Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από andreasana210326 »

Koutsofteros έγραψε:Μια εικόνα = 1000 λέξεις.
Για τον ίδιο λόγο που βλέπω ούλλη μέρα κυνηγετικά βίτεο, αρέσκει μου να βλέπω και φωτογραφίες!
ΠΟΡΩΝΟΥΜΑΙ!
Πόσο μάλλον όταν ξέρω ότι είναι και από Κυπριακά βουνά! Και επειδή μου αρέσκει να τες θωρώ, θεωρώ ότι συμβάλλω στην κίνηση του φόρουμ με το να βάλω και εγώ 1-2. Εξάλλου έννεν ωραίο να μοιραστούμεν την χαρά μας που μια πετυχεμένη εξόρμηση? Συμβάλλει στην καλή ψυχολογία...
Που εν το κακό? Ακόμα εν εκατάλαβα...



+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000
istriano ®

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από istriano ® »

Τα βιντεο φιλοι παρουσιαζουν καρε καρε την εξελιξη μιας ιχνηλασιας, μιας εντυπωσιακης φερμας η' εστω τον τροπο κτυπηματος του θηραματος σε καρτερι. Η φωτο απλα δειχνει μια αψυχη μαζα απο φτερα η' τριχες !!!!!!
FYGAS APO TO LIMANI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 02 Δεκ 2012, 15:58

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από FYGAS APO TO LIMANI »

istriano έγραψε:Τα βιντεο φιλοι παρουσιαζουν καρε καρε την εξελιξη μιας ιχνηλασιας, μιας εντυπωσιακης φερμας η' εστω τον τροπο κτυπηματος του θηραματος σε καρτερι. Η φωτο απλα δειχνει μια αψυχη μαζα απο φτερα η' τριχες !!!!!!
+ 10000000000000000000%
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από Rai »

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΡΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛYΤΕΡΑ... ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rai την 03 Ιαν 2013, 18:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από FRANCHI »

solon loyka έγραψε:ΟΤΑΝ ΦΡΕΘΩ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΣΥΣΗΤΗΣΗ ΤΟ ΤΙ ΧΤΥΠΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ,ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΘΕΛΩ (ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ)ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΗΓΟΥΝΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΑΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.....ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΦΑΣΗ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ......ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ,ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΚΑΙ ΖΩ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ...
+1
το να βάζουμε που και που φωτογραφίες ο καθένας δίνει χρώμα στο φόρουμ και πορωνούμαστε με την καλή έννοια. Αν βάλει ο Σώτος π.χ. 30 τσίκλες εν τσιαί να σηκωστούμε να πάμε να βρούμε τους τόπους του ή να βγάλουμε το συμπέρασμα ότι ήρταν τσίκλες. Μπορεί όμως να εν ένα κίνητρο να πάμε να περπατήσουμε λίγο αντί να μείνουμε σπίτι..
Κάποιος που αναρτήζει φώτογραφίες νομίζω μοιράζεται την χαρά του μαζί μας. Αν ήταν πιο εύκολο να βάζαμε ποιοτικά βίντεο πιστεύω θα τα βάζαμε αντί φώτογραφίες. Εμένα αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι μπορεί να μπει οποιοσδήποτε να τις δει και έπρεπε να υπήρχαν κωδικοί θεώρησης
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

Rai έγραψε:ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΡΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ... ;)
ΚΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ. ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕΣ ΦΕΤΟΣ?
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ? ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ.
ΕΠΑΙΞΕΣ ΤΟΣΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΣΟΥ?
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από Rai »

LOUIS SETTER έγραψε:
Rai έγραψε:ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΑΡΙΘΜΟ ΚΑΡΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ... ;)
ΚΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ. ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΑΛΕΣ ΤΟΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΕΣ ΦΕΤΟΣ?
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ? ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ.
ΕΠΑΙΞΕΣ ΤΟΣΟΥΣ ΛΑΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΕΣ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΣΟΥ?
ΕΧΕΙΣ FACE BOOK ΡΕ ΦΙΛΕ ?
ΕΝ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΕΝ ΜΑΣ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΒΑΛΛΩ ΚΑΙ ΜΕΣΟΝ ΤΟΝ 129 ?
ΚΑΜΕ ΜΕ ACCEPT ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣΑ ΑΠΠΙΘΚΙΑ ΦΩΡΕΙ Ο ΣΑΚΚΟΣ .....
:lol: :lol: :twisted:
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από Anthimos »

Οι φωτογραφιες ως αποτυπωση της αναμνησης μιας πετυχημενης εξορμησης , νομιζω δεν εχουν κατι το επιληψιμο. Το να χρησιμοποιας τις φωτογραφιες επανελειμμενα για να πικκαρεις και ν αποδειξεις κατι και να κοντραρεσαι ειναι πρόβλημα.

Τα κυνηγετικα τροπαια σε μεγαλα θηραματα για αναμνηση της εξορμησης ειναι πολυ διαδεμενη πρακτικη σ αυτο το σπορ. Τα δικα μας θηραματα δεν σηκωνουν ταριχευση και η φωτογραφία ειναι η μόνη αναμνηση που μπορεις να μοιραστεις με φίλους σε μια παρέα ( οπως ειναι το φορουμ)

Καταλαβαινω τι θέλει να πει ο Σαββας Μακρης κι εχει δικαιο , αλλα δεν χάθηκε το μετρο στο φορουμ, μια επιτυχια ειναι ότι ποσταρονται φωτογραφίες μεσα στα ορια του QUOTA και τελευταια προσπαθουμε να ειναι πιο " καλιτεχνικες" και όμορφες για να μην προκαλουν!!!

Εξ αλλου επειδη στο κυνηγι λεγονται πολλα ψεματα καλυτερα μια φωτογραφία παρα χιλιες " κυνηγετικες" λεξεις.. :D
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
kanaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 02 Ιαν 2012, 21:56

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από kanaris »

δεν φωτογραφησα ποτε θηραμα που καρπωθηκα και ουτε μου δημιουργηθηκε αυτη η επιθυμια ποτε. αν το θελω θα το κανω στο μελλον. χαιρομαι ομως αφανταστα με τη χαρα των συναδελφων που το κανουν και να σαυνεχισουν αφου ετσι γουσταρουν! το μονο που με ενωχλει ειναι μονο αμα βλεπω τεραστιους αριθμους θηραματων (συνηθως στο εξωτερικο) ή θηραματα καταδιαλυμενα που μολις που ξεχωριζουν τι ειναι.
ΣΩΒΑΡΩΤΕΙΣ ΜΙΔΑΙhttp://imageshack.us/a/img69/5504/extremecop21.gifΝ!
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από virtualgreek »

Φίλτατοι φίλοι,

ξεκαθαρίζω κάτι. Δεν είναι κακό ο οποιοσδήποτε να βγάζει φωτογραφίες τα θηράματα που καρπώθηκε με κόπο και μόχθο στα σκληροτράχηλα βουνά της Κύπρου. Και δεν είναι κακό να βγάζει κάποιος φωτογραφίες για το θήραμα που ήρθε στα πόδια του και το καρπώθηκε ενώ ήταν σε κάποιο πόστο στις τσίχλες. Δεν είναι κακό το οποιοδήποτε σενάριο φωτογραφιών με καρπωμένο θήραμα.

Δεν είναι κακό να βάζετε φωτογραφίες. Προσωπικά δεν έχω απολύτος κανένα πρόβλημα.
Είναι όμως κακό να το επιδεικνύεις προκλητικά και με ασέβεια προς τους συναδέλφους σου, και κατά συνέπεια να προκαλούνται οι αντιπαραθέσεις και η διχόνια.

Μέχρι τις αρχές του 90, οι πλείστοι κυνηγοί κρέμμαζαν στο αυτοκίνητο τους το θήραμα όταν επέστρεφαν από το κυνήγι και κορνάροντας οδηγούσαν μέχρι το σπίτι τους. Πολλοί σταματούσαν και στα καφενεία των χωριών και έπιναν τον καφέ τους ενώ τα τουριστικά λεωφορία πηγαινοέρχονταν και άρχισε η έκθεση των Κυπρίων κυνηγών στο εξωτερικό. Αιμοβόρους μας ανέβαζαν, Homo Sapiens και Neanderthals μας κατεύαζαν. Αυτό ακούστηκε μέχρι την Κύπρο, ότι κάνουμε ζημιά στον τουρισμό κλπ. Με ταχύτητα φωτός απαγορεύτηκε η έκθεση του θηράματος στα αυτοκίνητα.

Τώρα εμείς κάνουμε μία προσπάθεια να βοηθήσουμε το θήραμα, να σπείρουμε, να βάλουμε ποτίστρες, να κάνουμε ότι μπορούμε για να μπορέσουμε και εμείς να κυνηγούμε στο μέλλον αλλά κυρίως για να παραδώσουμε μία κληρονομιά στα παιδιά μας. Τα οφέλη είναι πάρα πολλά αλλά ένα από αυτά είναι η εξηγίανση του κυνηγετικού μας ονόματος για να μπορέσουμε να κερδίσουμε τον σεβασμό του κόσμου.

Και ενώ γίνεται η προσπάθεια από πάρα πολλούς (και θέλω να πιστεύω ότι θα πολλαπλασιαστούμε) ταυτόχρονα βάζουμε φωτογραφίες, λέμε καρπώθηκα Χ λαγούς και Ψ περδίκια κλπ, προκαλώντας τους συναδέλφους σας με στυλάκι του ΄"Εγώ είμαι το καλύτερο όπλο του φόρουμ! Ο πιστολέρο της Πιτσιλιάς και Μαραθάσσας!!!" Και αρχίζουν τα "Δεν σε πιστεύω" και τα "Εισαι λαφαζάνης" και "Αυτοί οι λαγοί είναι της νύκτας!".

Υπήρχε πιθανότητα ανάμεσα σε όλα τα μέλη του φόρουμ να μη βρεθεί έστω και ένας να αντιδράσει με της φωτογραφίες του αποχωρήσαντα συνάδελφου ? Ελάχιστες ως ανύπαρκτες. Μπορεί ο άνθρωπος να έλεγε την αλήθεια, μπορεί να έλεγε λαφαζανιές. Εάν μπορούσε έστω και ένας από τους συναδέλφους να μου εγγυηθεί ότι δεν θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο στο μέλλον, θα το δεκτώ.

Όμως στο τέλος της ημέρας, είμαστε πλην ένας.

Σ. Μακρής
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”