Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Απάντηση
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Costa με καληψε η απαντηση σου και ναι ισως αυτο να ειναι μια λυση ακραια αλλα αφου τιποτε αλλο δεν γινεται ισως το να χασουμε 5 χρονια κυνηγι να ειναι η λυση!
Και νομος να γινει να μεν παιζουνται ρεχτα ενδημικα θηραματα ποιος μπορει να ελενξει στο να εφαρμωστει ο νομος?
γιαυτο απο μονοι μας πρεπει να σεβαστουμε το θηραμα ...σιγουρα και εγω δεν ειμαι αναμαρτητος!
ξερω οτι και εσας εν η δουλεια σας και εν μπορεις η εσυ η ο οποιος διποτε να φκει ζε να πει εεε Σωτηρη παιζεις ρεχτα περτιζια ban μονομιας γιατι τουτο που καμεις εν λαθος η να γραψεις τουτα που γραφω εγω αν τα πιστεφκεις γιατι ετσι θα θκιωξεις πελατες!
ζεγω νομιζεις εν ξερω πως εν αδυνατον να πισεις ενα αθρωπο 40 χρονον να σταματησει ζινο που καμει αφου εχει μια ζωη που το καμει?
ξερω το εσπουδασα διαφημιση εκαμα ολοκληρα μαθηματα πας τουτο, εκαμα την πτηχιακη μου πας τουτο! ζε το αποτελεσμα ηταν πως εν καλητερα να χτησεις πανω σε μια νεα γενια παρα να αλαξεις την παλιαν! εγω γραφω τα οι για να σταματηση το γερουιν να παιζει περτιζια εν εχει chance να σταματησει εν τοσο ξεροκελος που θα παιξει παραπανω αλλα που να ερτει η ωρα του Αντρηκου να παει κυνηγι να σκεφτει 5-10 φορες πως θα κυνηγισει!

Ο αρφος μου 12-13 χρονον ενει και παει ψαρεμα με τον παπα μου και πιανει τον γονο! εγω φοναζω του ο παπας μου λαλει μου ηνταλος καμεις ετσι για 10 ψαρουθκια ετο εν να τα φαμε ποψε με το φασολακι! ειπα τους 1 ειπα τους 2 ειπα τους 3ς την 4ρη φορα εκατατσα του μιτσι τες φονες φκαλω και 2 ψαρκα που επεια εγω και λαλω του καλα ρε ΒΛΑΚΑ εσυ εν θελεις μια μερα να πιανεις ετσι Ψαρκα πως θα πιασεις αφου εξαφανιζεις τον γονο?
ζινον ηταν παει με τον παπα μου ακομα ψαρεμα αλλα ερκουνται σπιτι με αθκια χερια η με καμια κουρκουνα καλη! και τουτο οχι γιατι επισα τον παπα μου αλλα τον μιτσιν!!! και φετος για ανταλαγμα ηρτεν μαζι μου 1 φορα ψαρεμα για πρωτη φορα!

Ε Κυπρο μου ναι ρε φιλε να μεν τα παιξει! αφου του αρεσκει το ποστο και η ξεκουραστη βολη να αποδηξει την αξια του ζιαμε οι σε μενα αλλα στον εαυτο του...να παει στες φασες η στες ζικλες που μονο σε ετσι κυνηγι φενεται η μαγκια και η αξια του καρτεριζη γιατι οπως και να το καμουμε οι λαοι τα περτιζια ζε οι φραγκολινες εν καμουν περασμα αρα εκμεταλευκεται τον κοπο αλλον!!! εννε μονος σεβασμος στο κυνηγο εν σεβασμος και στο θηραμα! οπως σεβομασται την μπεκατσα και δεν την παιζουμε στο περασμα ετσι πρεπει να σεβομαστε και τα αλλα θηραματα που κυνηγουνται με σκυλο γιατι οταν δεν σεβεσαι την φυση τοτε μπαμ εφαμεν την!
Γιατι αμαν αφανισουμε τα περτιζια ενζεν ο ζικλαρης που να σταματησει να παενει κυνηγι ζικλες δοξαση ο Θεος ενε που μας που εξαρτουνται εν εγω και εσυ που να σταματησουμε γιατι περτιζια εν μεταναστεφκουν και σιουρα που το youtube που επιαν τα παραδειγματα τους εν φκενουν εξω περτιζια!!

και ρε Μαρινο απολογουμαι εχει δικαιο ο Ανθημος ανοιξα το στομα μου χωρις να φιλτραρω καλα τα λογια μου ,, τωρα που τα φιλτραρα ξαναγραφω ζινο που ηθελα να πω:
απλα που ενα αθρωπο που ασκουσε την επιλεκτικοτερη μορφη αλιειας με τοση μεγαλη επιτυχια περιμενα παραπανω υποστηριξη στην επιλεκτηκοτερη μορφη Θηρας απο ενα σκετο εχεις δικαιο !
master
Full Member
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 06:30

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από master »

Παίδες καλημέρα σας,

Είμαι παλιό μέλος αλλά σπάνια γράφω όταν υπάρχουν αντιαραθέσεις γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου να επεμβένω αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω άποψη.
Νομίζω εβασανίσαμε το πολλά!! Εκαταλάβαμε την θέση σου Σωτήρη, μην προσπαθείς να απαντήσεις στον καθένα γιατί δεν θα πετύχεις τίποτα. Ούτε τους μικρούς θα πείσεις ούτε τους μεγάλους, πίστεψε με.
Ο κάθε ένας δικαιούτε να κυνηγά όπως θέλει ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ. τέλος!!!!

Εμεις είμαστε καθαρόαιμοι περδικάρηδες, πας την μούττη και πας τα καστάβραχα. Επιλογή δική μας. Και αν τα ρίξουμε κάτω χωρίς να μας δώκουν χέρι λάθος δικό μας και δεν πρέπει να έχουμε παράπονο από τους από κάτω. Η τέχνη είναι να τα πάρεις εκεί που θέλεις και να πάεις πίσω τους. Βλέπεις που είναι τα στάματα και αποφεύγεις να ανεβείς ετσι που ότι σηκωστεί να πάει πάνω τους. Επιπλέον το στάμα γίνεται την πρώτη Κυριακή άτε και πρώτη Τετάρτη όπου και παίζονται κατά κύριο λόγο τα κοτόπουλα, χαλάλι τους. Αν παίξουν τζιαι λία οι τζικλάρηδες πάλι δεν πειράζει. Είναι και αυτό αποδεκτό και ο προσηκωμένος λαγός που εν να πάει που 10άρι πάλι χαλάλι τους, δεν είναι τούτα τα προβλήματα που εχουμε στην Κύπρο και δεν θα αφανηστεί το κυνήγι στην Κύπρο για αυτούς τους λόγους. Εξ άλλου αυτά συνέβαιναν πάντα.

Τα χρόνια που κυνηγώ εγώ εν πολλά, αλλά δεν θα τα αναφέρω γιατί πιστεύω ότι δεν παίζουν κανένα ρόλο στην κυνηγετική παιδεία και άποψη του κάθενος μας.

Φιλικά.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από admin »

master έγραψε:Παίδες καλημέρα σας,

Είμαι παλιό μέλος αλλά σπάνια γράφω όταν υπάρχουν αντιαραθέσεις γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου να επεμβένω αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω άποψη.
Νομίζω εβασανίσαμε το πολλά!! Εκαταλάβαμε την θέση σου Σωτήρη, μην προσπαθείς να απαντήσεις στον καθένα γιατί δεν θα πετύχεις τίποτα. Ούτε τους μικρούς θα πείσεις ούτε τους μεγάλους, πίστεψε με.
Ο κάθε ένας δικαιούτε να κυνηγά όπως θέλει ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ. τέλος!!!!

Εμεις είμαστε καθαρόαιμοι περδικάρηδες, πας την μούττη και πας τα καστάβραχα. Επιλογή δική μας. Και αν τα ρίξουμε κάτω χωρίς να μας δώκουν χέρι λάθος δικό μας και δεν πρέπει να έχουμε παράπονο από τους από κάτω. Η τέχνη είναι να τα πάρεις εκεί που θέλεις και να πάεις πίσω τους. Βλέπεις που είναι τα στάματα και αποφεύγεις να ανεβείς ετσι που ότι σηκωστεί να πάει πάνω τους. Επιπλέον το στάμα γίνεται την πρώτη Κυριακή άτε και πρώτη Τετάρτη όπου και παίζονται κατά κύριο λόγο τα κοτόπουλα, χαλάλι τους. Αν παίξουν τζιαι λία οι τζικλάρηδες πάλι δεν πειράζει. Είναι και αυτό αποδεκτό και ο προσηκωμένος λαγός που εν να πάει που 10άρι πάλι χαλάλι τους, δεν είναι τούτα τα προβλήματα που εχουμε στην Κύπρο και δεν θα αφανηστεί το κυνήγι στην Κύπρο για αυτούς τους λόγους. Εξ άλλου αυτά συνέβαιναν πάντα.

Τα χρόνια που κυνηγώ εγώ εν πολλά, αλλά δεν θα τα αναφέρω γιατί πιστεύω ότι δεν παίζουν κανένα ρόλο στην κυνηγετική παιδεία και άποψη του κάθενος μας.

Φιλικά.

:!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: +1000
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από πανικος »

κοπελια τα τελευταια χρονια παω στην φασσα την πρωτη μερα αφου χωρισ σκυλλο δεν αξιζει να παεις για λαγο.
περσι ιδρωσα μεχρι να ανεβω στο ποστο μου και συν ακομα απο τα κοκκινοχωρια πηγα παφο να κυνηγησω.
αφου ξημερωσε αρχισαν να φαινονται οι πρωτεσ κοπες απο φασσες ενω επαιρνα θεση μαχηςμια παγανια με τους σκυλλους τα καμπανελια περασε απο κατω μου μιλουσαν φωναζαν τους σκυλλους κτλ.φυσαικα οι φασσες με χαιρετησαν και μου εκαναν και διαφορες χειρονομιες και χαχανιζαν οπως τεσ αναισθητες και εφυγαν :lol:
επρεπε να βαλω τες φωνες στους λααρηδες :?: οχι φυσικα δικαιωμα τους να κυνηγησουν οπως και σε μενα.
τωρα αν αυτοι σηκωναν ενα περδικι και εσχιζε κατω στο χωραφι οπου καποιος στεκοταν η περνουσε δικαιωμα του να το πυροβοληση,δεν ειναι ετσι που θα αφανιστη το θηραμα νομιζω.
προπερσι εμεινα και εγω κατω αφου ηξερα οτι πολλοι θα αρχισουν να βγαινουν στο βουνο μεσα στα σκοτεινα και παγανιες και φασσαριες και για σταμα.μολις ξημερωσε σε 10 λεπτα κτυπησα 5 περδικια σχιστα που τα απολαυσα και αν εμενα εκει ισως να κτυπουσα 15 αλλα δεν ειμαι παρανομος ουτε κρεατοσυλλεκτης,εφυγα ανεβηκα το βουνο μεχρι το μεσημερι και κτυπησα ακομα 6 φασσες.τωρα καθως ανεβαινα σηκωσα καμια 15αρια περδικια που αλλοι που στεκοταν κατω αλλα και καποιες παγανιες που περνουσαν τα πυροβολησαν ,τι ποιο φυσικο απο αυτο :!:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από marinos.a »

sotiris!129 έγραψε:και ρε Μαρινο απολογουμαι εχει δικαιο ο Ανθημος ανοιξα το στομα μου χωρις να φιλτραρω καλα τα λογια μου ,, τωρα που τα φιλτραρα ξαναγραφω ζινο που ηθελα να πω:
απλα που ενα αθρωπο που ασκουσε την επιλεκτικοτερη μορφη αλιειας με τοση μεγαλη επιτυχια περιμενα παραπανω υποστηριξη στην επιλεκτηκοτερη μορφη Θηρας απο ενα σκετο εχεις δικαιο !
Σωτήρη δεν θέλω κανένα να απολογηθεί...

ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ να καταλάβεις το τι θέλω να σου πω.

Υποστηρίζω επιλεκτικότητα μορφή Θήρας όπως λες, με το να την εξασκώ φανατικά.

Δεν σε υποστηρίζω τα λεγόμενα σου διότι εκτός του ότι χρησιμοποιείς μια μέθοδο (του συνεχόμενου αναμασήματος) να πείσεις τη οποία δεν υποστηρίζω, χρησιμοποιείς και χαρακτηρισμούς, πράμα το οποίο αντιπαθώ.

ολοι καταλάβαμε τι θελει να πει ο καθένας και γι' αυτο ας αφήσουμε το θεμα εδω τωρα που τα πνεύματα έχουν κατευναστεί
Si vis pacem, para bellum
tooulos96
Full Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 00:05

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από tooulos96 »

Γεια σας
Είμαι νέο μελοσ αλλά παρακολουθω τη σελίδα εδώ και αρκετό καιρο
Θα ήθελα νΑ πω τη γνώμη μου σχετκα με ταην κατασταση του θηραματος
Κατά τη γνώμη μου για όλα φταίει η γενική διαχειρηση, δηλαδή:
1. Η θύρα δεν αντιμετώπιζει του λαθροθηρες αποτελεσματικα
2. Επειδή δεν επιβαλλονται παραδειγματικες ποινές οι λαθροθηρεσ συνεχιζουν ακάθεκτοι το έρτγο τους
3. Η θύρα δεν καταποπεμα αποτελεσματικά τα επιβλαβη όπως γίνεται σε όλες τις άλλες χωρες
4. Δεν γίνονται ποιοτικές απελευθέρωσεις περδικιων
5. Δεν φροντίζουν όσο θα έπρεπε το περιβάλλον διαβίωσης των θηραμάτων
tooulos96
Full Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 00:05

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από tooulos96 »

Πιστεύω ότι αν είχαμε για ένα χρόνο τουλάχιστον τη διαχείριση που έχουν άλλες χωρεσ το θήραμα τουλάχιστον θα διπλασιάζοταν
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από HUNTER »

tooulos96 έγραψε:Πιστεύω ότι αν είχαμε για ένα χρόνο τουλάχιστον τη διαχείριση που έχουν άλλες χωρεσ το θήραμα τουλάχιστον θα διπλασιάζοταν

Φιλε εισαι απολυτα λανθασμενος.
Το ταμειο θηρας εν το τελευταιο που φταιει για το συγγεκριμενο θεμα.
Εμεις ολοι φταιμε γιατι δεν μπορουμε να ειμαστεν νομιμοι. Τσε για
να δικαιλογισουμε τον εαυτο μας (οπως καμνουμε παντα σε ολους τους τομεις, πολιτικα, προσωπικη μας ζωη)
συρνουμε τα φταιξηματα πανω σε αλλους. Αλλα ετσι εμαθαμε , ετσι μας εμαθαν απο
αναικαθεν, απο μικρους. Σε αλλες χωρες φιλε παις τσε δεν βλεπεις ουτε ενα ποτσιγαρο στους δρομους
και αυτο οχι γιατι καθαριζουν καλα , αλλα γιατι απλοθστατα ο κοσμος δεν τα πετα στους δρομους.
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από 'petros' »

Ναι ρε φιλε αλλα γιατι δεν τα πετασουν τα αποτσιγαρα στους δρομους επειδη θα πληρωσουν τα μαλιοτζιεφαλα τους μηπως ??????
Επειδη πληρωσαν γνωστοι και φιλοι τους τα μαλιοτζεφαλα τουςπου πεταξαν αποτσιγαρο στο δρομο και φοβηθηκαν οτι θα παθουν και αυτοι το ιδιο???????
Η επειδη εν πολλα καλυτεροι απο εμας και δεν λερωνουν τους δρομους??????????
Ο φιλος tooulos96 πολλα καλα τα ειπε επρεπε να πει κι'αλλα
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από HUNTER »

tooulos96 έγραψε:Πιστεύω ότι αν είχαμε για ένα χρόνο τουλάχιστον τη διαχείριση που έχουν άλλες χωρεσ το θήραμα τουλάχιστον θα διπλασιάζοταν

Φιλε Τοουλε αν διπλασιοζοταν το θηραμα η τριπλασιαζοταν η, η, η,
ακομα τσε να ειχαμε ολο το θηραμα της αυστραλιας σου το καμνω
καραντι οτι μεσα σε 4 εξωρμησεις θα γυριζες τα βουνα παλε τσε δεν θα
εβρισκες τιποτε να κυνηγησης γιατι απλουστατα θα τα παιζαμε ολα σε 4
εξωρμησεις. Ετσι εν η νοοτροπια μας. Π.χ Τσιπουρες φετος. πιστεθω πως
ξερεις τι εγινε στην λεμεσο πριν 2 μηνες. Επιαναμεν οσπου τσε εξαφανισαμεν τες.
Ακριβως ετσι θα εκαμναμε τσε στο κυνιγι.

Αλλου μας τροι τσε αλλου κνιθουμαστε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”