ΜΟΝΟ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
πανικος
Δημοσιεύσεις: 1681
Εγγραφή: 12 Οκτ 2010, 13:10

Re: ΜΟΝΟ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

Δημοσίευση από πανικος »

christy2000 έγραψε:Το θεμα που ειμαστε ειναι ''ΜΟΝΟ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ'' !!! δεν ειναι για σχολιασμο των εισηγησεων των αλλον και εμπλοκη σε ακομα ενα θεμα που σχολιαζουμε, αλλα και ακουμε μονο εμεις.Ο συναδερφος τζικλοκτονος δεσμευτικε να μεταφερη τις εισηγησεις μας σε καποιους που ισως καταφερουν να καμουν κατι προς το καλυτερο.
Οι δικες μου προτασεις ειναι.

1)Η λαθροθηρια,αλλα και η αστυνομευση σε οτι αφορα το κυνηγι, να περαση στα χερια της αστυνομιας ουτος οστε η Υπηρεσια Θηρας να εχει να κανει μονο με οτι αφορα το κυνηγι καθ'αυτο.

2)Να ανακληθουν ολες οι αδειες κυνηγιου απο ολους τους κυνηγους και για να τις επανεκδωσουν να πρεπει να ειναι ολοι μελοι σε κυνηγετικο συλλογο,και η θα αδεια θα εκδιδεται μεσα απο τους κυνηγετικους συλλογους.(ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΟ!!!)

3)Οι αδεια κυνηγιου να χωριστη σε διαφορετικες αδειες,οπως α)περδικι β)λαγος γ)τζικλα κ τρασιλα δ)φασσα κ τρυγονι ε)μπεκατσας,( νομιζω μονο ετσι μπορει να γινει πιο ποιοτικο το κυνηγι μας)

4)Ξεχωριστη αδεια για καθε σκυλλο που εχω μαζι μου,π.χ. ενας σκυλλος 50ευρο-δυο σκυλλοι 130ευρο-τρεις σκυλλοι 300ευρο κτλ.(σκυλλος στο βουνο που δεν ανικει σε ''κανενα'' θα περιμαζευεται).

5)Περιορισμος στα εκπαιδευτικα,ειδικα οταν αναπαραγεται το θηραμα,δλδ,για εκπαιδευση να επιτρεπονται σκυλλοι μεχρι μιας ορισμενης ηλικιας οπως μεχρι 18 μηνων,σκυλλοι περαν αυτης της ηλικιας χρειαζονται εγκγυμναση για καλυτερη φυσικη κατασταση που μπορει να επιτευχθει και σε καποιου ειδους τελλιασμενο,αφου γινουν και αυτα νομιμα!

6)Η διαχηρειση των επιβλαβων αλλα και της προστατευομενης αλεπους πρεπει να περασει στα χερια του ταμειου θηρας παραυτα πριν να ειναι αργα και για να γινει αυτο πρεπει εμεις που ειμαστε συνεχεια στη φυση να συλλεξουμε στοιχεια,οπως το βιντεο που δημοσιευσε στο φορουμ ενας φιλος που δειχνει ποσες αλεπουδες εχει μολις σε ενα μονο μικρο μερος,για να αποδειξουμε ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα!
Μπραβο φιλε νομιζω οι εισηγησεις σου ειναι οι πιο σοβαρες και συμφωνω σε ολες μαζι σου.
αν ειναι και οι μεζεδες και ο καφες σου ετσι μπραβο :lol:
μηδεν εστην ο ανθρωπος μηδεν η ωραιοτης τα παντα οναρ και σκια τα παντα ματαιοτης.....
Άβαταρ μέλους
christy2000
Full Member
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2012, 09:47
Τοποθεσία: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ΜΟΝΟ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

Δημοσίευση από christy2000 »

πανικος έγραψε:
christy2000 έγραψε:Το θεμα που ειμαστε ειναι ''ΜΟΝΟ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ'' !!! δεν ειναι για σχολιασμο των εισηγησεων των αλλον και εμπλοκη σε ακομα ενα θεμα που σχολιαζουμε, αλλα και ακουμε μονο εμεις.Ο συναδερφος τζικλοκτονος δεσμευτικε να μεταφερη τις εισηγησεις μας σε καποιους που ισως καταφερουν να καμουν κατι προς το καλυτερο.
Οι δικες μου προτασεις ειναι.

1)Η λαθροθηρια,αλλα και η αστυνομευση σε οτι αφορα το κυνηγι, να περαση στα χερια της αστυνομιας ουτος οστε η Υπηρεσια Θηρας να εχει να κανει μονο με οτι αφορα το κυνηγι καθ'αυτο.

2)Να ανακληθουν ολες οι αδειες κυνηγιου απο ολους τους κυνηγους και για να τις επανεκδωσουν να πρεπει να ειναι ολοι μελοι σε κυνηγετικο συλλογο,και η θα αδεια θα εκδιδεται μεσα απο τους κυνηγετικους συλλογους.(ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΣΥΛΛΟΓΟ!!!)

3)Οι αδεια κυνηγιου να χωριστη σε διαφορετικες αδειες,οπως α)περδικι β)λαγος γ)τζικλα κ τρασιλα δ)φασσα κ τρυγονι ε)μπεκατσας,( νομιζω μονο ετσι μπορει να γινει πιο ποιοτικο το κυνηγι μας)

4)Ξεχωριστη αδεια για καθε σκυλλο που εχω μαζι μου,π.χ. ενας σκυλλος 50ευρο-δυο σκυλλοι 130ευρο-τρεις σκυλλοι 300ευρο κτλ.(σκυλλος στο βουνο που δεν ανικει σε ''κανενα'' θα περιμαζευεται).

5)Περιορισμος στα εκπαιδευτικα,ειδικα οταν αναπαραγεται το θηραμα,δλδ,για εκπαιδευση να επιτρεπονται σκυλλοι μεχρι μιας ορισμενης ηλικιας οπως μεχρι 18 μηνων,σκυλλοι περαν αυτης της ηλικιας χρειαζονται εγκγυμναση για καλυτερη φυσικη κατασταση που μπορει να επιτευχθει και σε καποιου ειδους τελλιασμενο,αφου γινουν και αυτα νομιμα!

6)Η διαχηρειση των επιβλαβων αλλα και της προστατευομενης αλεπους πρεπει να περασει στα χερια του ταμειου θηρας παραυτα πριν να ειναι αργα και για να γινει αυτο πρεπει εμεις που ειμαστε συνεχεια στη φυση να συλλεξουμε στοιχεια,οπως το βιντεο που δημοσιευσε στο φορουμ ενας φιλος που δειχνει ποσες αλεπουδες εχει μολις σε ενα μονο μικρο μερος,για να αποδειξουμε ποσο μεγαλο ειναι το προβλημα!
Μπραβο φιλε νομιζω οι εισηγησεις σου ειναι οι πιο σοβαρες και συμφωνω σε ολες μαζι σου.
αν ειναι και οι μεζεδες και ο καφες σου ετσι μπραβο :lol:
Πανικο μου μου η δοκιμη εν δωρεαν :lol: :lol: :lol:
ΔΡΑΣΕ 'Η ΣΚΑΣΕ...!!!
IOANNIS IOANNOU
Full Member
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 15 Οκτ 2012, 11:47

Re: ΜΟΝΟ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

Δημοσίευση από IOANNIS IOANNOU »

Αυστηροτερεσ ποινες απο το δικαστηριο στους λαθροθηρες.(φυλακιση).
themos328
Full Member
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 14 Ιαν 2013, 11:33

Re: ΜΟΝΟ ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ

Δημοσίευση από themos328 »

1) εγραφη στην αδεια κυνηγιου του αριθμου των κυνηγετικων σκυλων που κατεχει ο καθε κυνηγος με τον αριθμο ηλεκτρονικης ταυτοτητας τους (αυτο ουτως ωστε αν δικαιουτε πχ 2 σκυλους στο κυνηγι να μπορει να επιλεγει 2 απο τους 5-6-7 και ξερω εγω ποσους μπορει να φροντισει ο καθενας μας, επομενως σε τυχον ελεγχο να υπαρχουν ολοι οι σκυλοι στην αδεια κυνηγιου του αρα και οι συκγεκριμενοι που εχει μαζι του τη μερα ελεγχου) ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ!!!!! ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΑΡΑ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΟΜΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ.
2) καθορισμος αριθμου κυνηγετικων σκυλλων ανα ατομο (αν καποιοι επιθυμουν να κυνηγανε με αγελη 4-5 σκυλων να μην παιρνουν κ οι υπολοιποι της παρεας απο 2 κ τελικα να υπαρχουν 10-15 σκυλοι στο βουνο απο καθε παρεα)
3) ολοι οι σκυλοι που εξεταζονται απο κτηνιατρο να εχουν ηλεκτρονικη ταυτοτητα ( οι περισσοτεροι απο εμας πηγαινουμε τα σκυλια μας σε κτηνιατρο εστω και μια φορα το χρονο....αρα για να εξεταση ο κτηνιατρος να κοιταζει πρωτα τη ταυτοτητα του σκυλου και τον ιδιοκτητη. αυτο θα βοηθηση στην αντιμετωπιση των κλοπων και στην μειωση των αδεσποτων σκυλων στα βουνα )
4) εκπαιδευτικα σκυλων σε ολες τις περιοχες,απαγορευμενες και μη ( ανοιγουν την περιοδο κυνηγιου μιαν απαγορευμενη και οση δουλεια εγινε στο θηραμα εξαφανιζεται σε 2-3 εξορμησεις)
5) εμπλουτισμος θηραματος απο μονιμα κλειστες περιοχες σε περιοχες κυνηγιου
6) να επιτραπουν τα ιδιωτικα εκτροφια θηραματων ( αναφερθηκε και πιο πανω απο συναδελφο και οι λογοι που θα βοηθησουν τα εκτροφια. αλλα παντα με ελεγχο παραγωγης και ασθενιων)
αυτα προς το παρον....και οπως ειπαν και συναδελφοι πιο πανω ο καθενας κανει τις εισηγησεις του καλες η κακες εχουμε το δικαιωμα να πουμε ολοι τη γνωμη μας στο παρον σταδιο...στο μελλον κοιταζουμε πιο αναλυτικα τις πιθανοτητες εφαρμογης τους με τι κοστος και τι επιπτωσεις θα εχει η εφαρμογη μιας εισηγησης.
το θήραμα μπορεί να είναι αυτοσκοπός, «η νίκη για τη νίκη», η επιδίωξη, δηλαδή, ενός στόχου μόνο και μόνο για την ικανοποίηση της κατάκτησής του, μόνο και μόνο για τη συμμετοχή στη δράση, μόνο και μόνο για την «τιμή του παιχνιδιού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”