ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

cyprohunter έγραψε:Ρε παιθκιά δαμε επελλάναν μας μέρα μεσιμέρι τζαι είπαμεν να πάμε λλιο ψάρεμα σήμερα να πιαμε καμια κουρκούνα τζαι ως τζαι τζαμέ ήταν πουπάνω που την τζεφαλή μας τζαι εκάμναν παναίρι τζαι εσείς γυρέφκεται ονόματα τζαι πελλάρες... :?
Εν παντού που μας επελλάναν, κάθε μερα, κάθε μερα....
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από πανικος »

Artemis G. έγραψε:
Anthimos έγραψε:]Νερουππους ή Μερουππους
α...οκ ισχυουν και τα δυο ονοματα...
σημερα στην δουλεια σε καποια φαση ειχαμε τουτη την κουβεντα... και ελεγαν μου τους νερουππους , εγω ελεγα τους μερουππους γιατι ακουετε μου πιο λογικο...
επειδη στα αγγλικα εν merops apiaster και εκαμαμεν το μεροππους ( πχ chair - τσαερα )
νερουππους τους λεμε στα κοκκινοχωρια απο παλια γιατι οι παππουδες μασ ελεγαν οταν κλαινε οι νερουπποι ερχονται βροχες :)
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
ARRWSTOSFASSAS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2013, 00:55

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από ARRWSTOSFASSAS »

635marios έγραψε:και βεβαια να επιτρεπετε ,σιγα σιγα εν να γινετε οικολογοι .που τη στιγμη που παιζεισ αλλα ειδη γιατι να μεν τουσ παιζουμε και τουτουσ .τωρα αν ηταν προστατευομενοσ να πω ενταξει ,απυλιτε με εξαφανιση και θα σιφωνουσα να απαγορευετε ,αλλα προστατευομενοσ δεν ειναι ζημιεσ κανει τοτε ποιοσ ο λογοσ .πρεπει να καταλαβετε οτι στην κυπρο παντα το κυνηγι ηταν τα μικροπουλια συν περδικοσ λαγοσ φασσα .γιατι η τζικλα δεν ειναι μικροπουλι? και βεβαια ειναι και εχουμε την χαρα να την κυνηγουμε γιατι ειναι θηραμα και αλλων χωρων τησ ισπανιασ ιταλιασ πορτογαλιασ ελλαδασ μαλτασ .ειδαλοσ ουτε ενα στο εκατομυριο θα την κυνηγουσαμε .μεν πιστευετε οτι εκαμαν μασ χαρι οι ευρωπαιοι εμασ τουσ κυπρεουσ και κυνηγουμε τζικλεσ .κανενα που τα μικροπουλια δεν μασ αφισαν να κυνηγουμε πλιν τησ τζικλασ και τησ τρασιηλασ και αυτα διοτι κυνηγουντε και σε αλλεσ χωρεσ .αν η τζικλα δεν κυνηγετουν σε αλλη χωρα δεν θα μασ την αφιναν και οποιοσ θα την κυνηγουσε θα ονομαζετουν παρανομοσ και θα διοκετουν οπωσ αμπελοπουλια γλορκουσ κλπ .να σασ πω ενα παραδιγμα που πολλοι δεν το γνωριζουν ο στρουθοσ ο κυπριακοσ απαγορευετε πολλοι τουσ κυνηγουν .απαγορευετε διοτι ειναι μικροπουλι και σε καμια χωρα τησ ευρωπησ τον κυνηγουν .απαγορευτικε και σε εμασ .δεν σκεφτικαν την ανυπαρξια θηραματων σε σχεση με αλλεσ χωρεσ που κυνηγουν παρα πολλα θηραματα και μασ στερισαν αυτα που κυνηγουσαμε .ο σκορταλοσ παλι ειναι απαγορευμενοσ εστω και αν πολλοι τουσ κυνηγουν .τι θελω να πω οτι αν η περδικα και η φασσα δεν ηταν στη κυπρο το κυνηγι θα τελιωνε προ πολλου .ενω σε αλλεσ ευροπαικεσ χωρεσ δεν θα ισχιε αυτο λογω των πολλων ειδων κυνηγιου που εχουν .δεν εχουμε την πολιτελια να αφερουμε θυραματα που παντα τα κυνηγουσαμε διοτι δεν εχουμε αλλεσ επιλογεσ θηραματων .δεν ειμαι υπερ των δικτυων και των βερκων ειμαι υπερ του σωστου τροπου διεξαγωγησ του κυνηγιου με πυροβολο οπλο οπωσ λεει και ο νομοσ τησ ευρωπησ αφισε με να πεξω λιγα αμπελοπουλια δεν θα τα πουλισω 5 -10 για μενα λιγουσ μελισοφαγουσ για μενα .φυσικα οι νεοι κυνηγοι αυτα που γραφο δεν θα τα καταλαβουν θα τα καταλαβεναν αν μασ απαγορεψουν παραδιγμα την τζικλα .πολλοι θα πιγαινουν παρανομα και με αθεμιτουσ τροπουσ να τισ κυνηγουν διοτι ετσι εμαθαν απο μικροι να τισ κυνηγουν και θα θεωρουν αδικη την απαγορευση τουσ .θα ονομαζοντε τοτε παρανομοι λαθροθηρεσ θα τουσ τρεχουν στα δικαστηρια με μεγαλα προστιματα .παντα επεζαμεν αμπελοπουλια μουγιουσ δακανουρεσ μελισσοφαγουσ κανενασ δεν μασ ελεγε τιποτα .ποτε μου δεν εβαλα δυκτια η βερκα .τωρα αν παιξεισ αμπελοπουλια εν να φασ προστιμο .θα εισε παρανομοσ .ατε τωρα ο μελισσοφαγοσ γιατι να μεν τον παιζω ειναι ποιο ομορφοσ που την περδικα και που αλλα ειδη που κυνηγουμε ?ουτε απιλητε προσ εξαφανιση .γιατι να μην τον κυνηγω .αφου η μοιρα μασ εβαλε στυτο το νησι με λιγα θηραματα και απο παλια τον κυνηγουσαμε τωρα γιατι να σταματισω το κυνηγι του

ENNOEITAI OTI O MELISSOFAOS EPITREPETAI HDH STHN KYPRO!!!KAI OLOI TO 3ERETE
ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ...ΕΧΩ ΤΖΙΝΙ!
Άβαταρ μέλους
peanut5020
Full Member
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2011, 20:36
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από peanut5020 »

Κοπέλια είδε τους κανένας άκουσε τους κανένας πούποτε???
Ώτα έχει όνου, μύστακα γαλής, εριφίου νώτα, πόδας ασφαλείς.
BAIKAL 1980

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από BAIKAL 1980 »

λια πραματα...το παραξενο σημερα ειναι οτι εκτος απο πολλες τρουλλουριες...ειδαμε και 5-6 μπεκατσονια! :?:
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από beretta682 »

Είχε λίους στο σταυροβούνι
Φιλικά,
Χρήστος
beaglesRhunters
Full Member
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: 16 Οκτ 2012, 11:36

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από beaglesRhunters »

νομιζω εν γλιορα που τους γυρευκεις φιλε μου, αλλο καμια βδομαδα ενα αρκεψου να σιναουντε
g.pepetsios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 12 Ιουν 2019, 16:23

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από g.pepetsios »

Καλησπέρα σας.

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιά είναι τα πεμπετσούθκια και αν υπάρχουν σήμερα;
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από admin »

g.pepetsios έγραψε:Καλησπέρα σας.

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιά είναι τα πεμπετσούθκια και αν υπάρχουν σήμερα;

πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο έχεις περιγραφή?
Προσέχουμε...για να έχουμε
Turdus Pilaris
Full Member
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Οκτ 2014, 09:40

Re: ΜΕΛΙΣΣΟΦΑΓΟΙ

Δημοσίευση από Turdus Pilaris »

g.pepetsios έγραψε:Καλησπέρα σας.

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει ποιά είναι τα πεμπετσούθκια και αν υπάρχουν σήμερα;
Τα τσαγγαρούθκια φίλε.

https://cyprusbiodiversityforkids.weebl ... etsos.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”