ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Απάντηση
andreas mouzouras
Full Member
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 18:25

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από andreas mouzouras »

Με την σειρα μου να σας πω και εγω ενα περιστατικο που μου ετειχε. Καλοκαιρι 2008, πρωτη Κυριακη της φασσας, πρωτη φορα που κυνηγω με αδεια, μολις 18 χρονων. Ειχα παρει ποστο για το απογευματινο κυνηγι της φασσας, μετα απο λιγο ερχεται ενας κυνηγος και μου λεει "αφου επιας το ποστο το καλο εννα σταθω τζιαι εγω λιο πιο πισω τζιαι οτι πιαμεν". Απο τις 4-6 ειχα ειδη παρει 6 πουλια. Σε μια στιγμη ακουω 2 βολες και ο κυνηγος να μου φωναζει "πανω σου", μια φασσα ερχοταν κουτσοφτερη και την χτυπησα. Αυτο εγινε ακομα 2 φορες. Μεχρι τις 7 ειχα παρει 8 πουλια δικα μου και 3 κουτσοφτερα του συναδελφου. Κατεβηκα απο το ποστο και περιμενα στο αυτοκινητο τον κυνηγο να ερθει. Μετα απο λιγο ερχεται και μου λεει "ρε μιτσι εκουμανταρες τες φασσες, εν εκοφκαν οι χαρτουτσιες μου τζιαι εχαννα τες". Του απαντω και εγω " εκουμανταρα τες καλο, τουτες οι 3 εν οι δικες σου. Σημερα εν εκοφκαν οι δικες σου, αυριο μπορει να μεν κοφκουν οι δικες μου" και του τις δινω. Ο κυνηγος εντυπωσιαστηκε και με καλεσε στο σπιτι του για καφε, εγω αποδεχτηκα την προσκληση και οταν εφευγα μου λεει "ενομιζα οτι οι τζινιοι οσπου παν πατταλευκουν, τελικα εσει τζιαλλους σαν εμας". Αυτο που θελω να πω φιλοι μου ειναι οτι περιστατικα σαν αυτα θα μας τυχουν πολλες φορες ειται απο λααριες, περτικαριες, φασσαριες. Το θεμα ειναι πως αντιδρουμε εμεις που υποτιθεται σκεφτομαστε διαφορετικα απο τον μεσο οπλοφορο, χωρις να γινομαστε θυματα και χωρις να χαλουμε την υγεια μας. Υπομονη φιλοι μου!!!
Ο κυνηγός σέβεται το φυσικό περιβάλλον επειδή το γνωρίζει καλύτερα απ’ όλους.
Franchi Falconet L
Full Member
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Αύγ 2011, 16:02

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Franchi Falconet L »

ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΩ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΓΙΟΥΡΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟΣ ΣΤΟ ΛΑΓΟ.. ΠΕΡΣΙ 2 ΑΤΟΜΑ ΠΙΑΣΑΜΕ 11 ΛΑΓΟΥΣ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ 1 ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΟΣ Ο ΛΑΓΟΣ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΞΟΡΜΟΥΜΕ.. ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΥΛΟ ΚΑΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΛΑΓΟΥ, ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ, ΠΕΡΔΙΚΙΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΠΕΓΚΑΤΣΑΣ.. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΑΙ ΟΥΤΕ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΟΥΤΕ ΠΕΡΤΙΚΑΡΗΣ, ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟΝ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΣΑ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ...

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ( ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΠΑΝΤΑ) ΑΡΚΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΖΗΡΗ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΛΕΕ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΠΑΙΡΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!!!!
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από FRANCHI »

μπράβο σου Ανδρέα είσαι σωστός!
I believe half of what I see and nothing of what I hear
sotiris!129

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

AndreasDr έγραψε:Φίλε εγώ κυνηγώ μόνο λαγό με σκυλιά φέρμας, ξέρεις ότι δέν σηκώνω όπλο σε φτερωτό και πολλές φορές μουρμουράς μου. Είδες όμως την διαφορά, εγώ απαιτώ να με σεβαστεί ο περδικοκυνηγός όταν κρατώ μαλαή όπως εγώ τον σέβομαι όταν βουρά να κόψει περδίκια και απομακρύνω τα σκυλιά μου μεν του κάμουν χαλάστρα. Εχτές έγινε ένα "παρόμοιο" περιστατικό με την ένοια αντιδεοντολογικό. Ανεβήκαμεν στα δύσβατη πλαγιά σπαλαθερό, σε 5 λεπτά ο χωματόδρομος απο κάτω μας εγέμωσε "πόστα", κάθε γώνιασμα σηκώναμε και 5-10 περδίκια, ούτε σηκώναμε όπλο αλλά τα "πόστα" εκάμναν πάρτυ, χαλάλιν τους είπαμε. Εντομεταξύ εκινούνταν τα πόστα παράλληλα με μας διότι εγλυκανθήκαν. Μετα απο 45 λεπτα ήβραμεν επιτέλους μαλαή αλλά ο βλάγγαρος επροσηκώνετουν με αποτέλεσμα να μας θκιανέυκει 1 ώρα πας το βουνό, τον εβλέπαμε απο τα 200 μέτρα όταν εσηκώνετουν αλλά δεν μιλούσαμε για ευνόητους λόγους. Μέχρι που ένας "πόστατσης" τον είδε που εξανασηκώστηκε, μέσα σε 10 λεπτά εξαφανιστήκαν τα πόστα και εγέμωσε το βουνό "λαάριδες". Εφορτώσαμεν τους περδίκια αλλά έπρεπε να έβρουν και τον λαό. Εμείς εφύαμεν, τσίνοι νομίζω ακόμα γυρεύκουν τον. Για μας τσινη η μαλαή, τσίνος ο λαός ήταν οι κόποι ολόχρονων εκπαιδευτικών και κόπων, για τσινους εμείς είμασταν απλα οι κααγκιόζιες τους. Μετα μιλούμε για αντιδεοντολογικό και παιδεία.
ΟΟΟΟΟΠΠΠΠ εχουμε θεμα δαμε!
εν ακριβος το ιδιο πραμα που εγω τοσο καιρο πρην το κυνηγι φοναζω! εγω που δεν παιζω ζικλες αθελα μου σαν κυνηγω περτιζια παντω τες ζικλες και πεφτουν κατω στα ποστα και καμουν παρτυ χαλαλι τους μακαρι να τες παιζουν ουλες οσες τους στελω κατω! γιατι ο ζικλαρης δηλαδη να γινει περτικαρης μολις φκαλω και περτιζια???
εν κανει που του παντω τες ζικλες και παιζει, που ξερει οτι ζινο το περτιζη που επαιξεν ενεν το μοναδικο που εβλεπα απο ολο το κοπαδι που εσπασε και ηταν να παω πανω του μετα?
γιατι να παιξει τον λαο που εφκαλαν οι σκυλοι σου ασχετος αν δεν τον πυροβολισες, που ξερουν οτι τα σκυλια αν και σε αποσταση 200-300 μετρα πισω που τον λαο δεν κανουν ακομα καταδιωξη και στην συνεχεια της φασης καταφερουν να γυρισουν το λαγο και να τον φερουν πισω σε σενα (ακουγεται παραλογο ομως ναι στην Ελλαδα ετσι κυνηγουν το λαγο με καταδιωξη!!!) απλα επειδη η γνωση μερικων για το ολο θεμα ειναι 0 νομιζουν "α εν τον επαιξεν εν να τον παιξω εγω αφου ζινος εχασεν τον σαν καταφερει να τον πιασει"!!!
ε Ανθιμε για μενα εκαμες ΛΑΘΟΣ ζινος αχαπαρος ενει αχαπαρος μενει ουτε εκαταλαβε την πραξη που εκαμες απλα θεορει σε Μαλακα και λαλει "α τον μαλακα εγελασα του"!!!
Fanos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:09

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Fanos »

Χαίρεται.

Παρόλο που δεν γράφω στο φορουμ, το παρακολουθώ καθημερινά. Εχώ διαβάσει κατακαιρούς διάφορες συζυτήσεις για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το κυνήγι στην Κύπρο. Όλα μα όλα τα προβλήματα πηγάζουν από ένα και μόνο γεγονός. Κυνηγετικος συνωστισμος.

Οι κυνηγοί είναι πάρα πολύ περισσότεροι από όσους θα έπρεπε να είναι.
Αύτο είναι η πήγη σε όλα μα σε όλα τα κυνηγετικα μας προβληματα. Τίποτα αλλό.Πως να μην εχεις αντιπαραθέσεις με αλλους κυνηγους αμα εν γεματο το βουνό κυνηγους? Αμα το βουνο έχει 1 λαγο και κυνηγούν των 100 κυνηγοι αυτο προκαλει ανταγωνισμο. Το ιδιο και στο δίπλα βουνο που εχει 20 περτιτσια και βουρουν τα 200 κυνηγοι. Αυτος ο ανταγωνισμος αναποφεκτα θα οδηγησει σε αντιπαραθεσεις σε καποια φαση. Εκτος του ανταγωνισμου καποιοι κυνηγοι θα μεινουν παπαγαλοι αφου οι κυνηγοι ειναι περισσοτεροι απο το θυραμα. Αυτοι οι παπαγαλοι αν εχουν συχνα χαμηλη καρπωση θα γινουν πονηστικομενοι με αποτελεσμα να συμπεριφερονται όπως στην περιπτωση που αναφέρει ο Anthimos.

Αν ήταν πιο λιγοι οι κυνηγοί το κυνηγί θα ήταν ποιοτικό. Μονο και μόνο ετσί.
Διαφορετικα εν να μαλλονουμε για ενα περτικο , για μισο λαο κτλ.
Αν δεν ειμαστεν 50000 και ειμασταν 5000, στο βουνο θα βρίσκονται οι πραγματικοι λάτρεις του κυνηγίου και οχι ο κάθε αθκιασερος που εν ξερει τι να καμει.
Ειμαι σιουρος οτι τσαι η κουτσι Μαρια εν κυνηγός.

Επειδη οι κυνηγοι ομως δεν προκειται αν λιανουμε πρεπει να συμβιβαστουμε με την κυπριακη πραγματικοτητα.
Ποιοτικό κυνήγι δεν θα δούμε ποτε.
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:
AndreasDr έγραψε:Φίλε εγώ κυνηγώ μόνο λαγό με σκυλιά φέρμας, ξέρεις ότι δέν σηκώνω όπλο σε φτερωτό και πολλές φορές μουρμουράς μου. Είδες όμως την διαφορά, εγώ απαιτώ να με σεβαστεί ο περδικοκυνηγός όταν κρατώ μαλαή όπως εγώ τον σέβομαι όταν βουρά να κόψει περδίκια και απομακρύνω τα σκυλιά μου μεν του κάμουν χαλάστρα. Εχτές έγινε ένα "παρόμοιο" περιστατικό με την ένοια αντιδεοντολογικό. Ανεβήκαμεν στα δύσβατη πλαγιά σπαλαθερό, σε 5 λεπτά ο χωματόδρομος απο κάτω μας εγέμωσε "πόστα", κάθε γώνιασμα σηκώναμε και 5-10 περδίκια, ούτε σηκώναμε όπλο αλλά τα "πόστα" εκάμναν πάρτυ, χαλάλιν τους είπαμε. Εντομεταξύ εκινούνταν τα πόστα παράλληλα με μας διότι εγλυκανθήκαν. Μετα απο 45 λεπτα ήβραμεν επιτέλους μαλαή αλλά ο βλάγγαρος επροσηκώνετουν με αποτέλεσμα να μας θκιανέυκει 1 ώρα πας το βουνό, τον εβλέπαμε απο τα 200 μέτρα όταν εσηκώνετουν αλλά δεν μιλούσαμε για ευνόητους λόγους. Μέχρι που ένας "πόστατσης" τον είδε που εξανασηκώστηκε, μέσα σε 10 λεπτά εξαφανιστήκαν τα πόστα και εγέμωσε το βουνό "λαάριδες". Εφορτώσαμεν τους περδίκια αλλά έπρεπε να έβρουν και τον λαό. Εμείς εφύαμεν, τσίνοι νομίζω ακόμα γυρεύκουν τον. Για μας τσινη η μαλαή, τσίνος ο λαός ήταν οι κόποι ολόχρονων εκπαιδευτικών και κόπων, για τσινους εμείς είμασταν απλα οι κααγκιόζιες τους. Μετα μιλούμε για αντιδεοντολογικό και παιδεία.
ΟΟΟΟΟΠΠΠΠ εχουμε θεμα δαμε!
εν ακριβος το ιδιο πραμα που εγω τοσο καιρο πρην το κυνηγι φοναζω! εγω που δεν παιζω ζικλες αθελα μου σαν κυνηγω περτιζια παντω τες ζικλες και πεφτουν κατω στα ποστα και καμουν παρτυ χαλαλι τους μακαρι να τες παιζουν ουλες οσες τους στελω κατω! γιατι ο ζικλαρης δηλαδη να γινει περτικαρης μολις φκαλω και περτιζια???
εν κανει που του παντω τες ζικλες και παιζει, που ξερει οτι ζινο το περτιζη που επαιξεν ενεν το μοναδικο που εβλεπα απο ολο το κοπαδι που εσπασε και ηταν να παω πανω του μετα?
γιατι να παιξει τον λαο που εφκαλαν οι σκυλοι σου ασχετος αν δεν τον πυροβολισες, που ξερουν οτι τα σκυλια αν και σε αποσταση 200-300 μετρα πισω που τον λαο δεν κανουν ακομα καταδιωξη και στην συνεχεια της φασης καταφερουν να γυρισουν το λαγο και να τον φερουν πισω σε σενα (ακουγεται παραλογο ομως ναι στην Ελλαδα ετσι κυνηγουν το λαγο με καταδιωξη!!!) απλα επειδη η γνωση μερικων για το ολο θεμα ειναι 0 νομιζουν "α εν τον επαιξεν εν να τον παιξω εγω αφου ζινος εχασεν τον σαν καταφερει να τον πιασει"!!!
ε Ανθιμε για μενα εκαμες ΛΑΘΟΣ ζινος αχαπαρος ενει αχαπαρος μενει ουτε εκαταλαβε την πραξη που εκαμες απλα θεορει σε Μαλακα και λαλει "α τον μαλακα εγελασα του"!!!
:lol: Τζαι τα γερουθκια που σου πιαννουν τους δικους σου ετσι λαλουν για σενα :lol: :lol:

Ρε Σωτο καθε χρονο δημοσιευκεις για ενα γερουι που σου έπιασε ενα πουλι ρε φίλε μου , το ιδιο σκατο ειναι ....ο ανθρωπος αυτος εκαμε βολη σε κτυπημενο περδικι που κι ενα παιδι 10 χρονων θα σου έλεγε οτι ηταν τελιωμενο, αρα μαλλον εν ηλιθιος. Ειναι ηλίθιος επειδη το επαιξε πανω στη κεφαλη των σκυλιων μου με 3αρκα σκαγια ή 2λια χωρις να υπολογιζει την ασφαλεια τους , ηταν κωμικα ηλιθια η σκηνη που ετρεχε οπως τον ηλιθιο τζαι φωναζεν ε ε ε όπως τον κωφαλαλο για ενα περδικο ηδη κτυπημενο που εσεκκωσε τζεινος και ακομα και η σκυλιτσα μου που εκαμνε επαναφορα σταματησε με τον περδικο στο στομα για λιγα δευτερολεπτα και τον κοιταζε σαν να τζαι ελεγεν ...ιντα που θέλει τουτος.....Σορρυ ρε φιλαρα ο ΜΑΛΑΚΑΣ εν αλλος σε τουτην την φαση . Αυτος υποβαθμισε την υπαρξη του σε πηθικο με τις πραξεις και απαντησεις που μας εδωσε. Η ατμοσφαιρα αν και τεταμενη ( ο μαρινος ηταν ΠΟΛΛΑ συκκιρτισμενος , ολοκοτσιηνος που τα νευρα :D ) ηταν πολυ κοσμια και απο τα μουρμουρητα του συντροφου του κατάλαβα οτι προκειτε για τεραστιο ΑΜΠΑΛΑΤΟ!!!
Συμπέρασμα: ΤΑ ΓΕΡΟΥΘΚΙΑ ΤΖΑΙ ΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΗΜΩΣΗΝΗ
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από sotiris!129 »

χτες εξωρμισαμε μεγαλη παρεα 5 ατομα... ηρθε μαζι μας και ενας φιλος μας λααρης , εφερε τα σκυλια του του λαγου, +τον σκυλο μου + ακομα ενα brack ενος φιλου μου!
πρωι πρωι πιασαμε να βγουμε το βουνο ακαταστατα , δεν κρατουσαμε παγανια, παρολα αυτα ειχαμε εστο και απο μακρια οπτικοακουστηκο πεδιο ο ενας απο τον αλλο εγω ημουν τελεια κατω ο παρεας με τον brack τελεια πανω και ο αλλος μεσα στην μεση... ξαφνικα βλεπω 1 μαντρα σκυλους 12-15+ να τρεχουν γεματοι μισος τον brack του παρεα πανω ζε ζινος ανημπορος να κανει κατι απλα να φωναζει!
εγεμοσεν η κελλε μου αιμαν αρκεψα και εφοναζα του παιξε τους παιξε τους!!! τελικα το σκυλι καταφερε να τους ξεφυγει!
εγω γεματος νευρα βαζω 2 λεπρε μεσα στο οπλο και ετρεχα κατα πανω του για να προλαβω να παιξω κανεναν πρην τον φαν τον σκυλο του φιλου μου!
σαν εφκενα πανω βουριτος βρισκω πρωτα τον αλλο παρεα με τους ιχνηλατες οπου με κρατισε για να μην γινει επεισοδιο και συνεχισαμε μαζι, ξαφνεικα βρησκουμε τα κοπελια μπροστα μας 3 ατομα 15+ σκυλους μιχ ρατσες μιτσιοι κοντοι με τριχες χωρις τριχες οτι σκεφτεις! ο ενας απο τους 15+ ερκετε κατα πανω μας ετειμος να μας μουνταρει, με το γαβ που εκαμε ηρταν ουλοι ζιαμε παλε και οκ αν και τα σκυλια μας ηταν λιγοτερα σε αριθμο 4 μονο το μεγεθος τους ηταν αρκετο για να αρκεψουν σκυλομαχιες!!!
ξαλαβαζω λεπρε μεσα και τους φοναζω ολο νευρα "ελατε πιαστε τους μαντροσκυλους σας να μεν σας λιανω τα εξοδα σας στες τροφες!!!" αμεσως οι 2 απο αυτους αρκεψαν να καλουν τα σκυλια τους πισω!
δεν περασαν 10 λεπτα αν και πισω απο αυτους οι σκυλοι μας πιανουν μαλαι του λαου ακριβος ζιαμε που ειχε πιασει ο brack νωριτερα αφου ανηφοριζαμε για να παμε στους αλλους 3 της παρεας μας , μολις ελαξεν ο ενας ο ηχνιλατης μας και οι 15+ πανω του και δεν φτανει αυτο αρκεψαν και φοναζαν μας να παμε να πιαμε τον σκυλο μας!!!! αμανα μου μανα μου εγεινα τουρκος τι δεν τους ειπα αλλλο λιον να αρκεψω να παιζω σκυλους !!!
ρε ΑΧΑΠΑΡΟΙ ΤΟΝ ΒΟΥΝΟΝ ρε τσουραριες ενομισετε εν εγιες που γλεπετε και εφερετε 200 σκυλους ρε βλακες οτι σκεφτεις ειπα!!! ευτιχος για μενα δεν ειπαν τιποτα ουτε καν απαντησαν και τελειοσε εκει το σκυνικο!!!
αν δουν αυτο το ποστ ΝΑΙ αν ξαναδω κατι τετειο εχω πανω μου αρκετες χαρτουτσιες για να παν σπιτι με 0 σκυλους! και ουτε καν θα στεναχωρηθω !!!
ο brack οταν βγεικα πανω ειχεν μιαν ακαμαθκιαν πας το ποδι και ετρεχεν αιμα!!! αν τον εφταναν εκαταλαβεται τι θα γινοταν!
ηταν η πρωτη φορα στην ζωη μου που εφτασα στα ορια να παιξω σκυλο!!!! και ειλικρινα θα το ευχαριστιομουν θεμας!!!
ειδικα οταν βγηκα πανω και ειδα το ποδι του brack ακαμενο !!!
ηταν η μονι φορα φιλε Ανθιμε που ενεβριασα τοσο πολλα ποτε μα ποτε εν μαλονο πανω στο βουνο εχτες ουλη μου η μερα ηταν μεσα στα νευρα για τουτη την κουβεντα!!! ποτε δεν εμαλοσα ουτε για περτικο ουτε για τπτ ασε που τα γραφω δαμε... νευριαζω πας το βουνο μονος μου αλλα εν λαλω τιποτε γιατι κρατουμε οπλα στα χερια μας και δεν ξερεις τι θα γινει! εχτες αν επαιζα 1-2 σκυλους τα πραματα θα γινονταν χειροτερα σιουρα ηταν να αρκεψουμε να παιζουμαστεν αθρωποι με αθρωπους! ευτιχος εσυνκρατισαν με οι αλλοι! ο brack ομως εν ακαμενος κομα!
pavlos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 15:12
Τοποθεσία: Λευκωσια
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από pavlos »

Fanos έγραψε:Χαίρεται.

Παρόλο που δεν γράφω στο φορουμ, το παρακολουθώ καθημερινά. Εχώ διαβάσει κατακαιρούς διάφορες συζυτήσεις για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει το κυνήγι στην Κύπρο. Όλα μα όλα τα προβλήματα πηγάζουν από ένα και μόνο γεγονός. Κυνηγετικος συνωστισμος.

Οι κυνηγοί είναι πάρα πολύ περισσότεροι από όσους θα έπρεπε να είναι.
Αύτο είναι η πήγη σε όλα μα σε όλα τα κυνηγετικα μας προβληματα. Τίποτα αλλό.Πως να μην εχεις αντιπαραθέσεις με αλλους κυνηγους αμα εν γεματο το βουνό κυνηγους? Αμα το βουνο έχει 1 λαγο και κυνηγούν των 100 κυνηγοι αυτο προκαλει ανταγωνισμο. Το ιδιο και στο δίπλα βουνο που εχει 20 περτιτσια και βουρουν τα 200 κυνηγοι. Αυτος ο ανταγωνισμος αναποφεκτα θα οδηγησει σε αντιπαραθεσεις σε καποια φαση. Εκτος του ανταγωνισμου καποιοι κυνηγοι θα μεινουν παπαγαλοι αφου οι κυνηγοι ειναι περισσοτεροι απο το θυραμα. Αυτοι οι παπαγαλοι αν εχουν συχνα χαμηλη καρπωση θα γινουν πονηστικομενοι με αποτελεσμα να συμπεριφερονται όπως στην περιπτωση που αναφέρει ο Anthimos.

Αν ήταν πιο λιγοι οι κυνηγοί το κυνηγί θα ήταν ποιοτικό. Μονο και μόνο ετσί.
Διαφορετικα εν να μαλλονουμε για ενα περτικο , για μισο λαο κτλ.
Αν δεν ειμαστεν 50000 και ειμασταν 5000, στο βουνο θα βρίσκονται οι πραγματικοι λάτρεις του κυνηγίου και οχι ο κάθε αθκιασερος που εν ξερει τι να καμει.
Ειμαι σιουρος οτι τσαι η κουτσι Μαρια εν κυνηγός.

Επειδη οι κυνηγοι ομως δεν προκειται αν λιανουμε πρεπει να συμβιβαστουμε με την κυπριακη πραγματικοτητα.
Ποιοτικό κυνήγι δεν θα δούμε ποτε.
ΣΩΣΤΟΣ.
Υπαρχουν τροποι λυσης φιλε αλλα δεν τους συμφερει!!!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από 'petros' »

Anthimos έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:
AndreasDr έγραψε:Φίλε εγώ κυνηγώ μόνο λαγό με σκυλιά φέρμας, ξέρεις ότι δέν σηκώνω όπλο σε φτερωτό και πολλές φορές μουρμουράς μου. Είδες όμως την διαφορά, εγώ απαιτώ να με σεβαστεί ο περδικοκυνηγός όταν κρατώ μαλαή όπως εγώ τον σέβομαι όταν βουρά να κόψει περδίκια και απομακρύνω τα σκυλιά μου μεν του κάμουν χαλάστρα. Εχτές έγινε ένα "παρόμοιο" περιστατικό με την ένοια αντιδεοντολογικό. Ανεβήκαμεν στα δύσβατη πλαγιά σπαλαθερό, σε 5 λεπτά ο χωματόδρομος απο κάτω μας εγέμωσε "πόστα", κάθε γώνιασμα σηκώναμε και 5-10 περδίκια, ούτε σηκώναμε όπλο αλλά τα "πόστα" εκάμναν πάρτυ, χαλάλιν τους είπαμε. Εντομεταξύ εκινούνταν τα πόστα παράλληλα με μας διότι εγλυκανθήκαν. Μετα απο 45 λεπτα ήβραμεν επιτέλους μαλαή αλλά ο βλάγγαρος επροσηκώνετουν με αποτέλεσμα να μας θκιανέυκει 1 ώρα πας το βουνό, τον εβλέπαμε απο τα 200 μέτρα όταν εσηκώνετουν αλλά δεν μιλούσαμε για ευνόητους λόγους. Μέχρι που ένας "πόστατσης" τον είδε που εξανασηκώστηκε, μέσα σε 10 λεπτά εξαφανιστήκαν τα πόστα και εγέμωσε το βουνό "λαάριδες". Εφορτώσαμεν τους περδίκια αλλά έπρεπε να έβρουν και τον λαό. Εμείς εφύαμεν, τσίνοι νομίζω ακόμα γυρεύκουν τον. Για μας τσινη η μαλαή, τσίνος ο λαός ήταν οι κόποι ολόχρονων εκπαιδευτικών και κόπων, για τσινους εμείς είμασταν απλα οι κααγκιόζιες τους. Μετα μιλούμε για αντιδεοντολογικό και παιδεία.
ΟΟΟΟΟΠΠΠΠ εχουμε θεμα δαμε!
εν ακριβος το ιδιο πραμα που εγω τοσο καιρο πρην το κυνηγι φοναζω! εγω που δεν παιζω ζικλες αθελα μου σαν κυνηγω περτιζια παντω τες ζικλες και πεφτουν κατω στα ποστα και καμουν παρτυ χαλαλι τους μακαρι να τες παιζουν ουλες οσες τους στελω κατω! γιατι ο ζικλαρης δηλαδη να γινει περτικαρης μολις φκαλω και περτιζια???
εν κανει που του παντω τες ζικλες και παιζει, που ξερει οτι ζινο το περτιζη που επαιξεν ενεν το μοναδικο που εβλεπα απο ολο το κοπαδι που εσπασε και ηταν να παω πανω του μετα?
γιατι να παιξει τον λαο που εφκαλαν οι σκυλοι σου ασχετος αν δεν τον πυροβολισες, που ξερουν οτι τα σκυλια αν και σε αποσταση 200-300 μετρα πισω που τον λαο δεν κανουν ακομα καταδιωξη και στην συνεχεια της φασης καταφερουν να γυρισουν το λαγο και να τον φερουν πισω σε σενα (ακουγεται παραλογο ομως ναι στην Ελλαδα ετσι κυνηγουν το λαγο με καταδιωξη!!!) απλα επειδη η γνωση μερικων για το ολο θεμα ειναι 0 νομιζουν "α εν τον επαιξεν εν να τον παιξω εγω αφου ζινος εχασεν τον σαν καταφερει να τον πιασει"!!!
ε Ανθιμε για μενα εκαμες ΛΑΘΟΣ ζινος αχαπαρος ενει αχαπαρος μενει ουτε εκαταλαβε την πραξη που εκαμες απλα θεορει σε Μαλακα και λαλει "α τον μαλακα εγελασα του"!!!
:lol: Τζαι τα γερουθκια που σου πιαννουν τους δικους σου ετσι λαλουν για σενα :lol: :lol:

Ρε Σωτο καθε χρονο δημοσιευκεις για ενα γερουι που σου έπιασε ενα πουλι ρε φίλε μου , το ιδιο σκατο ειναι ....ο ανθρωπος αυτος εκαμε βολη σε κτυπημενο περδικι που κι ενα παιδι 10 χρονων θα σου έλεγε οτι ηταν τελιωμενο, αρα μαλλον εν ηλιθιος. Ειναι ηλίθιος επειδη το επαιξε πανω στη κεφαλη των σκυλιων μου με 3αρκα σκαγια ή 2λια χωρις να υπολογιζει την ασφαλεια τους , ηταν κωμικα ηλιθια η σκηνη που ετρεχε οπως τον ηλιθιο τζαι φωναζεν ε ε ε όπως τον κωφαλαλο για ενα περδικο ηδη κτυπημενο που εσεκκωσε τζεινος και ακομα και η σκυλιτσα μου που εκαμνε επαναφορα σταματησε με τον περδικο στο στομα για λιγα δευτερολεπτα και τον κοιταζε σαν να τζαι ελεγεν ...ιντα που θέλει τουτος.....Σορρυ ρε φιλαρα ο ΜΑΛΑΚΑΣ εν αλλος σε τουτην την φαση . Αυτος υποβαθμισε την υπαρξη του σε πηθικο με τις πραξεις και απαντησεις που μας εδωσε. Η ατμοσφαιρα αν και τεταμενη ( ο μαρινος ηταν ΠΟΛΛΑ συκκιρτισμενος , ολοκοτσιηνος που τα νευρα :D ) ηταν πολυ κοσμια και απο τα μουρμουρητα του συντροφου του κατάλαβα οτι προκειτε για τεραστιο ΑΜΠΑΛΑΤΟ!!!
Συμπέρασμα: ΤΑ ΓΕΡΟΥΘΚΙΑ ΤΖΑΙ ΟΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΗΜΩΣΗΝΗ

Στη θεση που εν τα γερουθκια ομως θα φτασουμε και εμεις καποια μερα αν θελει ο θεος τουλαχιστο εγω ελπιζω να μεν καταδεχομαι την ελεημωσυνη απο κανενα και εαν δεν σωνω να ξυπνω το πρωι και να πηγαινω στο καφενε να βλεπω τους κυνηγους που ερκουντε , τι επιασαν και πανω απο ολα τα παιδκια μου και εγγονια που εν να εχω να βλεπω τα κατορθωματα τους και να τους συμβουλευω Μακαρυ να εχει ομως και κυνηγι να φτασουν τα παιδκια μας αλλα σκουρα τα βλεπω τα πραγματα

Τωρα για τους αμπαλατους,μαλακες, κρεατοσυλεκτες, ταλιμπαν , τους ΚΑΘΗΣΤΕΡΗΜΕΝΟΥΣ κτλ απλα Νο COMMENT
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Πρώτη Τετάρτη..
Άκουα το περτίτζι που έκλαιε πας την μούττη.... Στην βάση του κρεμμού, ήταν άλλος τζιηνηός... αλλά εν τον είδα να συγκινείται να πάει πάνω του...
"Μάστρε λαλώ του, εννα πάεις πάνω του?" "Όι..λαλεί μου..ποιός φκαίννει τζιη πάνω!"
Εγώ πάντα κόφκω χιλιόμετρα, τζαι όπου τα ακούσω εννα πάω...σιήλλον έν έχω...! Οπόταν λαλώ του "Εννα πάω καλό!"
Έφαα κανένα δεκάλεπτο γιατί έπρεπε να παώ που γυρόν που είσιεν πέρασμα, τζαι για να το πιάσω σωστά να μου δώσει σιέρι αν το φκάλω! Την ώρα που το εσήκωσα, 10 μέτρα που κοντά μου που τον τόπο που υπολόγιζα, θα ήμουν 50-60 μέτρα που πάνω που τον τζιηνηό που εμιλούσαμε...
Το περτίτζιν όμως, τόσους τόπους να πάει, έπιασε πορεία καρφίν πάνω του! Ούτε που επώμισα, γιατί ήταν να τον κεντράρω τον μάστρο!! :lol:
Έμεινα εθώρουν το, επήεν καρφίν πάνω του, μόνο τελευταία στιγμή έκαμε να στρίψει, τραβά του μιαν ο παρέας έκαμεν τον μάτσα..
Ε..Έμεινα όπως τον Μ...κα, με 2 μέτρα γλώσσα που έκαμα ώσπου να φκω τζιη πάνω, τζαι εθώρουν τον να τον μαζέφκει που χαμέ! "Μπράβο μάστρε λαλώ του, τζαι εσυνέχισα πάρα κάτω" :lol: :lol:
Φυσικά, εν λλίο άσχετο με το θέμα σας, αλλά θέλω να πω ότι πολλές φορές είναι τζαι η τύχη, πως εννα έρτουν τα πράματα σε κάθε φάση....
Πολλές φορές μπορεί να θεωρήσουμε κάτι ότι "εν δικό μας" αλλά πρακτικά να μεν ήταν εφικτό να το πιάσουμε...
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”