ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Απάντηση
LEFKIOS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2011, 20:20

ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από LEFKIOS »

Αγαπητοί φίλοι με αφορμή την συζήτηση που εξελίχθητε σε σχέση με την φωτογραφία του φίλου του branco italiano πιστεύω ότι δεν θα φτάναμε σε τέτοια άσχημη εξέλιξη ( που αντί τεκμηριωμένων απαντήσεων ακούσαμε ύβρεις και τελικά αποχωρήσεις) αν γνωρίζαμε πως διεξάγεται το κυνήγι στην Αγγλία, αλλά και ο φίλος μου ο branco italiano επρεπε με την φωτογραφία να γράψει και λίγα λόγια ….για να προλάβει τις αντιδράσεις των φίλων που δεν γνωρίζουν την Αγγλική πραγματικότητα.
Με τη λίγη εμπειρία που έχω (και με βοήθεια από τον φίλο μου το Μαικλ που με φιλοξενεί στα κυνήγια στη Αγγλία) θέλω να σας δώσω κάποιες πληροφορίες για να γνωρίσουν και οι φίλοι πού δεν είχαν την ευκαιρία να βρεθούν για κυνήγι στην Αγγλία.
Υπάρχουν βασικά δύο περιοχές που μπορεί κάποιος να κυνηγήσει. Η μια είναι οι ιδιωτικές περιοχές που είναι το 90% περίπου του εδάφους της χώρας και η άλλη είναι τα κρατικά δάση .
Τα δάση υπάγονται στο τμήμα δασών, κάτι παρόμοιο με τα δικά μας και από εκεί παίρνεις σχετική άδεια κυνηγίου αφού πληρώσεις το αντίτιμο. Το κυνήγι στα δάση δεν είναι ελκυστικό, λόγο του ότι είναι πολύ πυκνά και δεν βοηθούν τους κυνηγούς , γιαυτό πολύ λίγοι κυνηγούν. Συνήθως εκεί κυνηγούν μεγάλα θηράματα όπως ελάφια ,αγριόχοιρους κλπ.
Η πολύ μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγών κυνηγά στις ιδιωτικές περιοχές, στις φάρμες όπως είναι ποιο γνωστές. Και για να καταλάβουν κάποιοι φίλοι φάρμες δεν είναι ένας τελιασμένος χώρος και ξαπολούν θηράματα και παίζουντα οι κυνηγοί. Αυτές οι ιδιωτικές περιοχές είναι τεράστιες , πολλών χιλιάδων σκαλών η κάθε μια. Για να μπορέσει κάποιος να κυνηγήσει σε αυτές τις περιοχές πρέπει να έχει την άδεια του φαρμαδόρου-game keeper. Το φαρμαδόρο αυτόν τον εργοδοτεί ο ιδιοκτήτης της γης και διαχειρίζεται την φάρμα με τέτοιο τρόπο ούτος ώστε να του αυξάνει τα εισοδήματα του. Γιαυτό σπέρνει τα χωράφια με διάφορα είδη όπως μπιζέλια, κουκιά, λαψάνα, σιτάρια, κλπ. Επίσης διαχειρίζεται τα θηράματα της φάρμας όπως φασιανούς ,περδίκια, λαγούς, ελάφια κλπ με σκοπό το κυνήγι .
Στην Αγγλία υπάρχουν θηράματα τα οποία ονομάζουν virmin , είναι αυτά που λέμε εμείς εδώ στην Κύπρο επιβλαβή. Αυτά είναι η φάσα, οι κολιοί(crow), ο λαγός, το κουνέλι του αγρού και τελευταίος προστέθηκε η Καναδέζικη χήνα. Όλα αυτά μπορούν να κυνηγιούνται ολόχρονα και χωρίς περιορισμό. Για να καταλάβετε το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να κάνει η φάσα σε ένα χωράφι από μπιζέλι…. Μια φάσα μπορεί να φάει μέχρι και 100 μπιζέλια σε μια μέρα, η μέχρι 1000 σπόρια σιτάρι, η 50 κουκιά. Φανταστείτε λοιπόν ένα κοπάδι από 500 φάσες πόσους τόνους θα φάνε σε ένα χρόνο!!!!!!! Γιαυτό οι φαρμαδόροι θέλουν κυνηγούς στις φάρμες τους για να κρατούν σε ελεγχόμενους αριθμούς τα θηράματα. Αυτοί οι κυνηγοί ονομάζονται Virmin shooters , δηλαδή κυνηγοί των επιβλαβών και χαίρουν μεγάλης εκτίμησης από τους φαρμαδόρους. Μπορεί να κάνουν το χοπυ τους οι κυνηγοί αυτοί αλλά ξοδεύουν πολλά χρήματα για να κυνηγήσουν ( φυσίγγια με τις κασιες τα αγοράζουν, βενζίνη, κυνηγετικός εξοπλισμός κλπ). Συνήθως οι κυνηγοί που επιλέγουν κάποια φάρμα για να κυνηγήσουν πληρώνουν ένα συμβολικό ποσόν 200-300 λιρών το χρόνο ο κάθε ένας , και έτσι έχουν την πρόσβαση σε όλη την φάρμα για κυνήγι απεριόριστο στα επιβλαβή και όποτε θέλουν. Στα υπόλοιπα θηράματα τα οποία είναι Seasonal όπως οι φασιανοί και τα περδίκια ( αρχίζει το κυνήγι τους την 1η Οκτωβρίου) αν θέλουν να κυνηγήσουν τότε ακολουθούν τους κανόνες που βάζει ο φαρμαδόρος. Πότε θα κυνηγήσουν, που θα κυνηγήσουν, πόσα θα πληρώσουν κλπ. Συνήθως το κυνήγι του φασιανού είναι αυτό που δίνει αρκετά εισοδήματα στους φαρμαδόρους γιαυτό ο φασιανός προστατεύεται πολύ και αλλοίμονο αν ένας κυνηγός που κυνηγαει φάσες κτυπήσει έστω και ένα φασιανό. Δεν ξαναμπαίνει ΠΟΤΕ στην φάρμα για κυνήγι, αλλά και το όνομα του μπαίνει στο στοπ λιστ των γύρω περιοχών και δεν τον δέχεται κανένας φαρμαδόρος σε άλλη φάρμα. Επίσης οι κυνηγοί που φιλοξενούνται σε μια φάρμα για κυνήγι προσέχουν να μην κάνουν ζημίες στις σπορές, ακόμη και θηράματα (φάσες) να πέσουν μέσα δεν τα παίρνουν. Επίσης δεν κόβουν κλαδιά για να κάνουν φυλάχτρες και μετά το κυνήγι καθαρίζουν το χώρο από τα κενά φυσίγγια και άλλα σκουπίδια που μπορεί να προκύψουν. Για να έχουν καλές σχέσεις με τους φαρμαδόρους πολλές φορές τους δίδουν οινοπνευματώδη ποτά, γιαυτό και εγώ οπότε πάω για κυνήγι παίρνω μαζί μου κονιάκ FIVE KINGS της ΚΕΟ, πραγματικά τρελαίνονται γιαυτό το ποτό, να το έχετε υπόψη σας αν θα πάτε τότε δώστε τους FIVE KINGS και θα έχετε ιδιαίτερη μεταχείριση, θα πάρετε το καλύτερο πόστο!!!!!!!!.
Αυτά λοιπόν σε ότι αφορά το κυνήγι στην Αγγλία, όσοι πάνε εκεί και έχουν τον χρόνο να επιδιώξουν να κυνηγήσουν αν μπορούν, σίγουρα θα τους μένει αξέχαστη αυτή η εμπειρία.Η φωτογραφία ποιό κάτω είναι απο το 2010 οταν ο φίλος μου ο Μαικ με φιλοξένησε για ένα τριήμερο για να κυνηγήσουμε σε μια φάρμα η οποία είχε σοβαρές ζημίες απο τις φασες και ο φαρμαδόρος ζήτησε βοήθεια απο την ομάδα του Μαικ να φέρει και άλλους κυνηγούς.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από admin »

Λεύκιε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό το δημοσίευμα το οποίο εξηγεί πολλά απο αυτά τα οποία ήθελα να τονίσω , αυτο το τριήμερο πέρασα αρκετή αναστάτωση με τα όσα διαδραματήστηκαν μέσα στο φόρουμ και εκτός φόρουμ , Εκείνο που με λυπεί ιδιαίτερα είναι που ορισμένοι αντί να αντιληφθούν ότι το φόρουμ προσπαθεί να διαπαιδαγωγήση να φέρει ανθρώπους που αγαπούν το κυνήγι κοντά και να θίξει πραγματικά κυνηγετικά προβλήματα στον τόπο μας στέκονται σε μικρότητες και αχρήαστες κόντρες, προσβολές, και πόλεμο του εγώ, εσύ έκανες έτσι και είπες αυτό κ.τ.λ . Κάποιοι έγραφαν ένα κατεβατό πράγματα χωρίς να σκεφτούν ή να διαβάσουν η να κατανοήσουν τι έλεγαν κάποιοι άλλοι. Εμέναν με κατηγόρησαν ότι παίρνω το μέρος κάποιου επειδή τον γνωρίζω (δηλαδή ότι δεν είμαι αμερόληπτος) ή ότι αφαιρώ το δικαίωμα του λόγου ή ότι καθαρίζω με το να κλειδώνω τα θέματα και δέν είμαι δημοκρατικός . Υπάρχουν ένα σωρό προβλήματα εκεί έξω και έχουμε σαν κυνηγοί ένα σωρό εχθρούς. Μέσα απο το φόρουμ δημιουργούνται φιλίες , συσπηρωνόμαστε σαν κυνηγοί, ανταλλάσουμε απόψης και συμβουλές. Ένα σωστό φόρουμ είναι το καλύτερο θεωρητικό σχολείο για ένα νεαρό κυνηγό και σίγουρα όταν τα πράγματα ξεφεύγουν και μετατρέπεται η συζήτηση σε ποδοσφαιρικό γήπεδο τότε ωφείλουμε να σβήνουμε τις πυρκαγιέ πριν καούμε όλοι . Προχθές μετά απο 5 χρόνια αποχής με έπεισαν να πάω ποδόσφαιρο , πήγαμε μια παρέα και μαζί μας είχαμε και ένα νεαρό φίλο 8 χρονών το παιδάκι ήταν λεβεντόπαιδο και πολύ ευγενικό. όταν πήγαμε στον αγώνα για 80 περίπου λεπτά ακούγαμε ύβρης , απο μικρούς μεγάλους όταν φύγαμε το παιδάκι τραγουδούσε βρωμολοχίες . Το να είσαι κυνηγός έχει να κάνει και με το να είσαι ευγενής σαν άνθρωπος και όταν γράφουμε κάτι πρέπει να αντιλαμβανόμαστε ότι χωρίς να το θέλουμε μας βλέπουν και μας διαβάζουν πολλά παιδιά.
Εάν εμείς κάναμε αυτή την δουλειά με τα περιοδικά ή με τα φόρουμ γιατί δέν την αγαπούσαμε ούτε θα σβήναμε δημοσιεύσεις ούτε θα προσπαθούσαμε να κατευνασουμε τα πνεύματα και να αποτρέψουμε αχρείαστους καυγάδες. Απλά θα αφήναμε να σκοτώνεται ο κόσμος και να κερδίζουμε επισκεψιμοτητες στην σελίδα αυτά τα έγραψα γιατί σήμερα ένιωσα μεγάλη πίκρα με τα όσα συνεβηκαν και με τα όσα μου καταλόγησαν κάποιοι Εμείς συνεχίζουμε να κάνουμε αυτό που είναι σωστό και όσοι μπορούν αν το καταλάβουν αυτό η πόρτα μας είανι ανοιχτή όλη μέρα και μπαίνουν όσοι πάλι δέν το επιθυμούν δέν τους αναγκάζει κανένας να περάσουν
Προσέχουμε...για να έχουμε
sotiris!129

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Μετα απο μια ενα μικρο διαλογο που ειχα με τον Αριστο αποφασισα να κρατισω χαμιλο προφιλ και χαμιλους τονους και να προσπαθισω ηρεμα και πολιτισμενα να σας μεταφερω την αποψη μου και τα πραγματα που εντοπισα λαθος σε συνπεριφορες και διαχηριση υλικου.
Στο προιγουμενο ποστ που κληδοθικε ειχα κανει μια διμοσιεφση με 3 παραγραφους
1 παραγραφος για το βιοτικο μας επιπεδο και την κρεατοσυλογη που μας διακατεχη σαν πολιτσμο, που πολλοι δεν καταλαβαν γιαυτο και εξιγω ...ουγκαρια που πανε ολοι και χτιπανε παρομιους αριθμους θηραματον το βιοτικο επιπεδο ειναι κατα πολι μικροτερο απο εμας ανα μεσο ορο 600-700ευρο σε ηλικια 30-35-40χρονον, οι ανθρωποι κιριολεχτικα ΔΕΝ εχουν να φανε παρολα αυτα δεν βγενουν στους αγρους και να θεριζουν οτι βρουνε, σε αντιθεση με εμας που αστα να πανε!!!! παρολα αυτα κανεις δεν εδοσε συνμασια σε αυτη την παραγραφο!
2το οτι βαζεται φωτογραφιες, τιτλους και comments σε online forum χωρις να σκεφτεσται καλα καλα πιος θα τα δει ποτε και που και ακομα χειροτερα πως θα αντιδραση! παραδιγμα οι οικολογοι που πσαχνουν 1 αφορμη για να μας κλισουν το μαγαζη "κυνηγι"παρολα αυτα παλη κανεις δεν εδοσε συνμασια σε αυτι την παραγραφο

και 3 παραγραφο μεσο κοντρας χρησιμοπιοντας τον τονο και τες λεξης τον δικον σας comment και μια φωτογραφια παρομια με αυτη που ειχε το ποστ! ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ/ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟΘΙΚΑΤΕ ΟΛΟΙ
Αυτο δεν εγινε τυχεα αυτο ηθελα να γινει...για την ολι διαδικασια αυτο μου το ποστ ηταν ενιμερος o english setter διαχιριστης του site για να μην ειπαρχη ανφιβολια να πει καπιος οτι ολα αυτα που θα γραψω παρακατω ειναι πραγματα επιστιμονικης φαντασιας και πως τωρα αλλασω σας τα επιδη μου την "ειπεται"

ξαφνικα ολοι εσεις νινο/ναπιταρα και πολοι αλλοι που προσπα8ουσα 2 μερες να σας εξιγισω το αυτονοιτο λαθος στη σκεψη σας και δεν καταλαβεναται ξεχασαται τα comments τιπου "μπραβο φιλε μου που τες επαιξες ζε καλα τους εκαμες", ξεχασαται ξαφνικα ΟΛΟΙ πως στην ζικλα ΔΕΝ εχει κοτα και μπορω να παιξω απεριοριστο αριθμο θηραματον, ξεχασαται ολοι πως πισω απο την φωτογραφια μπορει να ειχε ακομα 15 οπλα,ξεχασαται ολοι τα προιγουμενα σας comment και γιναται εσεις οι ιθικοι και εγω ο ανυθικος, ξαφνικα σας σοκαρε ολους η φωτογραφια που εδειχνε 60 πουλια και οχι 253, ξαφνικα εγινα εγω ο φασκω και αντιφασκω ενω στην πραγματικοτιτα το κανατε εσεις ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ αν καλοσκεφτιτε τα πιο πανω!
αυτο εγινε γιατι ειδατε αυτο που ΕΓΩ ηθελα να δειτε, σκεφτικατε οπως ΕΓΩ ηθελα να σκεφτιτε, αντιδρασαται οπως ΕΓΩ ηθελα να αντιδρασεται... για ακομα 1 φορα πολλοι απο εσας φανικαν αναξιοι να υποστιριξουν το δικο τους πιστεβω που τες προιγουμενες μερες ηταν "σιγα ρε αν ειμουν εγω ηταν να παιζω οσπου να λισουν οι κανες!!!"

Η φωτογραφια ειναι αποτελεσμα photoshop στην πραγματικοτιτα βλεπεται 15 πουλια σε 4 διαφορετικες φωτογραφιες ενομενες στο photoshop, εγω την κηριακη κρεμασα μονο 10 πουλια + τα 5 του Σαββατου!
Συνχαρητιριαγια ακομα 1 φορα πολλοι απο εσας εδειξαν πιοι πραγματικα φασκουν και αντιφασκουν!!! τωρα ξαναπιαστε το ποστ που εγραψα διαβαστε τες πρωτες 2 παραγραφους και προσπα8ιστε οπως ενας απο εσας ειπε με το οσο IQ εχεται να κατανοησεται τον λαθο τροπο σκεψης σας
προσπαθιστε να ξεχορισεται απο την μαζα και οχι να ακολουθιται το πληθος!
Καλη σας νυχτα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

admin έγραψε: Προχθές μετά απο 5 χρόνια αποχής με έπεισαν να πάω ποδόσφαιρο , πήγαμε μια παρέα και μαζί μας είχαμε και ένα νεαρό φίλο 8 χρονών το παιδάκι ήταν λεβεντόπαιδο και πολύ ευγενικό. όταν πήγαμε στον αγώνα για 80 περίπου λεπτά ακούγαμε ύβρης , απο μικρούς μεγάλους όταν φύγαμε το παιδάκι τραγουδούσε βρωμολοχίες .

Φιλε Αδμιν, Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα οπως στο παραδειγμα σου πιο πανω. Προσωπικα, και με ολο το σεβασμο για τα ολα που συμβαινουν στο φορουμ το φταικσιμο το εχεις εσυ. Επανελλημενα εχεις ερθη σε αντιπαραθεση με μελη του φορουμ και ορισμενες φορες η γλωσσα και το υφος που χρησιμοποιησες δεν ηταν η καταλληλη για τον συντονιστη του φορουμ. Οπως στο παραδειγμα σου πιο πανω ετσι και εδω στο φορουμ πιο μικρη σε ιλικια ατομα που σου εχουν σεβασμο για της αποπσης σου (λογω θεσης και ηλικιας) σιγουρα θα συμπερηφερθουν με τον ιδιο τροπο. καπου εγραπσες οτι το φορουμ παρεκσεκληνε της πορειας του με τους καβγαδες, και σου ξανα τονιζω οτι εσυ φταις.
Το πιο σωστο και πιο επαγγελματικο θα ηταν ως Αδμιν να διωρθονης το φορουμ και να κρατας ενα balance χωρις να λαμβανης μερος στες συζητησης. Εαν θελης να λαβης μερος σαν πελατης του φορουμ τοτε ανοικσε ενα νεο λογαριασμο οπως και οι υπολοιποι και αφησε το Αδμιν μονο για επαγγελματικους σκοπους.

Καλη σας μερα
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από admin »

Σωτήρη ΜΠΡΑΒΟ είσαι πολλά σωστός τωρά. Έθιξες αυτά που ήθελες να πείς με τρόπο σωστό και συνετό κάνοντας τον άλλο να διαβάσει και με τον ΄ιδιο τρόπο να απαντήσει οδηγόντας την συζήτηση σε πιο ψηλό επίπεδο. όπως και να έχει εγώ θα ήθελα να σου απαντήσω το εξείς στα γραφόμενα σου.
Το θέμα ξεκίνησε απο την δημοσίευση που έβαλε ο Bracco Italiano για το κυνήγι στην Αγγλία. Το θέμα ότι πολύς κόσμος στην Κύπρο δέν έχει επίπεδο ούτε κυνηγετική κουλτούρα είναι γεγονός. Αυτό προσπαθούμε να χτίσουμε. Αλλά αυτό δέν έχει να κάνει με τις σύνθήκες κυνηγίου στο εξωτερικό. Ούτε έχει να κάνει με τον δικό μας τρόπο διαχείρισης. Η φώτο με τους λαγούς στην Αγγλία είναι εντελώς φυσιολογική. Σκεφτείτε φώτο με κατσικορόνες που βάζουν οι συλλόγοι βουνάρκα μετά απο καταπολέμηση. Κάτι παρόμοι είναι αυτό που είδατε όσο και εάν δέν μπορούν κάποιοι να το καταλάβουν , o bracco έλαβε μέρος σε μια καταπολέμηση επιβλαβών στην Αγγλία. Εάν πάτε εκέι και ζήσετε αυτό το πράγμα θα αντιληφθείτε και το μέγεθος της καταστροφής που γίνετε αλλά και θα μπείτε στο πετσί του ρόλου της καταπολέμησης. Τώρα το τι γινετε στην Αγγλία με το τι γίνετε στην Κύπρο δέν έχει καμία σχέση. Αλλά τα σχόλια τύπου επείεν ο Κυπράιος να τους απαλλάξει απο τα επιβλαβεί και το κρεατοσυλλέκτης και το Κυπριακή αμπαλατωσήνη θεωρώ ότι κάποιοι χωρίς να ξέρουν κρίνουν και προσβάλουν. Και πάλι όταν κάποιος τους παραθέσει στοιχεία για να καταλάβουν ότι τα πράγματα δέν είναι όπως φαίνονται αυτοί πισμώνουν ακόμη περισσότερο και προσπαθούν να περάσουν το δικό τους με ειρωνίες και προσβολές. Και εσύ Φίλε Σωτήρη όταν πάς αύριο με το καλό Ισπανια και θα δείς τα μεγάλα οργανωμένα κυνήγια που διαδραματίζονται σε Ισπανικούς αμπελώνες όπου ένας κυνηγός μπορεί να χτυπήσει πέραν των 200 περδικιών σε μια μέρα στην αρχή ίσως σου φανεί εγκληματικό αλλά μετά θα αντιληφθείς το θέμα κουλτούρας και νοοτροπίας. Και ότι κάνουν αυτά τα κυνήγια κάθε χρόνο και κάθε χρόνο έχει περισσότερο θήραμα. Για μένα εγκληματικο είναι το γεγονός ότι αρκετοί φεύγουν να πάνε στην Ελλάδα για να κάνουν αριθμούς απο τσίκλες -παρανομόντας ταυτόχρονα. Δηλαδή στην Ελλάδα υπάρχει κοτα 25 πουλιά όταν πάει κάποιος θέλει να παίξει 100 την ημέρα για να είναι ευχαριστημένος. Οι περισσότεροι πάνε και παρανομούν δηλαδή. Για μένα αυτό είανι πολύ πιο ανήθικο απο το να πάει κάποιος να πληρώσει και να παίξει ότι δικαιούτε σε μια φάρμα στο εξωτερικό.
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από admin »

HUNTER έγραψε:
admin έγραψε: Προχθές μετά απο 5 χρόνια αποχής με έπεισαν να πάω ποδόσφαιρο , πήγαμε μια παρέα και μαζί μας είχαμε και ένα νεαρό φίλο 8 χρονών το παιδάκι ήταν λεβεντόπαιδο και πολύ ευγενικό. όταν πήγαμε στον αγώνα για 80 περίπου λεπτά ακούγαμε ύβρης , απο μικρούς μεγάλους όταν φύγαμε το παιδάκι τραγουδούσε βρωμολοχίες .

Φιλε Αδμιν, Ακριβως ετσι ειναι τα πραγματα οπως στο παραδειγμα σου πιο πανω. Προσωπικα, και με ολο το σεβασμο για τα ολα που συμβαινουν στο φορουμ το φταικσιμο το εχεις εσυ. Επανελλημενα εχεις ερθη σε αντιπαραθεση με μελη του φορουμ και ορισμενες φορες η γλωσσα και το υφος που χρησιμοποιησες δεν ηταν η καταλληλη για τον συντονιστη του φορουμ. Οπως στο παραδειγμα σου πιο πανω ετσι και εδω στο φορουμ πιο μικρη σε ιλικια ατομα που σου εχουν σεβασμο για της αποπσης σου (λογω θεσης και ηλικιας) σιγουρα θα συμπερηφερθουν με τον ιδιο τροπο. καπου εγραπσες οτι το φορουμ παρεκσεκληνε της πορειας του με τους καβγαδες, και σου ξανα τονιζω οτι εσυ φταις.
Το πιο σωστο και πιο επαγγελματικο θα ηταν ως Αδμιν να διωρθονης το φορουμ και να κρατας ενα balance χωρις να λαμβανης μερος στες συζητησης. Εαν θελης να λαβης μερος σαν πελατης του φορουμ τοτε ανοικσε ενα νεο λογαριασμο οπως και οι υπολοιποι και αφησε το Αδμιν μονο για επαγγελματικους σκοπους.

Καλη σας μερα
Φίλε Hunter εγώ σε προκαλώ να μου παραθέσεις που εγώ χρησιμοποίησα για κάποιο μέλος επίθετα ή πρόσβαλα ή έθιξα τον όποιοδήποτε ο οποίος συμπεριφερόταν σωστά και κόσμια. Ακόμη δέν έχεις καταλάβει ούτε εσύ ότι αυτό που κάνω το κάνω γιατί είναι κάτι περισσότερο απο επάγγελμα αλλά απο ότι φαίνεται ούτε εσύ διαβάζεις καλά πρίν μιλήσεις απλά προσπαθούμε να περάσουμε μια άποψη για το έγώ . όπως και να έχει αν και με προκαλέις να ξεκινήσει μια νέα αντιπαράθεση αυτό το φόρουμ είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι έιναι ιδιωτικό και δουλεύει κάτω απο την πολιτική την δική μας . Είτε την σέβαισε είτε δέν σε αναγκάζει κανείς να το χρησιμοποιάς. Αυτό έλειπε τώρα να μην χρησιμοποιώ το ίδιο μου το φόρουμ και να κρύβομαι πίσω απο άλλα ψευδώνυμα.
Προσέχουμε...για να έχουμε
HUNTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: 27 Σεπ 2010, 10:43

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από HUNTER »

admin έγραψε:
Φίλε Hunter εγώ σε προκαλώ να μου παραθέσεις που εγώ χρησιμοποίησα για κάποιο μέλος επίθετα ή πρόσβαλα ή έθιξα τον όποιοδήποτε ο οποίος συμπεριφερόταν σωστά και κόσμια. Ακόμη δέν έχεις καταλάβει ούτε εσύ ότι αυτό που κάνω το κάνω γιατί είναι κάτι περισσότερο απο επάγγελμα αλλά απο ότι φαίνεται ούτε εσύ διαβάζεις καλά πρίν μιλήσεις απλά προσπαθούμε να περάσουμε μια άποψη για το έγώ . όπως και να έχει αν και με προκαλέις να ξεκινήσει μια νέα αντιπαράθεση αυτό το φόρουμ είτε αρέσει σε κάποιους είτε όχι έιναι ιδιωτικό και δουλεύει κάτω απο την πολιτική την δική μας . Είτε την σέβαισε είτε δέν σε αναγκάζει κανείς να το χρησιμοποιάς. Αυτό έλειπε τώρα να μην χρησιμοποιώ το ίδιο μου το φόρουμ και να κρύβομαι πίσω απο άλλα ψευδώνυμα.
Φιλε Αδμιν, καταλαβαινω απολυτα αυτο που κανεις ειναι περαν απο επαγγελμα (εισαι που τους λιγους τυχερους και προνομοιουχους).
Νε στο παρελθον εχεις μιλιση σε μελη με εντονο υφος και εντελος αντιεπαγγελματικα(χωρις επιθετα). Στο σχολιο σου
Είτε την σέβαισε είτε δέν σε αναγκάζει κανείς να το χρησιμοποιάς φιλε εσυ πουλας και εγω γοραζω. Καθολου επαγγελματικη προσεγγιση. Και σε παρομοιες περιπτοσεις οπου τα βρικες σκουρα εχεις δωση ακριβος την ιδια απαντηση. βασικα την πιο ευκολη λυση.

καλη σου μερα
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από Laurona »

Ας χαλαρωσουμε ολοι μας νομιζω.....ρε παιδια δεν εχουμε τιποτε να χωρισουμε, ΟΛΟΙ ΜΑΣ εχουμε το ιδιο παθος για το κυνηγι και κανεις δεν ειναι καλυτερος απο τον αλλο.

Ας μην χαλουμε τες καρκιες μας για διαφωνιες, που στο κατω κατω ειναι απαραιτητες.

Φυσικα εντσιε να σας πω εγω τι εννα πειτε και τι θα καμετε, Δοξασυ ο Θεος τζιε νουν εσιετε τζιε ενηλικες εισαστε αλλα .......ενι ξερω οτι νομζετε.

Αν θελετε να τζιερασω τες μπυρες παντως πολυ ευχαριστως αρκει να πειτε....χαλαρααα :) ( κανενα αστειο χρειαζομαστε το πολυ πιο πολυ απο το να μιλουμε παντα σοβαρα φαινεστε μου) :)
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Εγω απλα θα πω οτι οταν γραψει καποιος κατι ή βαλει μια φωτογραφια να σκεφτομαστε πρωτα τι θα απαντησουμε και ειδικα χωρις να ξερουμε καποιο και το ειπαμε χιλιες φορες οτι οταν δεν μιλαμε 1 προς 1 καταμματα αυτο κρυβει παγιδες και μπορει να καταλαμβενουμε διαφορετικα τα γραφομενα καποιου απ οτι τα εννοει. Στο κατω κατω περιμενουμε καποιος να γραψει μια πελλαρα τζιαι να του αρκεψουμε???

Σκεφτειτε αν αυτη η συζητηση που εγινε με τους λαγους γινοταν απο τους ιδιους ανθρωπους σε ενα σπιτι ή ενα καφε... Οι αντιθετοι με αυτη τη φωτογραφια δεν θα ηταν τοσο εντονοι αλλα θα συζητουσαν πιο ηρεμα. Τωρα αν εδιαφωνουσαν, ο καθε ενας εχει την αποψη του. Στο τελος θα ηταν μια ηρεμη συζητηση.

Τωρα με το κυνηγι στην Αγγλια και στην Κυπρο δυστυχως ή ευτυχως ετσι ειναι και εχουν τις διαφορες τους. Τωρα αν σε καποιο του αρεσει μονο το κυνηγι με τον τροπο που γινεται στην Κυπρο πολυ απλα δεν παει στην Αγγλια. Και σε αλλον που του αρεσει να παει στην Αγγλια μπορει να παει. Ο καθε ενας δικαιουται να καμνει οτι θελει φτανει να ειναι νομιμος και να εχει ηθος και σεβασμο προς του αλλους, αλλα και προς το θηραμα.

Και αν καποιος θα πεξει 6 φασσες και θα σταματησει ή θα πεξει 46 αυτο εξαρταται πως σκεφτεται ο καθε ενας και πως καταλαμβενει ο καθε ενας τι σημαινει κυνηγι.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Γιατρός

Re: ΤΡΟΠΟΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Δημοσίευση από Γιατρός »

Την πρώτη φορά που πήγα Μαλδίβες ήμουν έτοιμος να φάω τους τόπους στο ψάρεμα κτλ
όταν πήγα εκεί και είδα Αγράμματους ανθρώπους που είχαν σοβαρές αρχές και δεν επιτρέπαν να πάρεις τίποτε ( όύτε να αγγίξεις !) μέσα από τον ύφαλο , και έξω σε έπαιρναν αυτοί για ψάρεμα και ήταν 90% catch and release και 10% το τι θα τρώγαμε ( ορισμένα είδη) , έκατσα την μάππα χαμέ και προσαρμόστηκα από την πρώτη μέρα σε αυτή την νοοτροπία
Μιλάμε για ανθρώπους που ζούνε σε καλύβες και έχουν έξω από την καλύβα τους μία αιώρα σαν περουσιακό στοιχείο
εμείς με 125 πτυχία 21 αυτοκίνητα εξοχικά στον πρωταρά και large με τα πόστα μας και όλα δεν θα τους φτάσουμε ούτε στην επόμενη ζωή
ή έχεις το ή εν το έχεις και δεν το έχουμε sorry :roll:

πότε πάμε σκοπευτήριο ; :mrgreen:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”