Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Απάντηση

Ποια η γνωμη σας για το θηραμα την 1η εξορμιση και τι πιστευετε

Αυξηση του λαγου απο την αντιστοιχη περσινη περιοδο
2
3%
Μειωση του λαγου 30% απο την αντιστοιχη περσινη περιοδο
3
4%
Ο λαγος στα ιδια επιπεδα με τα περσινα
6
8%
Μειωση του λαγου περισσοτερο απο 30% απο την αντιστοιχη περσινη περιοδο
18
24%
Αυξηση της περδικας 10% απο την αντιστοιχη περσινη περιοδο
8
11%
Μειωση της περδικας απο την αντιστοιχη περσινη περιοδο
7
9%
Η περδικα στα ιδια επιπεδα με τα περσινα
19
25%
Αυξηση της Φραγκολινας απο την αντιστοιχη περσινη περιοδο
6
8%
Μειωση της Φραγκολινας απο την αντιστοιχη περσινη περιοδο
1
1%
Η Φραγκολινα στα ιδια επιπεδα με τα περσινα
2
3%
Συμφωνειτε με την δημοσιευση του αθρου του Ταμειου Θηρας
4
5%
 
Σύνολο ψήφων: 76

Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από 'petros' »

Δημοσιευση απο Ταμειο Θηρας
ΟΙ ΠΕΝΗΝΤΑ, περίπου, χιλιάδες κυνηγοί που εξόρμησαν χθες,
παρουσιάστηκαν σε αδρές γραμμές ικανοποιημένοι για το θήραμα, ιδιαίτερα για τον πληθυσμό της πέρδικας, που φέτος παρουσιάζεται αυξημένος, κατά 10%, σε σχέση με την αντίστοιχη περσινή περίοδο.
Στην αύξηση του πληθυσμού των περδικιών συνέδραμε και η απελευθέρωση 120 χιλιάδων πουλιών από τα εκτροφεία (πυρήνες στους κυνηγότοπους).
Δυσφορία, ωστόσο, εκφράζουν οι πλείστοι κυνηγοί για τον πληθυσμό του λαγού, που φέτος παρουσιάζεται μειωμένος, κατά 30%, περίπου, σύμφωνα με το Ταμείο Θήρας, σε σύγκριση με πέρυσι, λόγω της ασθένειας που «χτύπησε» το είδος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 'petros' την 05 Νοέμ 2012, 17:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Γιατρός

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από Γιατρός »

Για το θήραμα δεν θα σχολιάσω,δεν μπορώ να συγκρίνω

25 πλάσματα με 13 σκύλλους (παρέα) πάνω σε ένα βουνό με 7 σκοπούς και 8 θαλαμοφύλακες ,δεκανέα αλλαγής και κτλ φωνές για την σιιήλλα ο ένας για 3 ώρες κτλ με έκαναν να καταραστώ πολλά πράματα και πρέπει να εξομολογηθώ κανένα δίωρο

Μόνο οι ακρίδες δουλεύουν έτσι και αυτές τις ψεκάζουν με τα αεροπλάνα
Λυπάμαι πολύ
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω νομιζω εν πολλα γληορα ακομα. Δεν μπορουμε να εχουμε ξεκαθαρη αποψη.

Εγω που πηγα σε περιοχες που δεν εχει πολλους περτικους παραδοσιακα πρεπει να πω οτι εν μειωμενοι?

ή μπορει να μεν τους εκοψε καποιος σε μια περιοχη και δεν επαιξε τιποτε αν πει οτο εν μειωμενοι εν σωστος.

Τις περιοχες της κλουβας αποκλειω τες. Εν σταθερες καθε χρονο! :lol:
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από 'petros' »

Μιλουμε εαν κυνηγισατε στη ιδια περιοχη με περσι πως ειδατε τα πραγματα φετος
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω ειδα ενα περιπου τα ιδια πραματα, στις περιοχες που εξορμησα.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από miky55 »

ΑΠΟΡΙΑ Η ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΘΗΡΕΥΣΙΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝΤΕ;
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από 'petros' »

Λαθος μου και απολογουμε στους λατρεις του ειδους ;)
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από kypros »

Αν και δεν εχω παραπονο απο πλευρας καρπωσης εντουτις απο το φθινοπωρο εγω εξακολουθω να εχω την δυσαρεστη υποψια οτι και η περδικα ειναι μειωμενη φετος. Αφιστε τα κλουβια και τη σταχτη στα ματια....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
sotiris!129

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από sotiris!129 »

kypros έγραψε:Αν και δεν εχω παραπονο απο πλευρας καρπωσης εντουτις απο το φθινοπωρο εγω εξακολουθω να εχω την δυσαρεστη υποψια οτι και η περδικα ειναι μειωμενη φετος. Αφιστε τα κλουβια και τη σταχτη στα ματια....
ε Κυπρο ειπα να μεν το πω γιατι ουτε εγω εχω παραπονο που πλευρας της καρπωσης μου... αλλα ετσι υποψιες εχω και εγω και τωρα εκαμες μου τες ακομα πιοοοοοο μεγαλες :?
Άβαταρ μέλους
Koutsofteros
Full Member
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 21 Σεπ 2011, 14:07

Re: Ικανοποιημένοι για το θήραμα???

Δημοσίευση από Koutsofteros »

Να πω τζαι γω τα δικά μου?
Για τον λαγό, η απόψη μου είναι υποκειμενική γιατί δεν τον κυνηγώ συστηματικά(δεν έχω σκύλλο). Αν πεταχτεί κανένας ομπρός μου παίζω τον όμως...(χρόνο παρα χρόνο) :lol:
Στην περιοχή που πάμε, βλέπω ότι εμειωθήκαν πολλά, γιατί δύσκολα ακούεις κάποιον να παίζει ή να φκάλει λαό...τζαι ούλλη η παρέα μας τα τελευταία 3-4 χρόνια μακάρι να πιάσει 1-2 το πολλύ...
Παλιά επιάνναμεν παραπάνω, ή τουλάχιστον εβλέπαμεν!
Τα τελευταία 3-4 χρόνια που λέω όμως, άρχισε το φαινόμενο με τα κοπαθκια σιήλλων/κυνηγών που χτενίζουν τα βουνά. Νομίζω ότι τελικά ολοκλήρωσαν το έργο τους, τζαι δεν αφήκαν ΕΝΑΝ!

Για τα περδίκια, νομίζω ότι αν δεν γίνει κάτι δραματικό (αρρώστια) κάποιος μπορεί να χτυπήσει πουλιά και να μείνει ικανοποιημένος που την μέρα του ή την σεζόν του, άσχετα αν ο συνολικός πληθυσμός είναι αυξημένος ή μειωμένος.

Το "κόλπο" είναι να πάεις σε περιοχές που τες ξέρεις καλά, για να αυξήσεις τες πιθανότητες σου.
Φέτος μπορεί φαινομενικά να μην υπήρχαν πολλά πουλιά στην περιοχή που επήα (τζαι πάω τα τελευταία 25 χρόνια), αλλά με την γνώση του τόπου, χτυπήσαμε τα συνηθισμένα μας νούμερα για πρώτη μέρα. Και ξέρουμε ότι θα συνεχίσουμε να βρίσκουμε, 2-3 ευκαιρίες ακόμα και παραπάνω κάποιες μέρες, σε όλη τη σεζόν.
Όπως στο ψάρεμα λεν οι καλαμαράδες, "αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρι δεν τρώεις", στο κυνήγι ισχύει το "Αν δεν περπατήσεις, περδίκια δεν παίζεις!" (εξαίρεση η πρώτη μέρα σε επιλεγμένα στάματα, τζαι έξω που τες κλούβες :evil: )

Άρα περπατούμε όσο μπορούμε, πάμε σε τόπους που τους ξέρουμε, τζαι κανεί μουρμούραν!
Εξάλλου ένα που τα ωραία του περδικιού, είναι η ικανοποίηση λόγω της δυσκολίας του να το βάλεις μες την βούρκα....
"Τα περισσότερα ψέματα λέγονται, πριν από τις Εκλογές, κατά την διάρκεια του Πολέμου και..... μετά το Κυνήγι...! "
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”