι το οτι συμπεριφέρθηκε πολύ ξετσίπωτα ενώ κατέλαβε οτι έκανε λάθος και ολα αυτά για την λυσσιάρα του
Si vis pacem, para bellum
sotiris NIKOLAOU

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

θα σου απαντήσω για το άτομο μου
εγώ θα ρίξω σε περδίκια παρόλου που κυνηγώ με ιχνηλάτες θα ρίξω όμως σε ένα περδίκι που σηκώθηκε από τα σκυλιά η από τον θόρυβο μας η σε ένα περδίκι που έρχεται από το πουθενά
και ναι αν έβλεπα χτυπημένο περδίκι θα του έριχνα και θα το έδινα στον κάτοχο του απαιτώντας ένα καφέ για το φυσίγγιο μου "αστευομενος" πάντα
και φιλε οι περισσότερη με ιχνηλάτες απλά πεζού τους λαγό κυνηγούς πεζού 5 λαγού τον χρόνο τζάι νόμισα ότι "εγινικα" λαγό κυνήγι η το τάχα θα "σαντανοσις" τα σκυλιά αν παίξεις ένα "περτικο" πελλάρες άμα τον έμαθες στην malai του λαου τέλος εμενα αν το εουρού χαμέ εν το πιάνου λάσου να πάω εγώ να το πιάσω τον λαγό όμως τον φέρνου
θεωρώ ανήθικη την πράξη του τύπο όμως άθυμε και "περτικαριες" έκαμα μας το με λαγούς πολλές φορες
και νομίζω αυτοί έδειξα πρώτη το χειρότερο πρόσωπο
sotiris NIKOLAOU

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

marinos.a έγραψε:δυστυχώς δεν με αφήσατε να κάμω εγω χωρκατιλικια που δεν θα με ενοχλούσε καθόλου.

Ατε να μεν αρκεψω τα γαλλικά... διοτι ταυτόχρονα με τον Άνθιμο σκεφτόμουν και εγώ οτι αν σηκώσουν τα σκυλιά τους λαγό δεν θα τον χτυπούσα...

αυτο που με θύμωσε πολυ ηταν που ειπε οτι δεν ειδε τους συντρόφους σου ενω ήμασταν 50 μετρα μακριά του και μάλιστα εγω μίλησα και μαζι του.

Δεν είναι ο ένας περτικος -δοξα το θεό πάμε τα μια χαρα- ειναι το οτι συμπεριφέρθηκε πολύ ξετσίπωτα ενώ κατέλαβε οτι έκανε λάθος και ολα αυτά για την λυσσιάρα του
και ναι κάποτε πρέπει να τους βάζουμε στην θέση τους τους "κρεατοσιλεχτες"
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από 'petros' »

Βασικα φιλε φιλε ανθιμε εν 3 τα ερωτηματα σου:

1ο.) Λογο του περιστατικου με τον κουτσοφτερο περτικο που καταδιωκε το σκυλι σου και στο τελος το επεξε η αλλη παρεα αυτο για μενα ειναι λαθος εστω και αν κυνηγουσαν λαγο.
Αν κυνηγουσαν περδικες δεν θα ειχες προβλημα δηλαδη με αυτη τους την πραξη??Ηταν λαθος η οποιαδηποτε κινηση εκ μερους τους σε θηραμα που ειχες το πρωτο λογο και εστω αν το επαιξε αλλος το περδικι που ηταν πιασμενο και θα το επερνε το σκυλι στη τελικη αναλυση τοτε επρεπε να σου το δωσει χωρις 2η κουβεντα.
Ετσι το βλεπω τουλαχιστο εγω.

2ο.)Εαν τωρα αυτοι που κυνηγουν αποκλειστικα Λαγο μονο εαν παιζουν και περδικια στην πορεια τους:
Εχει αρκετους που ουτε σηκωνουν το οπλο σε πολλες περιπτωσεις ακομα και να πετασουν που μες τα ποδια τους φτανει τα σκυλια εκεινη τη στιγμη να κρατουν μαλαι του λαου ,
Αλλοι ουτε καν ακομα και αν τα σκυλια δεν κρατουν μαλαι του λαου δεν τα κτυπουν
Δεν κλεβουν νομιζω απο κανενα αν κτυπισουν και περδικια αυτοι που κυνηγουν λαγο

3ο.)Εαν τωρα κυνηγαμε περδικια η και λαγο και κοντα μας αλλη παρεα που κυνηγα λαγο η περδικια ξεφωλιασουν λαγο και καταφερει να τους ξεφυγει μετα και απο τις βολες τους (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΙΗΠΕΘΚΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ) ουτε πιασμενος να ειναι και να τον βλεπω να ανεβαζει στροφες στη διαδρομη του και να αφηνει αποσταση και απο τα σκυλια με αποτελεσμα να τους φευγει και φτασει σε πεδιο βολης απο εμας τοτε εχουμε το δικαιωμα να ριξουμε και να καρπωθουμε το λαγο.Τωρα εαν ειναι πιασμενος και του ριξουμε αλλη κουβεντα
Ολα αυτα ειναι στους αγραφους κανονες κυνηγιου και ολοι ωφειλουμε να τα τηρουμε και να πρατουμε ολοι αναλογα με την περισταση
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από HUNTER »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:θα σου απαντήσω για το άτομο μου
εγώ θα ρίξω σε περδίκια παρόλου που κυνηγώ με ιχνηλάτες θα ρίξω όμως σε ένα περδίκι που σηκώθηκε από τα σκυλιά η από τον θόρυβο μας η σε ένα περδίκι που έρχεται από το πουθενά
και ναι αν έβλεπα χτυπημένο περδίκι θα του έριχνα και θα το έδινα στον κάτοχο του απαιτώντας ένα καφέ για το φυσίγγιο μου "αστευομενος" πάντα

και φιλε οι περισσότερη με ιχνηλάτες απλά πεζού τους λαγό κυνηγούς πεζού 5 λαγού τον χρόνο τζάι νόμισα ότι "εγινικα" λαγό κυνήγι η το τάχα θα "σαντανοσις" τα σκυλιά αν παίξεις ένα "περτικο" πελλάρες άμα τον έμαθες στην malai του λαου τέλος εμενα αν το εουρού χαμέ εν το πιάνου λάσου να πάω εγώ να το πιάσω τον λαγό όμως τον φέρνου
θεωρώ ανήθικη την πράξη του τύπο όμως άθυμε και "περτικαριες" έκαμα μας το με λαγούς πολλές φορες
και νομίζω αυτοί έδειξα πρώτη το χειρότερο πρόσωπο

1000000000000000000000000000000000000000000000000000+
isimerinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 04 Απρ 2011, 10:05

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από isimerinos »

sotiris NIKOLAOU έγραψε:θα σου απαντήσω για το άτομο μου
εγώ θα ρίξω σε περδίκια παρόλου που κυνηγώ με ιχνηλάτες θα ρίξω όμως σε ένα περδίκι που σηκώθηκε από τα σκυλιά η από τον θόρυβο μας η σε ένα περδίκι που έρχεται από το πουθενά
και ναι αν έβλεπα χτυπημένο περδίκι θα του έριχνα και θα το έδινα στον κάτοχο του απαιτώντας ένα καφέ για το φυσίγγιο μου "αστευομενος" πάντα
και φιλε οι περισσότερη με ιχνηλάτες απλά πεζού τους λαγό κυνηγούς πεζού 5 λαγού τον χρόνο τζάι νόμισα ότι "εγινικα" λαγό κυνήγι η το τάχα θα "σαντανοσις" τα σκυλιά αν παίξεις ένα "περτικο" πελλάρες άμα τον έμαθες στην malai του λαου τέλος εμενα αν το εουρού χαμέ εν το πιάνου λάσου να πάω εγώ να το πιάσω τον λαγό όμως τον φέρνου
θεωρώ ανήθικη την πράξη του τύπο όμως άθυμε και "περτικαριες" έκαμα μας το με λαγούς πολλές φορες
και νομίζω αυτοί έδειξα πρώτη το χειρότερο πρόσωπο
φιλε σωτηρη η τουφεκια εν η επιβραβευση και που τη στιγμη που πεζεις τον περτικο σαν να και λαλεις του σκυλλου να μου κυνηγας το ν περτικο και καλα καμνεις. ενας κυνηγος που κυνηγα τον λαγο με ενα δυο σκυλλους και κτυπα 5 λαγους τον χρονο ιχνηλατιστους ενε εκαταλαβα εν λλιοι δηλαδη? δηλαδη ποσους πρεπει να πεκσει για να γινι λαγοκυνηγος για σενα. στο κατω κατω της γραφης τουτο εν το χομπι μας εν ειμαστε επαγγελματιες.
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από AndreasDr »

Φίλε εγώ κυνηγώ μόνο λαγό με σκυλιά φέρμας, ξέρεις ότι δέν σηκώνω όπλο σε φτερωτό και πολλές φορές μουρμουράς μου. Είδες όμως την διαφορά, εγώ απαιτώ να με σεβαστεί ο περδικοκυνηγός όταν κρατώ μαλαή όπως εγώ τον σέβομαι όταν βουρά να κόψει περδίκια και απομακρύνω τα σκυλιά μου μεν του κάμουν χαλάστρα. Εχτές έγινε ένα "παρόμοιο" περιστατικό με την ένοια αντιδεοντολογικό. Ανεβήκαμεν στα δύσβατη πλαγιά σπαλαθερό, σε 5 λεπτά ο χωματόδρομος απο κάτω μας εγέμωσε "πόστα", κάθε γώνιασμα σηκώναμε και 5-10 περδίκια, ούτε σηκώναμε όπλο αλλά τα "πόστα" εκάμναν πάρτυ, χαλάλιν τους είπαμε. Εντομεταξύ εκινούνταν τα πόστα παράλληλα με μας διότι εγλυκανθήκαν. Μετα απο 45 λεπτα ήβραμεν επιτέλους μαλαή αλλά ο βλάγγαρος επροσηκώνετουν με αποτέλεσμα να μας θκιανέυκει 1 ώρα πας το βουνό, τον εβλέπαμε απο τα 200 μέτρα όταν εσηκώνετουν αλλά δεν μιλούσαμε για ευνόητους λόγους. Μέχρι που ένας "πόστατσης" τον είδε που εξανασηκώστηκε, μέσα σε 10 λεπτά εξαφανιστήκαν τα πόστα και εγέμωσε το βουνό "λαάριδες". Εφορτώσαμεν τους περδίκια αλλά έπρεπε να έβρουν και τον λαό. Εμείς εφύαμεν, τσίνοι νομίζω ακόμα γυρεύκουν τον. Για μας τσινη η μαλαή, τσίνος ο λαός ήταν οι κόποι ολόχρονων εκπαιδευτικών και κόπων, για τσινους εμείς είμασταν απλα οι κααγκιόζιες τους. Μετα μιλούμε για αντιδεοντολογικό και παιδεία.
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
Άβαταρ μέλους
Browning Ultra plus
Full Member
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 27 Αύγ 2010, 09:56

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Browning Ultra plus »

Ανθιμε μου Καλημερα,
Ρε Φιλε η αποπση μου ειναι οτι,
Μαλλον ο Λααρησ δεν ηξερε το λογο Που δεν εσειρεσ τη δευτερη σιεπεθκια (εσυ εκαμεσ το για να μαθει ο σκυλοοσ σου) αλλα τζινοσ Μπορει να ενομισε οτι εν Εμπορεσ να παιξεισ δευτερη. ΟΜΟΣ και σε αυτη τη Περιπτωση θα ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ Του να το παιξει , να σου το Δωκει (αφου ηξερε οτι ειναι χτυπημενο) τζαι εσυ να του δωκεισ τη Χαρτουτσια του (η τζαι τον περτικο).
Ομοσ αποτι φενετε ο τυποσ εν ΑΜΠΑΛΑΤΟΣ :evil: η ΑΧΑΠΑΡΟΣ :evil: (οπωσ λεει τζαι ο Σωτηρησ)
Που την αλλη εσυ Ησουν ΚΥΡΙΟΣ με "Κ" Κεφαλαιο και Μπραβο φιλε μου γιαυτο
Τωρα αν Ερκετε ενασ Λαοσ πανω σου που εν Χτυπημενοσ Τοτε Παιξε Τον τζαι Δωστον του Αθρωπου που τον Επαιξε Πρωτοσ (τζαι αν εν Αθρωποσ εννα σου δωκει το φουσιεκκι Μπορει τζαι το μισο η Ολοκλιρο Λαο)
Αν Ερκετε Πανω σου Καλλικομενοσ Η Απαιχτοσ Παλε Παιξε τον αλλα Τουντην φορα ειναι Ολοσ Δικοσ σου (απο εκει και περα ειναι στη κριση σου αν θα του δοκεισ λαο η Οχι. Εγω θα του εδιουν τον μισο)
Και στισ δυο πιο πανω περιπτωσεισ του λαου ομοσ ειναι κατα την αποπση μου Καθικον μασ να αφισουμε το λαο στουσ σκυλλουσ που τον καταδιοκαν να πιαν την χαρα του (στη παρουσια του μαστρου τουσ φυσικα)
Τελος εχει ατομα (εσυ, εγω και αλλοι φιλοι του φορουμ) που δεν ειμαστε κρεατοσυλλεχτεσ και γιαυτο δεν θα τσακονουμουν Ποτε για ενα Περτικο η Ενα λαο (αφιστον αλλο το Αχαπαρο να Νομιζει οτι θελει).
Τωρα για το Ποιοσ εν τατσιζησ τζαι δυνατοσ εν Μετρα ρε Φιλε στο κυνηγι γιατι μπορει ο αλλοσ να Κοντοσ, Παστοσ, Μιξιαρησ κτλ κτλ αλλα να το λεει η ψυσιη του (ολοι βαστουν οπλα στο κυνηγι και με μια σιεπεθκια σβηνουν ουλλα. Ενπα να εισαι Τεσσερα Μετρα Παλλικαρι....) Οποτε Μην Διασ φιλε μου Σημμασια γιατι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ..
Εσυ Ειπεσ τη Κουβεντα σου (οτι τον περτικο εσυ τον επαιξεσ) τζαι που τζιαμε τζαι τζει δεν υπαρχει λογοσ για συζητησησ γιατ δεν Προκειτε να φκαλεισ ακρη .
Στην Περιπτωση σου επαραδεχτικε οτι ηταν χτυπημενοσ ο περτικοσ τζαι παλε Επιασε τον τζαι ουτε ενα Ευχαριστω, ουτε φουσιεκκι ουτε τιποτε..οποτε τουτοσ ο Τυποσ = κρεατοσυλλεχτησ χωρισ κυνηγετικη παιδεια

Για Μενα φιλε μου Ξαναλεω το. εκαμεσ ΤΟ ΠΡΕΠΟΝ, ΤΟ ΣΩΣΤΟ και πανω απολα ησουν ΚΥΡΙΟΣ και Εδειξεσ του Αχαπρου την ΠΑΙΔΕΙΑ που σε διακατεχει και ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ για ακομα μια φορα
Αυτα απο μενα
Φιλικα
Σακησ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”