Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AndreasDr
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: 02 Δεκ 2010, 20:42

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από AndreasDr »

english setter έγραψε:
stakis έγραψε:Φιλε Εnglish Setter, για καθε ποτιστρα χρειαζονται 2 σταρτερ 20αρια εξαγωγης με θηλυκο πασο και παλι 20αρι. επισης ενα φλοτερ (μαππα) και ενα εξαρτηματα δεν ξερω πως λεγεται που μπαινει μεσα στο βαρελι με αρσενικο πασο 20αρι παλι που γινεται η εξαγωγη του νερου. Αν μπαινει και ενα ρουπινετο ειναι ακομα καλυτερα αλλα ανεβαζει το κοστος.
AndreasDr έγραψε:Έχω έτοιμα τα υλικά-εξαρτήματα για 5 ποτίστρες. Λίφκουντε μου οι ποτίστρες και τα βαρέλια :)
φιλε στάκη αν είναι για μένα που λέεις εγώ προσφέρθηκα να σας δώσω ότι θέλετε αλλα ο αντρέας είπε τα έχει όλα
Φίλε τα υλικά που ανάφερα τα επήρα το Σάββατο και κάποια χρησιμοποιήθηκαν, το αρνητικό ήταν ότι τα φλοτέρ που επήρα εγώ ήταν λίγο μεγάλα και δεν εταιριάζαν. Εκτός τούτου ελιφτίκαμεν και τες ποτήστρες και εμείναν μας τα υλικά! Αν δεις τες φώτο εκάμαμε και μιαν αυτοσχέδια για να μεν πάει χαμένη η μέρα μας!
Enjoy hunting in different way... Just get a Deutsch Drahthaar....
axerkwtis

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από axerkwtis »

Απλά να επισημάνω αυτοσχέδιες έγιναν 3 απλά η μια τοποθετήθηκε k ο λόγος ήταν αυτός p είπε ο φίλος αντρέας τα φλοτέρ ήταν πιο μεγάλα k δεν ταίριαζαν..
Άβαταρ μέλους
FRANCHI
Full Member
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: 12 Δεκ 2011, 18:53

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από FRANCHI »

η καταστροφή είναι τεράστια για όσους δεν την είδαν! Νομίζω όσοι ζουν στην Κύπρο ανεξαρτήτως φύλου έπρεπε να νιώθουν την υποχρέωση να προσφέρουν σε έτσι καταστροφές. Εμείς οι κυνηγοί πρέπει να νιώθουμε διπλή υποχρέωση σε έτσι καταστροφές γιατί ζούμε πιο κοντά στη φύση και ξέρουμε ότι ένα κομματούι γης με ρασιά δεν είναι απλά ‘άγρια βλάστηση’ όπως την αποκαλούν και θέλει χρόνια να γίνει έτσι και έχει την ομορφιά της όταν την περπατήσεις. Στις περιοχές που κυνηγούμε και χαιρόμαστε κάποιοι πριν πολλά χρόνια φύτεψαν ή προστάτεψαν κάποια δέντρα και πρέπει να κάνουμε και εμείς το ίδιο. Επίσης κυνηγούμε όπου θέλουμε και αυτό δεν περιλαμβάνεται στην χρέωση της άδειας κυνηγίου. Που την άλλη όλοι οι κυνηγοί που πήγαιναν στις περιοχές αυτές που κάηκαν μπορεί να έρθουν στις περιοχές μας άρα ακόμα περισσότερη πίεση στα θηράματα σε άλλες περιοχές.
Προσωπικά χάρηκα πολύ που υπάρχουν συνκυνηγοί με μεράκι και ενδιαφέρον για την χλωρίδα-πανίδα σε έτσι περιπτώσεις και είναι πολύ ενθαρρυντικό και η αρχή για κάτι πιο οργανωμένο την επόμενη φορά.
Αφού τελειώσουμε με τις ποτίστρες να οργανώσουμε την σπορά για τον Οκτώβρη και νομίζω θα χρειαστούν πολλά άτομα και κάποια λεφτά για την αγορά των σπόρων έτσι ώστε να επανέλθουν οι περιοχές όσο πιο γρήγορα γίνεται όπως ήταν.
I believe half of what I see and nothing of what I hear
Γιατρός

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από Γιατρός »

Μπράβο παιδιά είσαστε λεβέντες !
chris197
Full Member
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2010, 18:29

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από chris197 »

παιδια,
θυμαμαι οταν ειμουν δημοτικο μας επερναν οι δασκαλοι μας και δεντροφυτευαμε.
θα ηταν καλο να εφαρμαστει με την νεα σχολικη χρονια στα σχολεια της γυρω περιοχης η ακομη τησ επαρχιας.
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 12:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από stakis »

Ανθιμε πρεπει να δωσουμε λιγη σημασια στην οργανωση. Ελπιζω οτι τελικα αυριο θα εχω το καλουπι. Δεσμευομαι οτι μολις εχω το καλουπι θα φτιαχνω μια ποτιστρα την ημερα. Πιστευω οτι με ακομα 5-6 ποτιστρες καλυπτουμε την περιοχη ολη. Αλλωστε να μην ξεχναμε οτι θα θελουν και γεμισμα. Μια διαδικασια κοπιαστικη και χρονοβορα. Το γεγονος οτι πολλα παιδια εχουν ορεξη για βοηθεια ειναι το πιο σημαντικο απο καθε αποψη. Πρεπει να βρεθει τροπος να ελθουν ακομα 5-6 βαρελια μπλε.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από stakis »

Tελικα πηρα το καλουπι σημερα. Αν ηξερα οτι ηταν τοσο απλο, μεχρι τωρα θα τις ειχαμε κατασκευασει. Οπως και να εχει αυριο απογευμα θα κατασκευασω τις πρωτες 2. (Τελικα ειναι διπλο το καλουπι.)
Άβαταρ μέλους
christosth
Full Member
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 31 Ιαν 2011, 11:19
Τοποθεσία: Limassol
Επικοινωνία:

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από christosth »

;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christosth την 28 Σεπ 2012, 12:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολοι οι κυνηγοι ειναι λαγοκυνηγοι και το θηραμα πρεπει ολοι να κατανοησουμε οτι ανηκει σε ολους και σε κανενα. Ολοι το εχουμε δανειστει απο τα παιδια μας.
stakis
Full Member
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 13 Μαρ 2012, 08:47

Re: Εθελοντισμός/Βοηθεια για αποκατάσταση καμένων περιοχών

Δημοσίευση από stakis »

Χριστο οταν θα ελθεις στην επομενη συναντηση, φερε μαζι σου και δυο φυτα σχοινιας σαν ενοικιο για το καλουπι. :D :D :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ”