Επαρχιακή Λεμεσού

Απάντηση
andreas78

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλημέρα κύριοι.
Ωραία η παράθεση/ θέση σας, ωραίες και οι σπορες, τα νερά κ.α., αλλα εγω σαν απλός κυνηγος, νόμιμος πάνω απο όλα και κυρίως ορθά και ηθικά σκεπτόμενος, γιατι να περιμενω να δώ φως στο τούνελ, απο την στιγμή που τόσα χρονια η δάδα δεν άναψε ποτε..?
Σαν Ανδρέας, δεν θελω ευκολο θήραμα η ρεζέρβες, θελω να κυνηγώ νόμιμα με τον σκύλο μου, το θήραμα που με ενθουσιάζει, ίσος απέναντι του και να νιώθω την ικανοποίηση μιας έντιμης καρπωσης.
-Δεν θελω να μπαίνουν κλουβες, σε περιοχές που θα μαζευτούν γύρο απο αυτές άγρια περδικια, τα οποία θα πανε θύματα των "κυνηγων" που αναφέρατε.
-Δεν θελω να ειμαι μάρτυρας, ανεντημων "κυνηγων", που κανουν ενέδρα στον λαγο.
-Δεν θελω να ακούω καθε λίγο, τα κατορθώματα του καθε νυχτοβιου λαθροθηρα.
.......και πολλα αλλα, που μου εχουν βάλει μια ταμπέλα και με μειώνουν σαν άνθρωπο και σαν κυνηγό, κάνοντας με να ντρέπομαι που ειμαι κυνηγος.!!!
Που οφείλονται όλα αυτα.?, η λαθροθηρία πάντα υπήρχε, ασχέτως της τωρινής της έξαρσης, αλλα όλοι αυτοί που αμαυρώνουν το άθλημα, με την παράβαση των νόμων, ηθικών και μη, απο που προέρχονται.?, πως εμφανιστικαν.?, ποιος τους δινει το δικαίωμα να μου βάζουν ταμπέλα.?
Όλα αυτα τα χρονια κάποιοι εχουν μπει σε ενα αγώνα δρόμου, να σώσουν τον λαγό, τουλάχιστον έτσι ακούμε, αφου σε καθε αναφορά π.χ. Για καθημερινό κυνηγι, για αύξηση των περιοχών( ούτε σαρδέλες να είμασταν), για κυνηγι μπεκατσας...κ.α., λέγεται λοιπόν οτι με τέτοιες πράξεις θα εξαφανησουμε τον λαγο..!!!
Όλα αυτα δεν έγιναν, αλλα ο λαγος παει κατα εκει...!!!.., εγω σαν απλός άνθρωπος, παρατηρώ οτι κάπου υπάρχει λάθος.
Εχω λευκό ποινικό μητρώο, ειμαι νόμιμος πολίτης της κυπριακής δημοκρατίας, ενταγμένης στην ευρωπαϊκή ενωση, εντούτοις δεν κυνηγώ όπως θα έπρεπε και ταυτόχρονα κάποιοι υπονοούν οτι αν μου δοθούν αυτα που πρεπει, θα ειμαι λαθροθήρας....!!!..παλι λοιπόν κατι παει λάθος.
Λέμε οτι το κυνηγι ειναι άθλημα και δεν εχει σημασία η καρπωση, γιατι λοιπόν τόσα χρονια αφου βλέπουμε την πίεση, δεν μειώθηκαν τα ΚΟΤΑ..?.., γιατι η φάσσα παραμένει χωρις ΚΟΤΑ, και παει θύμα στα ταισματα καθε χρόνο..?.
Για αυτο δεν κυνηγώ μπεκατσα τον Γενναρη και Φεβρουάριο...?. Ειμαι λαθροθήρας και ανεντιμος..??
Τόσα χρονια, ούτε η ΚΟΚ & ΔΑΖ ούτε και το ΤΑΜΕΙΟ, δεν εμφανιστικαν σε ενα κανάλι, να μιλήσουν, να με υπερασπιστούν, να πουν τι συμβαίνει και να διαδώσουν τι ειναι το κυνηγι, ποιοι ειναι οι στόχοι, τα οράματα τους, οι θέσεις τους.
Το δικαστικό σύστημα νοσεί και κανένας δεν βγήκε δημόσια να το αναφερει και να μας δείξει τις ποινές που δόθηκαν.
Κανένας δεν μπαίνει μπροστά για μια ορθή και άμεση πάταξη της λαθροθηρίας, απαιτώντας απο το υπουργείο δικαιοσύνης μαζικούς και άμεσους ελέγχους.
Φυτοφάρμακα, δηλητηριάσεις, ταισματα, σπιτια στις κορφές των βουνών κ.α.! τι γίνεται με όλα αυτα..?
Εγω προσωπικά αυτα βλέπω! Φως δεν βλέπω πουθενά..!!!!
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

andreas78 έγραψε:Καλημέρα κύριοι.
Ωραία η παράθεση/ θέση σας, ωραίες και οι σπορες, τα νερά κ.α., αλλα εγω σαν απλός κυνηγος, νόμιμος πάνω απο όλα και κυρίως ορθά και ηθικά σκεπτόμενος, γιατι να περιμενω να δώ φως στο τούνελ, απο την στιγμή που τόσα χρονια η δάδα δεν άναψε ποτε..?
Σαν Ανδρέας, δεν θελω ευκολο θήραμα η ρεζέρβες, θελω να κυνηγώ νόμιμα με τον σκύλο μου, το θήραμα που με ενθουσιάζει, ίσος απέναντι του και να νιώθω την ικανοποίηση μιας έντιμης καρπωσης.
-Δεν θελω να μπαίνουν κλουβες, σε περιοχές που θα μαζευτούν γύρο απο αυτές άγρια περδικια, τα οποία θα πανε θύματα των "κυνηγων" που αναφέρατε.
-Δεν θελω να ειμαι μάρτυρας, ανεντημων "κυνηγων", που κανουν ενέδρα στον λαγο.
-Δεν θελω να ακούω καθε λίγο, τα κατορθώματα του καθε νυχτοβιου λαθροθηρα.
.......και πολλα αλλα, που μου εχουν βάλει μια ταμπέλα και με μειώνουν σαν άνθρωπο και σαν κυνηγό, κάνοντας με να ντρέπομαι που ειμαι κυνηγος.!!!
Που οφείλονται όλα αυτα.?, η λαθροθηρία πάντα υπήρχε, ασχέτως της τωρινής της έξαρσης, αλλα όλοι αυτοί που αμαυρώνουν το άθλημα, με την παράβαση των νόμων, ηθικών και μη, απο που προέρχονται.?, πως εμφανιστικαν.?, ποιος τους δινει το δικαίωμα να μου βάζουν ταμπέλα.?

Όλα αυτα τα χρονια κάποιοι εχουν μπει σε ενα αγώνα δρόμου, να σώσουν τον λαγό, τουλάχιστον έτσι ακούμε, αφου σε καθε αναφορά π.χ. Για καθημερινό κυνηγι, για αύξηση των περιοχών( ούτε σαρδέλες να είμασταν), για κυνηγι μπεκατσας...κ.α., λέγεται λοιπόν οτι με τέτοιες πράξεις θα εξαφανησουμε τον λαγο..!!!
Όλα αυτα δεν έγιναν, αλλα ο λαγος παει κατα εκει...!!!.., εγω σαν απλός άνθρωπος, παρατηρώ οτι κάπου υπάρχει λάθος.
Εχω λευκό ποινικό μητρώο, ειμαι νόμιμος πολίτης της κυπριακής δημοκρατίας, ενταγμένης στην ευρωπαϊκή ενωση, εντούτοις δεν κυνηγώ όπως θα έπρεπε και ταυτόχρονα κάποιοι υπονοούν οτι αν μου δοθούν αυτα που πρεπει, θα ειμαι λαθροθήρας....!!!..παλι λοιπόν κατι παει λάθος.
Λέμε οτι το κυνηγι ειναι άθλημα και δεν εχει σημασία η καρπωση, γιατι λοιπόν τόσα χρονια αφου βλέπουμε την πίεση, δεν μειώθηκαν τα ΚΟΤΑ..?.., γιατι η φάσσα παραμένει χωρις ΚΟΤΑ, και παει θύμα στα ταισματα καθε χρόνο..?.
Για αυτο δεν κυνηγώ μπεκατσα τον Γενναρη και Φεβρουάριο...?. Ειμαι λαθροθήρας και ανεντιμος..??
Τόσα χρονια, ούτε η ΚΟΚ & ΔΑΖ ούτε και το ΤΑΜΕΙΟ, δεν εμφανιστικαν σε ενα κανάλι, να μιλήσουν, να με υπερασπιστούν, να πουν τι συμβαίνει και να διαδώσουν τι ειναι το κυνηγι, ποιοι ειναι οι στόχοι, τα οράματα τους, οι θέσεις τους.
Το δικαστικό σύστημα νοσεί και κανένας δεν βγήκε δημόσια να το αναφερει και να μας δείξει τις ποινές που δόθηκαν.
Κανένας δεν μπαίνει μπροστά για μια ορθή και άμεση πάταξη της λαθροθηρίας, απαιτώντας απο το υπουργείο δικαιοσύνης μαζικούς και άμεσους ελέγχους.
Φυτοφάρμακα, δηλητηριάσεις, ταισματα, σπιτια στις κορφές των βουνών κ.α.! τι γίνεται με όλα αυτα..?
Εγω προσωπικά αυτα βλέπω! Φως δεν βλέπω πουθενά..!!!!
+++
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από Anthimos »

Θα ήθελα να χαιρετησω την πρωτοβουλια της Επαρχιακης Λεμεσου να ρθει κοντα στους κυνηγούς και να επικοινωνει μεσω ενος διαδικτυακου φορουμ τις απόψεις της

Στα πλαισια του δημιουργικου διαλογου κι οχι της αντιπαράθεσης θα ηθελα να σχολιασω καποια πραγματα.

Το αγριο θηραμα ( κυριως λαγος) οντως παρουσιάζεται μειωμένο τα τελευταια χρονια και η κυνηγετικη καρπωση οντως χρονο με τον χρονο παρουσιαζεται μειωμένη.
Το ν αναπολουμε παλιες καλες εποχες και το τι έκαναν οι παλιοι ισως να μήν ειναι το ιδανικο. Πολυ όμορφος ο ρομαντισμος και η ατμοσφαιρα που αποδιδει η παραδοσιακη μορφη κυνηγιου ειναι ευπροσδεκτες αλλα.....

Για χαρη διαλογου θα παραθεσω καποια σημεια διαφορες για συγκριση και για να στηριξω ότι πρεπει να βασανισουμε πολυ το μυαλο μας οσον αφορα το κυνηγι και το μελλον του και να το ΘΕΣΟΥΜΕ ΣΕ ΝΕΕΣ ΓΕΡΕΣ ΒΑΣΕΙΣ. Καλος ειναι ο ρομαντισμος και σωστες πολλες απο τις αξιες που μας κληροδοτησαν οι παλιοι ομως οι διαφορες μας ειναι πολλες και δυστηχως καποια πραγματα παρηλθαν ανεπιστρεπτι.

:!: Παλια υπηρχαν λιγοι κυνηγοι - Τωρα ειναι πολλοι
:!: Οι κυνηγοι κυριως κυνηγουσαν γυρω απο τα χωρια τους - Τωρα διανυουν τεραστιες αποστασεις και δημιουργηται συμφορηση.
:!: Παλια η γεωργια ηταν διαδεδομενη και το θηραμα εβρισκε τροφη και καταφυγιο- τωρα υπάρχουν μονοαλιεργειες κυριως (κριθαρι) και τα περβολια εχουν εξαφανιστει
:!: Παλια δεν υπήρχα εξοχικα σε καθε στροφη - Τωρα τα δαση και υπαιθρος ειναι γεματα μονοκατοικιες και περιφραγμενα χωραφια
:!: Παλια δεν υπηρχαν αγροτικοι δρομοι αλλα μονοπάτια- τωρα τα δαση εχουν γεμισει αγροτικους δρομους και αντιπυρικες ζωνες που σου δινουν προσβαση στις πιο δυσκολες περιοχες.
:!: Παλια δεν υπηρχαν 4Χ4 αυτοκινητα- Τωρα όλοι σχεδον οι κυνηγοι έχουν 4Χ4
:!: Τα σκυλια ηταν περιορισμενα και λιγα- τωρα οι καλυτερες φυλες σκυλων ιχνηλατων και πουλοσκυλων εχουν γεμισει το νησι
:!: Παλια οι σκοπευτες ταλεντα ηταν λιγοι - τωρα το σκοπευτηριο εχει βελτιωσει παρα πολλους κυνηγους
:!: Παλια οι κυνηγοι κυνηγουσαν απο το πρωι ως το βραδυ χωρις κανενα περιορισμο καρπωσης- Τωρα (ευτυχως) τουλαχιστο υπαρχει quota
:!: Παλια δεν υπήρχε εκτροφη αλλα μονο αγριο θηραμα- Τωρα το μεγαλυτερο ποσοστο στηριζεται στο εκτρεφομενο θηραμα.
......Μπορω να γραψω κι αλλα πολλα αλλα νομιζω πολλοι αντιλαμβανομαστε οτι οι διαφορες ειναι πιο πολλες απο τις ομοιοτητες και γενικα το περιβαλλον και τα πλαισια που καλουνται να λειτουργησουν οι επαρχιακες διοικησεις και το Ταμειο Θηρας διαφερουν κατα πολυ τα τελευταια χρονια απο το παρελθον. Αρα η εμμονη στους παλιους καλους καιρους ισως δεν μας επιτρεπει να προχωρησουμε και πρεπει να σκεφτουμε εξω απο το κουτι για να σημιωσουμε προοδο.
Δυστηχως το απελευθερωμενο θηραμα εδω που φτασαμε ισως ειναι καταραμενη αναγκη . Αυτο που θα επρεπε ν' αλλαξει, ισως ειναι Ο ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ

Τα 100 πουλια σε πυρινες απελευθερωσης σιγουρα πρεπει ν αλλαξει.
:? Ισως ιδανικο θα ηταν 20 πουλια ανα πυρινα σε 5 ας πουμε εξορμησεις
:? Ισως να γινονται απελευθερωσεις ΜΟΝΟ μεχρι καποιο υψομετρο.

Μεγαλο κενο παρουσιαζεται στο θεμα ΠΑΙΔΕΙΑ και εδω νομιζω ερχεται ο ρολος των επαρχιακων.

Οι νεοι κυνηγοι ( κι εμεις στη εποχη μας) πιστευω οτι αποκτουν την αδεια πολυ ευκολα και αβασανιστα. ειδικα σε σχεση με το εξωτερικο. Η αναληψη πρωτοβουλίας απο τις επαρχιακες για διοργανωση σεμιναριων και εξετασεων πέρα απο αυτες του ταμειου θηρας και να συμπεριληφθουν ως προυπόθεση για την εκδοση αδειας ισως να ηταν καλη ιδεα.
Σεμιναρια για επιμορφωση οπου η παρακολουθηση τουλαχιστο ενος θα ηταν προυπόθεση για επανεκδοση της αδειας καθε χρονο ειναι αλλη
Πολλοι κυνηγουν 5-6 χρονια και δεν ξεχωριζουν την κραγκα και τον πουπουξιο απο το τρυγονι , την κουκουβαγια και την τρουλουριδα απο το περδικι.
Εννοω οτι για να αποκτηθει παιδεια πρεπει να καταβληθει προσπαθεια (απο τους κυνηγους)να κλεισουμε την τρυπα στον κουβα δηλαδη η ν αγορασουμε αλλον κουβα

Συμφωνω οτι ριχνουμε νερο σε τρυπιο κουβα αλλα δεν πρεπει να τ αντιμετωπιζουμε παθητικα. Μπορουν να γινουν πραγματα που στοιχιζουν ελαχιστα και συνεισφερουν τα μεγιστα

Το θεμα του κρεατος λαγου. ειμαι εξ αυτων που υποστηριζω την εντατικη εκτροφη λαγου για κρεας και να σταματησουν οι πανακριβες προσπαθειες εκτροφες για απελευθερωση. Αν γινει εντατικα δεν θα κοστιζει τόσο πολυ
Δεν χρειαζεται να επιτραπει και στον τελευταιο κρεωπόλη να πουλα λαγους κυπριακης εκτροφης. Μπορει να επιλεγουν 5-6 σημεια ανα πολη και να δοθει αδεια πωλησης θηραματων. οι λαγοι να ειναι σφραγισμενοι απο τις αρμοδιες αρχες και να γινονται περιοδικοι ελεγχοι
Αν ελεγχουμε το νουμερο της παραγωγης και τον αριθμο πωλησεων θα ειναι δυσκολο να πουληθει παρανομος λαγος. Οι λαγοι θα ειναι σφαγμενοι και οχι πυροβολημένοι φυσικα.

Το τρυπτιχο ΝΕΡΟ- ΦΑΓΗΤΟ- ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ειναι μια αρχη την στηριζω και την υποστηριζω και μακαρι να γινει

Επαναλαμβανω οτι η εκτροφη θηραματτων πρεπει να μπει κατω απο νεες βασεις και ν αλλαξει η μεθοδολογια. γενικα πιστευω οτι κυνηγετικα χρειαζομαστε ενα shut down -ανακαινιση και restart

Απολογουμε αν μακρυγορησα

Φιλικα
Ανθιμος
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
k.o.k&d.a.z Lemesou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:24

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από k.o.k&d.a.z Lemesou »

[quote="andreas78"]Καλημέρα κύριοι.
Ωραία η παράθεση/ θέση σας, ωραίες και οι σπορες, τα νερά κ.α., αλλα εγω σαν απλός κυνηγος, νόμιμος πάνω απο όλα και κυρίως ορθά και ηθικά σκεπτόμενος, γιατι να περιμενω να δώ φως στο τούνελ, απο την στιγμή που τόσα χρονια η δάδα δεν άναψε ποτε..?

Αγαπητέ Ανδρέα συμμεριζόμαστε την άποψη σου αλλά εμείς κρατάμε τα σπίρτα και στο χέρι μας είναι να προσπαθούμε να ανάψουμε την δάδα εθελοντικά. Με το να λέμε απλά δεν βλέπω φως στο τούνελ δεν αλλάζει τίποτα. Μίλησες για την μπεκάτσα. Η μπεκάτσα μετά από πολλούς αγώνες και πολύ πίεση από την επαρχιακή Λεμεσού όταν κάναμε δημόσιο διάλογο με μπεκατσοκυνηγούς (και εάν δεν απατάμε και ορισμένα μέλη του φόρουμ ) πήραμε πρακτικό σχέδιο στην υπηρεσία θήρας το οποίο συζητιέται για να τεθεί σε εφαρμογή. Εάν δεν τέθηκε ακόμη δεν φταίμε εμείς ούτε αποκλειστικά η υπηρεσία θήρας αλλά πιστεύουμε ότι τα μακριά κοντά ήρθαν. Και θέτω ένα ερώτημα προς προβληματισμό μήπως δεν βλέπουμε μεγάλες αλλαγές προς το καλό γιατί δεν συμμετέχει η μάζα του κόσμου. Τι θα γινόταν εάν αυτά τα προγράμματα τα οποία εμείς πραγματοποιήσαμε γινόντουσαν επί Παγκύπριας βάσης από το σύνολο των κυνηγών.
k.o.k&d.a.z Lemesou
Full Member
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 30 Απρ 2014, 18:24

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από k.o.k&d.a.z Lemesou »

Επαναλαμβανω οτι η εκτροφη θηραματτων πρεπει να μπει κατω απο νεες βασεις και ν αλλαξει η μεθοδολογια. γενικα πιστευω οτι κυνηγετικα χρειαζομαστε ενα shut down -ανακαινιση και restart

Απολογουμε αν μακρυγορησα

Φιλικα
Ανθιμος[/quote]

Ευχαριστούμε για τις απόψεις σου, θα θέλαμε όμως να μας διευκρινήσεις τα ποιο κάτω για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα στο τι ζητάει σήμερα ο σύγχρονος κυνηγός.

Θα έπρεπε το κυνήγι μας και η πολιτική μας να βασίζετε πάνω στην εκτροφή ή μήπως στην βελτίωση των βιοτόπων και αύξηση του άγριου θηράματος?

Η μαζική εκτροφή άγριων θηραμάτων στην οποία αναφέρθηκε με σκοπό την εμπορία, υπάρχει κάποιο παράδειγμα από Ευρωπαϊκές χώρες στο οποίο μπορούμε να βασιστούμε; Κυρίως στον λαγό όπου αντιμετωπίζει την μεγαλύτερη πίεση

Επίσης όπως σωστά επισήμανες ο χρόνος έχει επιφέρει μεγάλες αλλαγές αλλά το παραδοσιακό κυνήγι έχει να κάνει με κυρίως με τον σωστό και ηθικό τρόπο κυνηγίου άγριου θηράματος όπως τον μάθαμε από παλιά και πιστεύουμε ότι εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε, Το θεωρείς σωστό ή λάθος; .


Ευχαριστούμε
Άβαταρ μέλους
Anthimos
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2565
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 11:17

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από Anthimos »

k.o.k&d.a.z Lemesou έγραψε:Επαναλαμβανω οτι η εκτροφη θηραματτων πρεπει να μπει κατω απο νεες βασεις και ν αλλαξει η μεθοδολογια. γενικα πιστευω οτι κυνηγετικα χρειαζομαστε ενα shut down -ανακαινιση και restart

Απολογουμε αν μακρυγορησα

Φιλικα
Ανθιμος
Ευχαριστούμε για τις απόψεις σου, θα θέλαμε όμως να μας διευκρινήσεις τα ποιο κάτω για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα στο τι ζητάει σήμερα ο σύγχρονος κυνηγός.
Μεγάλο κεφάλαιο το τι ζητάει ο νεος κυνηγος αγαπητε φίλε. Τα ΘΕΛΩ του οποιουδηποτε κυνηγου πηγαζουν απο το τι θέλει να κυνηγα , τις γνωσεις του, την παιδεια και τα ερεθίσματα που εχει απο το περιβαλλον του σαν ανθρωπός πρωτα.
Θέλει μια διαδραση με την φυση ??? Θελει να κανει το χομπυ του ??? Θελει να "φορτωθει" θηραματα για να καμει show??? Σιγουρα δεν ειναι ΜΙΑ η απαντηση και σιγουρα δεν μπορω να την ξερω εγω. Εγω μπορω να σου απαντησω για το τι ζητω εγω ως σχετικα συγχρονος κυνηγος


Θα έπρεπε το κυνήγι μας και η πολιτική μας να βασίζετε πάνω στην εκτροφή ή μήπως στην βελτίωση των βιοτόπων και αύξηση του άγριου θηράματος?Ενας συνδυασμος των δυο και μια ερευνα σε τι ποσοστο θα ειναι το ενα η το αλλο. Απλα Ο ΤΡΟΠΟΣ που διαχειριζομαστε την εκτροφη θα πρεπει ν αλλαξει κατα την γνωμη μου παντοτε

Η μαζική εκτροφή άγριων θηραμάτων στην οποία αναφέρθηκε με σκοπό την εμπορία, υπάρχει κάποιο παράδειγμα από Ευρωπαϊκές χώρες στο οποίο μπορούμε να βασιστούμε; Κυρίως στον λαγό όπου αντιμετωπίζει την μεγαλύτερη πίεση. Δεν βλέπω το λογο του γιατι πρεπει να υπάρχει πάντα καποιος αλλος να το κανει για να το κάνουμε εμεις. Γιατι να μην εχουμε την πρωτια σε καποια πραγματα??? Υπάρχει αλλα ταυτοχρονα δεν μπορουμε να συγκριθουμε μ αυτα τα μοντελα επειδη το κυνηγι, η παιδεια τους και οι νομοι που διέπουν το κυνηγι ειναι διαφορετικοι. Σε όλες σχεδον τις χωρες της ευρωπης υπάρχει ο θεσμος των εμπορων κυνηγετικου κρεατος , ειτε αυτο ειναι λαγος , αγριογουρουνο, ελαφι ,φασιανος...(το κινητρο στο εξωτερικο να λαθροθηρησεις ελαφι η αγριογουρουνο ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τον λαγο της Κύπρου) Απο εκει προκυπτουν οι ρεζερβες και τα ιδιωτικα εκτροφεια θηραματων στο εξωτερικό. Αν πάρουμε για παραδειγμα την Σερβία . Τι νομιζετε οτι γινονται οι λαγοι που κτυπουν οι κυνηγοτουριστες και δεν πέρνουν μαζι τους στις χωρες τους?? Διατιθονται προς πωληση στο εμπόρειο εγχωρια η στο εξωτερικό

Επίσης όπως σωστά επισήμανες ο χρόνος έχει επιφέρει μεγάλες αλλαγές αλλά το παραδοσιακό κυνήγι έχει να κάνει με κυρίως με τον σωστό και ηθικό τρόπο κυνηγίου άγριου θηράματος όπως τον μάθαμε από παλιά και πιστεύουμε ότι εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε, Το θεωρείς σωστό ή λάθος; .Ο αξόνας της κυνηγετικης παιδειας θα έπρεπε να ειναι οι αγραφοι και γραπτοι νομοι που μας κληροδότησαν και κληρονομησαμε απο το παραδοσιακο κυνηγι . Το θεωρω σωστο φυσικα . Οι αναγκες εχουν όμως αλλαξει ομως , ετσι ταυτόχρονα πρεπει να ειναι συνδυασμος νέων κανονων και πιο προοδευτικων για να καλυπτονται αυτες οι αναγκες


Ευχαριστούμε[/quote]
Είναι συνήθεια αυτών που δεν έκαναν ποτέ τίποτε, να κατηγορούν τους άλλους γιατι δεν τα έκαναν ολα!!!
andreas78

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από andreas78 »

Καλησπέρα σας,
Πρωτα απο όλα να σας συγχαρώ και εγω, για την προσπάθεια σας να έρθετε κοντα στον κυνηγό, μεσο του διαδυκτίου και να μας προσφέρεται την δυνατότητα για εποικοδομητική συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.
Να προσθέσω εδώ οτι ειμαι ενεργό μέλος, σε κυνηγετικό σύλλογο της Επαρχίας Λευκωσιας, προσπαθώντας και εγω με καθε τροπο και καθε ευκαιρία, να προσθέσω έστω ενα μικρο λιθαράκι για το καλο του κυνηγιου, χωρις βέβαια να περιμενω η να απαιτώ να το κανουν όλοι. Ο καθε έντιμος κυνηγος και φυσιολάτρης, είτε ειναι μέλος στην ΚΟΚ, είτε οχι, ειναι σίγουρο οτι προσπαθεί με καθε τροπο να προσφέρει όπως και όσο μπορει.
Αν και κρατησατε μονο τον πρόλογο μου, απο την προηγούμενη μου παράθεση, που βασικά ειναι ο καθρέφτης αυτών που βλέπω και μαθαίνω, μερικά εκ των οποίων και ανάφερα, αλλα και αλλα πολλα τα οποία γνωρίζετε και εσείς. Εντούτοις δεν ειμαι άνθρωπος που το βαζω κάτω και θα προσπαθώ πάντα.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστα την παράθεση σας, αλλα δυστυχώς την βλέπω κάπως εγωκεντρική, το κυνήγι και η όποια προσπάθεια για αλλαγή και εκσυγχρονισμό ανήκει σε όλους.
Στο θεμα της μπεκατσας και αναφορικά με την ανοικτή συζήτηση στην Λεμεσό, να σας αναφέρω οτι είχα παρεβρεθεί και αντάλλαξα και εγω απόψεις όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοι που ηταν παρόντες. Αυτο το θεμα λοιπόν και σαν λάτρης αυτου του κυνηγιου, εδώ και 14-15 χρονια προσπαθώ με καθε τροπο και καθε ευκαιρία να το διαδωσω όσο μπορώ. Όλα αυτα τα χρονια, έτυχα μάρτυρας πολλών προτάσεων, παραθέσεις χαρτών όπως π.χ. Μαχαιρας, Δασος του Αραμης κ.α., τα οποία ενέκρινε η Επαρχιακή Λευκωσιας και οταν αυτές οι προτάσεις έφταναν στις κεντρικές συνελεύσεις της Κ.Ο.Κ., καθε χρόνο περίπου, αποσύρονταν με την δικαιολογία της ανωριμότητας του Κύπριου κυνηγού, ο οποίος θα σκότωνε λαγούς και πέρδικες, επίσης προτάσεις για καθημερινές εξορμήσεις για τςιχλες είχαν την ίδια τύχη, όπως κ.α., επιπλέον τα τελευταία 2-3 χρονια ο κ. Χ"Γέρου, προσπαθούσε με την βοήθεια κάποιων εμπλεκομένων να διαμορφώσει ενα σχέδιο για να δοθει με την συνοδεία σκύλου.
Τι συνέβη λοιπόν ξαφνικά, που να μας κάνει πιο ώριμους, παρέχοντας μας την αλλαγή..?
Συνέβη, απο την μια το διαδυκτιο και απο την άλλη το τερπνόν μετά του οφελήμου..!!
Τα τελευταία χρονια, το διαδυκτιο εχει προσφέρει στους κυνηγούς, την δυνατότητα να μιλήσουν και να ακουστούν, να παραθέσουν προτάσεις, να κατακρίνουν και να αναφέρουν πολλα γεγονότα που διαδραματίζονται στο κυνηγι μας, να πουν και να δείξουν την αγανάκτηση τους, άλλοι με σωστό τροπο και άλλοι με λάθος, σημασία όμως εχει το γεγονός οτι λίγο-πολύ έδωσαν ενα στίγμα, το οποίο δεν πέρασε απαρατήρητο απο τους "εμπλεκόμενους".
Απο την άλλη, η οικονομική κατασταση του τόπου μας και γενικά των οργανισμών π.χ. Κ.Ο.Κ / Ταμειο Θηρας, δεν βρίσκονται και στα καλητερα τους, αν λοιπόν αναλογιστούμε τα επιπλέον €10 για τις καθημερινές, στα οποία μαλλον θα ενταχθεί και η μπεκατσα, θα αποφέρουν μια πολυ μεγαλη ανάσα στα ταμεία, τα οποία και θα τα βοηθήσει να συνεχίσουν το έργο τους, αφου αν απο τις 50χιλ., κυνηγούς βγάλουν την επιπλέον άδεια οι 15-20χιλ., αυτόματα μπαίνουν στα ταμεία επιπλέον 200χιλ., ευρώ.

Κατα την γνώμη μου, οι όποιες προσπάθειες απο τις Επαρχιακές και κατα συνέπεια απο την Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ., που θεωρητικά εκπροσωπεί όλους τους κυνηγούς, ανεξαρτήτως προτίμησης θηραματος, πρεπει να ειναι συλλογικές και άμεσες, με βαρύτητα, με τεκμηριωμένες απόψεις και άμεση εμπλοκή καθε ενδιαφερόμενου (Υπουργείο, Ταμειο θήρας, Αστυνομία, επιτροπή περιβάλλοντος, κανάλια κ.α.), να υποστούν όλοι οι εμπλεκόμενοι την πίεση, να μάθουν όλοι οτι οι έντιμοι κυνηγοι θέλουν να αποθησουν με καθε τροπο, τους καιροσκοπους και τους λαθροθηρες, οτι οι κυνηγοι θέλουν σωστη και τεκμηριωμένη διαχείρηση, ορθό και αξιόλογο εμπλουτισμό και όλα όσα διέπουν το σωστό, παραδοσιακό, ελεύθερο κυνηγι.
Αλίμονο βέβαια, αν το τρίπτυχο Νερό- Φαγητό- Προστασία, δεν υπήρχε μεχρι σήμερα, όπως π.χ. το διαχειριστικό σχέδιο για την Περδικα, που μας έδειξε το Ταμειο Θηρας...Δηλαδή, απο εδώ και πέρα θα γίνουν όλα αυτα που αναφερει και αν ναι...τι εγινετω δηλαδή μεχρι σήμερα..??

Με συλλογικότητα, επιμονή και υπομονή, αλλα πάνω απο όλα όραμα, μπορει να δούμε λίγο φως στο εγγύς μέλλον...!!!
dimitris savva

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από dimitris savva »

στη Κύπρο το κυνηγι ειναι ανεξελεκτο . Δηλαδη παιρνεις το οπλο σου , τους σκυλούς σου και βγαίνεις στο βουνό και κανεις δεν βλέπει τι κάνεις. Όλα αυτά που γράφετε τα καλαμαριστηκα είναι για πολλούς ακαταλαβήστηκα. Θέλεις κύριε να κυνηγήσεις μπεκάτσα πρέπει να είσαι γραμμένος σε ένα σωστό σύλλογο και να παρουσιάζονται όλοι οι κυνηγοί το πρωί και όταν λήξει το κυνηγι μαζι με το θήραμα που κτύπησαν και να καταγράφετε , και μονο με ομάδα και να ειναι και ενας θηροφυλκας τουλαχιστο στις αρχες , γιατι το ενδιαφερον πεφτει ολο προς τα εκει ουτε για προστασια ουτε για σπορές ουτε ενδιαφερετε κανεις για κατι ουσιαστικό.
Άβαταρ μέλους
Rai
Full Member
Δημοσιεύσεις: 667
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010, 22:33

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από Rai »

Anthimos έγραψε:
k.o.k&d.a.z Lemesou έγραψε:Επαναλαμβανω οτι η εκτροφη θηραματτων πρεπει να μπει κατω απο νεες βασεις και ν αλλαξει η μεθοδολογια. γενικα πιστευω οτι κυνηγετικα χρειαζομαστε ενα shut down -ανακαινιση και restart

Απολογουμε αν μακρυγορησα

Φιλικα
Ανθιμος
Ευχαριστούμε για τις απόψεις σου, θα θέλαμε όμως να μας διευκρινήσεις τα ποιο κάτω για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα στο τι ζητάει σήμερα ο σύγχρονος κυνηγός.
Μεγάλο κεφάλαιο το τι ζητάει ο νεος κυνηγος αγαπητε φίλε. Τα ΘΕΛΩ του οποιουδηποτε κυνηγου πηγαζουν απο το τι θέλει να κυνηγα , τις γνωσεις του, την παιδεια και τα ερεθίσματα που εχει απο το περιβαλλον του σαν ανθρωπός πρωτα.
Θέλει μια διαδραση με την φυση ??? Θελει να κανει το χομπυ του ??? Θελει να "φορτωθει" θηραματα για να καμει show??? Σιγουρα δεν ειναι ΜΙΑ η απαντηση και σιγουρα δεν μπορω να την ξερω εγω. Εγω μπορω να σου απαντησω για το τι ζητω εγω ως σχετικα συγχρονος κυνηγος


Θα έπρεπε το κυνήγι μας και η πολιτική μας να βασίζετε πάνω στην εκτροφή ή μήπως στην βελτίωση των βιοτόπων και αύξηση του άγριου θηράματος?Ενας συνδυασμος των δυο και μια ερευνα σε τι ποσοστο θα ειναι το ενα η το αλλο. Απλα Ο ΤΡΟΠΟΣ που διαχειριζομαστε την εκτροφη θα πρεπει ν αλλαξει κατα την γνωμη μου παντοτε

Η μαζική εκτροφή άγριων θηραμάτων στην οποία αναφέρθηκε με σκοπό την εμπορία, υπάρχει κάποιο παράδειγμα από Ευρωπαϊκές χώρες στο οποίο μπορούμε να βασιστούμε; Κυρίως στον λαγό όπου αντιμετωπίζει την μεγαλύτερη πίεση. Δεν βλέπω το λογο του γιατι πρεπει να υπάρχει πάντα καποιος αλλος να το κανει για να το κάνουμε εμεις. Γιατι να μην εχουμε την πρωτια σε καποια πραγματα??? Υπάρχει αλλα ταυτοχρονα δεν μπορουμε να συγκριθουμε μ αυτα τα μοντελα επειδη το κυνηγι, η παιδεια τους και οι νομοι που διέπουν το κυνηγι ειναι διαφορετικοι. Σε όλες σχεδον τις χωρες της ευρωπης υπάρχει ο θεσμος των εμπορων κυνηγετικου κρεατος , ειτε αυτο ειναι λαγος , αγριογουρουνο, ελαφι ,φασιανος...(το κινητρο στο εξωτερικο να λαθροθηρησεις ελαφι η αγριογουρουνο ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τον λαγο της Κύπρου) Απο εκει προκυπτουν οι ρεζερβες και τα ιδιωτικα εκτροφεια θηραματων στο εξωτερικό. Αν πάρουμε για παραδειγμα την Σερβία . Τι νομιζετε οτι γινονται οι λαγοι που κτυπουν οι κυνηγοτουριστες και δεν πέρνουν μαζι τους στις χωρες τους?? Διατιθονται προς πωληση στο εμπόρειο εγχωρια η στο εξωτερικό

Επίσης όπως σωστά επισήμανες ο χρόνος έχει επιφέρει μεγάλες αλλαγές αλλά το παραδοσιακό κυνήγι έχει να κάνει με κυρίως με τον σωστό και ηθικό τρόπο κυνηγίου άγριου θηράματος όπως τον μάθαμε από παλιά και πιστεύουμε ότι εκεί πρέπει να επικεντρωθούμε, Το θεωρείς σωστό ή λάθος; .Ο αξόνας της κυνηγετικης παιδειας θα έπρεπε να ειναι οι αγραφοι και γραπτοι νομοι που μας κληροδότησαν και κληρονομησαμε απο το παραδοσιακο κυνηγι . Το θεωρω σωστο φυσικα . Οι αναγκες εχουν όμως αλλαξει ομως , ετσι ταυτόχρονα πρεπει να ειναι συνδυασμος νέων κανονων και πιο προοδευτικων για να καλυπτονται αυτες οι αναγκες


Ευχαριστούμε
[/quote]


Άνθιμε το digger για την αποχέτευση που χρειάζεσαι είναι απο μένα ....

Rai
Fa i cazzi tuoi
Rais Team
andreas78

Re: Επαρχιακή Λεμεσού

Δημοσίευση από andreas78 »

dimitris savva έγραψε:στη Κύπρο το κυνηγι ειναι ανεξελεκτο . Δηλαδη παιρνεις το οπλο σου , τους σκυλούς σου και βγαίνεις στο βουνό και κανεις δεν βλέπει τι κάνεις. Όλα αυτά που γράφετε τα καλαμαριστηκα είναι για πολλούς ακαταλαβήστηκα. Θέλεις κύριε να κυνηγήσεις μπεκάτσα πρέπει να είσαι γραμμένος σε ένα σωστό σύλλογο και να παρουσιάζονται όλοι οι κυνηγοί το πρωί και όταν λήξει το κυνηγι μαζι με το θήραμα που κτύπησαν και να καταγράφετε , και μονο με ομάδα και να ειναι και ενας θηροφυλκας τουλαχιστο στις αρχες , γιατι το ενδιαφερον πεφτει ολο προς τα εκει ουτε για προστασια ουτε για σπορές ουτε ενδιαφερετε κανεις για κατι ουσιαστικό.
Απο όσα γράψαμε, αυτό κρατησες.?
Φίλε Δημήτρη, το θεμα ειναι χιλιοειπωμένο.
Αλλα για άλλη μια φορά, θα ήθελα να μάθω εγω ο κύριος που θελω κυνηγι μπεκατσας, γιατι πρεπει να ειμαι υπο επιτήρηση..?
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΗΓΙ”