Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Απάντηση
Γιατρός

Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από Γιατρός »

Νομίζω αρκετά έχουν αλλά δεν ξέρω ποια
lagomania
Full Member
Δημοσιεύσεις: 362
Εγγραφή: 29 Οκτ 2010, 14:16

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από lagomania »

εχω και εγω τουτη τη απορια φιλε
KILLER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 21:11

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από KILLER »

Σίγουρα τα θηράματα δεν βλέπουν το πορτοκαλί χρώμα που φοράμε σαν διακριτικό γιατί δεν υπάρχει στη φύση!
Γιατρός

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από Γιατρός »

KILLER έγραψε:Σίγουρα τα θηράματα δεν βλέπουν το πορτοκαλί χρώμα που φοράμε σαν διακριτικό γιατί δεν υπάρχει στη φύση!
νομίζω τα περισσότερα μαυρόασπρα βλέπουν

το θέμα είναι να φοράς ρούχα τα οποία 'σπάζουν' το σχήμα σου και κάνουν blend in με το τοπίο
να μας πει κάποιος που ξέρει για τα χρώματα
KINIGOSS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2011, 20:47

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από KINIGOSS »

παιδια εγω δεν ξερω τι βλεπουν ακριβος ομος στο θεμα στολης νμζ οτι το μονο θηραμα που χρειαζετε καλο καμουφλαρισμα στον τοπο μας ειναι η φασσα αλλα παλι και αυτη ειναι την κινηση που εντοπιζει πρωτα,γιαφτο χρειαζετε ακινησια ,τα πολλα καμουφλαζ στα αλλα θηραματα ειναι αχρειαστα αφου στα καρτερια απλα διαλεγουμε ενα θαμνο -χορτα -δεντρο να μας χοννει καπος,στα περπατητα τπτ δεν χρειαζετε ισα ισα θελουν εντονα ρουχα για να φενομαστε, στα ρουχα των κυνηγων αρχισε και στην κυπρο να κυριαρχει το σκεττο πρασινο οπος και στν ευρωπη ,η πολλη παραλλαγη ειναι για τον rambo :lol:
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από 635marios »

τα περισοτερα τετραποδα δεν βλεπουν ολα τα χρωματα συνηθωσ ασπρομαυρα και τα περισοτερα πουλια βλεπουν χρωματα.
Άβαταρ μέλους
virtualgreek
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1282
Εγγραφή: 31 Μαρ 2010, 16:33

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από virtualgreek »

Προσωπικά δεν με απασχόλησε ποτέ το θέμα.

Φορώ όσο περισσότερα πορτοκαλί ρούχα μπορώ για να φαίνομαι από πολύ μακρυά.

Το θήραμα δεν το φοβάμαι. Φοβάμαι τους τυφεκιοφόρους που κατακλύζουν τα βουνά και βαράνε οτιδήποτε κινείται. :)

Σ.
Πρώτα από όλα πρέπει να είστε Κύριοι στο βουνό, και μετά κυνηγοί...
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από canis »

635marios έγραψε:τα περισοτερα τετραποδα δεν βλεπουν ολα τα χρωματα συνηθωσ ασπρομαυρα και τα περισοτερα πουλια βλεπουν χρωματα.
Σωστός! ορισμένα είδη πουλιών βλέπουν και χρώματα τα οποία εμείς δεν μπορούμε :(
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από Anthimos »

Πάρα πολλα πουλια να οχι όλα βλέπουν χρωματα. Μαλιστα ορισμενα υπερβαινουν το δικό μας φασμα και βλέπουν και στο υπέρυθρο. Μ αυτο τον τροπο βλέπουν την αντανακλαση της ηλιακης ακτινοβολίας δηλαδη μπορουν να δουν τα ωριμα φρουτα και καρπους να εντοπισουν τα ηλεκτρομαγνητικα πεδία της γης για ν αποδημήσουν, τα αρπακτικα να εντοπισουν απο το ιχνος ουρων που αφηνουν στο διάβα τους τα ποντικια κτλ.

Επειδη τα περιστεροιδη και τα υδρόβια ανηκουν στην κατηγορια της υπέρυθρης ορασης μην διανοηθητε ποτε να βαλετε αντιλιακο οταν κυνηγατε φασσες ή να πάτε κυνηγι μετα απο έντονη ηλιοθεραπεία. Οι ουσιες που αντανακλουν το φως στ αντιλιακά θα σας κάνουν να λάμπετε στα ματια των φασσων και παπιων. Επιπλέον τα χημικα στα καθαριστικά ρουχων. Φορεστε φρεσκοπλυμμενα ρουχα και προσπαθηστε να κυνηγησετε ακομα και τσιχλες , θα δειτε πόσο ευκολα σας εντοπίζουν.

Εξάλλου σκεφτειται ποσες πολλα χρωματα κυριαρχουν στο βασίλειο των πουλίων.Αν δεν εβλεπαν χρωματα τα πουλια τοτε δεν θα χρειαζοντουσαν όλες αυτες οι φαντατχτερες "ενδυμασίες"
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
elcos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2011, 17:26

Re: Ποιά θηράματα έχουν αχρωματοψία;

Δημοσίευση από elcos »

louisll έγραψε:Νομίζω αρκετά έχουν αλλά δεν ξέρω ποια
εχω εγω τζιαι ουλλοι περιπεζουν με :lol: :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”