Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από virtualgreek »

louisll έγραψε:
virtualgreek έγραψε:
virtualgreek έγραψε: Η επίδειξη των θηραμάτων μόνο ανταγωνισμό προκαλεί και κατά συνέπεια υπέρμετρη καρπωφορία.

Καιρός να αλλάξει το πράγμα.

Πήγες κυνήγι, πήρες ένα λαγό ή ένα ζευγάρι πέρδικες, φτάνει. Δεν είναι χορτασιά.

Σ.

Έχασα πολλά επεισόδια. Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα πρόσεξα μία φιλονικία και μία διόλου ευχάριστη αποχώρηση. Και εάν έχω καταλάβει σωστά, εκτός από την επιφανειακή και αχαλίνωτη φιλονικία κατά βάθος υπήρχε μία δυσπιστία προς το άτομο που αποχώρησε για το εάν κτύπησε ένα αυξημένο αριθμό θηραμάτων ή όχι.

Λέχθηκαν διάφορα. Ότι το θήραμα ίσως ήταν της νύκτας, ότι Α, ότι Β κλπ. Αναφέρθηκε και ο παράγοντας ζήλεια.

Ανάτρεξα λοιπόν στην πρώτη σελίδα αυτής της ενότητας και βρήκα ένα μήνυμα μου το οποίο παραθέτω πιο πάνω. Μήπως στην τελική η επίδειξη θηράματος κάνει κακό ?

Σ. Μακρής

(ΥΓ. Είδατε κανένα από τους μεγαλύτερους σε ηλικία κυνηγούς να αναφέρουν ποτέ τι καρπώθηκαν, πόσο μάλλον να βάλουν φωτογραφία ? Η μήπως αυτοί δεν κτύπησαν καθόλου θήραμα ?)

Σάββα πρέπει να είσαι μεγάλος σε πολλά πράματα νε μεν βάλεις και να μην σε ενδιαφέρει
Μην ξεχνάς ότι στο κυνήγι θέλεις να σε παραδέχονται και να σε θαυμάζουν όπως και σε άλλα σπορτ
Για κάρπωση δεν θα μιλήσω αλλά κάπου παρασυρόμαστε και δεν θέλουμε να μας βλέπουν παπαγάλους ....Ακόμα και η πίεση που ασκείται από συγγενικά άτομα 'μα εν έπιασες τίποτε ;' ....'γιατ'ι πάεις' ...... μόνο αρνητικά έχει στην όλη υπόθεση
Πρέπει να δικαιολογήσεις τις ώρες σου,τα 50 ευρώ κάθε φορά Minimum, τους σκύλλους για το πρωί και απόγευμα, τα όπλα, τις χαρτούτσιες κτλ
Άμαν δεν βάζεις θήραμα τι θα βάζεις χιλιόμετρα ;
Aς σοβαρευτούμε λίγο εδω μέσα
Να τα δικαιολογήσω στην σύζηγο μου τα έξοδα όχι στο φόρουμ.

Η πλεονεξία και επίδειξη αποδείκτηκε αρνητική.

Ποιός ο λόγος να συναντιόμαστε να σώσουμε το θήραμα, να σπείρουμε, να κάνουμε Α και Β κλπ κλπ όταν μας κυριεύει η πλεονεξία και η αχορτασιά.

Το κυνήγι είναι βασιλικό άθλημα. Το φωνάζουμε, το διαλαλούμε και κανένας δεν μας ακούει και δεν μας πιστεύει πλεόν. Φωνάζουμε ότι το θήραμα στην Κύπρο πάει να εξαλειφθεί και φωνή βοώντος εν τη ερήμο.

Τα λόγια μας δεν αντικατοπτρίζουν τις πράξεις μας.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από 'petros' »

virtualgreek έγραψε:
virtualgreek έγραψε: Η επίδειξη των θηραμάτων μόνο ανταγωνισμό προκαλεί και κατά συνέπεια υπέρμετρη καρπωφορία.

Καιρός να αλλάξει το πράγμα.

Πήγες κυνήγι, πήρες ένα λαγό ή ένα ζευγάρι πέρδικες, φτάνει. Δεν είναι χορτασιά.

Σ.

Έχασα πολλά επεισόδια. Διαβάζοντας τα προηγούμενα μηνύματα πρόσεξα μία φιλονικία και μία διόλου ευχάριστη αποχώρηση. Και εάν έχω καταλάβει σωστά, εκτός από την επιφανειακή και αχαλίνωτη φιλονικία κατά βάθος υπήρχε μία δυσπιστία προς το άτομο που αποχώρησε για το εάν κτύπησε ένα αυξημένο αριθμό θηραμάτων ή όχι.

Λέχθηκαν διάφορα. Ότι το θήραμα ίσως ήταν της νύκτας, ότι Α, ότι Β κλπ. Αναφέρθηκε και ο παράγοντας ζήλεια.

Ανάτρεξα λοιπόν στην πρώτη σελίδα αυτής της ενότητας και βρήκα ένα μήνυμα μου το οποίο παραθέτω πιο πάνω. Μήπως στην τελική η επίδειξη θηράματος κάνει κακό ?

Σ. Μακρής

(ΥΓ. Είδατε κανένα από τους μεγαλύτερους σε ηλικία κυνηγούς να αναφέρουν ποτέ τι καρπώθηκαν, πόσο μάλλον να βάλουν φωτογραφία ? Η μήπως αυτοί δεν κτύπησαν καθόλου θήραμα ?)
Φιλε Σαββα για ακριβως αυτα που ειπες και πολυ σωστα μαλιστα πολλοι απο εμας σταματησαν να βαζουν φωτογραφιες η δεν εβαλαν ποτε γιατι ολο και καποιος θα βρεθει να καμει την αρχη λογο ζηλιας η δυσπιστιας η οτιδηποτε αλλο ξεκινοντας μια αχριαστη συζητηση και στο τελος ιδου τα αποτελεσματα.
Αυτα φυσικα δεν γινονται μονο για θηραματα αλλα και για θεματα τα οποια επιμενει καποιος οτι ''Εγω τα ξερω ολα και δεν εχετε οι υπολοιποι ιδεα και αλλα πολλα'' και ξεκινουν οπως την αγελη με τους λυκους και τσιλουν τον οποιοδηποτε παει να πει την γνωμη η αποψη του μες το λαιμο η και το αντιθετο.

Το φορουμ εγινε για εμας να μαθουμε κατι παραπανω που δεν ξεραμε,

Να βοηθησει ο ενας τον αλλο σε θεματα που καποιος αλλος ξερει κατι παραπανω,

Να δωσουν συμβουλες οι πιο μεγαλοι σε νεους στο αθλημα ,

Να ενημερωθει κατα καποιο τροπο πρωτος σε θεματα κυνηγιου,

Φωτογραφιες παλι δημιουργηθηκε το θεμα απο εμας τους ιδιους για εμας για να δουμε η και να δειξουμε την καρπωση της εξορμισης στους φιλους συγκυνηγους και να τους δωσουμε η να μας δωσουν τη χαρα και να νοιωσουμε εκεινες τις στιγμες χαρας οπως τις ενοιωσαν αυτοι,

Να αναπτυχθουν φιλιες που κρατουν κατα την γνωμη μου για παντα
Αλλα ................. :( :(
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

ΝΑΙ ΡΕ antreasanna ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ.
Ο ΦΙΛΟΣ Ο DIMITRIS SAVVA ΠΧ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΣΕΒΆΜΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΙ ΚΑΤ ΕΜΕ ΣΕ ΣΝΑ ΠΟΛΥ ΣΕΒΑΣΤΟ ΑΤΟΜΟ.
ΟΙ ΠΙΚΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΑΓΕΝΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΘΕΑΣΗΣ ΤΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΚΑΛΟ ΚΑΝΕΙ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΙΞΗΓΗΘΕΙ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ kalamara ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΟΓΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΗΞΕ.
ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ,Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ.
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
andreasana210326
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: 18 Σεπ 2012, 15:07
Τοποθεσία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από andreasana210326 »

φιλε νομιζω το πηρες πολυ μακρυα το 8εμα......και εισαι λιγακι υπερβολικος.

δεν ειπαμε να καρπω8ουμε του κοσμου το 8ηραμα και να κανουμε διαγωνισμο ποιος κτυπησε τα παραπανω.....και στη συνεχεια να το προβαλλουμε δημοσια.

ειναι και η προσωπικη ικανοποιηση του οποιοδηποτε κυνηγου.

μην ξεχναμε οτι υπαρχει και το κοτα σε κα8ε εξορμηση το οποιο υποτι8εται πρεπει να τηρητε.

προσωπικα γνωριζω κυνηγους παλιους οι οποιοι σε φλομωνουν στα ψεματα οσον αφορα την καρπωση γτ παλια ηταν και καλα ΜΕΓΑΛΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ και με τα σημερινα κυνηγετικα δεδομενα κτυπουν το 1/4 του 8ηραματος του επαιρναν παλια. οποτε πιστευω εχει να κανει και με το χαρακτηρα του κα8ενος αν ο ιδιος 8ελει να προβαλει τι εχει κτυπησει... και με το χαρακτηρα του κα8ενος αν 8α πικκαριστει ή 8α παρουσιασει σκηνεσ ζηλειασ στην επιτυχια του αλλου. δεν βλεπω κατι κακο και αρνητικο στο 8εμα αυτο και μακαρι οι φιλοι κυνηγοι να βαζουν περισσοτερες φωτος....εξαλλου το φορουμ ειναι και πιο ομορφο και πιο ολοκληρωμενο με τετοιες φωτος
sotiris!129

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε Σαββα
αν εμπενα εχτες και εγραφα επαιξα 10-20-50-100 ζικλες οι παραπανω ηταν να πουν εν λαφαζανης τουτος οι αλλοι που με ξερουν ασεν και λιο ηταν να πουν οκ αστιεφκει ζε ζινοι που με ξερουν καλα ηταν να με πιαν τηλεφωνο να κανονισουμε τραπεζι να τες φαμε!
ενο με μια φωτογραφια πιστεψαν ολοι πως ΝΑΙ εχει ζικλες :lol: !
και την Κυριακη μακαρι να γραψω ΝΑΙ εχει φασες !!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Max
Full Member
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011, 12:15

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από Max »

Εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις φωτογραφίες από τα θηράματα, φτάνει μην το κάνουμε επιδεικτικά.
Καμιά φορά οι φωτογραφίες δεν έχουν σημασία για μένα. Αν πχ βάζει φωτογραφία ο Sotiris!129 με 20-25 τζικλες εμένα μου λεέι απλά οτι ο συγκεκριμένος κυνηγός έπαιξε τόσες τζικλες και ΟΧΙ ότι έγέμωσε η Κυπρος τζίκλες. Επειδη γυρίζουμε και εμεις μέρα νύχτα πας τα βουνα και 20 τζικλες εν είδα ακόμα στους τοπους που πάω αμαν τες προσθέσεις. Πιθανόν οι τόποι που πήγα να μην έχει τζικλες.
Για να καταλήξω η άποψη μου για το θήραμα βασίζεται στις δικές μου εμπειρίες και όχι από τις φωτογραφίες των άλλων.
sotiris!129

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Max έγραψε:Εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις φωτογραφίες από τα θηράματα, φτάνει μην το κάνουμε επιδεικτικά.
Καμιά φορά οι φωτογραφίες δεν έχουν σημασία για μένα. Αν πχ βάζει φωτογραφία ο Sotiris!129 με 20-25 τζικλες εμένα μου λεέι απλά οτι ο συγκεκριμένος κυνηγός έπαιξε τόσες τζικλες και ΟΧΙ ότι έγέμωσε η Κυπρος τζίκλες. Επειδη γυρίζουμε και εμεις μέρα νύχτα πας τα βουνα και 20 τζικλες εν είδα ακόμα στους τοπους που πάω αμαν τες προσθέσεις. Πιθανόν οι τόποι που πήγα να μην έχει τζικλες.
Για να καταλήξω η άποψη μου για το θήραμα βασίζεται στις δικές μου εμπειρίες και όχι από τις φωτογραφίες των άλλων.
α και με αφορμη αυτο το ποστ
απλα δεν λεω πως ειναι γεματη η Κυπρος ζικλες, ναι φετος ειναι μια χαλια χρονια το βλεπω οπως ολοι σας! απλα εχει κομματια που ναι εχουν λιγα πουλια και με λιγη ωρα παραπανω μπορει καποιος να παρει ενα Α αποτελεσμα και να σωσει την εξωρμηση του!
απλα θελουν ωρα ψαξηματος παρα πρην 10 χρονια που ηταν παντου!
η παρεα μου εχει που τα σημερα ψαχνει ζικλες για την Κυριακη αν ηταν να παω μαζι τους τοτε θα εψαχνα και εγω!
istriano ®

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από istriano ® »

Εγω συμφωνω 100% με τον φιλτατο Σαββα Μακρη. Το "φωτορεπορταζ" δεν προσφερει τιποτε το ουσιοδες. Παρα μονο μεγαλωνει τις αντιζηλειες. Ασε που υπαρχουν και οι καιροσκοποι, που θα σου το παιξουν και φιλοι αν δειχνεις οτι παιζεις πολλη θηραμα.
Και η αλλη οψη του νομισματος, τι πιο ευκολο να ξεγελασει καποιους ευκολοπιστους ο οποιοσδηποτε, ουτος ωστε να το εκμεταλλευτει ειτε κερδοσκοπικα η' αλλως πως.
Fanos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Αύγ 2010, 14:09

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από Fanos »

istriano έγραψε:Εγω συμφωνω 100% με τον φιλτατο Σαββα Μακρη. Το "φωτορεπορταζ" δεν προσφερει τιποτε το ουσιοδες. Παρα μονο μεγαλωνει τις αντιζηλειες. Ασε που υπαρχουν και οι καιροσκοποι, που θα σου το παιξουν και φιλοι αν δειχνεις οτι παιζεις πολλη θηραμα.
Και η αλλη οψη του νομισματος, τι πιο ευκολο να ξεγελασει καποιους ευκολοπιστους ο οποιοσδηποτε, ουτος ωστε να το εκμεταλλευτει ειτε κερδοσκοπικα η' αλλως πως.
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Η επιδειξη θηραματων ενθαρυνει τον ανταγωνισμο και την πονηστικομαρα τσαι εν δαμε που χανετε ο αγνος ο κυνηγος. Εν δαμε που το χομπι γινετε αρρωστια τσαι αμα γινει αρρωστια σαστα ξε εγυρασην.
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Αποτελέσματα ενδημικού σεζόν 2012-13

Δημοσίευση από HUNTER »

Fanos έγραψε:
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Η επιδειξη θηραματων ενθαρυνει τον ανταγωνισμο και την πονηστικομαρα τσαι εν δαμε που χανετε ο αγνος ο κυνηγος. Εν δαμε που το χομπι γινετε αρρωστια τσαι αμα γινει αρρωστια σαστα ξε εγυρασην.


Ορθοτατος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”