Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Breda Pegaso
Δημοσιεύσεις: 2085
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2010, 11:31

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από Breda Pegaso »

Το ενδημικο ειναι ενδημικο περδικα, λαγος παραδοσιακα και δεν πρεπει να το διαχωρισουμε. Μπορουμε να μιμηθουμε τροπους διαχειρισης απο το εξωτερικο φτανει να ταιραιζουν στον τοπο μας.

Ενα αλλο θεμα που σκεφτομαι για το διαχωρισμο των θηραματων που καποιοι λεν οτι θα υπαρξει αποσυμφωρηση των περιοχων και πιο λιγη πιεση στο θηραμα εγω πιστευω θα εχει αντιθετα αποτελεσματα. Για παραδειγμα τωρα κυνηγουμε 2 μηνες ενδημικο και δεχεται μια Α πιεση το θηραμα.

Αν χωρισουμε λαγο μονο του και περδικα μονη της σε 2 διαφορετικες περιοδους δηλαδη 4 μηνες πιστευκω ενας που ειναι του φτερωτου θα πει: "Αφου εχει αλλο 2 μηνες κυνηγι γιατι να μεν καμω τζιαι 2-3 σκυλους του λαου να πηεννω τζιαι στο λαο, να μεν καθουμε εσσω!!" Το ιδιο και για ενα λααρη που θα θελει να κυνηγησει πουλια. Αρα η πολυκοσμια δεν νομιζω να μειωθει ουτε η πιεση στο θηραμα και πιστευω θα γινεται ακομα πιο πολλη ζημια απ οτι τωρα.

Και μην μου πειτε για παιδεια. Η παιδεια για να μπει στα μυαλα και να αλλαξει η νοοτροπια θελει πολλα χρονια ισως και να φυγουν καποιες γενιες και μετα. Σταδιακα θα γινει η αλλαγη.
Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνον να είναι τίμια, αλλά και να φαίνεται τίμια.

Γάιος Ιούλιος Καίσαρ
Άβαταρ μέλους
Phinix
Δημοσιεύσεις: 943
Εγγραφή: 13 Οκτ 2010, 15:21
Τοποθεσία: Rizokarpaso

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από Phinix »

φιλε Laurona

(αν και δεν σε ξέρω, σε πάω παραπάνω λόγο του nickname σου - Laurona - αθάνατα φιλε - έμαθα πάνω τους)


στο θέμα μας τώρα
φιλε - είμαι κάτοχος 1 σκύλλου και 2 ο πατέρας μου
να ξεκαθαρίσω επήσεις ότι τα λεφτά δεν τα έχω περίσσευμα ούτε τα πετώ δεξιά αριστερά

απλά ρε φιλε - εμενα, το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μου πρόβλημα με ότι αφορά τους σκύλους είναι ότι με τον ΜΗ έλεγχο

έχτος του ότι φιλε τα κυνήγια μας χαλούν (πολλοί οι λόγοι - ας μην τους ξαναπούμε) ένας που έχει 10 σκύλους πεταμένους σε ένα χωράφι η μια μάντρα απλά κακοπερνούν και τα ίδια τα ζώα

πως είναι δυνατό να ελέχθη και να καταπολεμηθεί το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πρόβλημα

με προστύμματα?
έλεγχος δεν μπορεί να γιαίνει διαφορετικά

μαζί με τα ξερα - ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποτε καίγονται και λίγα χλωρά

εγώ ηπα την άποψη μου στο θέμα ''πως ελέγχετε και καταπολεμάτε το φαινόμενο με τους πολλούς σκύλους ανά κυνηγό'

σίγουρα ενοχλεί πολλούς

άλλες λύσεις υπάρχουν?
Λαοι, που ξεχνανε την ιστορια τους, είναι καταδικασμενοι να την ξαναζησουν
Άβαταρ μέλους
Laurona
Δημοσιεύσεις: 2609
Εγγραφή: 06 Μαρ 2010, 15:42

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από Laurona »

Phinix έγραψε:φιλε Laurona

(αν και δεν σε ξέρω, σε πάω παραπάνω λόγο του nickname σου - Laurona - αθάνατα φιλε - έμαθα πάνω τους)


στο θέμα μας τώρα
φιλε - είμαι κάτοχος 1 σκύλλου και 2 ο πατέρας μου
να ξεκαθαρίσω επήσεις ότι τα λεφτά δεν τα έχω περίσσευμα ούτε τα πετώ δεξιά αριστερά

απλά ρε φιλε - εμενα, το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μου πρόβλημα με ότι αφορά τους σκύλους είναι ότι με τον ΜΗ έλεγχο

έχτος του ότι φιλε τα κυνήγια μας χαλούν (πολλοί οι λόγοι - ας μην τους ξαναπούμε) ένας που έχει 10 σκύλους πεταμένους σε ένα χωράφι η μια μάντρα απλά κακοπερνούν και τα ίδια τα ζώα

πως είναι δυνατό να ελέχθη και να καταπολεμηθεί το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πρόβλημα

με προστύμματα?
έλεγχος δεν μπορεί να γιαίνει διαφορετικά

μαζί με τα ξερα - ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποτε καίγονται και λίγα χλωρά

εγώ ηπα την άποψη μου στο θέμα ''πως ελέγχετε και καταπολεμάτε το φαινόμενο με τους πολλούς σκύλους ανά κυνηγό'

σίγουρα ενοχλεί πολλούς

άλλες λύσεις υπάρχουν?
Φιλε μου σε ευχαριστω, προτιμω να με συμπαθουν οι αλλοι, γιατι το αξιζω εγω, οχι το οπλο μου :)

Και φυσικα ελπιζω να καταλαβες το τι ηθελα να θειξω με το παραδειγμα της σκοποβολης, και κατ ουδενα λογω δεν ηθελα να πω οτι ισως εσυ να εχεις τοσα λεφτα ωστε να τα ''πετας'' στο σπορ αυτο.

Ειναι ενα παενμορφο αθλημα, με μεγαλη παραδοση στην Κυπρο και μεγαλα ταλεντα, που εβγαλαν, και θα μπορουσαν να βγαζουν για πολλα χρονια την χωρα μας απο το περιθωριο.

Της προαλλες με ενα καθηγητη σκοποβολης, μας ελεγε οτι απο τα 7-8 παιδακια μεχρι τα 16, που εκαναν μαθηματα, εμειναν τα 2-3, ακριβως γιατι ειναι το κοστος δυσβαστακτο και δεν μπορουσαν να συνεχισουν.
Καποιος ομως που δεν εχει ιδεα, νομιζει οτι ειναι τοσο ευκολα ολα, και οτι οσοι βρισκονται εκει, εχουν εναν λακκο και βγαζουν τα που μεσα.

Ηθελα απλα να θειξω την θυματοποιηση του συνολου εναντι της αμαθειας η καλυτερα της ημημαθειας ορισμενων, η ακομη και της λανθασμενης εντυπωσης που προκαλουν ορισμενοι , πραγματι προνομοιουχοι οικονομικα, εναντι του συνολου.

Αυτο ακριβως γινεται και για τα υποσυνολα του κυνηγιου.

Οι λαγοκυνηγοι, πανε θυμα των ταλιμπαν που κατασπαραζουν με μεγαλες παρεες και αγελες σκυλων τον λαγο και δημιουργουν την εντυπωση οτι ο λαγοκυνηγος ειναι ενας παρανομος ταραξιας, η ενα τερας που αμολαει σκυλια οπου φτασει επειδη ταχει καταδεκαδες η επειδη δεν του εβγαλαν λαγο στους πρωτους τους 6 μηνες.

Οι περδικοκυνηγοι πανε θυμα των κρεατοσυλλεκτων που πανε δυο εξορμησεις και καθονται πανω στα τελια της κλουβας.

Οι μπεκατσαδες πανε θυμα της νοοτροπιας οτι δεν μπορει καποιος να κυνηγησει σωστα αλλα οτι βρεθει εκτελειτε.

Οι κυνηγοι της φασσας και της τσικλας πανε θυμα της καταστασης των ποστων, οτι οποιος βρεθει στο βουνο ξαποστελετε.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΛΑΘΟς ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΜΕΤΟΧΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΕΜΟ ΑΥΤΕς ΤΙς ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ, ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΞΙΑ.

Θες να δεις τους ''σκυλαριες'' να χανονται και να μενουν ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟ?
Πολυ απλα, με τις αυξησεις των αδειων, πληρωνεις 100 ανδρες του ουλαμου( οχι της θηρας) υπερωριες, να κανουν ελεγχο για 3 εξορμησεις ,διαφορετικεα ανα επαρχια στες εισοδους και εξοδους γνωστων περιοχων.

Εχεις κυριε περισσοτερους απο οσους σκυλους δικαιουσε.Παρτο εξωδικο σου.
Εχεις κτυπησει περισσοτερ απο οσο δικαιουσε? Παρτο εξωδικο σου. Εχεις παρανομησει, σε θηραμα εκτος εποχης παρτ οεξωδικο σου.
Οταν ξερουν οτι θα βρουν τον μπλοκο μπροστα τους, και θα πληρωσουν εξωδικα, δυσκολα να γλυτωσουν, ενα σημαντικο ποσο, να δεις ποσα αππιθκιαεχει ο σακκος.

Δεν βαζεις τον σωστο κυνηγο να επιβαρυνθει ακομη περισσοτερο, γιαυτους τους κυριους που δεν θα πληρωσου νετσι και αλλιως, γιατι απλα, δεν θα ελεχθει κανενας, ο σωστος θα το πληρωσει γιατι ηταν και θα ειναι σωστος, ο παρανομος θα το αγνοησει και θα συνεχισει το κακο που προκαλει, τα λεφτα απλα θα μπουν στο ταμειο, και ο σωστος κυνηγος απλα θα νιωθει ακομη πιο αδικημενος.

Εαν δεν το χετε καταλαβει, οι περισσοτεροι απο εμας, ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ να κανουμε υποχωρησεις, να επιβαρυνομαστε οικονομικα, να κανουμε οτι περνα απο τ οχερι μας, παρασυρομενοι απο το παθος μας, σε λυσεις που ουσιαστηκα επηρεαζουν μονο τους νομιμους κυνηγους και δεν εχουν αντικρισμα προς τον παρανομο, οπλοφορο που θελει να λεει οτι ταχα κυνηγα.

ΚΑΙ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΩ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ.

Δεν ξερω ποσοι αντιλαμβανονται το τι λεω, αλλα βρισκομαστε μπροστα απο ιστορικες στιγμες αποφασεων στο κυνηγι και ολες αυτες οι συζητησεις ειναι τα σημαδια ΜΕΓΑΛΩΝ αλλαγων που θα εφαρμοστουν απο του χρονου.

Ας μην τα περνουμε ολα τοσο χαλαρα, γιατι οπως ξαναπα, οταν κατι χαθει, δημιουργα προηγουμενο που δυσκολα επανερχετε πισω και καποιοι καραδοκουν.

Εχω αρκετες γνωσεις περι αναλυσεων καταστασεων ειδικοτερα απο οικονομικης πλευρας και τους τομεις που κανουν ενα τομεα κερδοφορο, αναλογως τι και πως το επηρεαζει.
Τονιζω λοιπον οτι οι αυξησεις απο μονες τους ΔΕΝ εχουν αποτελεσματα, εαν δεν αλλαξουν οι χειρισμοι και οι θεσμοι σε βασικους τροπους λειτουργιας.

Ειχα θεσει μιαν ερωτηση προσ απαντηση στον Κυριο Χατζηγερου στην συνεντευξη προς το περιοδικο και ειμαι πολυ ανυπομονος να δω πως θα ανταποκριθει.Εκιενη η ερωτηση κρυβει μεσα απαντησεις για μια τιμια αρχικη αναδιοργανωση, και ελπιζω να την κατανοησουν.

Το να πληρωνω την θηρα για να τα τρεχει ολα δεν εχει αποτελεσμα.
Το να την κρινω παντα αρνητικα γιατι δεν ανταποκρινετε ( δεν μπορει να το κανει οπως ειναι σημερα)παλι το ιδιο.
Μπορω να το κανω ομως εαν της καθορισω της αρμοδιοτητες της, εαν της δωσω προσωπικο, εαν ειμαι παρον στο κυνηγετικο μου συλλογο και ενεργος μαζι του και μπορω και να την κρινω γιατι θα καλεστει να λογοδοτησει για τις πραξεις της και για το τροπο διαχειρισεις των οικονομικων της σε ανεξαρτητη αρχη.

Μακρυγορησα...
Οποιος υποτιμα την νοημοσυνη του αλλου....πρωτα απ ολα εχει μηδενισει την δικη του.....

Hunting is passion......
Passion is point......
Point for me......is hunting
Άβαταρ μέλους
GRIGORIS
Full Member
Δημοσιεύσεις: 361
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2012, 18:32

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από GRIGORIS »

Phinix έγραψε:φιλε Laurona

(αν και δεν σε ξέρω, σε πάω παραπάνω λόγο του nickname σου - Laurona - αθάνατα φιλε - έμαθα πάνω τους)


στο θέμα μας τώρα
φιλε - είμαι κάτοχος 1 σκύλλου και 2 ο πατέρας μου
να ξεκαθαρίσω επήσεις ότι τα λεφτά δεν τα έχω περίσσευμα ούτε τα πετώ δεξιά αριστερά

απλά ρε φιλε - εμενα, το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μου πρόβλημα με ότι αφορά τους σκύλους είναι ότι με τον ΜΗ έλεγχο

έχτος του ότι φιλε τα κυνήγια μας χαλούν (πολλοί οι λόγοι - ας μην τους ξαναπούμε) ένας που έχει 10 σκύλους πεταμένους σε ένα χωράφι η μια μάντρα απλά κακοπερνούν και τα ίδια τα ζώα

πως είναι δυνατό να ελέχθη και να καταπολεμηθεί το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πρόβλημα

με προστύμματα?
έλεγχος δεν μπορεί να γιαίνει διαφορετικά

μαζί με τα ξερα - ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποτε καίγονται και λίγα χλωρά

εγώ ηπα την άποψη μου στο θέμα ''πως ελέγχετε και καταπολεμάτε το φαινόμενο με τους πολλούς σκύλους ανά κυνηγό'

σίγουρα ενοχλεί πολλούς

άλλες λύσεις υπάρχουν?


ίλε ο τζικλάρης με το μηχανούη, ο φασσάρης με το τάισμα παρανομούν όπως και αυτος με τους 10 σκύλους. Γιατί να μην φορολογηθούν η φασσάριες που ταίζουν και γίνοντε σφαγές ή οι τζικλάριες με τα μηχανούθκια?? Προφανός επειδή αυτοί που παρανομούν είανι η μειωνότητα και είανι κρίμα να αδικη8ούν οι υγιεις κυνιγοί. Αλλά εμάθαμε αν τα πετάμε ούλα στον λαάρη ο οπίος όλο το χρόνο δίνει λεφτά σε κτηνίατρους, είδη ένδυσης και υπόδηση, χαρτούτσιες, περίπτερα φουρνους ( καθε μερα με τα εκπαιδευτικα τους εν γεμάτα τουτα), πεζίνες, μηχανικούς κλπ. Δηλ ο αθρωπος που δίνει ένα κανατέλο πρέπει αν φορολογηθεί.
Οπως είπες και εσύ πιο πάνω δεν υπάρχει έλεγχος, νόμος υπάρχει μέχρι 3 σκύλους, Άρα αλλοι φτένε, άλλοι πρέπει να αναλάβουν τισ ευθύνες τους, τους πληρώνουμε για να κάνουν την δουλειά τους και όχι για να μας φορολογούν έτσι ώστε να φοβάτε κάπιος να παρανομήση. Είναι ευθύνη του ταμείου θήρας και του ουλαμού ας αναλάβουν τισ ευθύνες τους!!! :x :x :x
Φιλικά !! :)
Λαγός χωρίς σκύλο, Αρσενικός χωρίς β@@ο!!!
Άβαταρ μέλους
kyriakos304
Δημοσιεύσεις: 1044
Εγγραφή: 17 Αύγ 2011, 06:52

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από kyriakos304 »

Laurona έγραψε:
Phinix έγραψε:φιλε Laurona

(αν και δεν σε ξέρω, σε πάω παραπάνω λόγο του nickname σου - Laurona - αθάνατα φιλε - έμαθα πάνω τους)


στο θέμα μας τώρα
φιλε - είμαι κάτοχος 1 σκύλλου και 2 ο πατέρας μου
να ξεκαθαρίσω επήσεις ότι τα λεφτά δεν τα έχω περίσσευμα ούτε τα πετώ δεξιά αριστερά

απλά ρε φιλε - εμενα, το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μου πρόβλημα με ότι αφορά τους σκύλους είναι ότι με τον ΜΗ έλεγχο

έχτος του ότι φιλε τα κυνήγια μας χαλούν (πολλοί οι λόγοι - ας μην τους ξαναπούμε) ένας που έχει 10 σκύλους πεταμένους σε ένα χωράφι η μια μάντρα απλά κακοπερνούν και τα ίδια τα ζώα

πως είναι δυνατό να ελέχθη και να καταπολεμηθεί το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ πρόβλημα

με προστύμματα?
έλεγχος δεν μπορεί να γιαίνει διαφορετικά

μαζί με τα ξερα - ΔΥΣΤΥΧΩΣ κάποτε καίγονται και λίγα χλωρά

εγώ ηπα την άποψη μου στο θέμα ''πως ελέγχετε και καταπολεμάτε το φαινόμενο με τους πολλούς σκύλους ανά κυνηγό'

σίγουρα ενοχλεί πολλούς

άλλες λύσεις υπάρχουν?
Φιλε μου σε ευχαριστω, προτιμω να με συμπαθουν οι αλλοι, γιατι το αξιζω εγω, οχι το οπλο μου :)

Και φυσικα ελπιζω να καταλαβες το τι ηθελα να θειξω με το παραδειγμα της σκοποβολης, και κατ ουδενα λογω δεν ηθελα να πω οτι ισως εσυ να εχεις τοσα λεφτα ωστε να τα ''πετας'' στο σπορ αυτο.

Ειναι ενα παενμορφο αθλημα, με μεγαλη παραδοση στην Κυπρο και μεγαλα ταλεντα, που εβγαλαν, και θα μπορουσαν να βγαζουν για πολλα χρονια την χωρα μας απο το περιθωριο.

Της προαλλες με ενα καθηγητη σκοποβολης, μας ελεγε οτι απο τα 7-8 παιδακια μεχρι τα 16, που εκαναν μαθηματα, εμειναν τα 2-3, ακριβως γιατι ειναι το κοστος δυσβαστακτο και δεν μπορουσαν να συνεχισουν.
Καποιος ομως που δεν εχει ιδεα, νομιζει οτι ειναι τοσο ευκολα ολα, και οτι οσοι βρισκονται εκει, εχουν εναν λακκο και βγαζουν τα που μεσα.

Ηθελα απλα να θειξω την θυματοποιηση του συνολου εναντι της αμαθειας η καλυτερα της ημημαθειας ορισμενων, η ακομη και της λανθασμενης εντυπωσης που προκαλουν ορισμενοι , πραγματι προνομοιουχοι οικονομικα, εναντι του συνολου.

Αυτο ακριβως γινεται και για τα υποσυνολα του κυνηγιου.

Οι λαγοκυνηγοι, πανε θυμα των ταλιμπαν που κατασπαραζουν με μεγαλες παρεες και αγελες σκυλων τον λαγο και δημιουργουν την εντυπωση οτι ο λαγοκυνηγος ειναι ενας παρανομος ταραξιας, η ενα τερας που αμολαει σκυλια οπου φτασει επειδη ταχει καταδεκαδες η επειδη δεν του εβγαλαν λαγο στους πρωτους τους 6 μηνες.

Οι περδικοκυνηγοι πανε θυμα των κρεατοσυλλεκτων που πανε δυο εξορμησεις και καθονται πανω στα τελια της κλουβας.

Οι μπεκατσαδες πανε θυμα της νοοτροπιας οτι δεν μπορει καποιος να κυνηγησει σωστα αλλα οτι βρεθει εκτελειτε.

Οι κυνηγοι της φασσας και της τσικλας πανε θυμα της καταστασης των ποστων, οτι οποιος βρεθει στο βουνο ξαποστελετε.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΛΑΘΟς ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΙΟΘΕΤΟΥΜΕ ΑΜΕΤΟΧΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΕΜΟ ΑΥΤΕς ΤΙς ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ, ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΞΙΑ.

Θες να δεις τους ''σκυλαριες'' να χανονται και να μενουν ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟ?
Πολυ απλα, με τις αυξησεις των αδειων, πληρωνεις 100 ανδρες του ουλαμου( οχι της θηρας) υπερωριες, να κανουν ελεγχο για 3 εξορμησεις ,διαφορετικεα ανα επαρχια στες εισοδους και εξοδους γνωστων περιοχων.

Εχεις κυριε περισσοτερους απο οσους σκυλους δικαιουσε.Παρτο εξωδικο σου.
Εχεις κτυπησει περισσοτερ απο οσο δικαιουσε? Παρτο εξωδικο σου. Εχεις παρανομησει, σε θηραμα εκτος εποχης παρτ οεξωδικο σου.
Οταν ξερουν οτι θα βρουν τον μπλοκο μπροστα τους, και θα πληρωσουν εξωδικα, δυσκολα να γλυτωσουν, ενα σημαντικο ποσο, να δεις ποσα αππιθκιαεχει ο σακκος.

Δεν βαζεις τον σωστο κυνηγο να επιβαρυνθει ακομη περισσοτερο, γιαυτους τους κυριους που δεν θα πληρωσου νετσι και αλλιως, γιατι απλα, δεν θα ελεχθει κανενας, ο σωστος θα το πληρωσει γιατι ηταν και θα ειναι σωστος, ο παρανομος θα το αγνοησει και θα συνεχισει το κακο που προκαλει, τα λεφτα απλα θα μπουν στο ταμειο, και ο σωστος κυνηγος απλα θα νιωθει ακομη πιο αδικημενος.

Εαν δεν το χετε καταλαβει, οι περισσοτεροι απο εμας, ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ να κανουμε υποχωρησεις, να επιβαρυνομαστε οικονομικα, να κανουμε οτι περνα απο τ οχερι μας, παρασυρομενοι απο το παθος μας, σε λυσεις που ουσιαστηκα επηρεαζουν μονο τους νομιμους κυνηγους και δεν εχουν αντικρισμα προς τον παρανομο, οπλοφορο που θελει να λεει οτι ταχα κυνηγα.

ΚΑΙ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΜΟΥ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΥΠΟΧΩΡΩ ΠΑΝΤΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΡΑΣΕΙ.


Δεν ξερω ποσοι αντιλαμβανονται το τι λεω, αλλα βρισκομαστε μπροστα απο ιστορικες στιγμες αποφασεων στο κυνηγι και ολες αυτες οι συζητησεις ειναι τα σημαδια ΜΕΓΑΛΩΝ αλλαγων που θα εφαρμοστουν απο του χρονου.

Ας μην τα περνουμε ολα τοσο χαλαρα, γιατι οπως ξαναπα, οταν κατι χαθει, δημιουργα προηγουμενο που δυσκολα επανερχετε πισω και καποιοι καραδοκουν.

Εχω αρκετες γνωσεις περι αναλυσεων καταστασεων ειδικοτερα απο οικονομικης πλευρας και τους τομεις που κανουν ενα τομεα κερδοφορο, αναλογως τι και πως το επηρεαζει.
Τονιζω λοιπον οτι οι αυξησεις απο μονες τους ΔΕΝ εχουν αποτελεσματα, εαν δεν αλλαξουν οι χειρισμοι και οι θεσμοι σε βασικους τροπους λειτουργιας.

Ειχα θεσει μιαν ερωτηση προσ απαντηση στον Κυριο Χατζηγερου στην συνεντευξη προς το περιοδικο και ειμαι πολυ ανυπομονος να δω πως θα ανταποκριθει.Εκιενη η ερωτηση κρυβει μεσα απαντησεις για μια τιμια αρχικη αναδιοργανωση, και ελπιζω να την κατανοησουν.

Το να πληρωνω την θηρα για να τα τρεχει ολα δεν εχει αποτελεσμα.
Το να την κρινω παντα αρνητικα γιατι δεν ανταποκρινετε ( δεν μπορει να το κανει οπως ειναι σημερα)παλι το ιδιο.
Μπορω να το κανω ομως εαν της καθορισω της αρμοδιοτητες της, εαν της δωσω προσωπικο, εαν ειμαι παρον στο κυνηγετικο μου συλλογο και ενεργος μαζι του και μπορω και να την κρινω γιατι θα καλεστει να λογοδοτησει για τις πραξεις της και για το τροπο διαχειρισεις των οικονομικων της σε ανεξαρτητη αρχη.

Μακρυγορησα...

Φίλε είπες την πιο σωστή κουβέντα δαμέσα...
Καλύτερα ένα θήραμα λιγότερο παρά ένας φίλος….
axerkwtis

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από axerkwtis »

Κυριακο ενυστεψε 40 μερες για να κατσει να το γραψει τουτο...
Άβαταρ μέλους
admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 3459
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010, 10:43
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από admin »

Μπράβο ρε Κυριάκο δέν άφησες τίποτε πίσω. Μπράβο
Προσέχουμε...για να έχουμε
Άβαταρ μέλους
Viszla
Full Member
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 12:57

Re: Μονο εισηγησεις ( διαφωνιες)

Δημοσίευση από Viszla »

Διαβάζοντας τις πιο πάνω εισηγήσεις το πρώτο πράγμα που καταλαβαίνω είναι ότι φταίει ο κυνηγός για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε με τη διαχείριση του άγριου θηράματος και πρέπει να κάνουμε μεγάλες υποχωρήσεις για να διορθωθεί το πρόβλημα...
Ότι και να πούμε και όποιες αποφάσεις πάρουν για αλλαγές στη νομοθεσία για το κυνήγι θα είναι μικρή η διαφοροποίηση στην κατάσταση που επικρατή τα τελευταία χρονιά και χρόνο με το χρόνο χειροτερεύει αν δεν καταπολεμηθεί η ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ...
- Το Νοέμβριο αν δεν έχει κυνήγι για τι τζικλα θα είναι άδικο για τον τζικλαρη που πληρώνει και βγάζει την άδεια του για να κυνηγήσει και θα ευνοείτε αυτός που στήνει δίχτυα και θα έχει περισσότερη κάρπωση άρα αυξημένο κέρδος ...
- Να απαγορευτούν τα εκπαιδευτικά για τους σκύλους τότε γιατί να έχω σκύλους... Το σκύλο τον εκπαιδεύεις σχεδόν ολοχρονα για να είναι σε φόρμα τους 2 μήνες του κυνηγιού και η εκπαίδευση του σκύλου είναι ένα ωραίο χόμπι για τον ίδιο τον κυνηγό που ξεφεύγει από την καθημερινότητα και περπατάει στη φύση και κρατιέται σε φόρμα και ο ίδιος ο κυνηγός.. Αντίθετα θα έχουν κέρδη αυτοί που έχουν τα τελιασμένα με λαγούς που τους αγοράζουν από Λαθροθήρες και πουλιούνται σε μαύρη αγορά και θα αυξηθούν και οι λαθροθήρες με την οικονομική κατάσταση που επικρατη..
- Να αυξηθούν τα τέλη της άδειας λέτε και ποιο θα είναι το όφελος μας...Κανένα. Θα την ανανεώσουμε εμείς που θέλουμε να κυνηγήσουμε , οι άλλοι θα κυνηγούν παράνομα και τα κέρδη από τα έσοδα των αυξήσεων της άδειας θα γίνουν υπερωρίες και επιδόματα στο ταμείο θήρας που 90 υπάλληλη τη να προτοκάμουν παγκύπρια (έχει που δουλεύουν μέχρι το μεσημέρι). Πιάνεις τους τηλ. για καταγγελία και η ανταπόκριση ελάχιστη , την νύχτα η λαθροθηρία που γίνετε είναι τόσο προκλητική που έχει ξεφύγει από των οποιοδήποτε έλεγχο . Αν δεν καταλάβουν οι Ανώτεροι ότι για το καλό τού τόπου μας πρέπει να προσλάβουν προσωπικό για καταπολέμηση της Λαθροθηρίας δεν γίνετε τίποτε.
- Μας λένε για την κάρπωση που είχαμε πέρσι και την αύξηση στο περδίκι.. Εγώ την μόνη αύξηση που βλέπω καθημερινά είναι τα μεγάλα κοπάδια από κοράκια και καρακάξες Λευκοσια- Λεμεσό-Λαρνακα-Πάφο πού δεν αφήνουν τίποτε και στη μεγάλη αύξηση της αλεπούς που αν πας νύχτα σε χωράφια κάνουν πάρτι ανενόχλητες.
Ο νομοταγής κυνηγός δεν φταίει σε τίποτα και δεν χρειάζεται να επιβαρυνθεί περαιτέρω με άλλες απαγορέυσης..Αντιθέτως χρειάζεται πλήρως αναδιάρθρωση το όλο σύστημα του Ταμείου Θήρας γιατί από το 1990 που ιδρύθηκε για την προστασία, ανάπτυξη, έρευνα και ορθολογική διαχείριση των θηραμάτων και των άλλων ειδών της κυπριακής πανίδας αλλά και προς εξύψωση του αθλήματος του κυνηγιού έχει την πλήρη ευθύνη για την κατάσταση που επικρατή σήμερα .
ΚΥΝΗΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΣΚΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΑΣ ΧΩΡΙΣ .....
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”