κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Άβαταρ μέλους
SOLON-FAIR ΤΕΑΜ
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: 24 Οκτ 2011, 14:21

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από SOLON-FAIR ΤΕΑΜ »

πανικος έγραψε:KYNHΓΙ ΣΕ ΚΑΡΤΕΡΙ ΦΑΝΑΤΙΚΑ :D
E ...ΠΑΝΙΚΟ ΕΦΤΙΑΞΕΣ ΜΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΛΕ....Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΕΝ 11.00 Η ΩΡΑ :)
ΠΕΡΠΑΤΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΤΩΡΑ.....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΑΥΡΙΟ!!!
ΑΝ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΗΓΙ,ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΗΣ!!!
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από πανικος »

sotiris!129 έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:, κατι που δεν συμβαινει με τους καρτεριτζηδες που ντουφεκανε ξεκουραστοι και καθιστοι λες και ειναι στο γραφειο.Αυτοι δεν θηρευουν παρα κανουν σκοποβολη.

Αυτο συμβαινει μεχρι να ξημερωσει για τα καλα οποτε ανοιγουν τον κραχτη. Εκει κοβουν λιγο τα γκαζια και τις φωνες καθως πρεπει να εχουν το νου τους μην σκασει κανενας θηροφυλακας.

Αυτα τα ατομα βγαζουν καθε χρονο αδεια γι αυτον ακριβως τον τροπο ασκησης θηρας, και κλεινουν τη σεζον με καμια 800ρια τσιχλες, μια ντουζινα καρτερατες Μπεκατσες, και 5-6 Φασσες. (για τα Ελληνικα δεδομενα, για την Κυπρο πρεπει να εισαι ο Θεος του καρτερκου ρε πανικο :lol: )

πανικος έγραψε:Πέρδικες: 4
Φάσσες : 7
Φασοπέζουνα : 0
Μπεκάτσες : 0
Φραγκολίνες : 1
Τσίκλες : 290
Ορτίκια : 35
Τρασιηλες: 150
τρυγονια΄12
tsi tsi ωσ του χρονου εννα παθω τιποτε tsi tsi τζικλουες μου :lol:


:arrow: Αυτη λοιπον ειναι η απεχθης εικονα που εχω για καποια κατηγορια ατοαποκαλουμενων κυνηγων που ειναι πολυ δυσκολο να συναντησεις σε θηρευτες περπατητου.


AKOMA ΠΕΡΣΙ ΔΕΕ ΗΤΑΝ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΡΕ ΣΩΤΗΡΗ ,ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ;)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από Anthimos »

Παιδες πέρα απο την πλακα και το καταπληκτικο ποστ του Σωτηρη

Εγω ειμαι φανατικος του περπατητου (σε βαθμο που στο κυνηγι της τσιχλα και φασσας καμνω γυρω γυρω την καρεκλου :lol: ) αλλα με τους μεγαλυτερους σε ηλικία φανατικους κυνηγους τι γινετε?? Με αυτους που έχουν ενα προβλημα υγειας και ο γιατρος τους απαγορευει να περπατουν και να καταπονουν το σωμα τους ?? Βαζουμε όποιον κάθετε στο καρτερι μες την ίδια σακουλα?? οσοι δεν περπατουν να μένουν σπιτι δηλαδη????

Σωτηράκη???
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Anthimos έγραψε:Παιδες πέρα απο την πλακα και το καταπληκτικο ποστ του Σωτηρη

Εγω ειμαι φανατικος του περπατητου (σε βαθμο που στο κυνηγι της τσιχλα και φασσας καμνω γυρω γυρω την καρεκλου :lol: ) Συνδρομο "εν καθετε ο κολος μου ενα τοπο" ενεν τιποτε τουτο εχω το και εγω :lol:
αλλα με τους μεγαλυτερους σε ηλικία φανατικους κυνηγους τι γινετε?? Με αυτους που έχουν ενα προβλημα υγειας και ο γιατρος τους απαγορευει να περπατουν και να καταπονουν το σωμα τους ?? Βαζουμε όποιον κάθετε στο καρτερι μες την ίδια σακουλα?? οσοι δεν περπατουν να μένουν σπιτι δηλαδη????

Σωτηράκη???
τον Φιλο Μαρινο τον οποιο ηξερες, τον τελευταιο χρονο τον περναμε Κυνηγι και τον κουβαλουσαμε μεχρι το ποστο, καθε λιγο κατεβενα απο το βουνο σαν κυνηγουσα για να δω αν ειναι καλα και αν θελει κατι απο το αυτοκινητο για να παω να του το φερω... ομως οπως πολα καλα ξερεις ο αθρωπος ΔΕΝ ειχε απλα προβλημα ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
λιγους μηνες πρην πεθανει ειχα πιασει τον σκυλο μου και την μερα που εβγαλε τον πρωτο του λαγο σε εκπαιδευτικο ηταν ο πρωτος ανθρωπος που επιασα τηλεφωνο για να μιραστω την χαρα μου , και μου ειπε το εξης
"Μακαρι να γινω καλα σε 3 μηνες (που αρχηζε το κυνηγι) και εγω πρωτος θα ειμαι στο βουνο πισω που τον σκυλο σου"
ΔΕΝ ΒΑΖΩ κανενα στο ιδιο καζανι, ομως οταν ενας ανθρωπος ειναι υγειεστατος η ασκηση τετειας μορφης θηρας ειναι ΝΤΡΟΠΗ για τον ιδιο και μονο!
δεν σεβεται ουτε τον συναδερφο κυνηγο που εκμεταλευται τον κοπο του αφου αν δεν βγει καποιος στο βουνο ο καρτερινζης λαγο/περδικη δεν θα δει ποτε του, δεν σεβεται ουτε το θηραμα , αλλα ουτε την φυση!
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από diomedes »

sotiris!129 έγραψε:
Anthimos έγραψε:Παιδες πέρα απο την πλακα και το καταπληκτικο ποστ του Σωτηρη

Εγω ειμαι φανατικος του περπατητου (σε βαθμο που στο κυνηγι της τσιχλα και φασσας καμνω γυρω γυρω την καρεκλου :lol: ) Συνδρομο "εν καθετε ο κολος μου ενα τοπο" ενεν τιποτε τουτο εχω το και εγω :lol:
αλλα με τους μεγαλυτερους σε ηλικία φανατικους κυνηγους τι γινετε?? Με αυτους που έχουν ενα προβλημα υγειας και ο γιατρος τους απαγορευει να περπατουν και να καταπονουν το σωμα τους ?? Βαζουμε όποιον κάθετε στο καρτερι μες την ίδια σακουλα?? οσοι δεν περπατουν να μένουν σπιτι δηλαδη????

Σωτηράκη???
τον Φιλο Μαρινο τον οποιο ηξερες, τον τελευταιο χρονο τον περναμε Κυνηγι και τον κουβαλουσαμε μεχρι το ποστο, καθε λιγο κατεβενα απο το βουνο σαν κυνηγουσα για να δω αν ειναι καλα και αν θελει κατι απο το αυτοκινητο για να παω να του το φερω... ομως οπως πολα καλα ξερεις ο αθρωπος ΔΕΝ ειχε απλα προβλημα ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
λιγους μηνες πρην πεθανει ειχα πιασει τον σκυλο μου και την μερα που εβγαλε τον πρωτο του λαγο σε εκπαιδευτικο ηταν ο πρωτος ανθρωπος που επιασα τηλεφωνο για να μιραστω την χαρα μου , και μου ειπε το εξης
"Μακαρι να γινω καλα σε 3 μηνες (που αρχηζε το κυνηγι) και εγω πρωτος θα ειμαι στο βουνο πισω που τον σκυλο σου"
ΔΕΝ ΒΑΖΩ κανενα στο ιδιο καζανι, ομως οταν ενας ανθρωπος ειναι υγειεστατος η ασκηση τετειας μορφης θηρας ειναι ΝΤΡΟΠΗ για τον ιδιο και μονο!
δεν σεβεται ουτε τον συναδερφο κυνηγο που εκμεταλευται τον κοπο του αφου αν δεν βγει καποιος στο βουνο ο καρτερινζης λαγο/περδικη δεν θα δει ποτε του, δεν σεβεται ουτε το θηραμα , αλλα ουτε την φυση!

Φίλε Σωτήρη μιλάς για τον μ. Μαρινο του cy hunt?
sotiris!129

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ναι φιλε μου γιαυτον μιλαω
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από diomedes »

sotiris!129 έγραψε:ναι φιλε μου γιαυτον μιλαω
Εδουλεύκαμε μαζι ρε φιλέ. Μεγάλος μερακλής και μεγάλη ψυσιή. Πάντα έλεγε μακάρι να μπορούσε να εφκαινε πας το βουνό και απορούσε γιατί αυτοί που έχουν την υγεία τους στέκουντε καρτέρι.
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από FRANCHI »

εγώ θυμάμαι πριν χρόνια 2 με αναπηρικά καροτσάκια στάμα δίπλα που τα αυτοκίνητα τους στο πέρτικο και τους θαύμαζα. Αλλά δεν είναι μόνο τούτο, υπάρχουν άτομα με πρόβλημα στο σπόνδυλο όπως εγώ που ούτε πολλή ώρα μπορώ να στέκομαι στάμα και ούτε πολλή ώρα να περπατώ.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ένα στάμα που είναι εύκολα προσβάσιμο δεν διαρκεί πολύ καιρό σαν ‘πόστο καλό’ ενώ ένα πόστο που είναι δύσκολο πάντα θα έχει λίγα πουλιά. π.χ. ένα στάμα που πάω είναι σε γκρεμό με κλίση όχι λιγότερη από 75 μοίρες, και εκτός από τον ύλιγγο, τα περδίκια περνούν σφαίρες και με κλήση και η πιθανότητα να τα καλλικώσεις είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι να τα πετύχεις. Μου αρέσει όμως η πρόκληση και η δυσκολία των πουλιών και της θέσης και αν ήταν εύκολο θα το εκάμναν και άλλοι και ο τόπος δεν θα άξιζε.
Μπορεί κάποιος π.χ. να περπατά 1+ ώρα για να πάει σε ένα στάμα για να παίξει 2 πέρτικους και ένας άλλος να κατέβει με ένα σκύλλο φέρμας να περπατήσει λιγότερο από 500μ. να του φερμάρει 2 πουλιά να κλείσει το όπλο να πάρει θέση βολής και ότι σηκώνεται να μεν τον χάνει...εν τσιαι σημαίνει ότι ο 2ος κυνηγά πιο σωστά.
Κατά την γνώμη μου ευτυχώς που οι παραπάνω εν του στάματος ειδικά στην τσίκλα γιατί ήταν να επέζαν πολλύ κόσμο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FRANCHI την 24 Σεπ 2012, 19:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από kypros »

Υπαρχουν δυο γενικες κατηγοριες κυνηγιου απολυτα αποδεκτες ανα το παγκοσμιοι ρε παιδες, εν και εν εμεις που ανακαλυψαμε το τροχο.

Το ενα ειναι το κυνηγι καρτεριου ( καποτε λεγετε και driven game shooting εαν ειναι με παγανα απο αλλους) και το αλλο ειναι το περπατητο κυνηγι ( που καποτε λεγεται upland game shooting και συμπεριλαμβανει συ ηθως σκυλους)

Και τα δυο ειναι εξισου ομορφα, συναρπαστηκα και εχουν τις δικες τους δυσκολιες ( και ισως το καρτερι εχει ψηλοτερο βαθμο δυσκολιας στη τουφεκια λογο της ταχυτητας των θηραματων)

Και τα δυο ειναι αποδεκτα στο κυνηγιετικο κοσμο και τα δυο θελουν κυνηγιετικες γνωσεις και κυνηγιετικο μυαλο.

Αρα κακος γινεται συγκριση. Καποιος που απολαμβανει τις τουφεκιες σε δυσκολους στοχους την βρισκει με το καρτερι, καπιος που την βρισκει με τις φερμες περπατα.

Ειναι το κυνηγι φασσας στο καρτερι και ο εν λογο κυνηγοσ αξιος κοροιδιας???? δεν νομιζω αφου προκειτε για κυνηγους με 10 δοκτορατα συνηθως.

Αρα μην γενικευεται τοσο πολλα. Τεμπελιδες, αμπαλατους και κρεατοσυλλεκτες εχει και στεκαμενους και περπατητους....
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
diomedes
Full Member
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 26 Αύγ 2011, 09:08

Re: κυνηγος περπατητου VS καρτεριτζηδες

Δημοσίευση από diomedes »

Εγώ πάντως παρά να έχει 5 κυνηγούς πας το βουνό μαζί μου προτιμώ να έχει 10 που κάτω και να είμαι μόνος μου.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”