ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από FRANCHI »

Παιθκιά ανοίγω τούτο το ενδιαφέρον θέμα για να γράψουμε και να διδακτούμε από τις μοναδικές εξορμήσεις που βιώσαμε ή ακούσαμε από άλλους τις οποίες θα θυμόμαστε για πάντα

Πρώτη και τελευταία εξόρμηση γνωστού μου πριν λίγα χρόνια. Επερπάτουσε και έχλιασε τσαι έπεσε χαμέ τσαι εμπήκαν χώματα μες το όπλο. Ουυ εν πειράζει λαλεί θα το παίξω και θα φύουν.....Μπουμ
I believe half of what I see and nothing of what I hear
sotiris!129

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

χαχαχαχαχαχαχα ειδα και εγω μια φασι ετσι πρην 4-5 χρονια :lol: επιεν να τσιλιση την κουτσοφτερι την ζικλα με τες κανες :?
μετα φεφκει μια ζικλα ζε φωναζω του πανω σε ρεεεεε!!!
Μπανγεκσφα μποθφγαγμ...
ακουστικαν παραξενα ζε φωναζω του! ρε μα ηντα χαρτουτσιες παιζεις? :?
ακουσα τον που ξιτιμαζε ζε επια ζιαμε ηταν οπως το τριανταφιλο οι κανες... τελια οπως τα cartoon που εβλεπαμε μορα :lol:
Άβαταρ μέλους
beretta682
Full Member
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 31 Δεκ 2010, 10:29

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από beretta682 »

Εγώ άκουσα άλλη φάση που κάποιος ετζινήαν μες τα σιόνια τζαι ακούμπαν λιον η κάννη του στο χιόνι... Με το που επήεν να παίξει έφυεν κομμάτιν :D :D :D :D
Φιλικά,
Χρήστος
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Marinos »

Αξέχαστη εμπειρία ήταν το όνειρο που είδα εψές. 2 λαγοί βουρουν αντίθετες κατευθύνσεις, παίζει τον πρώτο ο τζίρης μου, παίζω τζάι εγώ τον δεύτερο που εβουραν κάπου στα 100 χιλιόμετρα την ώρα, όπως τον θυμούμαι. και όταν πήγα να τον πιάσω εφορουσεν φόρμούες τις γυμναστικής γκρίζες ολόσωμες.
Εν γίνετε λαλώ... γιατί να φόρει φόρμούες τούτος τώρα???? :shock: :shock: :lol: :lol:

Franchi sorry αν βγήκα λίγο έξω που το θέμα. και τούτη εμπειρία είναι :D
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
'petros'
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 10 Αύγ 2011, 13:52
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από 'petros' »

ακομα να ξιασεις αλλοπως τα φετινα καλλιτζια ρε μαρινο :lol: :lol:
«Για να είσαι κυνηγός … δεν αρκεί να διαθέτεις άδεια, όπλο και σκύλο … αλλά κυρίως σεβασμό, συνείδηση και γνώση για την φύση»
Marinos
Full Member
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 20 Οκτ 2011, 15:35
Τοποθεσία: Λευκωσια

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Marinos »

'petros' έγραψε:ακομα να ξιασεις αλλοπως τα φετινα καλλιτζια ρε μαρινο :lol: :lol:
Αν έβλεπα και κανένα που κοντά εμπορουσεν και να τον καλλικοσω :oops:
Δεν πήγαινα για λαγό φέτος.
Που του χρόνου :D
Φορούμε ΠΟΡΤΟΚΑΛΊ πάντα. Γιατί κάμνουμε το χόμπι μας, ΔΕΝ πάμε στον ανταρτοπόλεμο!!!!! Πίσω στες οικογένειες μας σόι και αβλαβείς!
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Anthimos »

Marinos έγραψε:Αξέχαστη εμπειρία ήταν το όνειρο που είδα εψές. 2 λαγοί βουρουν αντίθετες κατευθύνσεις, παίζει τον πρώτο ο τζίρης μου, παίζω τζάι εγώ τον δεύτερο που εβουραν κάπου στα 100 χιλιόμετρα την ώρα, όπως τον θυμούμαι. και όταν πήγα να τον πιάσω εφορουσεν φόρμούες τις γυμναστικής γκρίζες ολόσωμες.
Εν γίνετε λαλώ... γιατί να φόρει φόρμούες τούτος τώρα???? :shock: :shock: :lol: :lol:

Franchi sorry αν βγήκα λίγο έξω που το θέμα. και τούτη εμπειρία είναι :D


:lol: :lol: :lol: :lol:

Μαρινο μου που ημουν τζαι γω στην ηλικια σου τους λαγους εβαλλα τους μισο μετρο μπροστα επειδη ενομιζα εφορουσαν φορμουες τζαι βουρουσαν χιλλια μιλια την ωρα. Αποτελεσμα? Εσταματουσαν οι ευλοημενοι σιοκκαρισμενοι επειδη εκαθετουν η βολη μπροστα τους , εχαντακωνουμουν παραπανω τζαι εχανα τους.
:lol:
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
sotiris!129

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από sotiris!129 »

αξεχαστες εμπειριες:
ο πρωτος λαγος εν η εμπειρια που κανενας νομιζω δεν ξεχανει!
εμενα ηταν πρην 3 χρονια περιοχη αναλιοντα...1 χρονια που εξορμουσε ο Λακης, πρωτη χρονια που εκυνηγουσα με σκυλο!
ειχεν 1 βουνο παντα ειχε περτιζια στην κοριφη του... γιαυτο και εγω κατεβικα που το αυτοκινητο και ξεκηνισα να φκω πανω ηταν τεταρτη στα μεσα της κυνηγετικης σεζον και δεν ειχε αλλους κυνηγους η περιοχη!
εμενα η ενια μου να φκω πανω στο βουνο ακομα καλα καλα δεν ειχε ξυμεροση!
ξαφνικα και σχεδον στους προποδες του βουνου ο σκυλος πιανει μαλαι..."οκ επιασε μαλαι εχτεσινη τον περτιζιον που εφκεναν να παν στην κοριφη λεω που μεσα μου" και τραβω τον σκυλο που το κολανι σπαζοντας του την μαλαι για να φκουμε πανω...φκενω τα περτιζια ειχαν φιγη λογο του θοριβου που εκαμα...εφατσισα ενα γυρο πας το βουνο χασιμια δεν εσειρα χαρτουτσια και αλα3α χαρτουτσιες εβαλα της ζικλας περκει σικοσω καμια ζικλα ανηξα και το οπλο και εβαλα το στον ομω μου και αρκεπσα να σκεφτομε τον επομενο τοπο που 8α παω γιατι ηταν νεκροταφιο ζιαμε! και ενω εφτανα στο σιμιο που εφκενα το προι πανω στο βουνο ο σκυλος ξαναπιανει μαλαι και εγω δεν του ειχα δοσει συνμασια! ξαφνικα και ενω ειμουν αφιριμενος ακου το σκυλο να γαυγιζει τον λαγο να περνα που μπροστα μου στο μισο μετρο και πουπισω του ο Λακης....γυριζω κλιο το οπλο ο σκυλος μπροστα μου που το λαγο στα 15 μετρα απο μενα και να απομακρινοντε χωρις να μπορω να παιξω χαρτουτσια... ετελειονε το βουνο και αρκεφκε οργομενο κλονι α3ιπα στα 20 μετρα απο μενα :D κλονει αξιπα ο λαος τροι μια χαμε ο σκυλος εκοπσε 3-4 μετρα πισω που το λαγο και μπαμ!!!!! headshod Rio 32gr 12no 3 σκαγια βιδομενα στο κρανιο!!! και οσπου να δοκει 1 τουμπα ο λαος ο Λακης ειχεν τον μεσα στην μασελα του :lol: 7:40 το προι... πιανω τον λαο και μετα απο 30-40 τηλεφονιματα σε ολο το φονοκιβοτιο μου για να πα να πιαν κρομι8κια ξεκεινω για το αυτοκηνιτο που ηταν 50 μετρα που ζιαμε, στο 1 χερι ο λαος στο αλλο το οπλο...ξαφνικα πετασετε ενας περτικος βουριτος ζε ποσιεπαζει πανω σε ενα λοφουι ακριβος διπλα που το αυτοκινητο γυριζω το οπλο στο παρατσακ εν τον επρολαβα οσπου να κατεβασω το οπλο αλλος...ηταν ατυχος ειμουν επομισμενος ειδη μπαμ ζε ζινος κατω οσπου να ξεκλιοσω το αυτοκινητο ηρτεν ο σκυλος ζε εφερεν τον :D ηταν 8 η ωρα και εκρατουν ειδη 2 θηραματα επερπατουν ολι μερα ζιαμε ζε δεν εξαναειδα τιποτε :lol: αντι να σικοστω να φιω ο Μαλακας λαλω που μεσα μου τωρα :lol: :lol: :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
georgies
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 20:33
Τοποθεσία: Lemesos

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από georgies »

Θα σας γράψω και εγώ μιαν εμπειρία μου αξέχαστη που όσους την είπα ήταν να με βγάλουν πέλλο αλλα ήταν καθόλα αληθινή.
Πριν 4-5 χρονια ήρθα προς το τέλος του δεκέβρη από αγγλία που ήμουν φοιτητής και ανυπομονούσα να πάω κυνήγι,πέφτω τρίτη νύχτα να κοιμηθώ, τίποτε εν με έπιανε ο ύπνος σαν να και ήταν η πρώτη μέρα του ενδημικού επάλευκα κάμποση ώρα στο κρεβάτι και τελικά εσηκόστικα ντυθηκα και έπια στην κουζίνα να περάσει η ώρα να φύω από το σπίτι γιατί ήταν πολλά νωρίς να ξεκινήσω για το βουνό. πότζι πόδα πρέπει να εποτζιμιθικα στο καναπέ και βλέπω στον ύπνο μου κοπελια 3 λαγούς να φέυκουν σε διαφορετικές κατευθύνσεις σε ένα τόπο γνωστό μου που κυνηγώ από μικρός, έβλεπα το και ήταν σαν το το ζουσα. Να μεν τα πολυλογώ ξεκινώ για το χωριο, επέρασα και έπιασα και ένα ανιψιό μου να πάμε μαζί για τσίχλες το πρωί αφού κατά τες 9 έπιανε δουλειά και είχε λίγη ώρα. Πάμε κυνηγούμε, τζικλες είχε εν εκουτσιαν κανένας μας, αλλα επιάσαμε που 2-3 πουλια στο ποφισιμα. τέλος πάντων φευκουμε και πάμε κοντά στη δουλειά του σε ένα ποταμό να δούμε τι γίνετε και μετά να πάει και ο ανιψιός μου δουλειά. Εκεί που επίαμεν είπα του το όνειρο μου και στην αρχή έπιασε με στην ξιουρα κανονικά, ήθελα να χωστώ που το περιπέσκιμο που έπεσε, στο τέλος όμως λαλεί μου, ανίψι μου πιεννε, εν χάνεις κάτι είδε και ο παπας μου έτσι όνειρο και επίε και έπαιξε τον. Με τούτα εμψυχώθηκα και εγώ και λαλώ ένα πάω και ότι γίνει. Πάω λοιπόν στο τόπο που είδα στο όνειρο μου και ξεκίνησα να κυνηγώ τσίχλες ψάχνοντας όμως και κάτω για κανένα λαγό.
Σε μια φάση βγαίνω πάνω στην άκρη του ποταμού και βλέπω να έρκετε μεσούρανα μια τσίχλα από απέναντι προς εμενα λαλώ από μέσα μου σικκιμε ένα τις σύρω και ότι γίνει. Μια σσιπεδκιά έπιασα την αλλα με την φόρα που είχε επίε και έππεσε πολλά μακριά μου στην ριζα του ποταμού σε μια αρκοτερατσιά. Λαλώ και εγώ, έχει που το πρωί εφκενναν προστά μου τα πουλια και εν τα έπιαννα, τούτην έπιασα την μεσούρανα και εν κάνει, επεσέ και στα ανάθεμα, που τα νεύρα μου έβαλα πείσμα και έπια να την έβρω. Ενεκατοννα κάμποση ώρα μες την τερατσιά που λαλείτε, ήβρα την τσίχλα και την ώρα που την έβαλλα στη γιλέκο ακούω πίσω μου κατσιάρισμα, γυρίζω και βλέπω ένα πουλάρι να βκέννει το πλευρό του ποταμού, έριξα του μια και είδα τον να γύρνει πίσω και για να τον σιουρεψω έσυρα του και την άλλη. (ήταν ο πρώτος μου τότε).
Έκαμνα πανικό μονος μου μες τον ποταμό. Άμεσος πιάνω τον ανιψιό μου και λαλώ του ''ποσα ο σάκος με τα κρεμμυθκια ανίψι'' ο πέλλος εν με πίστευε και ανάγκασε με να πάω αφού 2 λεπτά δρόμος με το αυτοκίνητο ήταν να του τον δείξω. Βλέπει τον πιστευκει με και λαλώ του ρε στο όνειρο μου εν 3 λαγοί που ήταν, αρκεψε παλε κοπελια το περιπεξιμο και έπεισε με να μεν ξαναπάω πίσω, είχα κουραστεί κιόλας, τέλος του δεκέβρη και ήμουν με την κοντή που την ζέστη. Πήγα σπίτι είπα και την κουβέντα του παπά μου. Τέλος πάντων ήρτε η κυριακή εγώ είχα πάει αλλου κυνήγι και πηγε ο παπας μου κοντά στο τόπο που έπαιξα τον λαγό, σε μια φάση βρέθηκε με ένα φίλο του και έπιασε την κουβέντα ο ένας από την μια και ο άλλος από την άλλη του ποταμού (έχει μια απόσταση περίπου 40-50 μετρα σε v σχήμα με αρκετό ύψος). Οπως μιλουσαν θωρεί ένα λαγό ο παπας μου από την άλλη μεριά και φωνάζει του ετον λαό που πάει, όσπου να πεις και να δεις πετασσετε ακόμα ένας έπεσαν 2 καλλικοματα αγρια από τον φίλο του παπα μου ήταν να φάει που πάνω του. Η φάση όπως μου έδειξε ο παπας μου τον τόπο έγινε 30 περίπου μετρα από εκεί που έπαιξα το λαγό εγώ. Ως τώρα τρώγομαι αν ήταν όντως εκεί και οι 3 λαγοί από την τεταρτη αλλα ποτε εν θα το μάθω. Έτσι κοπελια άρχισα και εμπιστεύομαι και λίγο το ένστικτο μου απο εκείνη την μέρα, κάποτε βγαίνει σωστό κάποτε λάθος αλλα τουλάχιστο δεν τρώγομαι μετά και να λέω αν έκαμνα τούτο η εκείνο.Όνειρο πάντως εν εξαναείδα αλλα αν ξανατύχει θα πάω με κλειστά τα ματια.
Άυτα φίλοι μου από εμενα ελπίζω να μεν σας κούρασα πολύ με την ιστορία μου. :D :D
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

Δημοσίευση από FRANCHI »

πολλά ωραίες ιστορίες αλλά τούτη με τις φόρμούες τις γυμναστικής γκρίζες ολόσωμες πιάνει βραβείο :lol:

Εμένα ο πρώτος μου λαός ήταν όταν είμουν 14 χρονών. Πήγαμε με το παπά μου σε ένα τόπο δίπλα που ένα κρεμμό 10μ που τωρά έχει σπίτι τσιαμέ, να με μάθει να πυροβολώ με το κυνηγετικό γιατί εφοούμουν το κλώτσημα. Όπως εστεκούμαστε δίπλα που τον γκρεμό πετάσσετε ένας λαός που τη ρίζα του γκρεμού και άρκεψε δεξιά-αριστερα δεξιά-αριστερα για καμιά 20μ.. Ο τσίρης μου έσυρε του και τις 2 αλλά έτσι που επήενε μια τσι μια δα που να τον κουτσίσει. Γυρίζω εγώ να δω πόθεν έφυε και βλέπω 2ο να κάθεται να μας θορεί μες τη κούτση. Δώμου το δώμου το λαλώ του και έπεξα τον στα 2μ τσιαι έφκαλα του μια τρύπα τεράστια..

Ο δεύτερος μου ήταν όταν εστέκουμουν στάμα στις τριονότσικλες σε ένα οροπέδιο με ελάχιστα δέντρα και λίγες σχοινιές. Περνά μια παρέα που μπροστά μου στα 40 μέτρα 5 άτομα και 4 σιήλλους. Αφού επροχωρήσαν καλά θορώ ένα λαό σφαίρα να φεύκει πίσω τους (εν πουτούτα μου νευριάζουν κάποιοι) :lol: :lol: σημαθκιάζω με τα νο8 βάλλω του πας τα 2-3μ προσκόπευση παίζω τον τσιαι θορώ τον που έσιηψε ξαναπαίζω τον πάλε έσιηψε τσια έφυε. Ο παπάς μου ήταν πιο πάνω τσιαι εφώναξα του. Είδεν τον ο λαός και εγύρισε προς τα αριστερά μου ανάμεσα μας που είχε μια λαξιά. Βουρώ στην άκρη της λαξιάς και βλέπω τον να κατεβαίνει και σύρνω του αλλη μια και έπιασα τον!! Ο παπάς μου είδε τον που εσταμάτησε και έκατσε και εκνίθετουν πριν ξαναβουρήσει :D

Ο τρίτος μου λαός και τελευταίος πριν καμιά 10 χρόνια ήταν που επήα με τον ανιψιό μου. Ξημερώνει εν είχε ψυσιή στο βουνό είμαστε μόνοι μας. Ξεκινώ εγώ φκαίνω το βουνό τσιαι φτάνω πας τη μούτη και μετά οροπέδιο και πουκάτω κρεμός 3μ αλλά με μονοπατούι στη ρίζα του. Σε κάποια φάση θορώ πας την ρίζα του κρεμού πίσω που ένα μικρό θάμνο ένα μαύρο πράμα τσιαι ταράσσει. Λαλώ τσιαι γώ ή αλουπός είναι ή κανένας πέρδικος. Σημαθκιάζω ένα περίπου τσιαμέ τσιαι παίζω στα 30μ με τάππα νο6 φουσιέκκι JK1 σουηδικό. Μετά τη σιηπεθκιά εν θορώ τπτ. Πάω τσιαμέ τσιαι θορώ ένα λαό απλούμενο σιδερωμένο. Καθαρίζω τον τσιαι είχε ένα σκάι μόνο ανάμεσα στα μάθκια :!:
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”