...για τους μάγκες κυνηγούς του FACEBOOK...

Απάντηση
constantina
Full Member
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2011, 23:11

...για τους μάγκες κυνηγούς του FACEBOOK...

Δημοσίευση από constantina »

Αγαπητοί φίλοι,

Με αφορμή το περιβόητο βίντεο, που αναρτήθηκε από τους "μάγκες" και δήθεν κυνηγούς στο facebook, γράφω για να εκφράσω την αηδία και τον αποτροπιασμό που ένιωσα, βλέποντας την βαναυσότητα που μπορεί να ζει σε έναν... άνθρωπο, αν μπορώ να πω αυτή τη λέξη. Το να είσαι κυνηγός δε σου δίνει το δικαίωμα να μη σέβεσαι τη φύση και το θήραμα. Για όσους μπορεί να μην το γνωρίζουν, να αναφέρω ότι υπήρξα κυνηγός, ένας σωστός κυνηγός, που δεν τον ενδιέφερε ποτέ μονάχα η κάρπωση, αλλά περισσότερο πως να απολαύσει το άθλημα του, ευσυνείδητα και προπάντων με ΣΕΒΑΣΜΟ και προς τον συνκυνηγό του και προς το θήραμα και προς τον πιστό του φίλο...το σκύλο του.
Φίλοι μου, να θυμάστε πως υπάρχει μια νέα γεννιά που επιθυμεί να ακολουθήσει τα χνάρια των παππούδων της και γενικότερα των κυνηγών. Μια γεννιά που γαλουχείτε και αποκτά μέσα από την σωστή παιδεία κάποιες αξίες. Δίνοντας τους τέτοια παραδείγματα μου λέτε που θα φτάσει αυτή η γεννιά στο μέλλον;
Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω και να αντιληφθώ το γιατί... Τι κατάφεραν αυτοί οι τρεις να ικανοποιήσουν; Με ποια λογική βασάνισαν τον λαγό; Ήταν αρρωστημένο... και μην μου πείτε για τα καημένα τα σκυλιά που βρίσκουμε νεκρά μετά από δηλητηριάσεις και όχι μόνο. Είναι ανεπίτρεπτο, απαράδεκτο, άρρωστο, βάρβαρο, άγριο, φρικτό, σκληρό, απεχθές, αποκρουστικό, άκαρδο και αποτροπιαστικό οτιδήποτε βίαιο γίνεται έναντι στα ζώα γενικότερα. Όλοι πρέπει να αντιδράσουμε σε τέτοιου είδους περιστατικά...η σιωπή δηλώνει συνενοχή τις περισσότερες φορές... Ας κινητοποιηθούμε όλοι, κυνηγοί και μη για την πάταξη της βιας και της κακοποίησης. Δεν μας κάνουν περισσότερο ανθρώπους, και ειδικά εσάς τους άντρες περισσότερο ΑΝΤΡΕΣ.
Σκεφτείτε το.... :cry:

Με εκτίμηση και σεβασμό σε όλους εδώ στο φόρουμ αλλά και εκτός...

Κωνσταντίνα Νικολάου
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ...για τους μάγκες κυνηγούς του FACEBOOK...

Δημοσίευση από MARIOSE »

Καλημέρα Κωνσταντίνα και μπράβο για τον τρόπο που σκέφτεσαι.

Σίγουρα αντιδρούμε. Το θέμα όμως είναι πως... Νομοθεσία για να τιμωρούνται αυτοί οι ΓΑΡΟΙ δεν υπάρχει και αν υπάρχει δεν εφαρμόζεται. Να το λες μόνο και να το γράφεις στα φόρουμ, στο φατσοβιβλίο ή οπουδήποτε αλλού δεν προσφέρει τίποτε...

Γενικά Κωνσταντίνα μου είμαστε μειονότητα. Θα έλεγα ότι οι ιδανικοί κηνηγοί/άνθρωποι στην πραγματικότητα (γιατί στο γράψιμο είμαστε πολλοί) είναι σχεδόν σπάνιοι...ούτε καν το 10% του συνόλου. Ακόμα πιο μικρό ποσοστό είναι οι νέοι οι οποίοι θέλουν πραγματικά να ακολουθήσουν τα χνάρια των (σωστών) παπούδων τους. Οι περισσότεροι είναι εκατό φορές χειρότεροι από εμάς και ντρέπομαι που το λέω γιατί εμείς φέρουμε την ευθύνη.

Για το που οδεύουμε νομίζω είναι ξεκάθαρο. Αυτοί που μπορούν να δουν με ρεαλισμό αυτό που έρχεται είναι αυτοί που θα προσαρμοστούν πιο γρήγορα. Όπως είπε ο Δαρβίνος το είδος που θα επιζήσει δεν είναι το πιο έξυπνο ούτε το πιο δυνατό, αλλά αυτό που προσαρμόζεται πιο εύκολα.

Σχετικά με το φόρουμ (γιατί το θεωρώ εντελώς χάσιμο χρόνου το φατσοβιβλίο), συνεχίζω να είμαι μέλος του και να γράφω γιατί εδώ νιώθω πως ίσως να βρήκα το μικρό αυτό ποσοστό "πραγματικών κυνηγών" και χαίρομαι που έχω την ευκαιρία να μιλώ και να ανταλλάζω απόψεις μαζί τους. Δεν είμαστε όλοι εδώ μέσα Άγιοι αλλά νομίζω πως αν έχεις το νου σου μπορείς να τους ξεχωρήσεις.
miky55
Δημοσιεύσεις: 1307
Εγγραφή: 18 Ιαν 2011, 21:05

Re: ...για τους μάγκες κυνηγούς του FACEBOOK...

Δημοσίευση από miky55 »

Καλημερα Κωνσταντινα και χρονια πολλα .Συμφωνω με τα γραφωμενα σου και επ'αυξανω.
Νομιζεις οτι η ψυχοσυνθεση αυτων των οπλοφορων ειναι καλυτερη απο αυτους που βαζουν φολες;
Κυνηγω πανω απο σαραντα χρονια και το πρωτο πραγμα που μου εμαθαν ειναι ο σεβασμος στη φυση και τη περιουσια των αλλων,ο σεβασμος προς συναθλητες μου μα προπαντως ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο θηραμα.Ο μακαριτης ο παππους μου ελεγε προσεχουμε για να εχουμε παντα.Μια φορα που κτυπησα τον ενα απο τους πρωτους μου λαγους και του ειπα οτι τον κτυπησα στη κουτση θυμωσε.Του ειπα ¨παππου μα εσυ επαιξες τοσους στη κουτση γιατι θυμωσες;
Εγω μου ειπε το οπλο ηταν καψουλαρης και μονο ετσι μπορουσα εσεις τωρα ειναι ανανδρο να το κανετε¨
Λογω τιμης απο τοτε οταν κυνηγουσα εντονα λαγο ποτε δεν κτυπησα λαγο στη κουτση και εχασα πολλους οταν τους ξεσηκωνα πρην τους ριξω.
Γραφω αυτο το περιστατικο για να δειξω ποσο πισω ειμαστε απο κυνηγετικη παιδεια .Οσοι απο εμας κυνηγησαν με παλιους κυνηγους πρην παρουν το δικο τους οπλο ειμαι σιγουρος οτι εχουν αυτη τη παιδεια .
Με συγχωρητε αν πολυλογισα αλλα οταν ειδα αυτο το βιντεο αηδιασα το συναφι μας.
Φιλικα Μιχαλης Κυριακου.
Άβαταρ μέλους
MARIOSE
Δημοσιεύσεις: 2612
Εγγραφή: 24 Δεκ 2013, 09:22

Re: ...για τους μάγκες κυνηγούς του FACEBOOK...

Δημοσίευση από MARIOSE »

Για εμάς κ. Μιχάλη είναι τιμή που γνωρίζουμε άτομα σαν εσάς που ξέρουν να σέβονται και είναι σωστοί κυνηγοί αλλά πάνω από όλα σωστοί ανθρώποι.

Από εσάς θα παίρνουμε παραδείγματα και θα διδάξουμε τα παιδιά μας (εμέναν εν κόρες τζιαί εν παν κυνήγι αλλά εν πειράζει).
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”