Τσακρόστρουθοι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από Anthimos »

canis έγραψε:Φασσοπέζουνα (Columba oenas) επισκέπτοντε τη Κύπρο το χειμώνα. Παλία σε μεγαλύτερους αριθμούς όπως όλα τα πουλια :(
Πέρσυ σε μόνιμη απαγορευμένη της Λεμεσού υπήρχε ένα μεγάλο κοπάδι.
Φέτος δεν άκουσα και ακόμη να βρώ χρόνο να πάω να δώ προσωπικά....


Φασσοπεζουνα ή αλλιως κουτρουπάνια πιαννει πολλα ο κατεχομενος Πενταδάκτυλος .
Εγω σε δυο περιπτωσεις την μια οταν ακόμα επιτρεπετουν το κυνηγι τον Μαρτιο κι την αλλη περιπου ετσι καιρο κτυπησα Φασσοπέζουνα στην περιοχη Αμιαντος - Μέσα Ποταμος προς Σαιττα.
Ηταν νεφος , ενομισα ηταν φασσες μεχρι που επιασα τα χτυπημενα πουλλια και ρωτωντας τον πατερα μου αν εχει ππαλαζια η φασσα μες τον Φλεβαρη αυτος μου ειπεν εννεν φασσες εν Κουτρουπανια- Φασσοπεζουνα και οτι τα επιανε πολλα μια συγκεκριμενη περιοχη στο Δυτικο ακρο του Πενταδακτύλου.
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

εγω παιζω στο χωριο μου το φοινι κανουν τις φολιες τους πανω στου βραχους κοντα στο καταραχτι τις χανταρας ειδα και προσοπικα φολιες
EPANIEL POWER
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

ρέ φίλε εν αρκοπέζουνα τζίνα που είδες...
τα φασσοπέζουνα δεν γεννούν Κύπρο....
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

APOLLON_1 έγραψε:εγω παιζω στο χωριο μου το φοινι κανουν τις φολιες τους πανω στου βραχους κοντα στο καταραχτι τις χανταρας ειδα και προσοπικα φολιες
Apollon μου σιουρα εν αρκοπεζουνα και οχι αρκοπεζουνα!
canis μπορει να γεννουν και κυπρο χωρις να ειμαι απολιτος,,,παρολα αυτα ΔΕΝ γενουν σε γκρεμους αλλα σε δεντρα!
γκρεμος = αρκοπεζουνο 100% :D
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ειμαι 99% οτι ειναι φασσοπεζουνα διοτι δεν εχουν ουτε τοσο πρασινο στο λεμο και μιαζουν πιο πολυ με φασσες απλος εχουν λιγο πρασινο στο λεμο
EPANIEL POWER
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

στο μεγεθος και στο χρομα ειναι η διαφορες που βλεπω εγω, το φασοπεζουνο εχει το ιδιο size με την φασα ενο το περιστερι-αγριοπεριστερο ειναι αρκετα πιο μικρο
το χρομα του φασοπεζουνου ειναι το ιδιο με της φασας χωρις ομως να εχει τα ασπρα σημαδια που εχει η φασα, το κολαρο στο λαιμο και την ασπρη γραμμη στην φτερουγα! εχει και αυτο μπλε χρομα λιγο πιο σκουρο!
επισης στο τερμα της ουρας ειναι μαυρο ακριβος οπως στη φασα!
αυτη η φωτογραφια νομιζω διαφοτιζει αρκετα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
canis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 24 Αύγ 2011, 10:11

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από canis »

http://www.birdlife.org/datazone/specie ... d=2449&m=1

Κοπέλια δεν γενούν στην Κυπρό.
Από μακρίά μειάζουν με φάσσα με κοντή ουρά...
635marios
Full Member
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010, 00:25

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από 635marios »

φιλε η σελιδα που εβαλεσ για πουλια τησ κυπρου Birdlife ειναι καθαρη προπαγαντα των οικολογων .πολλα λιγα πουλια παραμενουν στο νησι ολοχρονα που τα αναγραφομενα και σε πολυ μικρουσ αριθμουσ ,τα περισσοτερα ερχοντε για κανενα δυο μηνεσ το χειμωνα και φευγουν .πολλα λιγα πουλια παραμενουν λογω των πολυ ψηλων θερμοκρασιων το καλοκαιρι και αυτα τα λιγα κοντα σε περιοχεσ με νερο.ειναι καθαρη προπαγαντα και ψεματα για να κοκκαλιουν τα κονδιλια τησ ευροπαικησ ενωσησ .
ttoppouzis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 08 Ιαν 2012, 19:38

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από ttoppouzis »

έχω κλούβα με 1 φάσα και έχει μέσα άλωνα πεζουνι ξαφνικά πριν 2-3 μήνες εφκαλεν αφκο η φάσα πόθεν ένα το εφκαλεν μονι της... τσινώ το παλαζουι ιντάν που ενι? φάσα οξά πεζουνι ??
Το μονο που χρειάζετε είναι να βάλεις το χέρι πίσω απο τους εξωλκείς! Σκέψου το γίνεται!
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

εν να διξει η νεκροπσια! :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”