Τσακρόστρουθοι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από FRANCHI »

Ξέρει κανένας αν επιτρέπονται οι τσακρόστρουθοι που έρχονται αυτή την εποχή μαζί με την τσίκλα? Ποιά η επιστημονική τους ονομασία?
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από FRANCHI »

Εν που τα πράγματα που θα έπρεπε να ήταν διαφορετικά κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή η τσίκλα και η τρασιήλα προκαλούν καταστροφές ή εν τόσο νόστιμες ή εμπορεύσιμες που μόνο εκείνες τρώγονται και επιτρέπεται να σκοτώνονται? Γιατί και όχι άλλα πουλιά όπως τούτο :?:
I believe half of what I see and nothing of what I hear
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

Φίλε και το κόρωνο και το κολιό αν τον φάεις δεν θα πάθεις τίποτε.
οι παλιοί ετρώαν και τα γεράκια και τους αετούς και ελέγαν ότι ήταν νόστιμα. Δηλαδή πρέπει ότι τρώεται να το πέζουμε? στη Κίνα τρώνε σκύλλους, να αρχίσουμε και εμείς?
Σύμφωνα με τα όσα έγραψες, δίνεις την εντύπωση ότι τα θηράματα τα κυνηγούμε για να μεν κάμνους ζημιές. αυτό απέχει πολύ από τη πραγματικότητα και δεν συμβαδίζει με τις ιδέες του κυνηγίου!!!!
όσο αφορά το φαινόμενο με τα πουλλούθκια, διούμε ψωμί των πολέμιων του κυνηγίου και αν με ρωτάς έχουν και δίκαιο να διαμαρτήρωνται.
ναι μπορεί οι σπίνοι να εν πολλοί αλλά μαζί τους πέζουν και τα μπασταρτοκάναρα, τα σγαρτήλια και γενικά όσοι πέζουν πουλούθκια πέζουν ότιδήποτε πετά.
Από ότι γνωρίζω υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες ΚΑΙ απο κυνηγούς και υπάρχουν και οδηγίες στους θηροφύλακες να καταγγέλλ=ουν έτσι άτομα, και καλά να τους κάμουν...
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από Anthimos »

Ποιο πουλι εννοεις τσακροστρουθο?
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

Νομίζω ότι εν το corn bunting που εννοεί Άνθιμε παρόλο που σε ορισμένες περιοχές λέν και το ισπανικό το στρούθο τσακρόστρουθο...
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από FRANCHI »

canis έγραψε:Φίλε και το κόρωνο και το κολιό αν τον φάεις δεν θα πάθεις τίποτε.
οι παλιοί ετρώαν και τα γεράκια και τους αετούς και ελέγαν ότι ήταν νόστιμα. Δηλαδή πρέπει ότι τρώεται να το πέζουμε? στη Κίνα τρώνε σκύλλους, να αρχίσουμε και εμείς?
Σύμφωνα με τα όσα έγραψες, δίνεις την εντύπωση ότι τα θηράματα τα κυνηγούμε για να μεν κάμνους ζημιές. αυτό απέχει πολύ από τη πραγματικότητα και δεν συμβαδίζει με τις ιδέες του κυνηγίου!!!!
όσο αφορά το φαινόμενο με τα πουλλούθκια, διούμε ψωμί των πολέμιων του κυνηγίου και αν με ρωτάς έχουν και δίκαιο να διαμαρτήρωνται.
ναι μπορεί οι σπίνοι να εν πολλοί αλλά μαζί τους πέζουν και τα μπασταρτοκάναρα, τα σγαρτήλια και γενικά όσοι πέζουν πουλούθκια πέζουν ότιδήποτε πετά.
Από ότι γνωρίζω υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες ΚΑΙ απο κυνηγούς και υπάρχουν και οδηγίες στους θηροφύλακες να καταγγέλλ=ουν έτσι άτομα, και καλά να τους κάμουν...
φίλε το ίδιο λένε και οι άλλοι ξένοι για εμάς που παίζουμε τις τσίκλες και μαυρόπουλους και εκείνοι που την άλλη σκοτώνουν φάλαινες κ.α.
Αν δεν είναι για ζημιές που δίνεται η άδεια, και δεν λέω ότι έτσι είναι, τότε γιατί η τσίκλα και η τρασιήλα? Επειδή ξεχωρίζουν πιο εύκολα στο πέταγμα και δεν χτυπιούνται άλλα πουλιά ή μήπως εν ωραίο το παίξιμο τους και σαν κυνηγοί ολοκληρωνόμαστε? Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να απαγορευτεί και η τρασιήλα. Έχουν μειωθεί αφάνταστα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FRANCHI την 25 Ιαν 2012, 10:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από FRANCHI »

Anthimos έγραψε:Ποιο πουλι εννοεις τσακροστρουθο?
εν κάτι πουλιά που παιτούν γρήγορα και συνήθως σε κοπάδια και κάνουν ένα χαρακτηριστικό κελάιδημα "πιτ-πιτ"
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από Anthimos »

FRANCHI έγραψε:
Anthimos έγραψε:Ποιο πουλι εννοεις τσακροστρουθο?
εν κάτι πουλιά που παιτούν γρήγορα και συνήθως σε κοπάδια και κάνουν ένα χαρακτηριστικό κελάιδημα "πιτ-πιτ"


Εν τζει που το απαγορευμενο
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
georgies
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 17 Δεκ 2010, 20:33
Τοποθεσία: Lemesos

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από georgies »

Ο τσακροστρουφος από ότι ξέρω είναι αυτός.

Από ότι βλέπω κοπελια είμαστε άξιοι τις μοίρας μας εβάλαμε πόστα και στα πουλούθκια τώρα ένα μεν μείνει tpt να πετα στο τέλος. Τα σγαρτίλια εφάν τα σχεδόν, τζιαμέ που επίεννες έχω και έβλεπες αρκετά και άκουες κανένα να κελαηδά τώρα σπάνια βλέπεις ποσο μάλλον να ακούσεις. Όταν λείψουν όλα ελάτε που πόδα έχω κάμποσα καναρίνια να σας ξαπολώ ένα ένα να τα παίξεται και τούτα εν και μιλλαρωτα καλοταΐζω τα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από FRANCHI »

[quote="georgies"]Ο τσακροστρουφος από ότι ξέρω είναι αυτός.
μοιάζει εν σίγουρα όμως εκείνος που είπε ο canis

" Από ότι βλέπω κοπελια είμαστε άξιοι τις μοίρας μας εβάλαμε πόστα και στα πουλούθκια τώρα ένα μεν μείνει tpt να πετα στο τέλος."
φίλε μια ερώτηση έκαμα και προβληματισμό.

" Τα σγαρτίλια εφάν τα σχεδόν, τζιαμέ που επίεννες έχω και έβλεπες αρκετά και άκουες κανένα να κελαηδά τώρα σπάνια βλέπεις ποσο μάλλον να ακούσεις."
+1 τα σγαρτίλια πιάνουν τα και βάλλουν τα μες τα κλουβιά πολλά σπίθκια έχουν

οι τσούρουλλοι (προστατευόμενο) εχαθήκαν πλέον δεν ακούεις κανένα να καλαηδά γιατί πολλοί τους παίρνουν για τρασιήλες
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”