Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
k23s
Full Member
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 15 Σεπ 2011, 11:08

Re: Κυνηγη στο εξωτερικο

Δημοσίευση από k23s »

Γνωρίζει κάποιος ή μπορεί να με βοηθήσει για κυνήγι στην Σκωτία; Θα ήθελα να κυνηγήσω πολύ τις φάσσες στην Σκωτία και επειδή φέτος θα έχω άτομο που θα μπορεί να με φιλοξεκήσει εκεί θα ήθελα να εκμεταλλεύτώ αυτήν την ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
Sergios
Δημοσιεύσεις: 966
Εγγραφή: 17 Ιαν 2012, 20:03

Re: Κυνηγη στο εξωτερικο

Δημοσίευση από Sergios »

k23s έγραψε:Γνωρίζει κάποιος ή μπορεί να με βοηθήσει για κυνήγι στην Σκωτία; Θα ήθελα να κυνηγήσω πολύ τις φάσσες στην Σκωτία και επειδή φέτος θα έχω άτομο που θα μπορεί να με φιλοξεκήσει εκεί θα ήθελα να εκμεταλλεύτώ αυτήν την ευκαιρία.
Ρώτα εκείνον που θα σε φιλοξενήσει φίλε εσύ που δαμε τι θα κάμεις ρωτάτε για τους νόμους και κανονισμούς τους ενεν τοσο απλά οσο δαμεσα
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από admin »

Το τριήμερο ταξίδι στην Σερβία ήταν απίθανο!!!!!!! Φιλοξενεία- ποιοτικό κυνήγι - άνθρωποι με κυνηγετική συνείδηση , οργανωμένα σύνολα όλα ΤΕΛΕΙΑ 9 όπλα τριγώνια σε 4 εξορμήσεις απο 4-5 ώρες κάθε εξόρμηση χτυπήσαμε περίπου 600 τριγώνια και σε μία εξόρμηση για ορτύκια 98 με σκύλους φέρμας. Έχουν πολύ ανεπτυγμένη την κυνοφιλία με σκύλοςυ καθαρόαιμους φέρμας οι οποίοι μας χάρισαν απίθανες φέρμες και κυνηγετικές φάσεις, συνεναίσεις ,πόντες φέρμες, επαναφορές.... όλα αυτά στο DVD που θα κυκλοφορήσει στην έκσοδη Οκτωβρίου μάλιστα η εισήγηση κάποιοι φίλου ήταν το dvd ΝΑ ονομαστεί ΚΟΛΑΣΜΕΝΕΣ ΦΕΡΜΕΣ.

Φυσικά κάναμε και ένα μεγάλο λάθος ... πήραμε μαζί μας τον Ροδοσθένη εδώσαμε του και μια καραμπίνα 5άρα και όπου στεκόταν έβρεχε τριγώνια . Οι Σέρβοι έμειναν με το στόμα ανοιχτό με τα απίστευτα παιξίματα του Ρόδου. Τριπλέ, τετραπλέ, μεσούρανα, την επόμενη μέρα εδώσαμε του ένα στραβό zastava over under Ο Ρόδος το βιολί του .... καποιοι παραπονιόντουσαν οϊ εν κόφκουν τα φυσίγγια όϊ έν μου κάθετε το όπλο ο Ρόδος ενόμιζες έσυρνε τηλεκατευθυνόμενα.....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
ΚΥΡΙΑΚΟΣ
Full Member
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: 17 Αύγ 2010, 14:10

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από ΚΥΡΙΑΚΟΣ »

Α ρε Αριστε τι μου θυμισες τωρα .
Παπυρες εν επεξετε ?
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από admin »

όχι φίλε δέν πήγαμε , πήγαμε καθαρά για σκοπούς κινηματογράφισης τριγώνι -ορτύκι
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από Dimitris »

Άγια ολαν, εν έσσιει σαν την Κύπρο μεν ακουτε λόγια :roll: :roll: :roll:
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
RODOSTHENIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 21:04

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από RODOSTHENIS »

Φίλε Δημήτρη ειλικρινά και εγώ έλεγα σαν τη κύπρο δεν έχει ,αλλα το κυνύγι που πήγαμε στη Σερβία δεν έχει να ζηλέψει τ.π.τ απο το δικό μας κυνήγι. Και ο λόγως ναι έχει αυθονια στο θύραμα αλλα δεν είναι και ευκολο να το καρποθεις. Είναι αγριο θύραμα, σκέφτου τι κόπο κάωεις την Κύπρο για να πάρεις τρυγώνια το ίδιο είναι να το πάρεις και εκεί , αλλα εκεί έχεις το πλεονέκτυμα ότι υπάρχουν μεγάλοι αριθμοί απο θύραμα!!!

Παντα φιλικά!!!!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Δημοσιεύσεις: 1154
Εγγραφή: 20 Αύγ 2010, 10:31
Τοποθεσία: Λεμεσός

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από Dimitris »

RODOSTHENIS έγραψε:Φίλε Δημήτρη ειλικρινά και εγώ έλεγα σαν τη κύπρο δεν έχει ,αλλα το κυνύγι που πήγαμε στη Σερβία δεν έχει να ζηλέψει τ.π.τ απο το δικό μας κυνήγι. Και ο λόγως ναι έχει αυθονια στο θύραμα αλλα δεν είναι και ευκολο να το καρποθεις. Είναι αγριο θύραμα, σκέφτου τι κόπο κάωεις την Κύπρο για να πάρεις τρυγώνια το ίδιο είναι να το πάρεις και εκεί , αλλα εκεί έχεις το πλεονέκτυμα ότι υπάρχουν μεγάλοι αριθμοί απο θύραμα!!!

Παντα φιλικά!!!!
Φίλε Rodostheni στη Σερβία έχει τερατσιές? Άλλο να βλέπεις τον τέρατσο και την ξεραΐλα και να ανοίγει η καρδιά σου και άλλο να βλέπεις πρασινίλλα παντού, δεν μπορώ το πολύ οξυγόνο χεχεχεχε!

Πέρα από την πλάκα, το σχόλιο μου " σαν τη κύπρο εν εσσιει" ήταν ειρωνικό. Η αξία του κυνηγιού είναι να ψάχνεις το θήραμα, να κουράζεσαι και στο τέλος να ανταμείβεσαι και όχι να γυρίζεις που το πρωί ως την νύχτα μες τα ορμάνια και να επιστρέφεις κατάκοπος χωρίς να δεις ουτε και ένα θήραμα. Επίσης το κυνήγι χάνει παντελώς την αξία του όταν καταντάει κρεατοσυλλογή (βλέπε εύκολο θήραμα).

Και προς θεού δεν μίλησα υποτιμητικά για κανένα που ταξίδεψε σε τέτοιες χώρες, όπως εσείς, για κυνήγι. Αντιθέτως σας θαυμάζω και σας ζηλεύω ταυτόχρονα που αφιερώνετε τόσο χρόνο για το αγαπημένο μας άθλημα.


Σημείωση: Άλλο το εύκολο και άλλο το άφθονο θήραμα
«Τα φυτά των ζώων ένεκέν εστι και τα ζώα των ανθρώπων χάριν»
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από sotiris!129 »

σημερα αλαξα 3 τοπους για να δω 3 τρυγωνια ...
στο τελευταιο τοπο Περβολια Λαρνακας μολις εκατεβηκα που το αυτοκινητο ενας τυπος "κυνηγος" πουκατω που ενα ευκαλυπτο 20 μετρα που μενα παιζει πανω σε ενα σκορταλο , εγω μιλουσα στο κινητο σταματω το τηλεφωνημα μου και του λεω
"ρε μαστρε εν ξερεις οτι τα πουλουθκια απαγορευουνται ?"
και μου απαντα με μια εξυπναδα " Πιασε το χαρτη της Θηρας να δεις πως η τραχιλα επιτρεπεται!!! "
λαλω πουμεσα μου "τωρα αξιζει να χαραμησω την ωρα μου για να εξηγησω σε ενα αθρωπο που κυνηγα τοσα χρονια την διαφορα της ταχιλας που του σκορταλου αμαν που μονος του τοσα χρονια δεν εμαθε ? ατε ολαν ζε κανει εν θα παμε ποτε μπροστα ..."

:|
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Άβαταρ μέλους
sotiris!129
Δημοσιεύσεις: 1318
Εγγραφή: 11 Φεβ 2013, 12:38

Re: Κυνήγι Στο Εξωτερικό

Δημοσίευση από sotiris!129 »

την Κυριακη πηγα σε ενα κυνηγοτοπο με πολλους κυνηγους ,σαν εφκενα πας το ποστο βλεπω μια κουτση καθαρη 20 μετρα απο ενα ποστο λογικα της πρωτης Κυριακης της φασσας ομως δεν εδωσα συμασια γιατι ειχαμε αργησει

ANWS μετα που λιο κτυπω μια φασσα και παει και πεφτει 100 μετρα απο εμενα κατω που το ποστο 2 αλλων κυνηγων ...
ο κυνηγος που ηταν απο κατω μου και ο 1ς απο την παρεα μου που ηταν λιγο ποιο πισω απο εμενα ειδαν την φασσα που επεσε με ακριβεια και μου εδειξαν που ηταν ...
καθως πηγαινα να την πιασω , με πιανει ο συντροφος τηλεφωνο και μου λεει να βιαστω γιατι ο ενας απο τους 2 που καθονταν μαζι κατεβηκε να μου πιασει την φασσα ... μπενω αμεσως μεσα στο πυκνο που μου ειχαν δειξει και ακουγα τον αλλο στα 20 μετρα απο μενα να περπατα αλλα δεν τον εβλεπα ... και του λεω " ρε φιλε ειμαι δαμε οι να παιξεις χαμηλα !!! "
δεν μου απαντα και ακουω τα βηματα του να γρηγορεβουν ... του το ξαναλεω και αυτος παλε δεν απαντα .... και ακουω τον συντροφο μου να του φωναζει απο απεναντη "καλα ρε εν αντρεπεσαι εκατεβηκε το κοπελουι που ζιπανω να εβρει την φασσα του ζε εσυ επειασες την ζε βουρας??? "
αμεσως κανω 2 σαλτους και βρεθομε μπροστα του ... ουτε οπλο δεν εκραταν μολις με ειδε αλαξε 10 χρωματα !
μετα απο μια ηλιθια συζητηση πιανω την φασσα και φεφκω !

παω πανω στο ποστο μου και βλεπω 2 τυπους με πορτοκαλια να εχουν εγκατασταθει σε ακτινα 20 μετρων απο το ποστο μου :oops: ο Αρτεμης που ηταν ποιο κατω εθορεν με που αφριζα και εγελαν !

anws περνα κανενα 20λεπτο και βλεπω τον αθρωπο που ηταν απο κατω μου πρην και μου ειχε δειξει που ειχε πεσει η φασσα μου να κανει ΠΑΓΑΝΙΑ !!! φκαλει κατι περτιζια μπαμ μπαμ αλλο λιον να φαει τον Αρτεμη που ηταν μεσα στο πευκο και δεν τον ειχε δει .... παν οι περτιζοι ποιο κατω και αμεσως ρηπες σαμπος και ηταν Πρωτη εξωρμηση για λαγο και περδικα
αρκεψα εφωναζα και εγω και ο Αρτεμης !!! ο "αθρωπος" που τα επαιξε πρωτος μολις ειδε τον Αρτεμη λαλει του "sry φιλε μου δεν εκαταλαβα οτι ηταν περδικια"

περνα λιγη ωρα και βλεπω εναν να περπατα 200 μετρα παγανια μες την απαγορευμενη ... πιανω το 1414 ..."ε φιλε μου εχω αυτοκινητο στο Μαμμαρι τωρα για παρομοιο περιστατικο ΠΟΥΥΥΥΥΥΥ να τελειωσουν εν να τους στειλω ποζι"
ΚΑΤΣΕ ΓΑΡΕ ΨΟΦΑ !!!

Τελος παντον περνα η μερα με νευρα και κατεβενουμε που το βουνο για το αυτοκινητο και εγω να ψαχνω την κουτση για να την δειξω του Αρτεμη ... περνουμε που το ποστο με τους δεκαδες αδειους καληκες , τενεκεδακια και πλαστικες μπουκαλες νερου στο εδαφος και ξαφνικα βλεπω κατι γνωριμο μεσα απο τα σκουπιδια ΦΤΕΡΑ ΦΡΑΓΚΟΛΙΝΑΣ !!!
δεν περνουν 2 λεπτα και καθως εψαχνα για την κουτση που ειχα δει βλεπω μαλλες του λαου ... και 5 μετρα ποιο κατω η κουτση !!!

δυστιχος τουτη ειναι η εικονα που βλεπουμε καθε μερα στους κυνηγοτοπους μας , τουτες ειναι οι πραξεις της μεγαλυτερης μαζας απο εμας με αποτελεσμα να τρεχουμε στο εξωτερικο να απολαυσουμε την διαχειριση 3ων !
το να πετας χαρταετο δεν σε κανει πιλοτο
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”