Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Απάντηση
Γιατρός

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από Γιατρός »

Tου χρόνου τα φυσίγγια του λαγού θα προσφέρονται με 70% έκπτωση. Τα φετινά θα κρατήσουν για αρκετά χρόνια

Έχετε δίκαιο :(
Άβαταρ μέλους
kypros
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 09 Μαρ 2010, 21:06

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από kypros »

Ενδικτηκα θα σας πω οτι στην περιοχη της Boivotinas στη σερβια οπου παω για κυνηγι εχει πληθυσμο 400.000 αγριους λαγους. Η καθε περιοχη ελεγχεται απο κυνηγιετικο συλλογο και στη επικρατεια του οι λαγοι ειναι καταμετρημενοι με ακριβεια. Μολις κτυπηθει το επιτρεπτεο ποσοστο ( μαχ 15% ) η περιοχη σφραγιζει και δεν χανακυνηγα κανενας ος του χρονου και εννοιτε αρχιζουν οι σπορες και η διαχειριση. Πριν την εναρξη της επομενης σζον οι λαγοι καταμετρουνται με ακριβεια.Εαν πριν την εναρξη οι λαγοι ειναι πιο λιγοι απο οτι ηταν την περσινη εναρξη η καρπωση που θα επιτραπει ειναι ακομα πιο μικρη.

Το κυνηγι αρχιζει στις 8 το πρωι και πιο νωρις απαγορευεται για να αποφευγεται η νυκτερινη λαθροθηρια.

Αν σε παισουν αν λαθροθηρας παεις μεσα κατευθιαν και θεωρειται οτι κλεβεις που τους αλλους.

Και μιλουμε για μια χωρα θεωριτικα 20 φορες φτωχοτερη μας και για ανθρωπους που δεν εχουν προσβαση ουτε στο ιντερνετ ουτε στη τηλεωραση ουτε σε θεωριες περι διαχειρισης απο κυνηγοπατερες. Ειναι απλα ατομα που αγαπουν το κυνηγι καιμαναγνωριζουν οτι εαν δεν υπαρχει διαχειριση 400.000 λαγοι θα χαθουν σε 3 χρονια.

Υποψη οτι μιλουμε για πεδιαδες που η καρπωση οσων λαγων θελεις ειναι εφικτη. Και εντουτις οι αριθμοι των λαγων ολο και ανεβαινουν και οι θαλαμοι τους ειναι γεματοι λαγους καθε σεζον....

Και ο νοων νωειτω...
Μακάρι οι νέοι να ´ξεραν κι γέροι να μπορούσαν...
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από miky55 »

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΦΡΑΓΓΟΛΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΣ.ΟΙ ΑΓΡΙΟΓΑΤΟΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ .
ΦΑΙΝΕΤΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΙΔΟΣ ΕΠΙΒΛΑΒΩΝ ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΕ.ΣΕ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΓΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΒΓΑΛΗ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ. :twisted:
Γιατρός

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από Γιατρός »

Κύπρο μου δεν το έχουμε και ουδέποτε θα το έχουμε
Όταν φεύγουν 100000 τσιππούρες δεν πιάννεις ώσπου να μεν μείνει μία αλλά μερικές για να φας
Έτσι είμαστε σε όλα δυστυχώς
Ζουλού με mercedes
Και δεν είναι μόνο θέμα μόρφωσης και οικονομίας αλλά και οικογενειακής νοοτροπίας και dna
Άβαταρ μέλους
APOLLON_1
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010, 15:40
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από APOLLON_1 »

φέτος είναι η μοναδική χρονια που έβγαλα το σκύλο μου εκπαιδευτικά εδώ κοντά στη λευκωσία σε επιτρεπόμενες πάντα μιλούμε οι "φραγγολινες" που είδα τις τελευταίες μέρες δεν τις ειδα όλη μου τι ζωή αύριο πρωί πάλι θα παο όπου παο γεμάτο "φραγγολινες" πιστεύω ότι είναι η χρονια τις φέτος .....πάμε μετά στη πέρδικα στα χαμηλά είναι οι όρνιθες που δεν με ενδιαφέρουν καθόλου θα σας πω μονο για ψιλά χωρια τις λεμεσού ότι είναι πολύ "εθαριντικα" τα πράγματα στα αγρια περδίκια εγώ προσωπικά είχα μεγάλα κοπάδια από αγρια ελπίζουμε ότι θα είναι η χρονια τους .... για την φάσσα και αυτήν την βλέπω σε "ικανοπιτικους" αριθμούς........για τον λαγό δεν έχω τιποτα να πω είναι τραγική η κατάσταση
EPANIEL POWER
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

kypros έγραψε:Ενδικτηκα θα σας πω οτι στην περιοχη της Boivotinas στη σερβια οπου παω για κυνηγι εχει πληθυσμο 400.000 αγριους λαγους. Η καθε περιοχη ελεγχεται απο κυνηγιετικο συλλογο και στη επικρατεια του οι λαγοι ειναι καταμετρημενοι με ακριβεια. Μολις κτυπηθει το επιτρεπτεο ποσοστο ( μαχ 15% ) η περιοχη σφραγιζει και δεν χανακυνηγα κανενας ος του χρονου και εννοιτε αρχιζουν οι σπορες και η διαχειριση. Πριν την εναρξη της επομενης σζον οι λαγοι καταμετρουνται με ακριβεια.Εαν πριν την εναρξη οι λαγοι ειναι πιο λιγοι απο οτι ηταν την περσινη εναρξη η καρπωση που θα επιτραπει ειναι ακομα πιο μικρη.

Το κυνηγι αρχιζει στις 8 το πρωι και πιο νωρις απαγορευεται για να αποφευγεται η νυκτερινη λαθροθηρια.

Αν σε παισουν αν λαθροθηρας παεις μεσα κατευθιαν και θεωρειται οτι κλεβεις που τους αλλους.

Και μιλουμε για μια χωρα θεωριτικα 20 φορες φτωχοτερη μας και για ανθρωπους που δεν εχουν προσβαση ουτε στο ιντερνετ ουτε στη τηλεωραση ουτε σε θεωριες περι διαχειρισης απο κυνηγοπατερες. Ειναι απλα ατομα που αγαπουν το κυνηγι καιμαναγνωριζουν οτι εαν δεν υπαρχει διαχειριση 400.000 λαγοι θα χαθουν σε 3 χρονια.

Υποψη οτι μιλουμε για πεδιαδες που η καρπωση οσων λαγων θελεις ειναι εφικτη. Και εντουτις οι αριθμοι των λαγων ολο και ανεβαινουν και οι θαλαμοι τους ειναι γεματοι λαγους καθε σεζον....

Και ο νοων νωειτω...
καπου ημουν πριν λιον και επεσε στα χερια μου η εφημεριδα φιλελευθερος που εχει καποια σχετικα αρθρα για το κυνηγι...εκατσα και εγω να τα διαβασω...
ειχεν ουλα και ουλλα 5-6 αρθρα τα 3 ηταν για την λαθροθηρια μπλα μπλα μπλα που ΟΛΟΙ ΜΑΣ Ξερουμε και ολοι μας φωναζουμεν...
το επομενο ηταν για τα καμωματα του λαγου πρην κουτσοσει ...
και τα τελευταια 2 συνεντευξη του Ευρυπίδης Φράγκος: με ΤΙΤΛΟ
Τέλειωσε το κυνήγι στην Κύπρο

λεω που μεσα μου ατε ολαν κατσε θκιαβασε και τουτες τες κουβέντες που ειπεν τουτος να δουμεν αν εχει να πει κατι καινουριο γιατι με την Λαθροθηρια τιποτε εν καμουν για να την ξοληψουν...
ετσι πουπανω πουπανω τα προβληματα που εντοπισα μεσα στην συνεντευξη του που υποστηριζεν ο αθρωπος γιατι με μαθηματικους ριθμους το κυνηγι μας δεν υπαρχεικαι πως σε λιγο καιρο δεν θα εχουμε ΤΙΠΟΤΑ στους Κυπριακους βιοτοπους ...
1)λαθροθηρια (Σωστος λεμεν!!!)
2)λαθος απελευθερωσεις χωρις μελετες μπλα μπλα μπλα (Σωστος? Σωστος!!!)
3)οτι ο τοπος εν για 15 000-18 000 κυνηγους ενω εμεις ημαστεν 45-50 000 κυνηγοι (Σωστος? Σωστος!!!)
4) με βαση τον αριθμο μας σαν κυνηγους και τον τοπο επρεπε να εχουμε 9-10 εξωρμησεις ενο μεχρι τωρα ειχαμε 21 αρα παιζουμεν που τον μητρικο αριθμο (Σωστο? Σωστος!!!)
5) οι σκυλοι ουλοι μερα εν μεσα στες απαγορευμενες ακομα και τον καιρο της αναπαραγωγης (Σωστος? Σωστος!!!)
.
. Το νουμερο 6 ομως ηταν το κατι αλλο δηλαδη ειπα ο Αθρωπος ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙ!!!!
ειπεν πως :
6) Ο παραδοσιακος κυνηγος εχαθηκεν μαζι με τες παραδοσιακες παγανιες, ο κοσμος τωρα παει και παιζει το θηραμα ρεχτον και παει που το πρωην να πιασει ποστον στα περτιζια ψαχνωντας το εφκολο θηραμα Κακε Φιλελευθερε τι κανεις τωρα με αυτα τα αρθρα σου και τες συνεντευξεις σου...!!! ακουτε τωρα τι ειπεν το ατομο δηλαδη εφκαλε μου την πιεση μου 1000 εγεμοσεν μου την κελε μου γαιμαν ολαν!!!!
(ακου τι μας ειπεν ...τα περτιζια που παιζουμεν που ερκουντε με 12324124 χιλιομετρα την ωρα πως εν ευκολο θηραμα)
...
καλα κύριε μονο ζε μονο που ειπες τουτο το πραμα για μενα ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙΣ αλλα ατε αφου ειπες να δοκεις την συνεντευξη δεν γνωρίζεις οτι τα ρεχτα περτιζια εν ΠΟΛΛΑ πιο δυσκολα που την παραδοσιακη παγανια !!!δηλαδη τι θελεις τωρα κυριε να μεν παιζουμε περτιζια και λαους ρεχτους?Αν εκαμε ζημιαν εν θα μας εβαλαν 50 000 θηροφιλακες 1 του καθενου να τσιακαρει αμπα ζε πεξουμεν ρεχτον και ηρτες εσυ που δεν καταλαβεις να μας πεις ΚΑΙ ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΣ!!! γιατι ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΙ καπου στην συνεντευξη του ειπεν μας και ΟΠΛΟΦΟΡΟΥΣ!!! ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΝ!!! εμεις που τι εκαμαμεν ??? τιποτα αφου ο νομος καληφκει μας αρα τα περτιζια που παιζουμε με τοση δυσκολια εν να βλαστισουν του χρονου :) !!!!


Υποσχέθηκα σε καποιον πως δεν θα ξαναγραψω για το συγκεκριμενο θεμα αλλα μολις το εθκιαβασα ηρταν μου ουλα μες τον νουν και εν αντεξα :lol:
Άβαταρ μέλους
marinos.a
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: 24 Αύγ 2010, 10:55
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από marinos.a »

το χτι τζαι το χτοσιερι ρε Σωτήρη
Si vis pacem, para bellum
chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από chris197 »

ρε παιδιά,
τι σκαλίσετε τα πράγματα αφού σε τελική ανάλυση εν εμείς η ευσυνείδητοι που τρώμε την φάκα που περιμένουμε να ξεκινήσει το κυνήγι για να παικσουμε περδίκια , λαγούς,φραγκολινες κ.τ.λ.
εάν όλοι μας μέσο τον κυνηγετικών συλλογών οργανωθούμε και καταπολεμήσουμε την λαθροθηρία , φυσικά πρέπει να έχουμε και την υποστηρικσει και του ταμείου θήρας και του ουλαμού, πιστεύω τα πράγματα θα ήταν καλύτερα.

φυσικά όλοι γνωρίσουμε καταστάσεις και άτομα αλλά κανένας μας δεν μιλά διότι φοβατε για τις συνέπειες.
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Ο Σωτηρης καπου εχει δικαιο.

Μιλω για περδικοκυνηγους. Διαπιστωνω οτι ακομα και καποιοι που εξορμουν σε δυσκολες περιοχες σε ολη τη διαρκεια της σεζον, την πρωτη εξορμηση δεν αντεχουν και επιλεγουν να κυνηγησουν κοντα σε κλουβες για χαρην της ευκολης και σιγουρης καρπωσης. Βλεπετε αν εξορμησεις για αγρια περδικια πρωτη εξορμηση τιποτε δεν ειναι σιγουρο.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
sotiris!129

Re: Εκτίμηση για το ενδημικό 2012-13

Δημοσίευση από sotiris!129 »

Breda Pegaso έγραψε:Ο Σωτηρης καπου εχει δικαιο.

Μιλω για περδικοκυνηγους. Διαπιστωνω οτι ακομα και καποιοι που εξορμουν σε δυσκολες περιοχες σε ολη τη διαρκεια της σεζον, την πρωτη εξορμηση δεν αντεχουν και επιλεγουν να κυνηγησουν κοντα σε κλουβες για χαρην της ευκολης και σιγουρης καρπωσης. Βλεπετε αν εξορμησεις για αγρια περδικια πρωτη εξορμηση τιποτε δεν ειναι σιγουρο.
ε φιλε μου εν να σου το πω ετσι ισια και σταρατα
δεν με κοφτει αν εχω λιον η πολλην δικαιο
ζινο που με κοφτει εν να κυνηγω ζε μετα που 10 χρονια... εγω ειμαι 99.9% συγουρος οτι σε 10 χρονια ΔΕΝ θα δικαιουμαστε να παμε κυνηγι γιατι δεν θα εχει ΤΠΤ!
φετος ΑΝ εκαταλαβεται καλα ναμπου γινεται οι λαοι που επαιθαναν που την αρωστια εν οι λαοι που ηταν να παιχτουν στο κυνηγι +οτι επαθεν ζημιαν και ο μητρικος αρυθμος δηλαδη πολλα απλα που την αλλη εφτομα καθε λαο που παιζουμε εν να καμουμε ζημια για τα επομενα Χρονια(εν λογικο εν ζε να βλαστισουν λαοι αμαν μια περιοχη εχει 2 λαους και παιξουμεν τον 1 πως εν να γεννησει?) και σιουρα δεν θα καμει κανενας τιποτε για να ανακαμψη η κατασταση αρα καληνυχτα για τον λαο !
τα περτιζια ακολουθουν μεν αχωνεστε οπου νασε ακουτα που ζε ζινα...
τουτα τα πραματα εν ζε λαλω τα εγω , εγω απλα γραφω τα ... εν ζε φτει ο ζικλαρης ο λααρης ο περτικαρης που επαθαν αρωστια οι λαοι και επαιθαναν αλλα εν να φτεμεν ουλοι που γιρον σε λια χρονια που δεν θα εχει τιποτε να παιξουμε γιατι που ηρτεν η αρωστια και επαιθαναν οι λαοι εν εκαμαμε τιποτε για να ανακαμψη η κατασταση + οτι 1-2 λαοι που εγλητοναν που τους λααριες εκτελουσαμε τους εμεις μες τες στρατες με τες χαρτουτσιες της ζικλας η με τα διπλοκαμπινα τες νυχτες!
φετος που ειδαν πως επαθεν τοση ζημια ο λαος γιατι δεν καμαν το κοτα 1 λαο την μερα και οχι 2! κατι ρε κοπελια να λιανουν τες εξωρμισης ζιαλλο ΚΑΤΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ!!!
ε Μαρινο μου εν ζε εχω τιποτε μαζι σου αλλα ζεσυ ρε κουμπαρε απογοητευσες με τελεια προπερσυ που ξεκεινησες εγραφες πως επαενες μονος σου με τον σκυλο σου και ακομα και πρωτη κυριακη δεν ειδες τιποτε και εβλεπα τα ποστ σου που δεν τα παρετας και να πεις κανει και ελαλουν αν συνεχισει ετσι τουτος μολις παιξει τον πρωτο εν να γινει μεαλος περτικαρης , ζε φετος επαιξες οι 1 αλλα 10 και αντι να παεις μπροστα μπροστα παεις πισω πισω υποστιριζοντας ατομα και καταστασεις!!! εγω κυνηγω 12 χρονια εσυ 2 με το ζορι εφτασα βουνα γεματα πεφκα ζε περτιζια ζε παω τωρα ζε εν ροτσοι σκετοι εκρουσαν τα ουλλα καθε βουνο εχει σπιτι!!! επειρεν σε ο Αθυμος εδειξε σου 2 τοπους που εχουν λιο θηραμα και νομιζεις εν ετσι... σε 5 χρονια που τα τωρα που εν να πιενεις ζιαμε ζε αντι 20 περτιζια εν να βλεπεις 2 ζε να ψαχνεις κενουριους τοπους εν να καταλαβεις τι ελαλε το Σωτηρουην και να βουρας να σιρεις σιταρουι και ποτηστρες μπας ζε βλαστησουν περτιζια!
εν ζεν ετσι ρε κοπελια μιλουμε για πιοτητα οι ποσοτητα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris!129 την 27 Οκτ 2012, 20:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”