ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Απάντηση
ALEXIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 01 Αύγ 2011, 17:50

ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από ALEXIS »

ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΟ ΘΥΡΕΥΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ.
ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ 1970-1975
ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ,ΤΩΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΥΚΩΣΙΑ
ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ.
ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΥΛΛΙ?
ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΑΦΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ?
ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Φιλε μου ουτε γω ειδα ποτε αλλα ακουσα και εχω και γω περιεργεια να μαθω για αυτο το πουλι. Εξαναγραψαμε παλια σε αλλα ποστ για αυτο το πουλι αλλα δεν τα βρισκω που ειναι...
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

εγινε αναφορα σε ενα απο τα τελευταια τευχη του περιοδικου νομιζω
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Δυστηχως γι αυτο το πουλί δεν έχουν γίνει ιδιαιτερες προσπάθειες πουθενα στον κόσμο για αναπαραγωγη ως θηραμα. Το ειδος που συνανταται στη Κύπρο , κυριως στη Μεσαορία ειναι το Pteroclis Orientalis orientalis και πάλια στη Κυπρο αρκετα κοινο. Ο μοναδικος τροπος να το δεις ειναι σε πηγες νερου οταν ερχεται να πιει. Δεν λουφαζει αντιθετα σηκωνετε πολυ γρηγορα κι εχει πολυ γρηγορο πέταγμα με συχνα ψαλιδιαματα που θυμιζει λίγο τρυγονι σε γρηγορη πτηση.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
antonispointer
Full Member
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 24 Μάιος 2011, 12:21

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από antonispointer »

Εγω ειδα μιαν στο χωριο μου στην ορμηδεια πριν λιγο καιρο αλλα ηταν πεθαμενη κοντα που μιαν δοξαμενη τζαι ειχεν σιεπεθκια πανω της
Το κυνηγι ειναι τροπος ζωης προστατεψετο για να ζεις
sotiris!129

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εγω στην ζωη μου δεν εξαναδα τουτο το πουλι
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από miky55 »

ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ ΤΟΧΝΗ ΤΑ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΖΥΓΙ.
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από beretta682 »

Breda Pegaso έγραψε:Φιλε μου ουτε γω ειδα ποτε αλλα ακουσα και εχω και γω περιεργεια να μαθω για αυτο το πουλι. Εξαναγραψαμε παλια σε αλλα ποστ για αυτο το πουλι αλλα δεν τα βρισκω που ειναι...
εν για την τρουλλουρία που εγράψαμε
Φιλικά,
Χρήστος
sotiris!129

Re: ΠΟΥΡΤΑΛΑ Η ΠΤΕΡΟΚΛΗΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ακουστικε 1 φεγγαρι νομιζω απο εδω στο foroum η το διεβασα στο περιοδικο οταν ειχε το σχετικο αρθρο χωρις να ειμαι 100% οτι περιοχη Aναλιωντα ειχε ενα αριθμο πουλιον, εγω κυνηγω την περιοχη χροονια τωρα, εχω καλιψη ολο το χωριο για εκπαιδευτικα η κυνηγι, ξερω τον Αναλιωντα καλιτερα και απο την παλαμι μου αλλα τετιο πουλι δεν ξαναδα!
τρουλουριες εν γεματες τα τριφιλια-χωραφκια λατσια γερι δαλι κοτσιατι-λυμπια ιδα 1000δες φορες
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”