ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από kypros »

vti-chris έγραψε: Έτσι ξεφεύγει η συζήτηση και αρχίζουν οι κόντρες.
Άνθρωποι καταξιωμένοι στο χώρο πολλές φορές δεν απαντούν και αποφεύγουν να μπουν σε μια τέτοια συζήτηση με το φόβο μήπως και παρεξηγηθούν και τους πάρει το ποτάμι.
Δεν αναφέρομαι σε κάποια δημοσίευση συγκεκριμένα(μην με πάρει το ποτάμι)...
Εχεις απολυτο δικαιο γιαυτο και οι ατμιν πρεπει να επαιμβαινουν μολις καποιος λεει μια βλακεια. Τα φορουμ δεν θα επρεπε να ειναι ενας χωρος να περασει ο οπιοσδηποτε την ωρα του γραφωντας εξυπναδες.

Ας δημιουτγηθει ενα θεμα να μπαινει οπιος θελει να γραφει βλακεις, αστεια, εξυπναδες αλλα τα υπολοιπα θεματα πρεπει να μενουν στο θεμα τους και σε σοβαρο , ψηλο και καθοσπρεπει επιπεδο συζητησης. Μονο ετσι θα ανεβει το επιπεδο. Για μενα Σχολια ειρωνικα, εκτος θεματος ακομα και απολυτα καινλανθασμενα θα επρεπε να αφερουνται και να γονεται παρατηρηση επιτοπου. Αλλιος θα χασουμε και τα 2,3 αξιολογα ποστς μεσα στη σαβουρα.

Και καιρος ειναι να αρχισουν καποιοι να ακουνε πιο πολυ και να γραφουν πιο λιγο...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

kypros έγραψε:
vti-chris έγραψε: Έτσι ξεφεύγει η συζήτηση και αρχίζουν οι κόντρες.
Άνθρωποι καταξιωμένοι στο χώρο πολλές φορές δεν απαντούν και αποφεύγουν να μπουν σε μια τέτοια συζήτηση με το φόβο μήπως και παρεξηγηθούν και τους πάρει το ποτάμι.
Δεν αναφέρομαι σε κάποια δημοσίευση συγκεκριμένα(μην με πάρει το ποτάμι)...
Εχεις απολυτο δικαιο γιαυτο και οι ατμιν πρεπει να επαιμβαινουν μολις καποιος λεει μια βλακεια. Τα φορουμ δεν θα επρεπε να ειναι ενας χωρος να περασει ο οπιοσδηποτε την ωρα του γραφωντας εξυπναδες.

Ας δημιουτγηθει ενα θεμα να μπαινει οπιος θελει να γραφει βλακεις, αστεια, εξυπναδες αλλα τα υπολοιπα θεματα πρεπει να μενουν στο θεμα τους και σε σοβαρο , ψηλο και καθοσπρεπει επιπεδο συζητησης. Μονο ετσι θα ανεβει το επιπεδο. Για μενα Σχολια ειρωνικα, εκτος θεματος ακομα και απολυτα καινλανθασμενα θα επρεπε να αφερουνται και να γονεται παρατηρηση επιτοπου. Αλλιος θα χασουμε και τα 2,3 αξιολογα ποστς μεσα στη σαβουρα.

Και καιρος ειναι να αρχισουν καποιοι να ακουνε πιο πολυ και να γραφουν πιο λιγο...

+1000
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από πανικος »

HUNTER έγραψε:
πανικος έγραψε:εγω δεν νομιζω να εχει σχεση ο αριθμος των λαγων που κτυπα καποιος για να ονομαζεται λαγοκυνηγος.
λαγοκυνηγος ειναι οποιος κυνηγα τον λαγο το λεει και η λεξει φτανει να κυνηγας νομιμα να παιρνας καλα με την παρεα που παεις να ευχαριστιεσαι τα σκυλια σου ασχετο αν κτυπας 2 η 15 λαγους το χρονο :!:
τι σχεση εχουν οι αριθμοι ρε κοπελια ,κυνηγι ειναι οχι καταπολεμηση της ποντικας :!:
οσο για τοαν πρεπει να κυνηγουν μονο λαγο και να μην πυροβολουν περδικια οι σωστοι λααρηδες αυτο ειναι θεμα του κυνηγου της παρεας αλλα και των σκυλιων της παρεας το πως ειναι εκπαιδευμενα κτλ.
φιλε εφοσον ειναι μεσα στα πλαισια του κοτα δικαιουνται να πιασουν τσε 30 λαγους. Εσυ Πανικο που παιζεις 500 τζικλες το χρονο τσε αλλες τοσες τρασηιλες τους καμνεις καταπολεμιση?
φιλουιν μα καταλαβεις τι διαβαζεις οξα εκολλησαν οι πλατινες σου?ειπα σου εγω απαγορευεται να παιξεις30 λαγους?
ειπα δεν εχουν σχεση οι αριθμοι για να θεωρειται καποιος λααρης τζικλαρης φασσαρης κτλφτανει να το ευχαριστιεσαι ειπα με την παρεα και τα σκυλια και νομιμα ασχετο ποσους θα καρπωθεις.
οσο για μενα απολαμβανω το κυνηγι με την παρεα και τον σκυλλο μου ειτε κτυπσω 25 ειτε 5 τζικλες και μεσα στν παρεα υπαρχουν ατομα που ειναι των 4-5 πουλιων αφου ειναι απειροι στο κυνηγι αλλα παλι τζικλαριες τους θεωρω και πανω απο ολα κυνηους και φιλους ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Anthimos »

Τπ φορουμ αυτο , οπως και αλλα οργανωμενα συνολα ( ποδοσφαιρικα, κομματικα κτλ) αποτελουν δειγματα της κοινωνιας μας....

Γραφοντας αυτο το ποστ ηθελα να προβληματιστουμε όλοι για τα κακα που βασανιζουν το κυνηγι.
Τελικα κι αυτο το ποστ χρησιμοποιηθηκε για να εκτονωθουν καταστασεις, ν ανακοινωθουν αποχωρησεις, και να εκτοξευθουν υβρεις για την διαχειριση....

Η διαχειριση μαγκες δεν εχασε ποτε το μετρο, προσπαθουμε όλοι να κρατουμε το μετρο και τις συζητησεις σε κοσμια επιπεδα. Ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφρασει την αποψη του με μετρο και σε βαθμο που δεν προσβαλλει και προσπαθει να γελιοποιησει τους υπόλοιπους

Το μετρο χάνεται μεσα απο τις δικες σας απαντησεις ...Πολλες φορες στα πλαισια της πλακας ξεφευγουμε απο τα όρια που μπορει να προσβαλουν καποιο και κρυμμενοι πισω απο ενα ψευδονυμο χρησιμοποιουμε το πληκτρολογιο για να εκτονωθουμε παριστανοντας τους ψευτομαγκες και εκτοξευοντας βρισιες.

Σιγουρα μπορει να θεωρειτε οτι δεν ειμαστε ικανοι για να λεμε που ειναι τα ορια ή επιτρεπουμε σε " φιλους " μας να γραφουν και σε αλλους τα σβηνουμε αμέσως.

Σιγουρα αυτο δεν θα επρεπε ν αποτελει αιτια αποχωρησης. Με μερικους απο εσας γνωριζομαστε προσωπικα και θα επρεπε να σκαφτειτε οτι ακομα και η διαγραφη ενος ποστ να ειχε σκοπο να προστατευσει αυτον που την αναρτησε οσο ειρωνεικη και προσβλητικη αν ειναι και οχι να τον τιμωρησει.

Το γεγονος οτι κι αυτη η δημοσιευση κατεληξε ως αντιπαραθεση μεταξυ " λαγοκυνηγων " νομιζω δεν ειναι τυχαιο και ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.

Ο σκοπος της δημοσιευσης ηταν να βγει κάτι καλό , εισηγησεις για βελτιωση της κουλτουρας μας σαν κυνηγοι και οι ανθρωποι που βγηκαν και ειπαν το ελαχιστο επικοδομιτικο ειναι μετρημενοι. Οι υπολοιποι νομιζετε οτι θα μεγαλωσει η πουλλου σας αν αποδειξετε κρυμμενοι πισω απο το ψευδονυμο σας , ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΤΟΥ ΛΑΓΟΥ και ΠΟΙΟΣ ΕΝ Ο ΚΑΛΥΤΤΕΡΟΣ ΛΑΑΡΗΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ.....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από admin »

HUNTER έγραψε:
admin έγραψε:Φίλε Hunter μίλησες αποκλειστικά για κάρπωση σε όλες σου τις δημοσιεύσεις και σου αξήγησα απλά ότι αν αξίζει τον κόπο ή δέν τον αξίζει το λαγοκυνήγι εξαρτάτε απο τον καθένα που το κάνει πώς τον ευχαριστεί. Ξέρεις ποιοί είναι εκείνοι που απαγοητεύονται περισσότερο, εκείνοι που προσπαθούν να κάνουν τους λαγοκυνηγούς χωρίς να ξέρουν και χωρίς να έχουν τα κατάλληλα σκυλιά με αποτέλεσμα να απαγοητεύονται όταν για μια κυνηγετική σεζόν δέν ρίχνουν ντουφεκιά και κυρίως δέν ζούνε λαγοκυνήγι. Μου έτυχε και εμένα παλιά όταν θέλαμε να γινούμε λαγοκυνηγοί με σκυλιά που ήταν της πέρδικας και πηγαίναμε και ΄προσπαθούσαμε να πιάσουμε εμείς την μαλαή του να τον πέξουμε. Τσαι δαμέ πιάνει τον τσαι δαμέ να σύρουμε πέτρα, τσαι οϊ εν έτσι οϊ εν άλλοσπος και τελικά μια χρονιά επαίζαμε 1-2 λαούς τυχερούς. όταν το κάνεις μεθοδικά και σωστά μόνο και μόνο που θα δείς τον σκύλο σου να χορεύκει πάνω στην μαλάη και να σε οδηγά, να κάνει όλα τα νυχτερινά τερτίπεια του λαγού και να σε κρατάει σε αγωνία με την αδεδραλίνη στα ύψη ααα τωρά εν τον σηκώσει , τωρά εν τον φκάλει τότε και 2 και 3 να πέξεις με τέτοιο τρόπο νιώθεις την πληρότητα της κυνηγετικής επιτυχίας. Με τους σκύλους μου που έχω για τα πουλιά οι οποίοι στο ενεργητικό τους έχουν απο καμιά δεκαριά λαγούς στο στόμα τους ο καθένας, αμμά μου πείς πήγαινε φέτος όλη την χρονιά μαζί τους μόνο για λαγό χωρίς να παίζεις τίποτε άλλο ενα σου πώ καλύτερα να μενω σπίτι να βλέπω τηλεόραση. Άδικος κόπος. Αν είναι αυτούς που εννοείς συμφωνώ μαζί σου .
Λες φιλε Αδμιν να μην ξερω το αισθημα αυτο? :D :D Να φκαινει η ανδρεναλινη σου στο κοκκινο. Οπως λες τσε 2-3 ειναι αρκετοι. τσε δαμε συμφονουμε. Αυτο λεω και εγω. Αλλα κανω μεικτο κυνιγι με τα ιδια σκυλια. Ιχνιλατουν τον λαγο σαν ιχνηλατες που ειναι και φερνουν τσε τους περτικους αμαν τους πεκσω. τσινο που δεν χωρει ο νους μου ειναι εφοσον μπορεις να κανεις και τα δυο μαζι γιατι να κανεις μονο το ενα? Για να λεω οτι ειμαι λαγοκυνιγος? για τον τιτλο? γιατι? γυατο και εχω πει οτι αν δεν φκαλεις πανω κατω 30 την σεζον (για παρεα μιλαμε) δεν αξιζει να ασχολειθο ΜΟΝΟ με το λαγοκυνιγη αποκλειστικα.


Ρέ φίλε τωρά μιλούμε για σένα ή για το σύνολο? . Μιλούμε για τον κανόνα η για την εξαίρεση?Αν εσένα σου αρέσκει να παίζεις πέρτικους ενώ κυνηγάς λαγό είναι δικαίωμα σου . Τωρά αν αυτό που κάνεις είναι σωστό λαγοκυνήγι ΟΧΙ δέν είναι !Για να παίζεις πέρτικους σημαίνει ότι τα σκυλιά σου δέν σου αποδίσουν το μέγιστο στο λαγοκυνήγι έχεις κενά τα οποία συμπληρώνεις με το να ντουφεκάς περδίκια. Τωρά αν παίζεις λαγούς μπορεί γιατί είσαι τυχερός , μπορεί γιατί τα σκυλιά σου να αποτελούν εξαιρεση, μπορεί...μπορεί ...μπορεί.... Αλλά αν κάποιος είναι νεαρός και θα τον συμβούλευα σήμερα θα του έλεγα . Θέλεις ένα συνατό σκύλο για τον λαγό να τον ευχαριστιέσαι, πάρε σωστές γραμμές ζώου, εκπαίδευσε το σωστά και μην πυροβολάς οτιδήποτε άλλο εκτ΄ςο παο λαγό!
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από admin »

Αγαπητοί μου φίλοι , το φόρουμ είναι ένας χώρος όπου μπορούμε ελεύθερα να εκφράζουμε τις απόψεις μας γύρω απο θέματα που μας απασχολούν στο κυνήγι. Κάποιες φορές μπορεί απο ένα θέμα να καταλήξουμε κάπου αλλού που κάποιος ο οποίος το διαβάζει να πάρει σημαντικά μηνήματα. Πολλές φορές θα βρεθούν και οι 'έξυπνοι' και οι επιτήδιοι και ο κάθε αθκιασερός να πέι την πελλάρα του για να προκαλέσει , για δημιουργήσει ταραχή για να δείξει το εγώ του για το ένα για το άλλα όπως και σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Τα μέλη τα σοβαρά δαμέσα ξεχωρίζουν και νομίζω ο καθένας με την πιο μικρή λογική μπορεί να καταλάβει τις προθέσεις του καθενός δαμέσα. Τωρά ορισμένοι έχουν την απαίτησει να σβήνουμε δημοσιεύσης. άλλοι έχουν απαίτηση να να μην σβήνουμε δημοσιεύσης. άλλοι με το ψίλου πήδημα ανακοινώνουν απαχωρήσεις , άλλοι μας κατηγορούν , άλλοι μόλις βρούν την ευκαιρία να ρίξουν τις σπόντες τους τις ρίχνουν εκείίνο όμως που πρέπει να κάνουμε ολοι μας είναι όταν κάποιος παραφέρεται με τον τρόπο μας να τον βάζουμε στην θέση του και αν ΄δέν έχει θέση δαμέσα να τον κάνουμε να το καταλάβει. Αλλά μην συγχίσουμε το γεγονός ότι ο κάθε άνθρωπος δέν είναι ο ίδιος ο ένας με τον άλλο. Ο ένας εν μορφομένος ο άλλος εν αμόρφωτος ο ένας έν μεγάλος ο άλλος εν μιτσίς και πάει λέγοντας . .....Τώρα εγώ προσωπικά αν νιώσω ότι βγαίνει ένα μηνημα πρός τα έξω λάθος προσπαθώ να βοηθήσω την κατάσταση απο εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να καταλάβει απο μόνος του τις προθέσεις του καθένος. Δέν θέλω ούτε να κάνω τον διαιτητή ούτε τον πυροσβέστη, ούτε τον κακό, ούτε τον καλό προσπαθώ να είμαι σωστός και να προωθούμε σωστά μηνήματα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
sotiris NIKOLAOU

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

axerkwtis έγραψε:Sigoura den uparxei logos kaneis na lupatai kapoion poso mallon ton dimitri p osoi ton gnwrisan xeroun gia ti Anthrwpo miloume..to "A" kefalaio oxi adika..to thema swtiri k s to eipan k prin alloi den einai o arithmos alla o tropos diexagwgeis t athlimatos..paradeigmata exei polla kai exaireseis episis..keino p metra eidika stis meres mas einai na xarei o kunigos tin ereuna t skullou t eite auto einai ixnilasia eite ferma kai meso autou an ertei k i karpwsi kalws alliws ugeia..mathima gia tous neous kunigous an theloume na exoun thirama k meta auto einai..

O kathenas epilegei ton tropo p thelei na kunigisei an einai mesa sta nomima epipeda tote einai orthro..den simainei pws oloi prepei na to akolouthisoun ftanei o tropos p kinigas na se euxarista k na se kaliptei..se olous tous fusiologikous antres aresoun oi gunaikes...se kapoious xanthes se allous melaxrines klp..oloi exoun ena koino endiaferwn tis gunaikes omws..mporeis na thewriseis xanthes i melaxrines lathos i swsto..?oxi....

Apolauste o kathenas sas tin parea sas kunigate me ton tropo p sas euxarista xareite ta skullia sas sebasteite to thirama kai tous allous kunigous k ta noumera einai gia ta noumera..thewrw ta plista meli t forum tin nea epoxi kunigwn k oxi noumerwn

Apo kinito

φιλε εγώ δεν έβρισα αν θεωρείς ότι με τις χρονιες του
δείχνει άνθρωπο με A κεφαλαιο ok
τότε απλά εγώ έλεγα άλλο και βγήκε να βρύση και να ειρωνευτεί του έστειλα και προσωπικό μήνυμα γιατί δεν είμαι άνθρωπος που κρατα κακια απλά κάποια πράγματα από βιώματα να τα λες σε νεαρούς κυνηγούς δεν είναι ποτε κακό απλά είναι "κατεμενα" σωστό να βοηθάς κάποιο στην κάρπωση έχτος αν δεν θες να έχει ο άλλος κάρπωση
αυτό πιστεύω προσωπικά μπορεί να είμαι λάθος
istriano ®

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από istriano ® »

Φιλε Ανθιμε, ελπιζω να μην πιστευεις οτι εχεις το αλαθητο. Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι επιρριπτεις ευθυνες μονο στους "λααρηδες". Γιατι εισαι απολυτος σε αυτα που γραφεις;
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από marinos.a »

Ρε ιστριανο αρκεψες τζαι συγχιζεις την ευγένεια με την αδυναμία. Μάθε να αντιλαμβάνεσαι καλύτερα αυτό που διαβάζεις και μην προκαλείς

Send via mobile device
Si vis pacem, para bellum
Άβαταρ μέλους
Athos 1978
Full Member
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 02 Φεβ 2012, 17:29
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΔΙΛΗΜΜΑ!!!!!

Δημοσίευση από Athos 1978 »

http://youtu.be/-OUcWSEIYL4

ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣOYN ΟΡΙΣΜΕΝΗ ;)
Open mind for a different view.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”