Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Απάντηση
beaglesRhunters
Full Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 16 Οκτ 2012, 11:36

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από beaglesRhunters »

Εγω νομιζω φταιμε ολοι μας που παμε και δινουμε 75 ευρω να βγαλουμε αδεια..φετος ακουω πολλους που θα πανε χωρις αδεια,ας μεν βγαλει κανενας μια χρονια να δουμε ποσο θα πονεσουν καποιοι που δεν θα εχουν φαι τζε ενα σκεφτουν να κανουν τι δουλεια τους, παρα καλα να φαμε, καλα να πιουμε με τους κουμπαρους μας που μας ταιζουν.
Και κατι αλλο να μην απογοητευομαστε και θα φανουν λαγοι. Θα βγουν απο τους ποταμους τωρα που εβρεξε(ετσι θελω να πιστευω :D )
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από 'petros' »

Ρε φιλε συμπαθαμε ετσι θελω να ελπιζω και εγω αλλα εν τζιεν καραολοι και θα φανουν με τα νερα.
Ο Σωτηρης καποτε λαλει πραματα που μας καμνουν να απορουμε και να διαφωνουμε με τις αποψεις του αλλα δυστηχως επιδη δεν μας αρεσει η πικρη αληθεια και η τροπη που περνουν τα πραγματα χρονο με το χρονο δεν θελουμε να πιστευουμε οτι σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχει τιποτα στα βουνα.
Αλλα τουτα τα λεει ποιος?
''Ο Σωτηρης ''
Ποιος θα τον ακουσει?
εγω τζιε εσεις....μπορει τζιε κανενας
Θα ελπιζουμε ολοι να βρεξει περκι τζιε βλαστησουν
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
VALENTINOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2011, 15:05

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από VALENTINOS »

ΚΟΠΕΛΙΑ ΕΓΩ ΠΕΡΣΥ ΣΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑ 2-3 ΛΑΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΦΕΤΟΣ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΚΑΙ ΣΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΒΡΙΣΚΑ ΠΕΡΣΥ 1 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΕΤΟΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΠΕΡΣΥ ΕΙΧΑΝ 5-6 ΤΩΡΑ ΠΑΛΕ ΜΗΔΕΝ. ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΗΔΕΝ. ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΠΕΧΤΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΔΙΟΤΙ ΕΝ ΛΙΟΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΡΑ ΘΑ ΜΑΧΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΣΙΝΥΟΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑΝ ΜΑΛΑΗ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΕΒΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΤΕΛΕΣΟΥΝ. ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΝΕΚΡΕΣ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΕΝ ΤΣΙΑΙ ΓΕΝΝΟΥΝ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΟΥΣ. ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...
ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ..... [/color]
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από mikros »

sotiris!129 έγραψε:

ζινο που με κοφτει εν να κυνηγω ζε μετα που 10 χρονια... εγω ειμαι 99.9% συγουρος οτι σε 10 χρονια ΔΕΝ θα δικαιουμαστε να παμε κυνηγι γιατι δεν θα εχει ΤΠΤ!
Εν να πω κατι που εν να πειραξει πολλους...αλλα μεν φοαστε...μιλω παντα για μια ονειρεμενη κυπρο...

Υπο τες συνθηκες αυτες το ταμειο θηρας θα επρεπε
1. να απαγορευση το κυνηγι του ενδημικου θηραματος για 5 χρονια(τωρα εν να μου πειτε...μααα εγω εκτρεφω τοσον καιρο τους σκυλους μου και εν να ερτεις εσυ να μας πεις πως εν θα δικαιουμε να κηνιγησω)
2. να μειωσει τουλαχιστον κατα 3/4 την εκτροφη ΚΑΙ να σταματησει την απελευθερωση των περδικιων(εκεινο το 1/4 που μενει να τα πολουν σε κρεοπολια οι οπου αλλο θελουν ετσι ωστε ο κοσμος να μην παρανομη και να εχει ελευθερη διακινηση αγριου θηραματος)
3. να αρχισουν την εκτροφη λαγου ΟΧΙ για απελευθερωση αλλα για πωληση σε κρεοπολια'υπεραγορες κτλ.ετσι ο κοσμος να μπορει να αγωρασει ενα λαγο αντι σε τιμη 3χ σε τημι χ τον λαγο(θα κτυπηθουν οι λαθροθυρες παρα πολυ)
4. να δημιοργηθουν τελιασμενα'ρεζερβες για αυτα τα 5 χρονια που θα απαγορευετε το ενδημικο ετσι ωστε ο κοσμος να μπορει να κηνηγησει το θηραμα που θελει(επισης να πολει λαγους η θηρα στα τελιασμενα)
5. να γινοντε οργανομενα κηνηγια αλεπουδων και κορακοιδων
6.να ειμαστε μια χωρα με πλουσιο θηραματικο πλουτο και καλη διαχηρηση του
7.να λυθει το κυπριακο,να πειαει η κυπρος το ευρο,να παει τελικο τσαμπιονσ λιγκ αεκ κουκλιων με τον χαλκανορα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

μονο στα ονειρα μας...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

γελα ρε Αντρικουι γελα, εν να δω τουτους τους εξυπνους σε 5 χρονια που να παεις να φκαλεις αδεια τι εν να σου πουν !!!
φκαλουμε 1 κοπαδι 20 περτικους που πας την μουτην παιζουμεν 1 με 1002 ζορκα μετα που 1 ωρα περπατημα και ΑΝ παιξουμεν εμεις και οι αλλοι πουκατω καμουν παρτυ εκτελουν τους στο σταμα σαν ρεσουν πουπανω τους και οσπου να κατσουν τα περτιζια στο τελος του βουνου μηνισκουν 10! ως το τελος της σεζον αστα να πανε κοπαθκια και κοπαθκια που χανουνται ετσι...αλλα ενεν αναγκη να καρτερας 3650 μερες για να ακουσεις την ατακα φανταζουμε ξερεις την που τα τωρα!
"η θηρα φτεει που εν επιασε τους λαθροθηρες και δεν εκαμαν την δουλεια τους καλα μπλα μπλα μπλα ο κωστης που επαιξεν 1 στην φασα ο Γιαννης που επαιξεν 6 και ερεξεν το κοτα κατα ενα αλλα εμεις ποτε"
α ρε παρεα και ποσο δικαιο ειχες σημερα "εν καμουμε εμεις για ελευθερια δεν μας αξιζει!!!"
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από mikros »

E Σωτο...αν γινουν το νο 3 και το νο 5 εν να εχουμεν καμει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κατορθομα...
αχχχ και τι σκ"ατα θα απογινει η γενια μου...οι μονο στον κυνηγετικο τομεα...που εν ο λιοτερος που πρεπει να ανυσηχω...αλλα γενικα...πως θα ζησουμε σε τουτην την κοινωνια που ¨καποιοι¨την εκαμαν ετσι μονο για τα συμφεροντα τους με καταχρηση εξουσιας και μη...
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από marinos.a »

sotiris!129 έγραψε: ε Μαρινο μου εν ζε εχω τιποτε μαζι σου αλλα ζεσυ ρε κουμπαρε απογοητευσες με τελεια προπερσυ που ξεκεινησες εγραφες πως επαενες μονος σου με τον σκυλο σου και ακομα και πρωτη κυριακη δεν ειδες τιποτε και εβλεπα τα ποστ σου που δεν τα παρετας και να πεις κανει και ελαλουν αν συνεχισει ετσι τουτος μολις παιξει τον πρωτο εν να γινει μεαλος περτικαρης , ζε φετος επαιξες οι 1 αλλα 10 και αντι να παεις μπροστα μπροστα παεις πισω πισω υποστιριζοντας ατομα και καταστασεις!!! εγω κυνηγω 12 χρονια εσυ 2 με το ζορι εφτασα βουνα γεματα πεφκα ζε περτιζια ζε παω τωρα ζε εν ροτσοι σκετοι εκρουσαν τα ουλλα καθε βουνο εχει σπιτι!!! επειρεν σε ο Αθυμος εδειξε σου 2 τοπους που εχουν λιο θηραμα και νομιζεις εν ετσι... σε 5 χρονια που τα τωρα που εν να πιενεις ζιαμε ζε αντι 20 περτιζια εν να βλεπεις 2 ζε να ψαχνεις κενουριους τοπους εν να καταλαβεις τι ελαλε το Σωτηρουην και να βουρας να σιρεις σιταρουι και ποτηστρες μπας ζε βλαστησουν περτιζια!
εν ζεν ετσι ρε κοπελια μιλουμε για πιοτητα οι ποσοτητα!
Ρε Σωτήρη πραγματικά ωραν ωραν νομίζω ότι το έκαψες τέλια. Ρε πόσες φορές σου ρε **** σου είπα ότι συμφωνώ μαζί σου; αλλά πε το πε το καντάτας γραφικός και οι άλλοι διαφωνούν μαζί σου από εμπάθεια.

Εγώ ΔΙΑΦΩΝΩ με το τρόπο που προσπαθείς να περάσεις το μήνυμα σου. Σου το είπα ξανά και θα σου το ξαναπώ όσες φορές χρειαστεί μέχρι να το χωρέσει ο νους σου που ακούει μόνο το στόμα σου….

ΑΜΑ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΝΕ ΤΟ ΕΣΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΟΎΝ. Αλλά πρέπει να σε σέβονται ρε Σωτήρη και αν μιλάς πολλά και επαναλαμβάνεσαι ο σεβασμός χάνετε.

Είσαι με την ιδέα ρε Σωτήρη ότι έχει ένα χρόνο ΠΟΥ ΈΛΥΣΑΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΜΟΥ ΠΑΣ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΕ ΡΕΧΤΟΥΣ;;;
Είσαι με την ιδέα ρε Σωτήρη ότι εβουρουν να κάμνω καθαριότητες στο βουνό να γεμονω ποτίστρες και να στήνω καινούριες στα καμένα για να πάω την πρώτη Κυριακή να σφάξω τα πουλιά στο στάμα.

Εγώ Σωτήρη μου φεύγω που το γραφείο λιμένος που την κούραση και πάω στο βουνό ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΩ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ και μονο.

Εμένα ο πατέρας μου πάει στο στάμα την πρώτη Κυριακή διότι δεν περπατά και πέρσι προτίμησα να κυνηγήσω μόνος μου κουκκουφος διότι εγώ δεν την βρίσκω να στήνομαι για να παίζω σιηστούς... προσβάλλομαι.
Διότι τον καιρό που εσύ διατείνεσαι ότι κυνηγούσες πριν από μένα στο βουνό εγώ κυνηγούσα άλλα θηράματα πολύ ποιο δύσκολα να πιάσεις και ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι εστί θηρευτική ποιότητα.

Αλλά αν αποδεχόσουν τες προσκλήσεις που σου κάμαμε στο παρελθόν θα ερκεσουν να γνωριστούμε να ξέρω και εγώ ποιος είσαι και να ξέρεις και εσύ ποιος είμαι και να μην αμολάς φιλοσοφίες ελαφρά τη καρδία.
Si vis pacem, para bellum
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

βιαζουμε νακουρην γιατι καρτερουν με εν να το πω ετσι μπαμ μπαμ...
ρε Μαρινο μου 1+1 καμουν 2 δεν με κοφτει ρε φιλε με αν παιξει ο καθε ενας 200 περτιζια ρεχτα... δεν με κοφτει δε πα να στεκουνται 453 πλασματα πουκατω μου και να καρτερουν να φκω πανω για να τους τα ριψω κατω, δεν με κοφτει αν θα περπατουν ουλοι η να στεκουν ουλοι σταμα!
εμενα κοφτει με να μπορω να κυνηγω και μετα που 15-20 30 χρονια!
δεν σου ειπα οτι παεις στα ρεχτα περτιζια ζινο που σου ειπα εν οτι υποστιριζεις με την σταση σου καταστασεις
η κουβεντα αρκεψεν οταν εγραψα για πρωτη φορα στο φορουμ την αποψη μου για το ποιοτικο κυνηγι και πως αξια δεν εχει να παιξεις ενα ρεχτο περτικο αλλα να φκεις πας το βουνο μες το λαλαρο και να τον εβρεις face to face Πρην ζινον ημουν το καλητερο παιδακι του φορουμ εβαλα τες φωτογραφιουες μου εβαλα τες μαλακιουες μου εγελουσαμε ως ζιαμε! μετα ζινον ομως....
λογικο η παλια κελε αντεδρασεν γιατι ετσι εμαθαν ... ζε γω αν ημουν στην ηλικια τους ΑΚΡΙΒΟΣ ετσι θα αντιδρουσα γιατι εν μες το DNA μας η τοπουζοεξυπνοβλακεια! και κανενας σας δεν ειπε ρε παιθκια ο μιτσις εχει δικαιο...
υποτιθεται πως υποστηριζουμε κενουριες αποψης και τροπους για να σοσουμε το αυριο μες τουτο το φορουμ... οταν τα εγραφα ομως τουτα εν ηβρα υποστήριξη που κανενα σας και αφικατε 2-3 τοπουζους "εεε να σου βαψουμεν τα περτιζια σου μπλε, να σου τελειασουμε τα βουνα" και αλλες εξυπνοβλακειες!
ποιου εμενα που φετος αποφασησα πως δεν μου αρκει ουτε να παιζω περτιζια σικοτα μονο που τον σκυλο αλλα να κυνηματογραφω θεμας την βολη για να την θυμαμε 1 ζωη και να μεν χανεται ετσι αδικα στο περασμα του χρονου και καρτερω περκει ερτει η camera του οπλου πρην την κυριακη!
και παρολα αυτα τουτοι που με περιπεζουν ΠΑΛΕ θα παιξουν το 1/10 του τελικου μου αποτελεσματος!
εσυρνεται ουλοι σας ενα ε ναι ρε πελε συνφωνουμε αλλα εισαι απολυτος και πιεστικος! εν και εχει 2 λογιον για παιζεις ρεχτα για εν παιζεις εν και γινεται πιο καθαρο... αν δεν παιζεις υποστηριζεις την αποψη σου αν παιζεις παλε υποστηριζεις ζινο που καμεις! εσεις απλα εβλεπεται εμενα να απαντω σε 5 πλασματα και μετα ημουν γραφικος, ε πως να μεν ειμαι αφου γραφουν μου 5 εγω γραφω για 1... ζιαμε που λαλω κανει ρε ατε χωρκατοι τοπουζοι εν θα στροσουν ποτε ερκεται βρισκει με ενα αθρω και λαλω καλα ρε εν δυνατον οτι γραφω ετω δαμε αρα εχει και αλλους σαν εμενα αλλα παλε μονος μου τα λαλω μονος μου παλεφκω!
αν εφκενες εσυ την ωρα που ελαλουσαν εν ποιο δυσκολα τα ρεχτα γιατι ρεσουν με 3000 χιλιομετρα την ωρα και ελαλες οπως τωρα ειπες ε κοπελια σορρυ αλλα ο μιτσις εχει δικαιο και εγω ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΑΙ να παιξω ρεχτον γιατι ντροπη για το θηραμα η κατι και εφκενε και ο κωστακης και ο γιαννακης και ελαλουσαν το ιδιο πραμα να σου πω εγω ποτε ηταν να σταματησει τουτι κουβεντα...πρην 1 χρονο ακριβος!
αλλα τωρα ετσι επειδη ειμαι γαρος και εν μπορω να νιοθω οτι με βαλαν πουκατω 3 που να κυνηγισουν εν ξερουν μολις εβρω κατι που να λαλει το ιδιο με τα δικα μου συρνω τους το ετσι για να μεν ξεχανουντε (οι πως εν να σταματησουν ποτε να καμουν σκοποβλη)

καλα ρε Μαρινο εν ζε ειμαι ζεγω αθκιασερος σιουρα εχω παραπανω ωρα που σενα αλλα ζε παλε εχω ζεγω δουλειες, αν το παρεις ετσι εγω ποσες φορες σας εκαλεσα για φραγκολινες, ζε του Αθιμου ειπα του 2-3 φορες πιας ζε τον Μαρινο και ελατε και εν επατησεται!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από Anthimos »

sotiris!129 έγραψε:βιαζουμε νακουρην γιατι καρτερουν με εν να το πω ετσι μπαμ μπαμ...
ρε Μαρινο μου 1+1 καμουν 2 δεν με κοφτει ρε φιλε με αν παιξει ο καθε ενας 200 περτιζια ρεχτα... δεν με κοφτει δε πα να στεκουνται 453 πλασματα πουκατω μου και να καρτερουν να φκω πανω για να τους τα ριψω κατω, δεν με κοφτει αν θα περπατουν ουλοι η να στεκουν ουλοι σταμα!
εμενα κοφτει με να μπορω να κυνηγω και μετα που 15-20 30 χρονια!
δεν σου ειπα οτι παεις στα ρεχτα περτιζια ζινο που σου ειπα εν οτι υποστιριζεις με την σταση σου καταστασεις
η κουβεντα αρκεψεν οταν εγραψα για πρωτη φορα στο φορουμ την αποψη μου για το ποιοτικο κυνηγι και πως αξια δεν εχει να παιξεις ενα ρεχτο περτικο αλλα να φκεις πας το βουνο μες το λαλαρο και να τον εβρεις face to face Πρην ζινον ημουν το καλητερο παιδακι του φορουμ εβαλα τες φωτογραφιουες μου εβαλα τες μαλακιουες μου εγελουσαμε ως ζιαμε! μετα ζινον ομως....
λογικο η παλια κελε αντεδρασεν γιατι ετσι εμαθαν ... ζε γω αν ημουν στην ηλικια τους ΑΚΡΙΒΟΣ ετσι θα αντιδρουσα γιατι εν μες το DNA μας η τοπουζοεξυπνοβλακεια! και κανενας σας δεν ειπε ρε παιθκια ο μιτσις εχει δικαιο...
υποτιθεται πως υποστηριζουμε κενουριες αποψης και τροπους για να σοσουμε το αυριο μες τουτο το φορουμ... οταν τα εγραφα ομως τουτα εν ηβρα υποστήριξη που κανενα σας και αφικατε 2-3 τοπουζους "εεε να σου βαψουμεν τα περτιζια σου μπλε, να σου τελειασουμε τα βουνα" και αλλες εξυπνοβλακειες!
ποιου εμενα που φετος αποφασησα πως δεν μου αρκει ουτε να παιζω περτιζια σικοτα μονο που τον σκυλο αλλα να κυνηματογραφω θεμας την βολη για να την θυμαμε 1 ζωη και να μεν χανεται ετσι αδικα στο περασμα του χρονου και καρτερω περκει ερτει η camera του οπλου πρην την κυριακη!
και παρολα αυτα τουτοι που με περιπεζουν ΠΑΛΕ θα παιξουν το 1/10 του τελικου μου αποτελεσματος!
εσυρνεται ουλοι σας ενα ε ναι ρε πελε συνφωνουμε αλλα εισαι απολυτος και πιεστικος! εν και εχει 2 λογιον για παιζεις ρεχτα για εν παιζεις εν και γινεται πιο καθαρο... αν δεν παιζεις υποστηριζεις την αποψη σου αν παιζεις παλε υποστηριζεις ζινο που καμεις! εσεις απλα εβλεπεται εμενα να απαντω σε 5 πλασματα και μετα ημουν γραφικος, ε πως να μεν ειμαι αφου γραφουν μου 5 εγω γραφω για 1... ζιαμε που λαλω κανει ρε ατε χωρκατοι τοπουζοι εν θα στροσουν ποτε ερκεται βρισκει με ενα αθρω και λαλω καλα ρε εν δυνατον οτι γραφω ετω δαμε αρα εχει και αλλους σαν εμενα αλλα παλε μονος μου τα λαλω μονος μου παλεφκω!
αν εφκενες εσυ την ωρα που ελαλουσαν εν ποιο δυσκολα τα ρεχτα γιατι ρεσουν με 3000 χιλιομετρα την ωρα και ελαλες οπως τωρα ειπες ε κοπελια σορρυ αλλα ο μιτσις εχει δικαιο και εγω ΠΡΟΣΒΑΛΟΥΜΑΙ να παιξω ρεχτον γιατι ντροπη για το θηραμα η κατι και εφκενε και ο κωστακης και ο γιαννακης και ελαλουσαν το ιδιο πραμα να σου πω εγω ποτε ηταν να σταματησει τουτι κουβεντα...πρην 1 χρονο ακριβος!
αλλα τωρα ετσι επειδη ειμαι γαρος και εν μπορω να νιοθω οτι με βαλαν πουκατω 3 που να κυνηγισουν εν ξερουν μολις εβρω κατι που να λαλει το ιδιο με τα δικα μου συρνω τους το ετσι για να μεν ξεχανουντε (οι πως εν να σταματησουν ποτε να καμουν σκοποβλη)

καλα ρε Μαρινο εν ζε ειμαι ζεγω αθκιασερος σιουρα εχω παραπανω ωρα που σενα αλλα ζε παλε εχω ζεγω δουλειες, αν το παρεις ετσι εγω ποσες φορες σας εκαλεσα για φραγκολινες, ζε του Αθιμου ειπα του 2-3 φορες πιας ζε τον Μαρινο και ελατε και εν επατησεται!

Σωτήρη απ ότι βλέπω επανήρθες δριμυτερός.
Το κυνηγι περδικας στο στάμα (driven partridge) αν και εμπεριεχει λιγοτερο σπορτ απο το κυνηγι με σκυλια φέρμας και ξεφωλιαστες ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ νόμιμο απο την στιγμη που τηρηται το QUOTA . Δεν ειναι μια πρακτικη που ανακαλυφθηκε τωρα , ειναι παγκοσμιος τρόπος και μεθοδος κυνηγιου η οποια εφαρμοζετε εκτεταμένα , ιδιως σε θηράματα εκτροφής . Ειναι ο εναλλακτικός τρόπος κυνηγιου για ένα μεγαλο ποσοστό κυνηγων οι οποιοι , σωματικα δεν μπορουν να καμουν παγανιες, εχουν μαζι τους νεαρα παιδια και ενω θέλουν να τους περάσουν το μερακι του κυνηγιου και δεν μπορουν λογω των κινδυνων που εχει το περπατητο Τα άγρια πουλιά δυσκολα πέφτουν θυμα του στάματος λογω εμπειριας και επειδη αυτο το ειδος κυνηγιου διαδραματιζετε γυρω απο κλουβες. Οι κλουβατζιες συνηθως εχουν τους δικους τους που στελλουν να παντισουν και ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ!!!!
Αν εφαρμοστει το QUOTA δεν ειναι επιληψημο αλλα αν οχι εκει θα έπρεπε να επέμβεις και θα έπρεπε να σε ΚΟΦΤΕΙ αν καποιος παιζει 200 περτιτζια ρεχτα μιας και λές σε κοφτει αν θα έχει περδικια και θηράματα σε 20 χρόνια. Αυτο αλλαξε το τροπαρι σου για τους σταματζηδες και με αφορμη την συνεντευξη ενος γνωστου κυνηγοπατερα που προσπαθει να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα παλι αντι να μας πει ΤΙ μετρα εχουν πάρει για να φροντισουν να έχει θηραμα αυτος ο τοπος, επαναλαμβανει τα τετριμμενα και γινετε μαντης κακων !!!! Αντ αυτου επαναλαμβανουν τις ιδιες πρακτικες για δεκαετιες περιμενοντας διαφορετικο αποτελεσμαΛυπαμαι αλλα αυτο ειναι ο ορισμος της ηλιθιότητας !!!!
Υπαρχει αληθεια στα λογια σου αλλα ο τροπος που εκφραζεσαι προσβαλλει τον αναγνωστη και επισης το συμπλεγμα ανωτεροτητας που σε διακατεχει ειναι φυσικο να προκαλει....Η διαβαθμιση στο 1/10 και οι αναφορές σου σε χωρκατους και ττοπουζους ειναι ανεντιμος.
Φυσικα και υπάρχουν ανθρωποι ιδεολογοι που νοιαζονται για το κυνηγι. Τους τελευταιους μηνες ειχα την τιμη και χαρα να γνωρίσω μερικους με τους οποιους , γεμισαμε και εγκαταστησαμε ποτιστρες, βαλαμε δολωματα για ποντικες, απελευθερωσαμε εναλλακτικα θηραματα, φροντιζουμε για την αποκατασταση βιοτοπων....ενεργα και όμορφα, ενας απ αυτους ο Μαρινος που αν και κυνηγος του βουνου λιγα σχετικα χρονια λογω της ενασχολησης του για δεκαετιες με το υποβρυχιο κυνηγι διακατεχετε απο σωστες αρχες και ενω δεν ειναι αθκιασερος , νοιαζετε αν ο γιος του θα χαρει το κυνηγι σε 20 χρονια και αντι να κρυβετε σε αρθρακια και αντιπαραθέσεις σαν αγοραφοβικος και να κυρηττει , βγαινει εξω και δρωνει ο κωλος του μαζι με τους υπολοιπους που έχουν την ίδια εννοια.
Ευχαριστουμε για την προσκληση Σωτηρη και ανταποδιδουμε , αλλα λογω του ότι κυνηγαμε με σκυλια φερμας και οι περιοχες μας ειναι τεραστιες με αραιες συναντησεις θηραματος προτιμουμε να αφιερωνουμε τον χρονο μας στην ανακαλυψη νέων περιοχων για να κυνηγα η ομαδα μας ανετα χωρις να επιβαρυνει ΕΝΑ μονο χωρο και τα σκυλια μας να εκπαιδευονται υπο ''πραγματικές" συνθηκες.

Σε παρακαλω να φιλτραρεις προσεκτικα τι γραφει και όταν βιαζεσαι να ΜΗΝ γραφεις για να μην τρεχει η γλωσσα(γραφη) της διανοιας σου.

Αν πραγματικα νοιαζεσαι σε προσκαλω για ουσιαστικες εργασιες και εργα για βελτιωση του κυνηγιου στη Κυπρο και μαζι σου να φερνεις κι αλλους νεους σαν εσενα και μην παρασυρεσαι απο συνεντευξεις τυπου δικαιολογιες που παραθετουν τα ηδη τετριμενα....
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

προτιμώ να παίξω 1 "περδικο" άγριο και να έχει όλο το βουνό 30 κυνηγούς παρα να παίξω 5 και να είναι κότες και να έχει το βουνό 300 άτομα προτιμώ να κυνηγήσω στον κρεμώ παρα σε πεδιάδα και μην λέτε ότι δεν έχει "περτιτσια" φέτος διότι αν πάρο ποτε κανένα να δει "περτικους" ένα μου πει δεν ξαναείδα στη ζωή του τόσους πολλούς και πάντα μιλούμε για αποκλειστικά αγριους που σηκώνονται από τα 100 μετρα
EPANIEL POWER
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”