Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Απάντηση
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

φιλε Hunter χωρις να θελω να σου δικαιολογιθω αλλο η εξασκηση σκυλων σε κλειστες κυνηγετικα περιοχες
και αλλο να εξασκεις τον σκυλο σου στην "αυλη" του σπιτιου σου!
δεν ειναι κλειστα κυνηγετικη περιοχη ειναι 5-6 χωραφκια περιτριγυρισμένα απο σπιτια που δεν ξερω γιατι μπορει ναν χαλιτικα αλλα δεν εχει σπιτια μεσα...τωρα που εν θερισμενα αν εθελα να καμω ζημια με ενα αεροβολο δεν αφεινα 1ν! εχτες για να καταλαβεις την 1 που τες 14 εφκαλε την ο σκυλος που το τοιχον του σπιτιου! εκαθετουν πουκατω που το τοιχουιν του σπιτιου διπλα που το γρασιδην!
+ οτι το γεγονος οτι τα πουλια ειναι εκει και πολλαπλασιαστηκαν ειναι καθαρα δικη μου δουλεια!εγω ποτιζω εγω ταιζω εγω καθαριζω τες ποντικες... που αλλου θα εβρεις 20+φραγκολινες, και 25+ περδικια και καμια 30 φασες μεσα σε ετσι μικρο τοπο μεσα στα σπιτια? Αλλο λιο να τους φκαλω και ονοματα για να καταλαβεις!
γιατι αν ειδες τα video εν ολα κοντινα πλανα και επεξεργασμενα για να γινουν ακομα πιο κοντινα στο πουλι για να μεν φενουντε τα σπιτια γιρο και να προδιδω τον τοπο! και σε οσες περιπτοσεις δεν το εκανα δεν υπαρχει περιπτωσει να μεν φανει σπιτι που στες περισοτερες φορες ειναι λιγοτερο απο 10 μετρα απο το πουλι! ακουεις σκυλους τον σπιτιον να λασουν ακουεις αθρωπους που τα σπιτια να μιλουν γιαυτο βαζω τραγουδι και παιζει!!!
TZIPRAKOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 22:11

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από TZIPRAKOS »

sotiris!129 έγραψε:φιλε Hunter χωρις να θελω να σου δικαιολογιθω αλλο η εξασκηση σκυλων σε κλειστες κυνηγετικα περιοχες
και αλλο να εξασκεις τον σκυλο σου στην "αυλη" του σπιτιου σου!
δεν ειναι κλειστα κυνηγετικη περιοχη ειναι 5-6 χωραφκια περιτριγυρισμένα απο σπιτια που δεν ξερω γιατι μπορει ναν χαλιτικα αλλα δεν εχει σπιτια μεσα...τωρα που εν θερισμενα αν εθελα να καμω ζημια με ενα αεροβολο δεν αφεινα 1ν! εχτες για να καταλαβεις την 1 που τες 14 εφκαλε την ο σκυλος που το τοιχον του σπιτιου! εκαθετουν πουκατω που το τοιχουιν του σπιτιου διπλα που το γρασιδην!
+ οτι το γεγονος οτι τα πουλια ειναι εκει και πολλαπλασιαστηκαν ειναι καθαρα δικη μου δουλεια!εγω ποτιζω εγω ταιζω εγω καθαριζω τες ποντικες... που αλλου θα εβρεις 20+φραγκολινες, και 25+ περδικια και καμια 30 φασες μεσα σε ετσι μικρο τοπο μεσα στα σπιτια? Αλλο λιο να τους φκαλω και ονοματα για να καταλαβεις!
γιατι αν ειδες τα video εν ολα κοντινα πλανα και επεξεργασμενα για να γινουν ακομα πιο κοντινα στο πουλι για να μεν φενουντε τα σπιτια γιρο και να προδιδω τον τοπο! και σε οσες περιπτοσεις δεν το εκανα δεν υπαρχει περιπτωσει να μεν φανει σπιτι που στες περισοτερες φορες ειναι λιγοτερο απο 10 μετρα απο το πουλι! ακουεις σκυλους τον σπιτιον να λασουν ακουεις αθρωπους που τα σπιτια να μιλουν γιαυτο βαζω τραγουδι και παιζει!!!
Σωτήρη σε χαιρετώ, πρώτη φορά γράφω στο Forum και η αιτία είσαι εσύ. Ο καθένας κυνηγά οπως ξέρει οπως θέλει και όπως μπορεί, φτάνει το κυνήγι το οποίο κάνει να είναι νόμιμο και να σέβετε και τους άλλους κυνηγούς. Με το να διατυπώνεις ότι "εν ξέρουν να κυνηγούν" και "εννα έχουν το 1/10 του αποτελέσματος μου", είναι δηλώσεις εγωιστικές και ανώριμες. Έχεις την άποψη σου, σεβαστή δεν πρέπει να συμφωνήσουν και οι άλλοι μαζί σου. Προσωπικά εμένα δεν με ένοχλουν οι κυνηγοί που κάθουνται στάμα, μπορεί να εν γερούθκια που εν μπορούν να φκούν πας τις μούττες σαν εμάς, τούτοι εν πρέπει να κάμουν το κέφι τους γιατί ο Σωτήρης θεωρέι οτι εν λάθος??????????
Επίσης έχεις και άποψη για αν τα περδίκια επιδέχονται φέρμα αλλα δεν έχεις σκύλο φέρμας :? :?
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από miky55 »

.ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ 200 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΟΡΑ ΠΟΛΕΩΝ Η ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΣΚΥΛΩΝ.ΚΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΣΕ ΑΚΤΙΝΑ 150 ΜΕΤΡΩΝ ΑΠΟ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ.
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από HUNTER »

sotiris!129 έγραψε:φιλε Hunter χωρις να θελω να σου δικαιολογιθω αλλο η εξασκηση σκυλων σε κλειστες κυνηγετικα περιοχες
και αλλο να εξασκεις τον σκυλο σου στην "αυλη" του σπιτιου σου!
δεν ειναι κλειστα κυνηγετικη περιοχη ειναι 5-6 χωραφκια περιτριγυρισμένα απο σπιτια που δεν ξερω γιατι μπορει ναν χαλιτικα αλλα δεν εχει σπιτια μεσα...τωρα που εν θερισμενα αν εθελα να καμω ζημια με ενα αεροβολο δεν αφεινα 1ν! εχτες για να καταλαβεις την 1 που τες 14 εφκαλε την ο σκυλος που το τοιχον του σπιτιου! εκαθετουν πουκατω που το τοιχουιν του σπιτιου διπλα που το γρασιδην!
+ οτι το γεγονος οτι τα πουλια ειναι εκει και πολλαπλασιαστηκαν ειναι καθαρα δικη μου δουλεια!εγω ποτιζω εγω ταιζω εγω καθαριζω τες ποντικες... που αλλου θα εβρεις 20+φραγκολινες, και 25+ περδικια και καμια 30 φασες μεσα σε ετσι μικρο τοπο μεσα στα σπιτια? Αλλο λιο να τους φκαλω και ονοματα για να καταλαβεις!
γιατι αν ειδες τα video εν ολα κοντινα πλανα και επεξεργασμενα για να γινουν ακομα πιο κοντινα στο πουλι για να μεν φενουντε τα σπιτια γιρο και να προδιδω τον τοπο! και σε οσες περιπτοσεις δεν το εκανα δεν υπαρχει περιπτωσει να μεν φανει σπιτι που στες περισοτερες φορες ειναι λιγοτερο απο 10 μετρα απο το πουλι! ακουεις σκυλους τον σπιτιον να λασουν ακουεις αθρωπους που τα σπιτια να μιλουν γιαυτο βαζω τραγουδι και παιζει!!!

Φιλε Σωτηρη,

Καπου χανεις το νοημα της συζητησης παλε.
Οπως ειπε και ο Μικυ δικαιουσε 250 μετρα απο κατοικοιμενες περιοχες. Οι φραγγολινες δεν νομιζω να τζιταζουν μεσα στα δεκα ποδκια του σπιτιου σου. Οπως τσε να εσηι ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ. Το αν τες ποτιζεις φιλε η ταιζις τες δεν παυη να ειναι αγριο θηραμα και οχι ιδιοκτησια δικη σου. εαν η περιοχη που εκπαιδευης το σκυλλο σου δεν ειναι πανο στο χαρτι της θηρας ως επιτρεπονη παρανομης. Ετσι φιλε να δουμε τα δικα μας πρωτα τσε μετα των αλλον οπως σου εχω πει προηγουμενος.

Φιλικα
Costas_
Full Member
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 03 Μαρ 2010, 14:21

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από Costas_ »

Ρε παιδιά νομίζω κάπου δαμέ ο Σωτήρης αδικείται. Ναι, είναι αλήθεια ότι έχει ένα ιδιόμορφο τρόπο έκφρασης ο οποίος εύκολα παρερμηνευεται, αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που το καταλάβαμε όλοι, και το γεγονός ότι ο άνθρωπος ένα καλοπροαιρετος, θα έπρεπε να κραταμε το νόημα και όχι να παίζουμε με τις λέξεις και να προσπαθούμε να του πιάσουμε το πόδι του με οποιοδήποτε πιθανό τροπο. Διαφορετικά, ακόμα και σε περίπτωση που αυτό που προσπαθούμε να του περάσουμε είναι το μήνυμα ότι απλά πρέπει να είναι πιο διπλωματικος ο τρόπος έκφρασης του, απλούστατα κάνουμε και εμείς το ίδιο λάθος ακόμα και μεγαλύτερο.

Η θέση μου είναι ότι ουδείς αναμαρτητος... Όποταν να χαμηλοσουν λίγο οι τόνοι παρακαλώ και οι παραλογισμοι.


Εάν θελουμε να δούμε άσπρη μέρα μόνο μέσα από την συλλογικότητα αλληλοσεβασμο και την καλή διάθεση μπορούμε. Δεν γίνεται δαμέ που υποτίθεται ότι όλοι θελουμε να παλέψουμε για ένα καλύτερο αύριο να τρωγομαστε μεταξύ μας. Θεωρώ ότι κανένας δεν είναι περιττός και όλοι μπορούμε με τον τροπο μας να προσφέρουμε πολλά .

Μόνο ο μικρός φιλος Ανδρέας έκανε την πιο αξιόλογη εισήγηση και κανένας δεν την υποστήριξε ουσιαστικά ..... Το πρόβλημα δεν είναι ένα μόνο και κάνει, αλλά οσπου τπτ δεν γίνεται τότε μόνο ακραία μέτρα ΙΣΩΣ φέρουν κάποια αποτελέσματα όπως απαγόρευση του ενδημικου για κάποια χρόνια.

Τα σπίτια παντού, η καταστροφή της φύσης, τα σκυλιά τα αέροβολα τα φυτοφάρμακα, ένα πολλά πιο σοβαρά προβλήματα από το αν παίξει κάποιος ένα περτικο στο σταμα ή αν επίε με τον σκύλλ του δίπλα που το σπίτι του που έν κατοικιμένη περιοχή άρα απαγορευμένη
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Τζιπρακο σε χαιρετω και εγω:
1)δυστιχος η ευτιχος οι αριθμοι καρπωσης στο κυνηγι/ψαρεμα αποτελουν αποδειξη στο αν καποιος πραγματικα κατεχει κατι η οχι! δεν μιλω για κρεατοσυλογη η για τυχεα καρπωση ενος θηραματος δηλαδη αν πατησει καπιος ενα λαο 1 φορα και να εχει αποψη μετα για το κυνηγι του λαγου πχ γιαυτο και αναφερα αριθμους και νουμερα οχι απο ΕΓΩΙΣΜΟ!
2)Η ασκηση Θηρας ειναι προνομιο αθρωπινο οπως και η νοημοσύνη! δεν χρειαζομαστε σιγουρα το κρεας για να ζησουμε αρα στο χερι μας ειναι αν θα κυνηγισουμε η οχι! αρα κυνηγαμε γιατι αγαπαμε το "αθλημα" αυτο και οχι γιατι αναγκαζομαστε για να επιβιώσουμε, το κυνηγι δεν ειναι σαν τα αλλα αθληματα και το κανει να διαφερει απο τα αλλα η στιγμες αδρεναλινης που εχει που η καθε συναντηση με θηραμα ειναι διαφορετικη και εχει στιγμες μοναδικες που κανενα αλλο αθλημα δεν εχει!
ομως δεν παβει να εχουμε την νοημοσυνη μας που καθοριζει τι ειναι σωστο και τι λαθος! και αυτο που γινεται ειναι λαθος!
3)Εδω και χρονια οι βιοτοποι μας αντιμετωπιζουν μεγαλο προβλημα στην ποσοτητα θηραματον πολλοι απο αυτους ειναι παντελος νεκροι και γιαυτο ευθυνομασται εμεις οι ανθρωποι... οχι η αρωστια τον λαγον οχι οι καρακαξες και οι αλεπουδες! Τωρα η αρωστια ηταν ακομα ενα μεγαλο πληγμα για τον κυπριακο λαγο αυριο θα ερθει ακομα ενα μεγαλο πληγμα στα περδικια απο αρωστια και σε λιγα χρονια δεν θα εχει τιποτα!
και εμεις τι κανουμε γιαυτο ? τιποτα!!!

Και σε ρωταω τωρα τι απο ολα αυτα αντιπροσωπεύει μια πραξη σαν αυτη? http://www.youtube.com/watch?v=elh-hmsz ... ure=g-hist
1)Τυχεα καρπωση αφου καθαρα οφειλεται στον αν καποιος αλλος βγει στο βουνο και του στιλει τα περδικια στο πιατο! και αν δεν βγει τοτε δεν θα παιξει ΠΟΤΕ ΤΟΥ!!!
2)Στιγμες μοναδικες γεματες αδρεναλινης βλεποντας τον αλλο κυνηγο να φκενει λαχανιαζοντας το βουνο και να αγωνιας να φκενει η αδρεναλινη σου στα υψει "ατε γιε μου φκαρτον καληκοστον και να τον σασω καλα... ατε γιε μου πεψε μου τα"? πολλην αδρεναλινη!
3)Σεβασμο πρως το θηραμα??? που το εκτελουμε σαν ενα πηλενο δυσκο του σκοπευτηριου χωρις κανενα σεβασμο ουτε πρως αυτο το θηραμα που χανεται τοσο αδυκα και ατημα αλλα ουτε πρως τους αλλους κυνηγους και σιγουρα ουτε για το μελον του τοπου, αφου οδεβουμε πρως την καταστοφη και πραξεις σαν αυτες επρεπε να καταδικαζωναι και να απομονώνονται!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩΙΣΜΟΣ να μην σκευτεσαι τους αλλους αλλα μονο την παρτυ σου να μην σκεφτεσαι το μετα αλλα μονο το τωρα να παει σπιτι και να πει επαιξα 5 περτιζια και να εχει παει μονο 100 μετρα, να μην σκεφτεται το μελον και τες συνεπειες τον πραξεων του και οχι αυτο που κανω εγω που απλα λεω την αποψη μου!

Κυνηγως? πως μπορει πραγματικα καποιος να αυτοαποκαλειται κυνηγος οταν δεν σεβεται το θηραμα το οποιο κυνηγα, το αθλημα του αφου με πραξεις σαν αυτες οδεβουμε πρως την απαγορευση του κυνηγιου αλλα κυριος οταν δεν αντιπροσωπεύει καν την λεξη αυτη :?

Και εγω οπως και ολοι μας χτηπισα περδικια στο σταμα η ηλικια μου και η ανωριμότητα μου δικαιολογούν την αδικαιολογητη για μενα τωρα συμπεριφορα αρα και τωρα μπορω να το κανω ομως το η νοημοσυνη μου δεν μου το επιτρεπει! Αυτη ειναι και η κυρια διαφορα μεταξυ εμενα και καποιου που κανει αυτη την πραξη γιατι αυτος δεν μπορει να κυνηγισει οπως εγω ενο εγω μπορω να κυνηγισω οπως αυτον!

Φιλε μου δεν εχω αποψη στο αν τα περδικια δεχονται φερμα δεν γραφω στο θεμα με τες φερμες δεν εχω σκυλο φερμας ειμαι περδικοκυνηγος και κυνηγο με ιχνηλατη ... πρωσαρμοσα το σκυλο μου αναλωγα με τες αναγκες μου και κυνηγα ακριβος στο οριο βολης αρα η φερμα ειναι αχρειαστη για μενα! παρολα αυτα σαν λογικη για να μπορει καποιος ιχνηλατης να ξετρυπωνει περδικια τοτε ακομα ποιο ανετα ενας σκυλος φερμας θα επαιρνε περησοτερα περδικια γιατι δεν θα χρειαζοταν να πλησιαση τοσο κοντα στο θηραμα!!!
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από kypros »

Εσχεις πολυ χαζη ρε σωτηρη! Ξερεις...νομιζω ανακαλυψα ηντα που εσχιεις.... Τζιαμε που κυνηγας πρεπει να φκενεις πανω στο βουνο και συρνεις τα πουλια κατω και ακουεις τους αλλους που τα παιζουν ρεχτα και εν αντεχεις να νιωθεις οτι σου παιζουν τα περτιτζια σου και δεν το χωνευκεις...απλο.

Ε μεν ιφκεις πανω ρε κουμπαρε...μεινε κατω τζε εσυ! Αμαν ρε!
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Ε Κυπρο μου το γεγονος οτι ακομα βρισκεις το θεμα γελειο με παραξενεβει!
Εισαι και περτικαρης κυνηγας και με σκυλο αρα ετυχεν σου και εσενα παμπολες φορες και που σε γνωρισα εφανικες μου θκιαβασμενο ατομο και αρκετα διορατικος... εσενα φιλε μου ευχαριστη σε η κατασταση? το τι θα παραδοσεις στους απογονους σου? Δεν θελεις ο γιος σου ναν κυνηγος και να παεις μαζι του κυνηγι?
Δηλαδη εν μπορω να καταλαβω εν βλεπεται οτι εν ενας που τους συμαντικους παραγοντες τουτος που χανουνται θηραματα αδυκα και απλα για ενα μπαμ ενας λαος που επροσικοστηκε και ειχε μεγαλες πυθανοτητες να ζησει αφου παντα εν να προσικονετουν αρα ειναι μητρικος αριθμος να παιζεται μεσα σε ενα χωματοδρομο με σκαι 10 !
sotiris NIKOLAOU

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris NIKOLAOU »

ΦΙΛΕ ΣΩΤΗΡΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ 11 "κατακριβια" κυνηγό μονο λαγούς αλλα τα ρέχτα "παιζοτα" όπως και τους λαγούς που vgazou τα δικά μου σκυλιά αν τους χάσουμε και τους πάρει κάποιος άλλος χαλάλι του φτάνει να μην τον πάρει πάνω σε καταδίωξη από τα σκυλιά μου γιατί εκεί θα τον πάρει και θα τον σηκώσει μπορεί τζάι να τον παίξω αλλα αν μας φυγή και πούμε θα δουλέψουμε ali malai οποιος τον παίξε χαλάλι του
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από kypros »

Ρε σωτηρη, ναι ρε κουμπαρε κυνηγω με σκυλους φερμας μονο περδικι και στη ζωη μου δεν εσταθηκα σταμα....ΑΛΛΑ ρε κουμπαρε καταλαβε οτι δεν υπαρχει τροπος να κυνηγησουν την πρωτη μερα 50000 κυνηγοι χωρις καποιοι να στεκουνται στα σημεια που θα πεσουν πουλια.

Πρεπει να το χωνεψεις...αν δεν σου αρεκσει να το καμνεις δεκτον αλλα δεν μπορουμε να απαγορευσουμε ουλου του κοσμου να θωρει ψηλα και να θωρουν ουλοι χαμε...πρεπει να εισαι και λιο λογικος.

Και τουτο που λαλεις για τους τζηκλαριες....ε καλα εαν επιε καπιος το καιρο του περτικου στη τζηκλα και εσταθηκε στο ποστο του και πεσει ενα περδικι ρεχτο που μια παγανια πας το βουνο και περασει που πανω του εν θα το παιξει? μεν εισαι παραλογος ρε κουμπαρε , φυσικα και θα το παιξει ο αθρωπος.

Το μονο κατακριτεων ειναι εαν καποιοι σκοπημα ακολουθουν που χαμηλα παγανιες αλλων που ειναι στο βουνο για να παιξουν τα περδικια που θα ρηξουν οι αλλοι. Τουτο ειναι κατακριτεο, οι γιατι παιζουν τα ρεχτα αλλα γιατι ειναι ανηθηκο για την ξενη παρεα.

Αρα ξεχωρησε οτι δεν ειναι η βολη σε ρεχτο περδικι που ειναι η κατακριτεα αλλα η Προθεση να εκμεταλευτης ξενους κυνηγους για να καρπωθεις το θηραμα που εκεινοι σηκωσαν.

Και για να σε προλαβω, την πρωτη κυριακη δεν ισχιει τουτο το σεναριο διοτι ο κοσμος εν τοσος πολυς και ειναι εκ φυσεως που υπαρχουν τα ρεχτα πουλια .
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”