Τσακρόστρουθοι

Απάντηση
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από miky55 »

ΣΩΤΗΡΗ ΣΤΗ ΠΑΦΟ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΡΚΟΠΕΖΟΥΝΟ.
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

ετσι ειναι κ. μιχαλη αρκοπεζουνο ειναι
EPANIEL POWER
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

miky55 έγραψε:ΣΩΤΗΡΗ ΣΤΗ ΠΑΦΟ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΡΚΟΠΕΖΟΥΝΟ.
Κ.Μιχαλη και Appolon1 το αρκοπεζουνο ειναι το Columba livia και ειναι οπως ακριβος ενα κινο πεζουνι
ενο τουτο το Columba oenas εν πιο μεγαλο εν το ιδιο μεγεθος με την φασα και πανω κατω το ιδιο χρομα λιγο πιο σκουρο (τουτα που φωτογραφιες και απο μια μικρη ερευνα που εκαμα για να δω τι ειναι)!
αποτι εμαθα ΔΕΝ κανουν φωλιες πανω σε βραχους αλλα πανω σε δεντρα οπως ακριβος και η φασα ζινα που καμουν πανω σε γκρεμους εν τα αρκοπεζουνα κοινα πεζουνια βασικα!
πουζινα επαιζα πολλα πρην 2-3 χρονια αλλα εσταματισα γιατι στην τελικι εν πεζουνια ζε εν ειχαν το action της φασας :lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

beretta682 έγραψε:
sotiris!129 έγραψε:ακιρο εκαμα ενα μικρο research και το βρικα :D
στην κυπρο ομως που βρισκουμε τουτο το πουλι?
ρε σότο θορώ στο χάρτη κυνηγίου οτι το λαλούν Columba Oenas
οπως ειπε και ο beretta682 και εγω απο το χαρτι ειδα τες επιστημονικες ονομασιες τους
και βασικα που ζιαμε ειδα οτι εχει και Φασοπεζουνο εχτος που αρκοπεζουνο
και προσφατα ο Nicos μου ειχε πει πως επαιξε 2 και μου κινησε το ενδιαφερον
Άβαταρ μέλους
LOUIS SETTER
Full Member
Δημοσιεύσεις: 583
Εγγραφή: 18 Αύγ 2011, 13:08

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από LOUIS SETTER »

sotiris!129 έγραψε:
miky55 έγραψε:ΣΩΤΗΡΗ ΣΤΗ ΠΑΦΟ ΤΟ ΛΕΜΕ ΑΡΚΟΠΕΖΟΥΝΟ.
Κ.Μιχαλη και Appolon1 το αρκοπεζουνο ειναι το Columba livia και ειναι οπως ακριβος ενα κινο πεζουνι
ενο τουτο το Columba oenas εν πιο μεγαλο εν το ιδιο μεγεθος με την φασα και πανω κατω το ιδιο χρομα λιγο πιο σκουρο (τουτα που φωτογραφιες και απο μια μικρη ερευνα που εκαμα για να δω τι ειναι)!
αποτι εμαθα ΔΕΝ κανουν φωλιες πανω σε βραχους αλλα πανω σε δεντρα οπως ακριβος και η φασα ζινα που καμουν πανω σε γκρεμους εν τα αρκοπεζουνα κοινα πεζουνια βασικα!
πουζινα επαιζα πολλα πρην 2-3 χρονια αλλα εσταματισα γιατι στην τελικι εν πεζουνια ζε εν ειχαν το action της φασας :lol:
ΑΝ ΑΦΗΚΕΙΣ ΜΑΛΛΙΝ ΜΑΚΡΥΝ ΠΕΛΛΕ ΠΑΙΖΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ΕΡΓΟΥ :
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΚΑΖΕΤΑΙ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΗ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
sotiris!129

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από sotiris!129 »

ειχα ρε πρην 5-6 χρονια ειμουν οπως τον τραουλλο :lol: :lol: :lol:
mikros
Δημοσιεύσεις: 903
Εγγραφή: 18 Μαρ 2011, 18:55

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από mikros »

Δαμε μπορειτε να τα ψαξετε και να τα βρειτε μονοι σας...εν εν οι κοινες ονομασιες αλλα εν πολλα χρησημο!!!

Τουτην την σελιδα ηβρα την καθως εκαμνα μιαν απο τις πολλες εργασιες που μας βαλουν να καμνουμε στο σχολειο με θεμα την φυση και εγω αντι να καθουμε να καμνω εργασιες καθε 2 εβδομαδες που μας βαλουν να καμνουμεν εργασιες για την φυση εγω θκιεβαζω με τες ωρες τουτα τα πραματα που με ενδιαφερουν και ετσι γινετε ενδιαφερουσα η εργασια που θα μας βαλει!!!

http://www.naturemuseum.org.cy/birds.html
Εσχει και'αλλου παρτακαλιες,
που καμνουν μαντορινια
Άβαταρ μέλους
Nikos
Δημοσιεύσεις: 1284
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 12:00

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από Nikos »

Καλημέρα σας

Κι εγω ξέρω οτι αλλο το αρκοπεζουνο και αλλο το φασσοπεζουνο...το δευτερο δεν μου ετυχε ποτε αλλα αρκοπεζουνα παίζω σχεδόν καθε χρονο :D
Μπραβο μικρέ, ωραια σελίδα και ενδιαφερουσα!! :)

Νίκος Α
Άβαταρ μέλους
GiorgosT
Full Member
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010, 13:04
Τοποθεσία: Nicosia

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από GiorgosT »

πανικος έγραψε:
'petros' έγραψε:
ΓΛΟΡΚΟΣ.jpg
Εμεις λαλουμεν τουτο γλορκο η συκοφαγο μπορει να καμνω τζιε λαθος
σωστος ακομα ονομαζεται και φλωρος ερχετε τον σεμπτεβρη με τα τρυγονια και τους πουπουξιους
καπιοι τον λενε και λουλουθας
ΗΟΜΟ HOMINI LUPUS
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Τσακρόστρουθοι

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

rock_pigeon.jpg
ειναι 2 διαφορετικα πουλια το αρκοπεζουνο εν αλλο πραμα. Φασσοπεζουνο ειδα μια φορα σε κλουβι... Ειναι σαν διασταυρωση φασσας - πεζουνιου. Δεν νομιζω να υπαρχουν μεγαλοι αριθμοι εξω.. ας μας διαφωτισει καποιος που ετυχε να παιξει γιατι που μακρια εν πολλοκαταλαβεται.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”