Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

τσε σωτήρη μου ναι φιλε ένα έχει και ύστερα που 20 χρονια "περτικους" διότι να μάθετε να "πιενετε" και αλλου πας τα βουνά που εν πατα μούγια να fkenei ο κώλος σας για να παίξετε 1 και εκείνο το 1 να πρέπει να του γελάσεις για να τον παίξεις δεν εννοώ g`σένα σωτήρη για να μεν παρεξηγηθώ ενός γενικά ήρατο πολλές φορες αλλα επειδή οι πιο πολλοί θέλουν να fkoyn πάνω σε ένα boynaloyi και να παίξουν 2-3 g`αυτό γίνετε όλη αυτή η συζήτηση το αν έχει η όχι "περτιτσια"
EPANIEL POWER
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από kypros »

Ο ανθυμος ειπε ακριβως τι ηθελα να πω και συμφωνω απολυτα....

Σωτηρη ξεκολλα με τα ρεχτα και τα ρεχτα....εκαμες το το μεσανατολικο. Παρτο αποφαση, εν τοσος πολυ ο κοσμος την πρωτη μερα που αμα πετασει πουλι οσπου να ξανακατσει εν αν περασει πουπανω που καποιον ο οποιος πολλα λογικα εν νατο παιξει....και καμνεις το και εσυ και ουλλοι. Αρα θελεις εν θελεις ρεχτα παντα θα παιζουνται. Αμα βαλεις 300 πουλια πας σε ενα κλουβι στη μουτι ειναι ανποφεκτο να κουλιασουν ουλλοι γυρω της κλουβας.... Ειτε ρεχτα ειτε σηκοτα ειτε βουρητα τα πουλια εν εχουν σωτηρια. εν νεν γιαυτο που λιφκει το θηραμα.

Δευτερο κρινεις τον μαρινο χωρις να εισαι σε θεση να τον κρινεις. Τουτο δειχνει τον επιπολαιο τροπο που σκεφταισε. Το ποσα χρονια κυνηγα ο καθενας δεν λενε κατι. Ειναι οι ωρες τριβης και η ποιοτητα των ωρων αυτων που δημιουργουν διαφορες γνωσεων και εμπειριων. Εγω που εχω την τιμη να κυνηγω μαζι του, και που κυνηγω μανιακα διπλασια χρονια που σενα σε πολλες χωρες του κοσμου και ολα τα θηραματα , σε διαβεβαιω οτι ακομα μαθαινω πραματα που το μαρινο και την ποιοτητα των γνωσεων του...εσυ ποθεν στα ποθεν παρουσιαζεσε ως ο κριτης των παντων?
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Άβαταρ μέλους
Panmoy
Full Member
Δημοσιεύσεις: 485
Εγγραφή: 21 Οκτ 2010, 10:20

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από Panmoy »

Ο κυνηγός με την άκρως απόλυτη του έννοια δεν κρίνεται από τα χρόνια που κυνηγά αλλά από ένα σωρό άλλους παράγοντες όπως το ένστικτο (ταλέντο), η τριβή με το αντικείμενο και υπό πια μορφή (έπιασες όπλο πριν 20 χρόνια και τι μ'αυτό....ή και το αντίθετο, έπιασες όπλο πριν 2 χρόνια αλλά κεντάς..), οι εικόνες που αποκόμησες εαν είχες την τύχη να κυνηγήσεις με τον παππού σου, τον πατέρα σου στο βουνό από τότε που ήσουν μωρό, όλα συνθέτουν μια κυνηγετική προπαίδεια, η οποία εξελίσσεται σε συνεχόμενη παιδεία΄που δεν σταματά ποτέ μέχρι το τέλος της κυνηγετικής σου καριέρας... Ο Μαρίνος τον οποίο και γνωρίζω από την 1η μέρα της ζωής του δεν μπορεί να κριθεί από κανέναν για την κυνηγετική του προπαίδεια και ταλέντο παρά μόνο στην εξελικτική παιδεία η οποία΄σίγουρα είναι διαδικασία προσωπικής ανάπτυξης για όλους ανεξαίρετα. Και με το πάθος που τον διακατέχει είμαι σίγουρος ότι θα ξεπεράσει και τα σοβαρά επιτεύγματα που είχε στη θάλασσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Και κάτι τελευταίο...ο καλός ο κυνηγός σίγουρα μιλά για τα επιτεύγματα του αλλά αφήνει τους άλλους να τον "εξυμνούν" βάση του χαρακτήρα του πρώτιστα και μετά των θηραμάτων του.
istriano ®

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από istriano ® »

Συναδελφοι το προβλημα δεν αν κανεις παγανια η σταμα. Το προβλημα ειναι αν βλεπεις το κυνηγι σαν χομπυ και διασκεδαση η' σαν θεμα αριθμητικης καρπωσης. Το προβλημα ολο το δημιουργουν κατα την αποψη μου, οι τυποι που η μονη τους εγνοια ειναι αν την νυκτα που θα παν στον καφενε επαιξαν παραπανω που ουλλους τους αλλους. Αυτοι ειναι οι τυποι που κυνηγουν πας τα τελια της κλουβας, ειναι οι τυποι που κατεβαζουν 12 σκυλια που το διπλοκαμπινο (οπως σημερα 3 ατομα 12 σιηλλους). Αυτοι οι τυποι δεν σεβονται τον συναδελφο τους που κυνηγα διπλα τους θα σεβαστουν το θηραμα; Κυνηγουν μονο για το σημερα χωρις ουδολως να τους ενδιαφερει το αυριο. Με αυτα τα κοπροσκυλλα πρεπει να τα εχουμε και οχι να τσακωνομαστε μεταξυ μας αν το περπατητο η' το καρτερι ειναι σωστο η λαθος τροπος κυνηγιου.
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από peanut5020 »

istriano έγραψε:Συναδελφοι το προβλημα δεν αν κανεις παγανια η σταμα. Το προβλημα ειναι αν βλεπεις το κυνηγι σαν χομπυ και διασκεδαση η' σαν θεμα αριθμητικης καρπωσης. Το προβλημα ολο το δημιουργουν κατα την αποψη μου, οι τυποι που η μονη τους εγνοια ειναι αν την νυκτα που θα παν στον καφενε επαιξαν παραπανω που ουλλους τους αλλους. Αυτοι ειναι οι τυποι που κυνηγουν πας τα τελια της κλουβας, ειναι οι τυποι που κατεβαζουν 12 σκυλια που το διπλοκαμπινο (οπως σημερα 3 ατομα 12 σιηλλους). Αυτοι οι τυποι δεν σεβονται τον συναδελφο τους που κυνηγα διπλα τους θα σεβαστουν το θηραμα; Κυνηγουν μονο για το σημερα χωρις ουδολως να τους ενδιαφερει το αυριο. Με αυτα τα κοπροσκυλλα πρεπει να τα εχουμε και οχι να τσακωνομαστε μεταξυ μας αν το περπατητο η' το καρτερι ειναι σωστο η λαθος τροπος κυνηγιου.
+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Εκτες εβκαλα τους 2 σκυλλους μου γερμαν ποιντερ στο χωρκο και ειδα εναν κυριο με επτα σκυλια mix ratsa και εβκαλαν ενα λαο, ετσιλισαν τον, ο μαστρος τους εν επηρε χαπαρι και τα σκυλλια ερουφησαν τον στο πι και φι... ουτε τον ειδε ο παρεας ,εν εχουμε σωτηρια κοπελια γιατι απλα ειμαστε κυπραιοι....
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
Γιατρός

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από Γιατρός »

Η εμπειρία πάει συνάρτηση με την επιμονή και όχι με τα χρόνια
Καλημέρα σας
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ρε εσεις απλα και καθαρα
1)που εγραψα πως ο Μαρινος παει και παιζει περτιζια της κλουβας??? δηλαδη φκαλεται ουλοι συνπερασματα μονοι σας εν καταλαβω τι λετε!!! Η Σταση του οπως και πολους αλλους με πηραξε που ενω συνφονουν δεν μιλανε για να μην θιξουν ατομα και καταστασης κρατουν οριακη σταση και λενε ενα "εχεις δικαιο αλλα μεν εισαι απολητος μπορει να μεν εγα'''''σε εψες ο αθρωπος και να θελει να παιξε 4-5 ρεχτους να φκαλει τα νεβρα του"

2)εκαμα αναφορα στα χρονια 12-2 και λετε το σαμπος και εν νεν τιποτε " εγω κυνηγω 12 χρονια εσυ 2 με το ζορι εφτασα βουνα γεματα πεφκα ζε περτιζια ζε παω τωρα ζε εν ροτσοι σκετοι εκρουσαν τα ουλλα καθε βουνο εχει σπιτι!!!" ξαναικιαβαστε τουτι την γραμμη εν στα χρονια που θελα να δοσεται συνμασια ο3α στο τι αλαξε μεσα σε 1 δεκαετια???? και το τι θα γινει στην επομενη που ηταν το θεμα μιας εξαρχης ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΗΓΙ

3)Ανθιμε μου το (driven partridge) ξερω ακριβος τι ειναι ! οπως ειπες και εσυ τα περδικια οδηγουνται στα ποστα σφαγης απο ατομα της παρεας σε θηραμα εκτρωφης στην Κυπρο ξερεις επειδη ειμαστεν πιο εξυπνοι εκαμαμε το λιον αλλιος "καρτερα καπιον μαλακαν να φκει πανω παιζουμεν συναμα καμιαν ζιξκλουν να περασει η ωρα οσπου να συκοσει τους τοπουζοπερτικους και να δοκουν πανω μας)

4) σε αλλες χωρες της Ευρωπης κυνηγουν με ομοιώματα φάσες αυτο γινεται γιατι οι αριθμοι του συνκεκριμενου πουλιου τους επιτρεπουν την ασκηση αυτης της μορφης θηρας! εμας που δεν μας το επιτρεπουν οι αριθμοι τις φασας δεν γινεται να κυνηγισει καποιος ετσι!

Το οτι επιτρεπεται δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ!!! οπως ειπα: Πως να το απαγορευσουν και να ελεξουν κατι τετειο? να βαλουν 50 000 θηροφιλακες 1 με τον καθενα για να βλεπει τι γινετε? Σοβαρεφτητε νακουρην ακου επιτρεπεται !!!

και ναι ρε Ανθιμε μου εγω ως ο Αθκιασερος της παρεας ειχα μονο 1 εβδομαδα ολοκληρο το καλοκαιρι για να φορμαρω τον σκυλο μου ετσι και εγω μεσα σε αυτη την τελεφτεα εβδομαδα παω που το προι σε περιοχες που ειναι υποψιφιες για να παω κυνηγι την πρωτη μερα οπου το θηραμα ειναι πιο αρεο σε συνθικες κυνηγιου... και το απογευμα για ξεσηκοματα φραγκολινας σε απαγορευμενες 2 τοπους 1 καθε μερα για να φκαλει ο σκυλος μερικα να φερει τα μιλια του!

εχει 2 μερες λετε για εργα "κανε κατι δοσε το παραδειγμα και τοτε αυτοι που σε σεβονται θα ακολουθισουν" ενω στην πραγματικοτητα ακομη και τα δικα σας εργα δεν χερουν αναγνωρησης απο αυτι την μεριδα αθρωπων!
ποσο μαλον τα δικα μου εργα που δεν μπορουν να φανουν! ο Κυπρος ακομα και τωρα λεει "ουλοι παιζουν ακομα ζε εσυ ρεχτα περτιζια" (ΡΕ ΚΥΠΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΓΕΡΙΜΑ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ) ομως πως αραγε να αποδειξω αυτο και ποιος πραγματικα ο λογος για να αποδηξω κατι?
δαμε ο Αρηστος εκαμε DVD με 1 σκυλι λαγου πως γινεται η δουλεια σου και δεν χρειαζεσαι μαντρα σκυλον οπως κανουν μερικοι και εφκαλαν το DVD στημενο... τον λαο της κλουβας.... τες χαρτουτσιες τηλεκατεφθινομενες!!!
απλα οταν ο αλλος δεν θελει να χονεψει κατι δεν θελει
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από HUNTER »

sotiris!129 έγραψε:ρε εσεις απλα και καθαρα
1)που εγραψα πως ο Μαρινος παει και παιζει περτιζια της κλουβας??? δηλαδη φκαλεται ουλοι συνπερασματα μονοι σας εν καταλαβω τι λετε!!! Η Σταση του οπως και πολους αλλους με πηραξε που ενω συνφονουν δεν μιλανε για να μην θιξουν ατομα και καταστασης κρατουν οριακη σταση και λενε ενα "εχεις δικαιο αλλα μεν εισαι απολητος μπορει να μεν εγα'''''σε εψες ο αθρωπος και να θελει να παιξε 4-5 ρεχτους να φκαλει τα νεβρα του"

2)εκαμα αναφορα στα χρονια 12-2 και λετε το σαμπος και εν νεν τιποτε " εγω κυνηγω 12 χρονια εσυ 2 με το ζορι εφτασα βουνα γεματα πεφκα ζε περτιζια ζε παω τωρα ζε εν ροτσοι σκετοι εκρουσαν τα ουλλα καθε βουνο εχει σπιτι!!!" ξαναικιαβαστε τουτι την γραμμη εν στα χρονια που θελα να δοσεται συνμασια ο3α στο τι αλαξε μεσα σε 1 δεκαετια???? και το τι θα γινει στην επομενη που ηταν το θεμα μιας εξαρχης ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΗΓΙ

3)Ανθιμε μου το (driven partridge) ξερω ακριβος τι ειναι ! οπως ειπες και εσυ τα περδικια οδηγουνται στα ποστα σφαγης απο ατομα της παρεας σε θηραμα εκτρωφης στην Κυπρο ξερεις επειδη ειμαστεν πιο εξυπνοι εκαμαμε το λιον αλλιος "καρτερα καπιον μαλακαν να φκει πανω παιζουμεν συναμα καμιαν ζιξκλουν να περασει η ωρα οσπου να συκοσει τους τοπουζοπερτικους και να δοκουν πανω μας)

4) σε αλλες χωρες της Ευρωπης κυνηγουν με ομοιώματα φάσες αυτο γινεται γιατι οι αριθμοι του συνκεκριμενου πουλιου τους επιτρεπουν την ασκηση αυτης της μορφης θηρας! εμας που δεν μας το επιτρεπουν οι αριθμοι τις φασας δεν γινεται να κυνηγισει καποιος ετσι!

Το οτι επιτρεπεται δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ!!! οπως ειπα: Πως να το απαγορευσουν και να ελεξουν κατι τετειο? να βαλουν 50 000 θηροφιλακες 1 με τον καθενα για να βλεπει τι γινετε? Σοβαρεφτητε νακουρην ακου επιτρεπεται !!!

και ναι ρε Ανθιμε μου εγω ως ο Αθκιασερος της παρεας ειχα μονο 1 εβδομαδα ολοκληρο το καλοκαιρι για να φορμαρω τον σκυλο μου ετσι και εγω μεσα σε αυτη την τελεφτεα εβδομαδα παω που το προι σε περιοχες που ειναι υποψιφιες για να παω κυνηγι την πρωτη μερα οπου το θηραμα ειναι πιο αρεο σε συνθικες κυνηγιου... και το απογευμα για ξεσηκοματα φραγκολινας σε απαγορευμενες 2 τοπους 1 καθε μερα για να φκαλει ο σκυλος μερικα να φερει τα μιλια του!

εχει 2 μερες λετε για εργα "κανε κατι δοσε το παραδειγμα και τοτε αυτοι που σε σεβονται θα ακολουθισουν" ενω στην πραγματικοτητα ακομη και τα δικα σας εργα δεν χερουν αναγνωρησης απο αυτι την μεριδα αθρωπων!
ποσο μαλον τα δικα μου εργα που δεν μπορουν να φανουν! ο Κυπρος ακομα και τωρα λεει "ουλοι παιζουν ακομα ζε εσυ ρεχτα περτιζια" (ΡΕ ΚΥΠΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΖΩ ΤΑ ΓΕΡΙΜΑ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ) ομως πως αραγε να αποδειξω αυτο και ποιος πραγματικα ο λογος για να αποδηξω κατι?
δαμε ο Αρηστος εκαμε DVD με 1 σκυλι λαγου πως γινεται η δουλεια σου και δεν χρειαζεσαι μαντρα σκυλον οπως κανουν μερικοι και εφκαλαν το DVD στημενο... τον λαο της κλουβας.... τες χαρτουτσιες τηλεκατεφθινομενες!!!
απλα οταν ο αλλος δεν θελει να χονεψει κατι δεν θελει


Σωτηρη,
Η εκπαιδευση των σιηλλον στες απαγορευμενες περιοχες αυτη την περιοδο δεν απαγορευτε?
Απλα θελω να σας πω οτι ουλλοι δαχτυλοδειχνουμεν τον εναν τσε τον αλλον αλλα την καμπουρα την δικη μας εν τη θωρουμε κοπελια. Πως γινετε ρε Σωτο να λεις για τους αλλους αφου τσε εσυ με τον εναν η τον αλλον τροπο παρανομης.
istriano ®

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από istriano ® »

Φιλε Hunter, απαγορευεται για ουλλους εμας τους νομιμους μ...ες, και συναμα επιτρεπεται για ολους τους καλους λαθροθηρες (χωρις να εννοω τον Σωτηρη). Το να μπει καποιος απο εμας με 1-2 σκυλια θα βουρησουν να μας γραψουν ενω τους γνωστους αγνωστους που μπαινουν τα βραδια και θεριζουν οτι ξεμουττα δεν τους ενοχλουν, τους φοβουνται. Το κακο τελικα ποιοι το κανουν εμεις η' αυτοι;
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από HUNTER »

istriano έγραψε:Φιλε Hunter, απαγορευεται για ουλλους εμας τους νομιμους μ...ες, και συναμα επιτρεπεται για ολους τους καλους λαθροθηρες (χωρις να εννοω τον Σωτηρη). Το να μπει καποιος απο εμας με 1-2 σκυλια θα βουρησουν να μας γραψουν ενω τους γνωστους αγνωστους που μπαινουν τα βραδια και θεριζουν οτι ξεμουττα δεν τους ενοχλουν, τους φοβουνται. Το κακο τελικα ποιοι το κανουν εμεις η' αυτοι;
Φιλε Ιστριανο το ποιντ μου στο πιο πανω σχολιο ηταν αλλο για τον Σωτηρη.

Στο ερωτημα σου φιλε ποιοι κανουν το κακο, θα πω οτι και οι δυο πλευρες καμνουν κακο.
Ασχετο αν καμνουν λιο, η θεριζουν οπως λες, στην τελικη και οι δυο ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ.
δεν εχει παρανομο λιο τσε παρανομο πολλα. Αν ουλλοι κατσουμε κατω τσε συλλογιστουμε
ειμε σιγουρος οτι 99% αν οχι 100% απο εμας εχουμε παρανομηση εστω τσε μια φορα.
Γιαυτο λεω τσε στο Σωτηρη , Εσυ φιλε δεν παρανομεις? Σαστην πλευρα την δικη σου πρωτα τσε τους ρεχτους
περτικους αιστους τελευτεους τσε εννα εβρουμε λυση τσε για τσινους.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”