Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Απάντηση
georgies
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 20:33
Τοποθεσία: Lemesos

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από georgies »

Kαλά κυνήγια σε όλους παιδιά. Πάντα με προσοχή για να επιστρέψουμε όλοι υγιής πίσω, και αν μεν πιάσουμε το κότα έχει και άλλες εξορμήσεις. Kαλά να είμαστε.
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από Marinos »

Το νου σας αύριο κοπελια!! Με ανοιχτό μυαλό και ψυχραιμία πάνω απόλα, να περάσουμε καλά και να ερτουμε πίσω μια χαρά ούλοι μας.
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Σημειώστε τις Δ. Συζητήσεις αναγνωσμένες --> Done
Και περιμένω νέα από εσάς αύριο.
Όπως εννα πάμε μακάρι να έρτουμε πίσω, και αν σύρουμε και καμιά τουφετσιά και φκάλουμε το μεζέ καλώς. Αλλιώς εν και ελείψαν οι μέρες.
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από mikros »

Kαλα κυνηγια με ασφαλεια...και να προσεχετε παντα που βλεπουν οι κκανες του οπλου'τα αδεια οπλα ειναι που σκωτονουν
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
elcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 17:26

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από elcos »

Καλα κυνηγια κοπελλια και να επιστρεψουν ολοι πισω ασφαλεις ανθρωποι και σκυλλοι με την βοηθεια παντα ΤΟΥ ΘΕΟΥ και ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ!
Άβαταρ μέλους
Artemis G.
Full Member
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2012, 23:11

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από Artemis G. »

παιδες και γω με την σειρα μου σας ευχομε καλα κυνηγια , καλες επιτυχιες , ολοι μας να πιασουμε το κοτα και μακαρι ολοι μας να καμουμε που 1-2 ολοχρυσα καλλικωματα.... :lol: :lol:
επειδη παντα στην τελικη τα καλλικωματα εν τα ξεχνουμε με τιποτε... :lol:
και πανω απο ολα οπως θα παμε , με ολη μας την υγεια και καλη διαθεση ετσι να επιστρεψουμε και στα σπιτια μας...
Εξορία ονομάζεται η απομάκρυνση, εν είδει ποινής, κάποιου από την περιοχή ή το κράτος στο οποίο μένει, χωρίς να επιτρέπεται να επιστρέψει... Εξορισμός στους ΤΑΛΙΜΠΑΝ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από 'petros' »

04-11- 2012 - 20:37

Με τρείς τραυματισμούς κυνηγών σημαδεύτηκε η πρώτη κυνηγετική εξόρμηση για το ενδημικό θήραμα.

Το πρώτο ατύχημα συνέβη γύρω στις 6.30 το πρωί σήμερα, ενώ 54χρονος από την επαρχία Λάρνακας, βρισκόταν για κυνήγι σε περιοχή του χωριού Κυβισιλίου στη Λάρνακα, κάτω από συνθήκες που διερευνώνται, χτυπήθηκε από σφαιρίδια άλλου κυνηγού, ο οποίος κυνηγούσε επίσης στην ίδια περιοχή. Ο τραυματίας μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Λάρνακας, όπου διαπιστώθηκε ότι, από τα σφαιρίδια υπέστη διαμπερές τραύμα στο μάτι και σε άλλα μέρη του σώματός του. Ακολούθως, μεταφέρθηκε σε ιδιωτική κλινική όπου αναμένεται να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση.

Το δεύτερο ατύχημα συνέβη γύρω στις 8 το πρωί σήμερα στην περιοχή Αγίου Μάμα στη Λεμεσό, με αποτέλεσμα τον τραυματισμό 30χρονου.

Ο 30χρονος, ενώ κυνηγούσε στην πιο πάνω περιοχή, κάτω από συνθήκες που διερευνώνται, γλίστρησε και έπεσε σε χαράδρα, βάθους 50 μέτρων περίπου, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο δεξί πόδι, ενώ η διάσωση και μεταφορά του στο Νοσοκομείο ήταν αρκετά δύσκολη λόγω του δύσβατου της περιοχής. Στη συνέχεια, στήθηκε επιχείρηση και κλήθηκε το Ελικόπτερο της Αστυνομίας, η Πυροσβεστική Υπηρεσία Λεμεσού και μέλη της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λεμεσού, τα οποία ανταποκρίθηκαν άμεσα και έσπευσαν στη σκηνή του επεισοδίου. Τα μέλη της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας μαζί με τα μέλη της ΑΔΕ Λεμεσού, κατέβηκαν εντός της χαράδρας μαζί με το φορείο και παρείχαν τις πρώτες βοήθειες στον τραυματία. Ακολούθως, το φορείο με τον τραυματία ανασύρθηκε από το ελικόπτερο της Αστυνομίας και ο τραυματίας μεταφέρθηκε από το ελικόπτερο στο Γενικό Νοσοκομείο Λεμεσού, όπου διαπιστώθηκε ότι υπέστη κάταγμα δεξιάς κνήμης και περόνης. Ακολούθως, μεταφέρθηκε σε πολυκλινική της Λεμεσού, όπου κρατήθηκε για νοσηλεία.

Το τρίτο κυνηγητικό ατύχημα συνέβη γύρω στις 11.15 το πρωί σήμερα σε αγροτική περιοχή του χωριού Πολέμι στην Πάφο, όταν 55χρονος κάτοικος Λευκωσίας, κάτω από συνθήκες που διερευνώνται, αυτοτραυματίστηκε στο μικρό δάκτυλο του αριστερού του ποδιού, όταν εκπυρσοκρότησε το κυνηγετικό του όπλο. Ο 55χρονος μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Πάφου, όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες, ενώ του έγινε ακρωτηριασμός στο μικρό δάχτυλο του αριστερού ποδιού.

Εξάλλου, σήμερα μέλη της Υπηρεσίας Θήρας Πάφου, προέβηκαν στις καταγγελίες τριών προσώπων, τα οποία κυνηγούσαν χωρίς να κατέχουν άδεια κυνηγού και σε απαγορευμένη περιοχή για το κυνήγι.
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Καλά και ασφαλή κυνήγια φίλοι μου

Δημοσίευση από andreasana210326 »

ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΩΚΕΙ ΠΑΣΤΑ ΑΥΤΙΑ Η ΘΗΡΑ......ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ.....ΚΑ8Ε ΧΡΟΝΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ. ΝΑ 8ΥΜΟΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΥΜΕ Ή ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΜΕ Ή ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΥΣΒΑΤΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΤΟΙΧΩΝ Ή ΣΕ ΛΟΥΡΕΣ ΑΜΠΕΛΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΥΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΥΨΟΣ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ.....ΚΑΙ ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”