Επίσημη Ανακοίνωση

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από admin »

Προσωρινή Αντιπροσωπία Κυριακή, 14 Ιουνίου 2015
Ομάδος Κυνηγετικών Συλλόγων Λεμεσού
Υπέρ Της Βελτίωσης Των Κυνηγετικών Δρώμενων
Της Επαρχίας Λεμεσού
Προς: Κυνηγετικούς Συλλόγους και κυνηγούς που ενδιαφέρονται για το κυνήγι

Έντιμοι Κύριοι,
Καλείστε σε διευρυμένη συγκέντρωση κυνηγετικών συλλόγων στον Κυνηγετικό Σύλλογο «Σκουροβίνος» Αγ. Αθανασίου την Τετάρτη 24.6.15 και ώρα 7:30 με θέμα τη συζήτηση των κυνηγετικών αρνητικών εξελίξεων και των θεμάτων που προκαλούν δυσλειτουργικές και αποσταθεροποιητικές καταστάσεις εντός των κυνηγετικών δρώμενων της επαρχίας μας και της Κύπρου γενικότερα.
Βέβαιοι ότι θα μας τιμήσετε με την παρουσία σας, σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων και ευελπιστούμε ότι η συνάντηση μας αυτή θα αποβεί καρποφόρα προς τα κοινώς αυτονόητα συμφέροντα του αθλήματος του κυνηγίου.


Εκ μέρους της Αντιπροσωπίας

-οι πρόεδροι των κυνηγετικών συλλόγων-

«ΓΕΡΑΚΙ» Πολεμιδιών «Σκουροβίνος» Αγ. Αθανασίου Κ.Σ. Ύψωνα-Λόφου






Υ.Γ: Παρακαλώ απαντήστε στα τηλέφωνα: 99 444634 και 96 331599
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

https://www.facebook.com/groups/1549241 ... 794540850/

"H KOK KAI ΔAZ ΛEMEΣOY ΠΛHPOΦOPEI TOYΣ KYNHΓETIKOYΣ ΣYΛΛOΓOYΣ KAI ΦIΛOYΣ KYNHΓOYΣ OTI OYΔEMIA ΣXEΣH EXEI ME THN ANTIKATAΣTATIKH KAI ΔIAΣΠAΣTIKH ΣYΓKENTPΩΣH ΠOY ΔIOPΓANΩNETAI ΣTON KYNHΓETIKO ΣYΛΛOΓO "ΣKOYPOBINOΣ AΓIOY AΘANAΣIOY" ΣTIΣ 24 IOYNIOY 2015."
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από admin »

Εγώ αγαπητέ Σπύρο αυτό που έχω απορία είναι γιατί η Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ ενώ 33 συλλόγοι (ενεργοί) ζητούν σημόσια Γενική Συνέλευση για να συζητηθούν τα προβλήματα του κυνηγίου αμέσως η συνάντηση χαρακτηρίστικε ως αντικαταστατική (το καταστατικό λέει όταν το 1/3 των ενεργών συλλόγων ζητήσει Γ.Σ πρέπει να καλεσθεί) και διασπατική? Η Λεμεσός ως μια απο τις πιο ενεργείς Επαρχίες σε θέματα κυνηγετικών συλλόγων κατάφεραν κάποιοι να απομακρύνουν άτομα που δούλεψαν σκληρά μάλιστα ζήτησαν να τους αποβάλλουν και απο τους συλλόγους τους γιατί έκφραζαν τις απόψεις τους και δέν ακολουθούσαν τις οδηγίες των άνωθεν. Εγώ νομίζω όσοι πραγματικά νοιάζονται για το κυνήγι πρέπει να παρουσιαστούν απόψε και να ακούσουν τι θα ειπωθεί. Εγώ προσωπικά πήγα στην επαρχιακή συνάντηση το περασμένο καλοκαίρι όπου ανέβηκαν πάνω άτομα της επαρχιακής Λεμεσού και του Παγκυπρίου και έκφρασαν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΕΣ κατηγορίες για την ηγεσία της Κ.Ο.Κ & Δ.Α.Ζ Διασπάθηση χρημάτων-Μη τήρηση των πρακτικών-Δηλώσεις και ενέργειες απο τον Π΄ροεδρο χωρίς την έγκριση του Παγκυρίου-Λανθασμένες σηλώσεις του προέδρου στα έντυπα και πολλά άλλα και αντί να θορυβηθεί ο κόσμος για όλα αυτά βρέθηκαν άτομα να αποβάλλοντια απο την Ομοσπονδία γιατί λένε προσπαθούν να διχάσουν!!! Αν κάποιος δηλαδεί λέει σε αυτόν τον τόπο κάποιες αλήθειες πρέπει να αποβάλλεται. Το ίδιο έγινε και στην Λευκωσία όπου ένας φίλςο απο το φόρουμ σηκώθηκε και στρίμωξε στην γωνιά τον Πρόεδρο της Κ.Ο.Κ και την επόμενη μέρα έσπασαν τα τηλέφωνα για να διαγραφεί το μέλος απο τον σύλλογο του γιατί επειδή έκφρασε την άποψη του. Βρωμα ΠΑΝΑΓΗ η υπόθεση ο άνθρωπος ξεσκέπασε τις βρωμιές του Κυπριακού Ποδοσφαίρου και του έβγαλαν ένταλμα σύλληψης. ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΣ ΓΙΑ ΣΩΤΗΡΊΑ ΕΜΕΊΣ ??? ΟΤΙ ΠΑΘΟΥΜΕ ΕΊΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
spyrosspyrou851
Δημοσιεύσεις: 2943
Εγγραφή: 03 Απρ 2013, 19:03
Τοποθεσία: Λάρνακα

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από spyrosspyrou851 »

Ακριβώς ότι γίνεται με όλα τα θέματα, μόλις βγει κάποιος να πει και να ξεσκεπάσει κάτι αμέσως γίνεται κατηγορούμενος.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από admin »

Ακριβώς Σπύρο και απο ότι γνωρίζω καλέστηκαν εκεί όλοι οι αρμόδιοι γι ανα συζητήσουν τα θέματα αλλά δέν έρχονται ...Γιατί άραγε :?: :?: :?:
Προσέχουμε...για να έχουμε
andreas78

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από andreas78 »

Αντίθετα με το τί πιστεύουν κάποιοι, στην Κύπρο δεν είμαστε περισσότερο ασυνείδητοι, δεν είμαστε χειρότεροι κυνηγοί, δεν είμαστε φονιάδες. Αυτή η νοοτροπία καλλιεργήθικε και συνεχίζει ακόμα να υφήσταται απο κάποιους με μοναδικό γνώμονα τον "έλεγχο" της κυνηγετικής κοινής γνώμης..!!!!
Αν κάποιος κάτσει και μελετήσει το Ιδρυτικό Καταστατικό της Ομοσπονδίας, περαν του οτι θα εντυπωσιαστεί απο τα εξαιρετικά στοιχεία που έχει, (περαν εκπροσώπησης, πληρωμών και κάποιων άλλων διαδικατικών), θα καταλάβει επίσης πως ΄τίποτα απο όσα γράφει δεν εφαρμόζονται, τίποτα δεν ισχύει.
Η έγνοια κάποιων είναι πώς να παραπληροφορίσουν, πως να φτιάξουν Κυν.Συλλόγους φαντάσματα με σκοπό τους ψήφους, πως να προωθήσουν τα προσωπικά τους συμφέροντα, πως να σπείρουν δοιχόνια μεταξύ των Επαρχιών αλλά και Συλλόγων. Όταν δε κάποιος διαταράξει τα ήρεμα νερά, πιάνουν δουλειά τα κατα τόπους "φαιρέφωνα" και με εντολές ανωτέρων ξεκινούν την προπαγάνδα υπέρ, ενω ταυτόχρονα ξεκινά και η δυσφήμιση με ψεύδη....!!!!!!!

Η πλειοψηφία αυτών, είναι άσχετοι περι διαχείρησης, άσχετοι περι ορθολογικού κυνηγίου, δεν σέβονται όλες τις επιλογές θήρας, έχουν προσωπικά συμφέροντα και είναι υπεύθυνοι για την σημερινή κατάντια..!!!!
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από MARIOSE »

Αντρέα μου δεν διαφωνώ με όσα είπες + το ότι είσαι πολύ πιο διαβασμένος.

Αν ενδιαφέρει κανένα και η άποψη αυτών που βιώνουν όλα αυτά (δηλαδή από αυτά που βλέπω, ζω και ακούω όχι μόνο στο βουνό αλλά και αλλού) θα έλεγα αυτό που ξαναείπα παλιά ΤΡΑΒΑ ΤΑ Ο ΚΩ...Σ ΜΑΣ...

Εγώ ξέρω ότι άδεια πληρώνω αλλά οι νόμοι και οι κανονισμοί δεν εφαρμόζονται (όπως πολύ σωστά είπες και εσύ) και ότι αυτό δεν είναι αποτέλεσμα της νοοτροπίας των λίγων αλλά των πολλών.

Οι νόμιμοι κυνηγοί είναι πάρα πολύ λίγοι, αυτή είναι τουλάχιστον η δική μου εντύπωση, και όποτε τολμήσω να πω ότι το να είσαι παράνομος δεν είναι σωστό μου λεν ότι είμαι "παλαβός", "βλάκας", "ρομαντικός", "ότι εν θα σώσω το κυνήγι εγώ" και άλλα κοσμικά επίθετα.

Εγώ είμαι σίγουρος για το πού οδεύουμε και ήδη εχώνεψα το εδώ και καιρό. Από τότε που το χώνεψα είμαι πιο ήρεμος. Μακάρι να είμαι λανθασμένος αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν είμαι...
andreas78

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από andreas78 »

Μάριε,
Όλοι μας, συχνά- πυκνά θα δούμε αρκετά από τα οποία κάποια πάνε προς δικαίωση μετά από καταγγελία μας και κάποια άλλα όχι, το τι βλέπουμε όμως δεν είναι σημείο αναφοράς για την νοοτροπία μας ή την όποια κυνηγετική συνείδηση. Υπάρχουν στοιχεία με αριθμούς στην Κύπρο που αναφέρουν τις παρανομίες με ποσοστά ασχέτως ότι υπάρχει και ένα ποσοστό που δεν καταγγέλλετε είτε λόγο μέσου, είτε λόγο τύχης του παράνομου, το ίδιο συμβαίνει και στο εξωτερικό, υπάρχουν ποσοστά και με βάση αυτά μπορείς να κάνεις μια « υποτυπώδη» σύγκριση και να δεις πού βρίσκεσαι, τα στοιχεία αυτά τα παρουσίασα και στο πρόσφατο Επαρχιακό Συμβούλιο της Λευκωσίας με πλήρη τεκμηρίωση και όχι βάση των προσωπικών μου «απόψεων»..!!!
Αυτές οι προσωπικές απόψεις είναι η κύρια αιτία που συζητάμε σήμερα, εάν αυτές φύγουν θα λυθούν πολλά προβλήματα. Καμία όμως κοινωνία δεν είναι αγγελικά πλασμένη, οι παρανομίες θα παραμείνουν και μπορεί και να μειωθούν, αλλά φτάνει πια να δίνεται χώρος στους παράνομους να κυνηγούν ελεύθερα, ενώ οι νομοταγείς να παραγκωνίζονται και να μην εκπροσωπούνται …!!!!!!!!!
Σε πληροφορώ ότι έχουμε τον μέσο όρο, δεν είμαστε ειδική πάστα όπως μας έμαθαν κάποιοι για να μπορούν να προωθούν τα προσωπικά τους συμφέροντα με ευκολία.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από MARIOSE »

Φίλε μου σε συγχαίρω για τον τρόπο σκέψης σου. Όταν χαθεί η ελπίδα τότε θα χαθούν όλα.

Εγώ είμαι λίγο ρεαλιστής, ίσως περισσότερο από όσο πρέπει. Ίσως επειδή τα βιώματα μου είναι τέτοια. Δύσκολο να αλλάξω άποψη :) , όμως σε ξανασυγχαίρω φίλε.
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Επίσημη Ανακοίνωση

Δημοσίευση από admin »

Προσέχουμε...για να έχουμε
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”